شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ 10 جماد أول 1444 Saturday, 3 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 15367 تعداد نوشته های امروز : 9 تعداد اعضا : 4364 تعداد دیدگاهها : 299×
چرایی دعوت به نماز از منظر رهبر انقلاب
26 دی 1396 - 19:11
شناسه : 5731
6

به گزارش روابط عمومی و امور استان ها ستاد اقامه نماز در گزارشی خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس  عنوان نمود :  مسعود دریس مدیر فضای مجازی ستاد اقامه نماز در یادداشتی به واکاوی پیام های امام خامنه ای به اجلاس سراسری بیست و یکم تا بیست و ششم پرداخته است که در ادامه می […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش روابط عمومی و امور استان ها ستاد اقامه نماز در گزارشی خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس  عنوان نمود :  مسعود دریس مدیر فضای مجازی ستاد اقامه نماز در یادداشتی به واکاوی پیام های امام خامنه ای به اجلاس سراسری بیست و یکم تا بیست و ششم پرداخته است که در ادامه می آید:

*دعوت به نماز مطالبه امام امت از همگان

در این یادداشت سعی شده است با واکاوی پیام های حکیمانه امام المسلمین مقام معظم رهبری به اجلاس سراسری بیست و یکم تا بیست و ششم، با مطالبات و انتظارات معظم له که می تواند به عنوان نقشه راه و راهبرد کلان در حرکت عظیم امت اسلامی به سمت اهداف عالیه نظام اسلامی به شمار آید، آشنا شویم، بلکه منجر به قدری تلاش بیشتر و برداشتن قدم های بزرگ تر شود.

حضرت آقا در ابتدا تأکید دارند که اهمیت نماز باید به درستی فهمیده شود و در این خصوص می فرمایند: اگر نماز در درگاه خداوند مقبول افتد دیگر خدمات و زحمات نیز پذیرفته شده و اگر نماز، مردود باشد هر چه جز آن نیز مردود گشته است، این مطلب حقیقتی بزرگ را به ما می نمایاند. آن حقیقت این است که اگر در جامعه اسلامی نماز در جایگاه شایسته خود قرارگیرد، همه تلاش های سازنده مادی و معنوی، راه خود را به سمت و سوی آرمان ها می گشاید و جامعه را به نقطه مطلوب آرمانی اسلام می رساند و اگر از اهمیت نماز غفلت شود و نماز مورد بی اعتنایی قرار گیرد، این مسیر به درستی طی نخواهد شد و تلاش ها و مجاهدت ها تأثیر لازم را در رساندن به قله ایی که اسلام برای جامعه بشری ترسیم کرده است، نخواهد داشت.

و در پیام معظم له به بیست و دومین اجلاس سراسری نماز ایشان به اقامه نماز که در صدر وظایف قدرتمندان مومن در قرآن اشاره رفته است، تاکید می نمایند و در ادامه به شرح این فریضه در دو ساحت شخصی و تلاش های اجتماعی و همگانی ساختن آن می پردازند و می فرمایند: این وظیفه، در عمل شخصی، کیفیت بخشیدن به نماز است و در تلاش اجتماعی، ترویج نماز و همگانی کردن آن.

کیفیت یافتن نماز بدین معنی است که نماز، با حال و حضور ادا شود؛ نمازگزار به نماز با چشم میعاد ملاقات با خدا بنگرد و در آن، با خدای خود سخن بگوید و خود را در حضور او ببیند؛ نماز را تا می تواند در مسجد و تا می تواند به جماعت بگزارد.

و ترویج نماز، هر حرکت و تلاشی است که در راه همگانی کردن آن و تبیین اهمیت آن و آسان کردن دسترسی به آن بتوان صورت داد. صاحبان اندیشه و بیان، با گفتن و نوشتن، دارندگان رسانه ها و منبرها با پرداخت جذاب و هنری، مسئولان دستگاه ها هر یک متناسب با کارکرد آن دستگاه، می توانند این وظیفه بزرگ را ادا کنند.

