یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 10284 تعداد نوشته های امروز : 10 تعداد اعضا : 3462 تعداد دیدگاهها : 299×
وقف یک امکان بی منت است/ باید کاری کنیم تا مردم به اوقاف اعتماد داشته باشند
۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۰
شناسه : 4817
2

به گزارش روابط عمومی و امور استان ها ستاد اقامه نماز در گزارشی خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان عنوان نمود :  همایش وقف و ترویج فرهنگ قرآنی ظهر امروز با سخنرانی حجت الاسلام قرائتی در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد. حجت الاسلام قرائتی در ابتدای این همایش با بیان اینکه وقف نشانه عشق به […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش روابط عمومی و امور استان ها ستاد اقامه نماز در گزارشی خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان عنوان نمود :  همایش وقف و ترویج فرهنگ قرآنی ظهر امروز با سخنرانی حجت الاسلام قرائتی در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد. حجت الاسلام قرائتی در ابتدای این همایش با بیان اینکه وقف نشانه عشق به مکتب است، گفت: انسان تا زمانی که به دین و مفاهیم دینی و اهل بیت محبت نداشته باشد و مبانی دینی را قبول نداشته باشد نمی تواند به وقف و صدقه جاریه پایبند باشد.

وی وقف را نشانه سعه صدر دانست و بیان داشت: وقف دلیل و مدرک دوراندیشی و نشانه ایثار است چرا که یک شراکت بی ضرر می باشد. حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه کسی که وقف می کند اگر مردم به او اعتنا نکنند او ثوابش را می برد و احتیاجی به توجه دیگران ندارد.

این استاد قرآن با بیان اینکه وقف یک امکان بی منت است، خاطرنشان کرد: کسی که وقف می کند نیست که منت بگذارد. وی با بیان اینکه وقف غدیر را کوثر می کند، اظهار کرد: وقف مصداق روشن باقیات الصالحات می باشد همانطور که قرآن می فرماید وقف مثل شجره طیبه است که ریشه اش در زمین ثابت و شاخه هایش در آسمان می باشد.

حجت الاسلام قرائتی وقف را وسیله برکت مال دانست و بیان داشت: کسی که اموالش را در راه خدا وقف می کند گرفتار بیماری نخواهد شد. بر این اساس قرآن می فرماید کسانی که از اموالشان استفاده نکرده اند در روز قیامت حسرت خورده ولی دیگر فایده ای ندارد.

این استاد قرآن با بیان اینکه وقف ماهیگیری نیست، بیان کرد: وقف ماهی گرفتن است به طوری که اگر کسی را دوست دارید به او راه های بهره برداری را یاد می دهید. وی با بیان اینکه هر کس هرچه دارد در هر شرایطی وقف کند، گفت: به طور مثال استاد دانشگاه اندوخته های خود را بعد از مدت تدریس وقف کند که بسیار کار پسندیده ای است.

وی با بیان اینکه باید کاری کنیم که مردم به اوقاف اعتماد داشته باشند، خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم مردم نگویند اوقاف سهمی برای خودش برمی دارد، اعتماد به اوقاف اصلی ترین کار این سازمان می باشد.

حجت الاسلام قرائتی ادامه داد: معامله با خدا چند فایده دارد، اینکه خدا جنس کم هم می خرد، جنس معیوب هم می خرد و در نهایت به بهشت نیز می برد، پس بیاییم هرچه که داریم را وقف کنیم.

این استاد قرآن با بیان اینکه در وقف انسان مطرح نیست بلکه اثرش برای مردم و خدا می ماند، گفت: قرآن می فرماید هر کس کار خوبی کند تا قیامت اثرش را می بیند. وی با ابراز تاسف از اینکه افرادی هستند که مال وقفی را می دزدند، افزود: کسی که مال وقفی را می دزدد، دزد بین الملل است چرا که این درآمد مال حرام می باشد.

این استاد قرآن با بیان اینکه وقف باید در نیت خود اجرا شود و نظر واقف تامین گردد، گفت: مال اوقاف را مثل ملک شخصی بدانید و حق و حقوق اوقاف را بدهید. وی وقف را بسیار مهم و از امورات خیر دانست و بیان داشت: ۲۷ آیه در قرآن کریم نماز را در کنار زکات بیان می کند چرا که نماز بدون کمک به فقرا قبول نمی باشد.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.