سه شنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۱ 13 جماد أول 1444 Tuesday, 6 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 15431 تعداد نوشته های امروز : 15 تعداد اعضا : 4365 تعداد دیدگاهها : 299×
طرح ساماندهی و تجمیع شوراها و کمیته های فرهنگی و دینی تهران ارائه شد
03 بهمن 1396 - 0:02
شناسه : 5961
8

رئیس مرکزفعالیتهای دینی شهرداری تهران ضمن تأکید بر ضرورت تجمیع و ساماندهی شوراهای فرهنگی گفت: در طرح جدید راهکارهای تبدیل مساجد محلات به قطب فرهنگی کلانشهر تهران با ارائه ایده محله مسجد محور لحاظ شده است . به گزارش روابط عمومی مرکزفعالیتهای دینی؛ حجت الاسلام صادق زاده در سومین نشست شورای عالی ترویج و توسعه […]

ارسال توسط :
پ
پ

رئیس مرکزفعالیتهای دینی شهرداری تهران ضمن تأکید بر ضرورت تجمیع و ساماندهی شوراهای فرهنگی گفت: در طرح جدید راهکارهای تبدیل مساجد محلات به قطب فرهنگی کلانشهر تهران با ارائه ایده محله مسجد محور لحاظ شده است .

به گزارش روابط عمومی مرکزفعالیتهای دینی؛ حجت الاسلام صادق زاده در سومین نشست شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگی و دینی پایتخت در دوره جدید مدیریت شهری که با حضور حجت الاسلام دکتر خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور و حجج اسلام دکترصادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه، موسوی مقدم قائم مقام سازمان صدا وسیما،رضوان طلب معاون وزیر علوم و تحقیقات، صالحی منش مشاور شهردار ، نوری زاده رئیس سازمان تبلیغات استان تهران، ایزد پناه و میرلوحی اعضای هیئت امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و دانشگاه امام صادق(ع)، ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ،حاتم پوری امام جماعت یکی از مساجد شاخص تهران، رستگاری و نقویان اساتید حوزه و دانشگاه و دکتر صالحی امیری و ایوبی قائم مقام معاونت اجتماعی فرهنگی برگزار شد؛ ضمن تشریح ویژگیها، راهبردها و رویکردهای طرح اولیه ساماندهی شوراها و کمیته های فرهنگی و دینی شهر تهران گفت : وحدت و انسجام بخشی در عملکرد شوراهاو ارتقاء کارایی و بهره وری آن ها، هدف اصلی این طرح به شمار می رود و اجرای سند ضمیمه آن که با عنوان طرح محله مسجد محور در مدیریت فرهنگی و دینی شهر تهران می باشد با توجه به رویکرد محله محوری مدیریت شهری و به منظور جلب مشارکت بیشتر شهروندان در اداره شهر ، ارائه گردیده است .

رئیس مرکز فعالیتهای دینی شهرداری تهران ، انسجام در برنامه ریزی ها و هماهنگ سازی کمیته ها و شوراها و اجتناب از پراکنده کاری را از دیگر اهداف طرح پیشنهادی دانست و افزود : دورنمای تهران به عنوان جهان شهر فرهنگی و معیار در دنیای اسلام در افق ۱۴۰۴ ترسیم شده است و ایجاد این شهر طراز اسلامی، دارای هویت و مختصاتی است که آن را از سایر شهرها متمایز می سازد که مهمترین آن ، رویکرد دینی و فرهنگی در مدیریت و برنامه ریزی شهری بر پایه ارزش ها و آموزه های دین مبین اسلام و تعالیم قرآن کریم است .

حجت الاسلام صادق زاده ضمن اشاره به وجود شوراهای متعدد در شهرداری تهران گفت : در این طرح سعی شده ضمن آسیب شناسی ، نقاط قوت و ضعف این شوراها ارزیابی و احصاء شود. لذا دسته بندی،تکمیل، ادغام،حذف یا ابقای آنها با توجه به کارکردشان، ساماندهی می گردد .

