یکشنبه, ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰ 23 ذو الحجة 1442 Sunday, 1 August , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9743 تعداد نوشته های امروز : 10 تعداد اعضا : 3428 تعداد دیدگاهها : 299×
 • پ
  پ

  معرفی معاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش

   

  برای مشاهده چکیده گزارش عملکرد معاونت اینجا کلیک نمایید.

   

   

   

  وظایف و مأموریت ها:

  از بدو تأسیس ستاد اقامه نماز تا کنون در سایه رهنمود های حکیمانه و هوشمندانه رهبر فرزانه انقلاب و با درایت و همت بلند ریاست محترم ستاد رهنمودهای ارزشمند هیئت امنای محترم مدیریت مراقبت و حمایت قائم مقام معزز و همراهی و همدلی معاونین ارجمند و سخت کوشی و تلاش مضاعف و خالصانه مجموعه همکاران ستاد مرکزی و استان های سراسر کشور در کنار سایر نهاد های فرهنگی کشور توانسته است در راه توسعه و تعالی فرهنگ دینی ایران اسلامی گام های ماندگار و برجسته ای را بردارد که با نگاه منطقی و منصفانه و با در نظرگرفتن شرایط و امکانات موجود ستاد به خوبی می توان امروز آثار و پیامد های مثبت و ملموس آن را در لایه های گوناگون جامعه به ویژه در بین نسل نو و امید آینده کشور شاهد بود. اگر چه راه های نپیموده نیز بسیار است که باید با گام های بلندتر و مؤثر تر این راه را به سلامت پیمود.
  ستاد اقامه نماز همسو با چشم انداز بیست ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وبر اساس سند چشم انداز اقامه نماز و بیانیه رسالت ومأموریت ستاد اقامه نماز توجه به عوامل و شرایط رسیدن به چنین هدف مهم و بزرگ ( افق چشم انداز ) را در سرلوحه کارها و برنامه های خود قرار داده است و اکنون بیش از پیش تلاش می کند با اتخاذ سیاستگذاری های لازم و تدوین واجرای برنامه های هدف مند بستر لازم را بری این مهم فراهم سازد.
  معاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش مجدانه در صدد برآمده با اتخاذ رویکرد های جدید و سازنده در راستای تکمیل وظائف و رسالت های خود گام بردارد .بهره مندی از رأی نظر واندیشه صاحبنظران و مشارکت و تعامل مستمر و سازنده با دستگاه های اجرایی و مراکزعلمی و آموزشی در سراسرکشور در فرآیند اجرای برنامه های ترویج و توسعه فرهنگ نماز درون مایه اصلی این رویکرد می باشد. در این بین مدیران محترم و کارشناسان ارجمند استان ها که بیشترین و مهم ترین نقش در اجرای برنامه هارا دارند سهم ویژه ای داشته ودارند . بدیهی است هر چه همکاری و همراهی همکاران ستاد مرکزی و ستاد استان ها و دبیران شهرستان ها در فرآیند فعالیت‌های کارشناسی و تصمیم سازی‌ها بیشتر باشد در مرحله اجرای برنامه ها نیز این حضور همدلانه و فعالانه خواهد بود .
  در اینجا تلاش شده است تا به مسائلی چون رسالت و مأموریت ستاد، سیاست ها، راهبردها، برنامه و فعالیت های نماز پرداخته شود تا مرجع قابل استنادی برای استفاده صاحبنظران مسولان وکارشناسان حوزه دین و فرهنگ باشد.

   

  راهبردهای معاونت

  ۱٫ تهیه، تدوین و اجرای برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی نماز در بین اقشار مختلف جامعه.
  ۲٫ تهیه وتولید محصولات فرهنگی نماز.
  ۳٫ بهره گیری از ظرفیت مبلغان دینی و پشتیبانی از آنان.
  ۴٫ بهره گیری از ظرفیت رسانه‌های ارتباط جمعی.
  ۵٫ تهیه و تولید پیام‌های تبلیغی.
  ۶٫ تقدیر و تشویق صاحبان آثار فاخر و ممتاز و فعالان امر اقامه نماز.
  ۷٫ پشتیبانی از تولیدات و فعالیت‌های فکری، فرهنگی و هنری مرتبط با نماز.

