یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ 21 شوال 1443 Sunday, 22 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13211 تعداد نوشته های امروز : 8 تعداد اعضا : 4116 تعداد دیدگاهها : 299×
نماز طلب باران در شهرهای خراسان شمالی برگزار شد
04 بهمن 1396 - 23:25
شناسه : 6079
7

همزمان با کاهش نزولات آسمانی و احتمال ایجاد شرایط خشکسالی٬ نماز استغاثه یا طلب باران در چند شهر استان خراسان شمالی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان شمالی ٬ همزمان با کاهش نزولات آسمانی و احتمال ایجاد شرایط خشکسالی٬ نماز استغاثه یا طلب باران در چند شهر استان خراسان شمالی برگزار […]

ارسال توسط :
پ
پ

همزمان با کاهش نزولات آسمانی و احتمال ایجاد شرایط خشکسالی٬ نماز استغاثه یا طلب باران در چند شهر استان خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان شمالی ٬ همزمان با کاهش نزولات آسمانی و احتمال ایجاد شرایط خشکسالی٬ نماز استغاثه یا طلب باران در چند شهر استان خراسان شمالی برگزار شد.

در شهرهای شیروان٬ فاروج و بام صفی آباد٬ مردم با حضور در صحراهای اطراف شهر٬ ضمن طلب استغفار٬ به اقامه نماز طلب باران پرداختند. ائمه جمعه این شهرها٬ پیشاپیش مردم٬ امات اقامه نماز استغاثه را برعهده داشته و در پایان دعای طلب باران را به همراه نمازگزاران زمزمه کردند.

در روایات اسلامی آمده است٬ نماز باران از جمله نمازهای مستحبی است که در طلب باران و به هنگام خشکسالی و کم شدن سفره های آبی خوانده می شود. این نماز مانند نماز اعیاد (فطر و قربان) به جماعت و فُرادی خوانده می شود.

خواندن این نماز وقتی مستحب است که نهر ها خشک شود و باران نبارد و آسمان از ریختن بارانش بخل بورزد به جهت شیوع گناهان و کفران نعمت های خدا و ندادن حق مردم و کم فروشی و خیانت در کیل و وزن و ظلم و نیرنگ زدن و ترک امر به معروف و نهی از منکر و ندادن زکات و حکم کردن بر خلاف آن چه خدا نازل کرده و گناهانی دیگر نظیر این ها، گناهانی که خشم و سخط پروردگار را برمی انگیزد و از آمدن باران جلوگیری می نماید همانطور که در روایات آمده است؛ و کیفیت آن نظیر کیفیت نماز عید دو رکعت است که به جماعت برگزار می شود و فرادی خواندنش نیز بامید اینکه مستحب باشد اشکالی ندارد.

در نماز باران بعد از حمد و سوره رکعت اول پنج بار تکبیر می گوید و بعد از هر تکبیر قنوت می گیرد و در رکعت دوم بعد از حمد وسوره چهار تکبیر و بعد از هر تکبیر یک قنوت انجام می دهد و در قنوت های نماز باران هر دعائی که بخواند کافی است البته بهتر آن است که قنوت ها مشتمل بر طلب باران باشد از خدای رحمان و عطوف طلب کند که عطوفت و رحمتش را شامل او و مردم او بسازد و درهای آسمان را برحمت و باران خود بگشاید و قبل از دعاء در هر قنوت نخست بر محمد صلی الله علیه وآله و آل او علیهم الصلوه و السلام درود بفرستد و مستحبات این نماز چند چیز است.

۱-اینکه حمد و سوره آن را به صدای بلند قرائت کند و آن سوره هایی را که در نماز عید فطر و قربان مستحب بود انتخاب نماید.

۲-اینکه مردم سه روز روزه بگیرند و روز سوم برای نماز بیرون روند و آن روز دوشنبه باشد و اگر میسر نشد روز جمعه بخاطر شرافت و فضیلتش بیرون شوند.

۳-اینکه امام جماعت به اتفاق مردم به طرف صحرا حرکت کند و حرکتشان با وقار و سکینت و خشوع و با حالت درخواست باشد و برای نماز محلی پاک و نظیف را انتخاب کند و بهتر آن است که بیرون شدنشان با قیافه و هیئتی باشد که رحمت خدا را جلب کند مثل پا برهنه بودن و امثال آن.

۴-اینکه منبر را هم با خود بطرف صحرا ببرنند و مؤ ذن های شهر پیشاپیش امام جماعت حرکت کنند.

۵-اینکه آدابی را که بزرگان شیعه در این باب آورده اند رعایت کنند مثل اینکه پیرمردان و اطفال و معلولین و حیوانات را با خود ببرند اطفال را از مادران و اطفال حیوانات را از مادر ها جدا کنند تا صدای ضجه و گریه زیاد شود و بدین وسیله دریای رحمت الهی بخروش آید و لازم است مسلمانان نگذارند کفار و مسیحیان و یهودیان که اهل ذمه اند و سایر کفار با آنان به صحرا بیایند.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.