چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱ 3 ربيع أول 1444 Wednesday, 28 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14496 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4268 تعداد دیدگاهها : 299×
پ
پ

معرفی معاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش

 

برای مشاهده چکیده گزارش عملکرد معاونت در سه ماهه اول اینجا کلیک نمایید.

 

وظایف و مأموریت ها:

از بدو تأسیس ستاد اقامه نماز تا کنون در سایه رهنمود های حکیمانه و هوشمندانه رهبر فرزانه انقلاب و با درایت و همت بلند ریاست محترم ستاد رهنمودهای ارزشمند هیئت امنای محترم مدیریت مراقبت و حمایت قائم مقام معزز و همراهی و همدلی معاونین ارجمند و سخت کوشی و تلاش مضاعف و خالصانه مجموعه همکاران ستاد مرکزی و استان های سراسر کشور در کنار سایر نهاد های فرهنگی کشور توانسته است در راه توسعه و تعالی فرهنگ دینی ایران اسلامی گام های ماندگار و برجسته ای را بردارد که با نگاه منطقی و منصفانه و با در نظرگرفتن شرایط و امکانات موجود ستاد به خوبی می توان امروز آثار و پیامد های مثبت و ملموس آن را در لایه های گوناگون جامعه به ویژه در بین نسل نو و امید آینده کشور شاهد بود. اگر چه راه های نپیموده نیز بسیار است که باید با گام های بلندتر و مؤثر تر این راه را به سلامت پیمود.
ستاد اقامه نماز همسو با چشم انداز بیست ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وبر اساس سند چشم انداز اقامه نماز و بیانیه رسالت ومأموریت ستاد اقامه نماز توجه به عوامل و شرایط رسیدن به چنین هدف مهم و بزرگ ( افق چشم انداز ) را در سرلوحه کارها و برنامه های خود قرار داده است و اکنون بیش از پیش تلاش می کند با اتخاذ سیاستگذاری های لازم و تدوین واجرای برنامه های هدف مند بستر لازم را بری این مهم فراهم سازد.
معاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش مجدانه در صدد برآمده با اتخاذ رویکرد های جدید و سازنده در راستای تکمیل وظائف و رسالت های خود گام بردارد .بهره مندی از رأی نظر واندیشه صاحبنظران و مشارکت و تعامل مستمر و سازنده با دستگاه های اجرایی و مراکزعلمی و آموزشی در سراسرکشور در فرآیند اجرای برنامه های ترویج و توسعه فرهنگ نماز درون مایه اصلی این رویکرد می باشد. در این بین مدیران محترم و کارشناسان ارجمند استان ها که بیشترین و مهم ترین نقش در اجرای برنامه هارا دارند سهم ویژه ای داشته ودارند . بدیهی است هر چه همکاری و همراهی همکاران ستاد مرکزی و ستاد استان ها و دبیران شهرستان ها در فرآیند فعالیت‌های کارشناسی و تصمیم سازی‌ها بیشتر باشد در مرحله اجرای برنامه ها نیز این حضور همدلانه و فعالانه خواهد بود .
در اینجا تلاش شده است تا به مسائلی چون رسالت و مأموریت ستاد، سیاست ها، راهبردها، برنامه و فعالیت های نماز پرداخته شود تا مرجع قابل استنادی برای استفاده صاحبنظران مسولان وکارشناسان حوزه دین و فرهنگ باشد.

راهبردهای معاونت

۱٫ تهیه، تدوین و اجرای برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی نماز در بین اقشار مختلف جامعه.
۲٫ تهیه وتولید محصولات فرهنگی نماز.
۳٫ بهره گیری از ظرفیت مبلغان دینی و پشتیبانی از آنان.
۴٫ بهره گیری از ظرفیت رسانه‌های ارتباط جمعی.
۵٫ تهیه و تولید پیام‌های تبلیغی.
۶٫ تقدیر و تشویق صاحبان آثار فاخر و ممتاز و فعالان امر اقامه نماز.
۷٫ پشتیبانی از تولیدات و فعالیت‌های فکری، فرهنگی و هنری مرتبط با نماز.

