یکشنبه, ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱ 17 محرم 1444 Sunday, 14 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14080 تعداد نوشته های امروز : 11 تعداد اعضا : 4180 تعداد دیدگاهها : 299×
مبانی رستگاری جامعه در فضای مجازی همچنان مغفول است/ عبور از بحران های اجتماعی با نماز
15 بهمن 1396 - 17:41
شناسه : 6447
7

به گزارش روابط عمومی  و امور استان ها ستاد اقامه نماز در گزارشی پیک نکا  عنوان نمود :  چندی پیش دومین پیش اجلاسیه نماز شهرستان نکا با موضوع نماز و فضای مجازی با حضور مسئولان و نخبگان استانی و شهرستانی در راستای تبیین جایگاه و نقش ویژه نماز برای عبور از بحران های اجتماعی و […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش روابط عمومی  و امور استان ها ستاد اقامه نماز در گزارشی پیک نکا  عنوان نمود :  چندی پیش دومین پیش اجلاسیه نماز شهرستان نکا با موضوع نماز و فضای مجازی با حضور مسئولان و نخبگان استانی و شهرستانی در راستای تبیین جایگاه و نقش ویژه نماز برای عبور از بحران های اجتماعی و رستگاری جامعه برگزار شد.

در این مراسم سعی شد تا با تبیین جایگاه نماز در حل مشکلات اجتماعی به مقوله فضای مجازی به عنوان یک معضل مهم اجتماعی در زمان کنونی پرداخته و با بررسی همراه با آگاه سازی به بیان اثرات متقابل نماز و معضلات اجتماعی در اثرگذاری هر یک بر یکدیگر در مردم پرداخته شود.

در این مراسم حجت الاسلام عباسعلی ابراهیمی با اشاره به همزمانی ایام شهادت حضرت زهرا(س) و دهه فجر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: ۱۲ بهمن ماه یادآور آن سیر تاریخی هجمه دون صفتان به جمهوری اسلامی و هم مقابله با سینه های ستبر مردم شرافتمند جامعه در دفاع از بنیانگذار جمهوری اسلامی بوده است.

وی با تقدیر از همت ملت ایران در دفاع از رهبر و انقلاب اسلامی تا رسیدن به چهلمین سالگرد پیروزی افزود: درود بر شهدا از یاسر و سمیه تا شهید معافی که این روزها به عنوان مسافر سفر مدافع حرم توانستند درس حقیقت طلبی را بر مبنای بیان رسای قرانی به بنی بشر بیان بدارند.

مدیر ستاد اقامه نماز مازندران با بیان نقش مردم در اغتشاشات اخیر، خاطرنشان کرد: در اغتشاش اخیر که دشمن خواست از آن بهره ببرد، یکبار دیگر ۹ دی دیگری را مردم ایجاد کردند و بعد از این نیز حضور آنان در لبیک گویی به ولایت و اسلام مانند زهرای مرضیه و معصومین توانستند بر کرسی مقابله بنشینند و درسی به دنیا بدهند که بدانید ما برمبنای قرآن حرکت می کنیم.

این مسئول برخی از مسائل را جزو ملزومات جامعه برشمرد و با اشاره به لزوم احاطه به افکار به شکل کارشناسی در حوزه های مختلف ازجمله اعتقادات، اظهار کرد: اعتقادات گاهی براساس طلب و بعضی اوقات نیز براساس مطلوب هستند.

نگاه حل بخشنامه ای مشکلات

وی گفت: انسان نیازمند است و یک نیاز مادی و طبیعی دارد که هرگاه این نیاز وجود داشته و نتواند آن را از افراد طلب کند رفع آن را با نیایش به عالم فطرت خود، از ذات اقدس الهی طلب می کند.

ابراهیمی تصریح کرد: این نیاز به محض تمام شدن خواسته های انسان فراموش می شود اما نیاز دوم مربوط به معنویات است که فرد به اندازه ای به مرز الهی می پیوندد که تنها رمز موفقیت و لذت ها را در اتصال به منبع الهی آن هم از ابتدا می داند.

وی افزود: مقابله با آسیب ها با بخشنامه ها حل نمی شود بلکه این زمزمه سحری می طلبد یعنی اگر بخواهیم با رانت خواری مقابله کرده و انقلاب را صدور واقعی بدهیم باید کسی به نان شب نیازمند نباشد.

