حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰ Tuesday, 27 July , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9699 تعداد نوشته های امروز : 11 تعداد اعضا : 3426 تعداد دیدگاهها : 299×
 • پ
  پ

  پیام مقام معظم رهبری به دهمین اجلاس سراسری نماز (در همدان)

   

  بسم الله الرّحمن الرّحیم

   

  در میان خصلت های نکوهیده که سلامت جان و راحت زندگی را با خطر و مانع مواجه می سازند، تکبر از پرآفت ترین آن ها است. خود برتر بینی و سرکشی برخاسته از آن، چه بسیار حقیقت ها را ناشناخته، و چه راه های فضیلت را ناپیموده می گذارد، و چه کینه‌ها و خصومت های نابحق و چه زشتی ها و ناهنجاری ها که پدید می آورد. آری تکبّر، حجاب حقیقت و خار راه فضیلت، و دشمن صفا و صداقت، و انگیزه دشمنی و شرارت است. آحاد جامعه های بشری از آغاز عمر خود تاکنون، ضایعات بی شماری را از کبر و خودپسندی اقوام و افراد، و سرکشی ها و تعصبات ناشی از آن، تحمل کرده‌اند و می کنند.

  عبادات اسلامی و بیش از همه نماز، برای زدودن این آفت از جان آدمیان، از جمله درمان های مؤثر و کارآمد می باشند.

  نماز، آن گاه که با حال و حضور و آداب، گزارده شود روح آدمی را به نیازمندی ذاتی وی آشنا می‌سازد، و ریشه کبر و تفاخر و جبروت موهوم را در درون او می سوزاند. خشوع در برابر پروردگار، نور بصیرت را بر دل او می تاباند و سایه وهم آلود خودبزرگ بینی را از آن می زداید.

  «فرض الله الایمان تطهیراً من الشرک و الصلاه تنزیهاً عن الکبر»

  چه نیکو است به سخن پیشوای پرهیزگاران و امیر مؤمنان علیه السلام گوش فرا دهیم و ستایش نماز را در سالی که مزیّن به نام والای اوست، از بیان ستوده او بشنویم. در نهج‌البلاغه چنین آمده است: «وَ عَن ذالِکَ ما حَرَسَ الله عِبادِه المُؤمِنینَ بِالصَّلواۀِ وَ الزَّکواۀِ وَ مُجاهَدَۀِ الصِّیامِ فِی الأَیّامِ المَفروضاتِ ، تَسکیناً لِأطرافِهِم وَ تَخشیعاً لِأَبصارِهِم وَ تَذلِیلاً لِنُفُوسِهِم وَ اِذهاباً لِلخُیلاءِ عَنهُم …» یعنی : خداوند بندگان مؤمن را با نمازها و زکات­ ها و روزه های دشوار از کبر و خودبینی محافظت و حراست می کند، به پیکر آنان آرامش می بخشد، به دیدگان آنان فروتنی می دهد، نفس آنان را رام می سازد، دل های آنان را افتادگی می آموزد، و خودپسندی را از آنان دور می کند.

  در کشور اسلامی ما همه آحاد مردم به ویژه بلند پایگان علمی و اجتماعی و مالی، به این خصوصیات نیازمندند. بلای طغیان، و تجاوز، و زورگویی، و زیاده طلبی، و تحقیر دیگران، و نادیده گرفتن حق صاحبان حق، امروزه بزرگ ترین آفت جوامع بشری و جامعه جهانی است و علاج این همه، در این بیان والای علوی علیه‌السلام است.

  توجه به این واقعیت ها، نقش برجسته نماز و نیایش را در چشم اهل بصیرت و انصاف آشکار می‌سازد و اهتمام به ترویج و تعریف این فریضه پر راز و رمز را، بر دوش آگاهان جامعه می نهد.

  این­جانب ضمن سپاس گزاری از شما که به کار نماز و معرفی و اقامه آن پرداخته‌اید، بار دیگر بر توصیه‌هایی که در پیام های گذشته کرده‌ام تأکید می ورزم، نسل جوان و نیک نهاد کشور را به قدردانی از فرصت نماز که فرصت شکفتگی معنوی و پالایش روحی است فرا می‌خوانم، به مسئولان فرهنگی و رسانه‌ ای و همه مبلغان دینی اهمیت ترویج این فریضه و نقش بی همتای آن در پرورش فضیلت ها و زدودن فسادها را یادآور می شوم، و از همه خدمت گزاران این راه، و دلسوزان امر نماز که با قلم و بیان و مال و آبرو و حضور خود، به اقامه نماز کمک می‌کنند صمیمانه تشکر می کنم.

  امید است همگی مشمول رحمت الهی و دعای حضرت بقیه الله ارواحنا فداه باشید.

   

  والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

  سید علی خامنه ای

  ۱۹ شهریور ۱۳۷۹

   

  متن پیام مقام معظم رهبری به اجلاس دهم – نسخه PDF

  پخش اجرای صوتی پیام مقام معظم رهبری به دهمین اجلاس سراسری نماز

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.