   

  رویکرد تدوین برنامه ها

  ۱- مخاطب محوری
  ۲- کیفیت محوری
  ۳-علمی بودن وواقعیت نگری
  ۴- انسجام منطقی برنامه ها با یکدیگر
  ۵- رابطه منطقی فعالیت ها و چشم انداز نماز و رهنمودها و پیام های مقام معظم رهبری
  ۶- مشارکت وتعامل با دستگاه های فرهنگی مؤثر
  ۷- آموزش گروههای مؤثر جامعه
  ۸- مطالعه و بازنگری برنامه های سال های قبل
  ۹- انجام کارشناسی واصلاح روش ها
  ۱۰- لحاظ نمودن دیدگاه های دبیران شورای مناطق ، شورای معاونین و کمیته برنامه ریزی راهبردی ستاد
  ۱۱- افزایش اعتبارات استانی همراه با کاهش کمی برنامه ها و توزیع اعتبار بر اساس شاخص های محرومیت،گستره جغرافیایی ، جذب بودجه در سال های قبل، نتایج ارزیابی عملکرد سال گذشته و…
  ۱۲- انجام آسیب شناسی برنامه ها توسط سطوح مختلف صف وستاد

   

  فرآیند تدوین برنامه ها

  ۱- نظر سنجی مکتوب از دبیران و کارشناسان محترم استان ها به منظور تعیین اولویت های برنامه ها
  ۲- تجزیه وتحلیل وبررسی برنامه ها توسط کارشناسان حوزه معاونت
  ۳- بحث و تبادل نظر و بررسی برنامه ها در جلسات شورای مناطق
  ۴- بحث و تبادل نظر و بررسی برنامه ها در جلسات کارشناسان فرهنگی و آموزشی استان ها
  ۵- بازنگری نهایی و تعیین اولویت های قطعی در جلسه دبیران مناطق با حضور قائم مقام و معاونین محترم ستاد
  ۶- ارائه اولویت ها به هیئت امنای محترم ستاد و لحاظ نمودن دید گاه های ایشان

   

   

  حوزه های معاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش

   

  مدیریت فرهنگی

  مطالعه و رصد نیازهای فرهنگی و پژوهشی، رصد آسیب ها ،تهدید ها و فرصت های اقامه نماز در جامعه ، برنامه ریزی راهبردی ،طراحی و تدوین برنامه ها و فعالیت های اثر گذار فرهنگی و اجتماعی در موضوع نماز و ارایه ی خدمات مشاوره ای در زمینه ارایه راهکارها ، تدوین و اجرای برنامه های راهبردی.

   

  مدیریت آموزش

  مطالعه و رصد نیازهای آموزشی گروه های موثر جامعه، طراحی و تدوین برنامه ها و فعالیت های اثر گذار آموزشی در موضوع نماز،تولید و انتشار محتوا های آموزشی و ارایه ی خدمات مشاوره ای به دستگاه های اجرایی و اشخاص حقیقی و حقوقی.

   

  مدیریت یاوران نماز

  بستر سازی جهت استفاده از ظرفیت های فعال مردمی در ترویج و گسترش فرهنگ نورانی اقامه نماز در کشور در دستور کار این مدیریت قرار دارد. . شبکه سازی و ایجاد تشکیلات منسجم و ارایه آموزش های معارفی و مهارتی در بین گروه های مختلف مردمی از قبیل گروه های دانش آموزی و دانشجویی، بانوان، معلمان و فرهنگیان، طلاب حوزه های علمیه، سازمان های مردم نهاد و سایر اقشار مردمی.

   

   

  برنامه و فعالیت ها:

  برنامه های امور فرهنگی در سال ۱۳۹۹

  برنامه های امور آموزشی در سال ۱۳۹۹

  برنامه های پژوهشی در سال ۱۳۹۹

  گزارش برنامه های سه ماهه اول سال ۱۳۹۹

   

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.