شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ 10 جماد أول 1444 Saturday, 3 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 15367 تعداد نوشته های امروز : 9 تعداد اعضا : 4364 تعداد دیدگاهها : 299×
مهمترین ثمره نماز خودیافتگی و خود ساختگی است
04 بهمن 1396 - 19:56
شناسه : 6021
11

به گزارش روابط عمومی و امور استان ها ستاد اقامه نماز ، مسعود دریس مدیریت فضای مجازی ستاد اقامه نماز کشور طی یادداشتی عنوان نمود : یکی از ده ها عاملی که انسان را در مسیر رشد و تعالی قرار داده و موجبات تکامل یافتگی او را فراهم می آورد ، خودیافتگی است . امروزه […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش روابط عمومی و امور استان ها ستاد اقامه نماز ، مسعود دریس مدیریت فضای مجازی ستاد اقامه نماز کشور طی یادداشتی عنوان نمود :

یکی از ده ها عاملی که انسان را در مسیر رشد و تعالی قرار داده و موجبات تکامل یافتگی او را فراهم می آورد ، خودیافتگی است . امروزه بشر حیران و سرگردان ، اتم را کشف کرده است ، ولی متاسفانه از کشف خود عاجز مانده است ، و مادامی که انسان خود را نیابد ، کار سامان نخواهد یافت .
اگر در جوامع بشری این همه شاهد رشد فزاینده آسیب های اجتماعی ، بزه و ارتکاب گناه و معصیت هستیم ، اگر در جای جای کره خاکی جرائم علیه بشریت ، نسل کشی ، تعدی ، تجاوز به حریم یکدیگر و هزاران کج روی و ناهنجاری اجتماعی و اخلاقی را شاهد هستیم ، علت آن عدم خودیافتگی انسان است و انسانی که قدر و منزلت خود را نشناخته و با اهداف خلقت خود آشنایی ندارد ، انسانی که از رمز و راز آفرینش بی اطلاع است و نسبت به وظایف خود آگاهی نداشته ، بی شک بهره او از زندگی فقط خوردن و آشامیدن و تولید مثل است و علی القاعده انسانی این چنین ، خلقت خود و هستی را عبث و بیهوده می داند و در نهایت با سستی ایمان و ضعف عقیده مواجه گشته و به دلیل کفران و ناسپاسی ، هم دنیا و هم آخرت خود را تباه و نابود خواهد ساخت . لذا
اگر به دنبال دست یافتن به حیات طیبه ، داشتن آرامش واقعی در طول زندگی ، سربلندی و سعادت ورزی و احساس خوشبختی هستید ، تنها راه آن از مسیر خودیافتگی می گذرد و کسی که خود را شناخت و خود را یافت به تمام خیرات و برکات دست یافته است و به تعبیری می توان گفت خودیافتگی زیرساخت تمام خوبی ها است و خودیافتگی زمینه رشد تمام ارزش های الهی و انسانی است .
از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که مهمترین ثمره خودیافتگی ، وارد شدن به ساحت مقدسی چون ، خودساختگی است .
همانطور که مستحضر هستید انسان بدون توجه به عامل خودساختگی (تهذیب و تزکیه) نمی تواند مراتب رشد و تعالی و رسیدن به کمال را طی نماید و هر روز بایستی با طی این طریق و گام برداشتن در این جاده ، به سمت قرب الی الله رفته و رضایت حضرت حق را بدست آورد .
آنچه در این میان حائز اهمیت بوده و می تواند در هر دو ساحت خودیافتگی و خودساختگی به مدد انسان در آمده و او را در این میان یاری رساند ، فریضه استثنایی ، کوتاه ، پرمغز و بسیار ویژه و تاثیرگذار نماز است .
نماز بسیار در خودیافتگی انسان و سپس در مرحله خودساختگی می تواند به فرد و اجتماع کمک کند . یکی از صدها اثر و فایده نماز این است که به انسان می فهماند که انسان را خالقی است و این خالق برای خلق این انسان و جهان پیرامون آن هدفی بزرگ قرار داده است و برای رسیدن به این هدف نقشه راهی وجود دارد که لاجرم انسان بایستی آن نقشه را کامل پیاده سازی نماید که به آن گنج بزرگ (قربه الی الله) برسد و بدینسان تکامل خود را را رقم زند .
نماز همچنین در خود ساختگی انسان نقش بی بدیلی داشته و دائما به انسان این نکته را گوشزد می کند که تو برای گناه و معصیت و آلودگی خلق نشده ای بلکه تو برای یک هدف بزرگ به این جهان پاگذاشته ای که بدون طهارت و پاکی بدان نقطه کمالی خود دست نخواهی یافت .
نماز مرتب درس طهارت جسم و جان را توامان به انسان گوشزد می نماید . رعایت عدل و انصاف و قصبی نبودن مکان و لباس نمازگزار ، طاهر بودن لباس و بدن انسان ، طاهر بودن مکان نمازگزار و ده ها حکم فقهی دیگر در پیرامون فریضه نماز باعث تزکیه و تهذیب نفس انسان گشته او را در مسیر بندگی و فرمانبرداری و تسلیم قرار می دهد .
این فقط بخشی از هزاران فایده و آثار مترتب بر نماز است که باید بدان توجه داشت و روز به روز به رونق آن افزود و موجبات ارتقای آن را رقم زد .

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.