رویکرد تدوین برنامه ها

۱- مخاطب محوری
۲- کیفیت محوری
۳-علمی بودن وواقعیت نگری
۴- انسجام منطقی برنامه ها با یکدیگر
۵- رابطه منطقی فعالیت ها و چشم انداز نماز و رهنمودها و پیام های مقام معظم رهبری
۶- مشارکت وتعامل با دستگاه های فرهنگی مؤثر
۷- آموزش گروههای مؤثر جامعه
۸- مطالعه و بازنگری برنامه های سال های قبل
۹- انجام کارشناسی واصلاح روش ها
۱۰- لحاظ نمودن دیدگاه های دبیران شورای مناطق ، شورای معاونین و کمیته برنامه ریزی راهبردی ستاد
۱۱- افزایش اعتبارات استانی همراه با کاهش کمی برنامه ها و توزیع اعتبار بر اساس شاخص های محرومیت،گستره جغرافیایی ، جذب بودجه در سال های قبل، نتایج ارزیابی عملکرد سال گذشته و…
۱۲- انجام آسیب شناسی برنامه ها توسط سطوح مختلف صف وستاد

فرآیند تدوین برنامه ها

۱- نظر سنجی مکتوب از دبیران و کارشناسان محترم استان ها به منظور تعیین اولویت های برنامه ها
۲- تجزیه وتحلیل وبررسی برنامه ها توسط کارشناسان حوزه معاونت
۳- بحث و تبادل نظر و بررسی برنامه ها در جلسات شورای مناطق
۴- بحث و تبادل نظر و بررسی برنامه ها در جلسات کارشناسان فرهنگی و آموزشی استان ها
۵- بازنگری نهایی و تعیین اولویت های قطعی در جلسه دبیران مناطق با حضور قائم مقام و معاونین محترم ستاد
۶- ارائه اولویت ها به هیئت امنای محترم ستاد و لحاظ نمودن دید گاه های ایشان

 

حوزه های معاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش

مدیریت فرهنگی

مطالعه و رصد نیازهای فرهنگی و پژوهشی، رصد آسیب ها ،تهدید ها و فرصت های اقامه نماز در جامعه ، برنامه ریزی راهبردی ،طراحی و تدوین برنامه ها و فعالیت های اثر گذار فرهنگی و اجتماعی در موضوع نماز و ارایه ی خدمات مشاوره ای در زمینه ارایه راهکارها ، تدوین و اجرای برنامه های راهبردی.

مدیریت آموزش

مطالعه و رصد نیازهای آموزشی گروه های موثر جامعه، طراحی و تدوین برنامه ها و فعالیت های اثر گذار آموزشی در موضوع نماز،تولید و انتشار محتوا های آموزشی و ارایه ی خدمات مشاوره ای به دستگاه های اجرایی و اشخاص حقیقی و حقوقی.

مدیریت یاوران نماز

بستر سازی جهت استفاده از ظرفیت های فعال مردمی در ترویج و گسترش فرهنگ نورانی اقامه نماز در کشور در دستور کار این مدیریت قرار دارد. . شبکه سازی و ایجاد تشکیلات منسجم و ارایه آموزش های معارفی و مهارتی در بین گروه های مختلف مردمی از قبیل گروه های دانش آموزی و دانشجویی، بانوان، معلمان و فرهنگیان، طلاب حوزه های علمیه، سازمان های مردم نهاد و سایر اقشار مردمی.

برنامه و فعالیت ها:

فهرست برنامه های مصوب معاونت در سال ۱۴۰۱

 

شیوه نامه برنامه های فرهنگی و آموزشی ستاد اقامه نماز در سال ۱۴۰۱:

جزوه شیوه نامه برنامه و فعالیت های فرهنگی و آموزشی استانی

نامه ابلاغ شیوه نامه برنامه های سال ۱۴۰۱

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.