دوشنبه, ۱۳ تیر , ۱۴۰۱ 5 ذو الحجة 1443 Monday, 4 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13632 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
پ
پ

پیام مقام معظم رهبری به ششمین اجلاس سراسری نماز (در زنجان)

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

خداوند متعال را سپاس می‌گویم که دل ­های نورانی و پاکیزه‌ای را به کار نماز و ترویج و برپاداری آن، برانگیخته و شوق مجاهدت و تلاش مخلصانه در این راه را به آن‌ها بخشیده‌ است. ثمره­ کوشش‌های هوشمندانه جمع شما در این چند سال، آن شده است که نماز که مظهر کامل پرستش و نیایش و رازگویی و نیاز جویی و عشق و ایمان به محبوب فطری عالم وجود است، پرتوی درخشان­ تر و حضوری برجسته‌تر در ذهن و عمل جامعه اسلامی ما یافته است.

اکنون بحمدالله در بسیاری از جاهایی که جماعت مردم در آن گرد می‌آیند و به ­ویژه مراکز گردآیی جوانان مانند مدارس و دانشگاه‌ها و سربازخانه‌ها و بوستان‌ها و نیز دانشگاه‌های دولتی و راه‌ها و غیره، نماز ، حاضر و بارز و چشم و دل نواز است. نوشته‌ها و گفته‌های بسیار در رسانه‌ها و در کتاب­ها و درس‌ها و برنامه‌های هنری و تبلیغی، به نماز می پردازد و ذهن‌ها و دل ­های کسان بی ­شماری را به این تکلیف شیرین و دل­نشین، متمایل می سازد و به گزاردن آن وا می‌دارد.

شک نباید کرد که این، راهی است به سوی کامیابی و توفیق در همه­ مهام شخصی و اجتماعی، راهی است به سوی سعادت و فلاح (قَد اَفلَحَ المُؤمِنونَ، الَذیِنَ هُم فِی صلوتِهِم خاشِعونَ) چه افراد و جماعاتی که با شناختن قدر و جایگاه ذکر و خشوع و انابه که نماز مظهر کامل آن است و همراه کردن کار و ابتکار دنیایی با آن، به قله‌های تعالی و کمال رسیدند، و چه بی خبران و کوته‌ نظرانی که با غفلت از این راز بزرگ هستی، خود را از سعادت کامل محروم ساختند و چه در صورت تلاش و کار مادی و چه در صورت بی­ کارگی و تنبلی، هر جا به گونه‌ای خود را در منجلاب‌های محرومیت و ناکامی غرقه ساختند.

انسان ­هایی که تلاش و مجاهدت در عرصه­ زندگی بشری را با یاد خدا و انس با او و عشق به او همراه می سازند، خوشبختی در معنای حقیقی آن را درمی‌یابند و آن را برای جسم و جان خود فراهم می­کنند.

شما برادران و خواهرانی که به امر نماز همّت گماشته‌اید از این دیدگاه، در تدارک بزرگ­ ترین خدمت به مردم و کشور خود هستید و بی گمان، ملت ما از معرفت به نماز و عمل به آن بهر‌ه‌های بزرگ در همه­ عرصه‌های زندگی خود خواهد برد.

مسئولان محترم اقامه نماز گزارش امید بخشی از به کار بستن سفارش‌‌های قبلی درباره­ نماز داده‌اند. این­جانب پس از سپاس از آنان و از همه­ بخش‌هایی که به آن سفارش‌ها جامه­ تحقق پوشانده‌اند، به همه­ دست‌اندرکاران این مهم و دیگر مدیران و مسئولان کشور توصیه می کنم که:

 • برای تبیین ژرفای نماز و معرفی رازها و زیبایی‌های آن، ‌دست به تلاش پیگیر و همه جانبه‌ای زده شود. در کتاب­های معارف دانشگاه­ ها و کتب درسی دوره‌‌های پیش از دانشگاه و جزوه‌های کوچک و قابل فهم همه، سخنان نغز و پرمغز و مضمون های تازه­ فراوان در این باره وارد شود.
 • احکام فقهی نماز به صورت آسان و روان منتشر شود و جزوه‌ها و نوارهای صوتی و تصویری مناسب برای فرستادن به میان ملت‌های دیگر، آماده گردد.
 • اذان از حنجره اشخاص خوش صدا در همه جا پخش شود و هیچ شهر و محله‌ای محروم از آهنگ اذان نماند.
 • مساجد، به شکل شایسته غبار روبی شود و خدمت به مسجد، کاری مردمی و همگانی شمرده شود.
 • نماز صبح در مساجد اقامه شود.
 • نمازهای جمعه در هر شهر با شرکت فرزانگان و اصحاب معرفت در ستادهای آن، پربارتر گردد.
 • مدیران دستگاه ­های اداری و دولتی، خود متصدی اقامه­ نماز در آن دستگاه­ ها شوند.
 • در سربازخانه‌ها، آموزش نماز و عمل به آن از آن­چه هست، جدی ­تر گرفته شود.
 • در میان جاده­ های بیابانی، مسجد به­ قدر کافی ساخته شود و در شهرهای سر راه در همه­ بیست و چهار ساعت، مسجد باز و آماده وجود داشته باشد.
 • در شهرها و شهرک هایی که تازه ساخته می‌شود، مسجد جامع، نخستین بنا و مرکز حقیقی شهر قرار گرفته و ساخته شود.
 • در همه­ اجتماعات با فرا رسیدن وقت نماز، نماز به پاداشته شود و اجتماعاتی که به خاطر انبوهی آن یا به هر جهت دیگر قادر به این کار نیستند برنامه­ زمان بندی آن­ها جوری تنظیم شود که با وقت نماز تصادف پیدا نکند.
 • و به­ طور خلاصه، وضع شهرها و روستاهای کشور را جوری کنید که هر کس که تازه وارد آن می‌شود، آن را محیط اهتمام به نماز و جایگاه اقامه آن بداند.

توفیقات همه­ شما را از خداوند خواستارم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

سید علی خامنه‌ای

۳۱ مهر ۱۳۷۵

 

متن پیام مقام معظم رهبری به اجلاس ششم – نسخه PDF

پخش اجرای صوتی پیام مقام معظم رهبری به ششمین اجلاس سراسری نماز

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.