در ادامه دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگی و دینی شهر تهران ، چارچوب آیین نامه مربوطه را قرائت نمود. ایشان ، ایفای نقش راهبردی در حوزه دینی و فرهنگی، رفع هرگونه موازی کاری شوراهای زیر مجموعه امور دینی و فرهنگی،ایجاد فرهنگ مشارکت شهروندان و تجهیز امکانات جهت دستیابی به اهداف ، شناخت آسیب ها و چالش ها و تلاش در جهت رفع یا کاستن از آنها ، پیگیری تهیه و تدوین پیوست نگاری فرهنگی و دینی پروژه ها و فعالیت های بخش های مختلف شهرداری و نهادهای وابسته و رصد مستمر انطباق امور فرهنگی و دینی با اسناد بالادستی و مصوبات شورای اسلامی شهر تهران  را، از جمله وظایف شورای عالی برشمرد .

حجت الاسلام صادق زاده بر ضرورت تشکیل شوراهای نماز و امربه معروف در راستای اسناد بالادستی و آیین نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز مصوب هیئت وزیران و وظایف محوله به شهرداری ها ، توافقنامه سالانه شهرداری تهران با ستاد اقامه نماز کشور و همچنین ضوابط تشکیل و فعالیت شوراهای امربه معروف و نهی از منکر و قانون حمایت از آمران به معروف مصوب مجلس شورای اسلامی تأکید و تصریح نمود : بستر اجرایی شدن سند ضمیمه – طرح محله مسجد محور در مدیریت فرهنگی و دینی شهر تهران- بر اساس چشم انداز ۱۴۰۴ و سیاست های جدید فرهنگی شهرداری تهران فراهم می باشد و آن، وجود ۳۵۴ محله در پایتخت و حضور روحانی در سرای محله می باشد .

در ادامه این نشست ، ایوبی قائم مقام معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ، از چند و چون ایجاد شورای عالی پرسش نموده و گفت : آمار سازی و بزرگنمایی ، چالش بزرگ اقدامات و فعالیتهای فرهنگی شهرداری تهران در گذشته به شمار می رود ، بطوریکه نداشته های فرهنگی را با استفاده از پاورپوینت و دیگر ابزارها ، چنان آمار سازی و بزرگنمایی می کردند که واقعیت، رنگ می باخت .  واقعیت این است که به دلیل عدم وجود یک زیرساخت برنامه‌ریزی شده برای توسعه و پیشرفت، آمارهای واقعی اهمیت و ارزش‌شان را از دست می‌دهند و بیشترین استفاده‌شان، نادرست و ابزاری و البته دروغین است.

دکتر صالحی امیری نیز با اشاره به وجود تعداد زیادی از تحصیلکردگان متخصص در برنامه ریزی و مدیریت فرهنگی در کشور گفت: باید از این ظرفیت ها استفاده شود . وضعیت کشور در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص از نظر تولید محتوا و دانش فرهنگ، مطلوب می باشد بطوریکه بیش از نیمی از منابع علمی و کتب مرجع دانشگاهها بومی و از تولیدات ملی به شمار می رود درحالیکه در گذشته چنین نبود .

ایشان راه حل نهایی برای کاهش آسیب های اجتماعی و حل مشکلات و معضلات فرهنگی جامعه را بر اساس مطالعات گسترده و تحقیقات میدانی خود در بازگشت به هویت دینی ، بومی و سنتی و بنیاد خانواده و احیای نظام مسجد محور در محلات دانست و گفت: مسجد باید قطب فرهنگی محلات در کلانشهر تهران شود . دکتر صالحی امیری احیای کارکردهای گذشته مساجد در ابعاد مختلف اقتصادی ، اجتماعی و امور خیریه را یادآور شد و ابراز نمود: مساجد در گذشته، به دلیل ارتباط همیشگی و روزانه مردم با آنها ، کانون مهمترین فعالیت های شهرها و محلات بودند و مردم برای طرح مسایل و خواسته های سیاسی،اجتماعی،فرهنگی و خدماتی خود به این خانه های خدا مراجعه می کردند ؛ لذا غالب فعالیتهای حوزه دینی و فرهنگی، باید در مسجد تعریف شود. زیرا مساجد ، پایگاههای فرهنگسازی و ارائه سبک زندگی و مهمترین جایگاه اجتماع مسلمین محسوب می شود که نقش جامعه سازی دارد .