مجددا امام امت در ابتدای پیام بیست و سوم اشاره ای گذرا به کیفیت یافتن نماز در بعد شخصی و تاثیر بر رفتار انسان ها و به ویژه روح و جوهر نماز که حضور قلب و خشوع است تأکید می ورزند و در بحث مسئولیت شناسی نیز توصیه های موکدی می کنند.

در اجلاس بیست و چهارم به صراحت می فرمایند: سخن امروز من تأکید بر احساس مسئولیت همگانی است. توقع و انتظار اینجانب آن است که همه به ویژه مسئولان دستگاه ها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی، عظمت این مسأله را به درستی دریابند و گام در راه عمل نهند. همه بدانند که یکی از مؤثرترین راه ها برای کاستن آسیب های اجتماعی، ترویج نماز است. به اینکه حتی یک نفر از جوانان و نوجوانان کشور، در نماز سهل انگاری نکند همت گمارید. این یکی از بهترین راه ها برای سلامت معنوی و روحی مردم ما و جامعه ما است و در پایان این پیام انجام و تحقق این مطالبات را در گرو عزم راسخ و کار مداوم بر می شمرند.

اما در پیام بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز مقام معظم رهبری سلامت معنوی هر فرد، صراط مستقیم و حیات طیبه را در گرو اقامه نماز می دانند و به گسترش نماز و به کیفیت لازم رسیدن نمازها تأکید می ورزند.

در ادامه گروه های مؤثر در مسئولیت بزرگ ترویج و تبلیغ و توسعه فرهنگ نورانی نماز را بر می شمردند و می فرمایند که حق این فریضه الهی که درمان همه دردهای عمده فردی و اجتماعی ماست ادا نشده است و در نهایت مطالبه و انتظار خود را به صراحت از امت اسلامی بیان می دارند و به نحوی اتمام حجت می نمایند در جایی که فرمودند: همه همت گماریم که نماز را در جایگاه شایسته خود که در قرآن و حدیث بر آن ناطق است بشناسیم و بشناسانیم و عمل شخص خود را نیز به تناسب آن تعالی بخشیم.

و اما سخن پایانی، توجه شما خواهران و برادران ایمانی، مسئولان، سخنوران، سخنگویان، سررشته داران امور کشور، روحانیون و متولیان تبلیغ و تعلیم دین و همه آحاد و عموم قشرهای مردم ، همه و همه که در مسئولیت اقامه نماز شریکند، را به مطالبه اخیر امام المسلمین در پیام حکیمانه و گهربار به بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز آمده است جلب می نمایم و امیدوارم همه آنانی که مخاطب این پیام هستند و به برکت نظام اسلامی از هر نوع تمکنی برخوردار هستند، فرصت خدمت به این فریضه کوتاه و پر مغز و بسیار تأثیرگذار را مغتنم شمرده و از هر گونه تلاش و کوششی در راستای تحقق آیه ۴۱ سوره حج الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلاه دریغ نکنند و یقین بدانند که امروزه تلاش برای اقامه نماز تلاش برای همه ارزش ها و خوبی ها است .

بدانیم که احیای نماز احیای تمام معروف ها است و رها کردن نماز و بی مهری به نماز و ضایع ساختن نماز باعث از بین رفتن تمام ارزش ها و زمینه انتشار تمام منکرات در جامعه خواهد بود. فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاهَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ(مریم/۵۹)؛ شاه بیت سخنان حکیمانه امام امت در این پیام (بیست و ششم ) دعوت به نماز می باشد، چون دعوت به نماز دعوت به زیباترین جلوه های زندگی است و نیز می فرمایند بندگان صالح و نیکوکار خدا باید این را درسی برای خود بدانند و به نماز دعوت کنند. مسئولان مؤمن در نظام اسلامی باید امکانات گسترده خود را در جذب این دعوت بگذارند.

معظم له در پایان دعوت به نماز را نشانه خط مستقیم و توفیق بزرگ توصیف نمودند و بر پای فشاری بر این راه تاکید می ورزند. روحانی، معلم، مربی، مدیر و مسئول در همه جا مخاطبان و دائره نفوذ خود را به این سو بکشانند و از آنان دعوت کننده به خدا و نماز بسازند.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.