وی با ذکر آمارها و شاخص های نگران کننده در حوزه آسیب های اجتماعی، افزایش طلاق ، فروپاشی نهاد خانواده و دیگر معضلات گفت : خطر آسیبها و بلایای اجتماعی از خطر بمب هسته ای هم بیشتر است و این مسائل به مراتب بدتر از وقوع سیل ،زلزله و دیگر بلایای طبیعی است ؛ لذا راه نجات ما بازگشت به هویت های دینی و ملی خودمان است . درهمین راستا، علی رغم تنگناهای مالی و کاهش اعتبارات دیگر نهادها، بودجه فعالیتهای دینی شهرداری را بیش از ۵۰ درصد افزایش دادیم و آمادگی داریم تا صد درصد نیز بر آن بیفزاییم .

در ادامه این نشست، حجت الاسلام دکتر صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به تعدد شوراهای مختلف در کشور و به ویژه شهرداری گفت : معضل کمبود وقت به علت حضور در این شوراها، چالش بزرگ مدیریت در کشور ماست. ایشان، با اشاره به هویت چهل تکه جامعه ابرشهر تهران، تعیین و شرح وظایف شهرداری در حوزه دینی و فرهنگی را یادآور شد و افزود: شهرداری ، دخالتی در تربیت افراد ندارد و نمی توان با طرح هایی از قبیل ارائه پیامهای اخلاقی در فضاهای محیطی و تبلیغاتی، شهروندان را اخلاقی نماییم چراکه شهرداری چقدر می تواند در این زمینه موفق باشد در صورتیکه دیگر نهادها ، به وظایف خود عمل نمی کنند .

حجت الاسلام موسوی مقدم قائم مقام سازمان صداوسیما نیز ضرورت کار کارشناسی و موشکافانه بر روی طرح ساماندهی را با توجه به حرکت این شورا به سمت تصمیم سازی یادآور شد و افزود: مساجد دارای متولیان زیادی از قبیل بسیج،اوقاف و … است و بهتراست اتخاذ این رویکرد با هماهنگی آنها باشد .

حجت الاسلام دکتر خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگی و دینی پایتخت در پایان این نشست ، ضمن جمع بندی مباحث مطروحه ، مسئله تجمیع شوراهای تخصصی و ایده محله مسجد محور را دستور جلسه آینده ذکر نمود و گفت : پلان اولیه طرح ساماندهی شوراها و کمیته های فرهنگی و دینی شهر تهران در این نشست تحویل اعضاءگردید که لازم است تا اعضاء با مطالعه آن به ارائه راهبرها و رویکردها و ارسال آن برای دبیرخانه اقدام نمایند .

رئیس شورای عالی ترویج وتوسعه فرهنگی و دینی تهران اظهار نمود: بعضی شوراها، نظیر نماز و امربه معروف که در شهرداری وجود دارد ، قانونی است و طبق اسناد بالاستی در سایر دستگاههای اجرایی کشور نیز ایجاد شده است؛ لذا آن شوراها به قوت خود باقی است و نیاز است تا گردش مفهومی و برنامه ها و مصوبات آن ها به اینجا ارائه شود . ایشان همچنین با بیان این مطلب که شهردار باید در رأس شورای عالی باشد گفت : در سیاست های فرهنگی نوین شهرداری تهران ، توجه به محلات بر محور مساجد تأکید شده است .

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.