مدیر ستاد اقامه نماز مازندران، تأکید کرد: درست است که یاد امام را گرامی می داریم، اما نباید طوری باشد که شخص ولایت مداری را ولایت معاشی تصور کند، این ها را عملا شاهد هستیم درحالی که دنیا رو به ترقی است از سوی دیگر نیز نمی توانیم فضای مجازی را تهدید بدانیم بلکه باید اندیشه کرد.

این مسئول با بیان اهمیت توجه به پیام دهه فجر، اضافه کرد: مگر می شود این همه طمعکاری و بی لیاقتی ها، مگر می شود این همه انسان به دنبال فرصت طلبی باشد، تا کی این ریاست طلبی ها ادامه دارد.

وی گفت: در قرون وسطی حکومت ازآن دین بود، وقتی نتوانستند برنامه را عملی کرده و جامعه را مدیریت کنند نتیجه این شد که نه تنها به دین روی نیاوردند بلکه نتیجه سکولار شد و افراد لامذهب شدند.

ابراهیمی وجود مشکلات مختلف اعتقادی اعم از جن گویی ها را نتیجه عدم توجه به مسائل مختلف برشمرد و با اشاره به معطوف به شخص نبودن این دست مسائل، اظهار کرد: حل مشکلات عزم کشوری می طلبد باوجود این همه شهدای مختلف و جانبازان و ایثارگران بدا به حال ما که سر سفره رنگینی نظام بنشینیم اما آنچه مهم است اینکه نمی توانیم راحت از کنار این مسائل بگذریم.

دین را برای جوانان سخت نگیریم

وی در بیان راهکارهای حل مشکلات جامعه ازجمله مسال اعتقادی، متذکر شد: باید برای معرفت شناسی جامعه عزم جدی داشت، که در این زمینه همه ما از دانشگاها و رسانه ها تا مسئولان و نخبه ها فردا به عنوان فرد اثرگذار باید پاسخگو باشیم.

مدیر ستاد اقامه نماز مازندران با انتقاد از سخت گرفتن مسائل اعتقادی برای جامعه به خصوص جوانان، خاطرنشان کرد: ما آسان سازی نمی کنیم درحالی که نباید تا این اندازه دین را برای نسل جوان سخت گرفت.

این مسئول بر اهمیت جریان سازی در موضوع نماز میان جامعه تأکید و اضافه کرد: باید نماز در فضای مجازی طنین انداز شود چراکه وقتی جامعه استحکام خود را در برپایی نماز بداند اقامه نماز هم به آن استحکام می بخشد.

در پایان وی گفت: باید به تربیت نیروی انسانی توجه شود چراکه اینکه چه کسی بتواند حرف دین را بزند اهمیت بالایی دارد، همچنین باید با همه حربه های دشمن آشنا شویم تا از مسائل آگاهی پیدا کنیم و سپس کار را به ذات اقدس الهی بسپاریم.

اهمیت فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی

در ادامه این مراسم میثم معافی کارشناس مسائل راهبردی تکیه به نیروی الهی را لازمه حل تمام مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه در کنار مبارزه با استکبار برشمرد.

وی افزود: امروزه تنها نظام سیاسی مبتنی بر دین در دنیا جمهوری اسلامی است که در این مسیر شهدا به ما قدرت دادند چراکه این خون شهدا بوده که ما را از سدی که دشمنان برای ما ساختند عبور می دهد.

این کارشناس مسائل راهبردی اسلام منهای سیاست را اسلام معاویه خواند و خاطرنشان کرد: یکی از سرویس های مخوفی که اثرات زیادی به نظام جمهوری اسلامی داشت و دارد مربوط به فرانسه است و استراتژی که در این خصوص پیشنهاد شد به نام پشه مالاریا بوده است.

وی اضافه کرد: این بدان معنا بوده که انقلاب اسلامی یک قطب بزرگ و ارزشمندی است که تنها راه مقابله با آن باید این استراتژی باشد برهمین اساس نیز وِز وِزهایی که دشمنان ما ایجاد می کنند در شکل اشغال کشورهای خاورمیانه، قصد تخریب سیستم عصبی نظام را دارند.

معافی مسئله تخریب ساختارهای فرهنگی و حملات بیولوژیک از سوی دشمنان علیه انقلاب را جدی برشمرد و گفت: چرا مقام رهبری فرمودند به اندازه انقلاب و نگفتند نظام اسلامی؛ این همه شهید دادیم برای انقلاب یعنی این همه که برای فضای مجازی هزینه شد به اندازه انقلاب برای رهبر معظم انقلاب اهمیت داشته چراکه انقلاب دو فاز دارد و آن نظام مبتنی بر طاغوت را از بین برد و نظام جدید را تأسیس کرد.

تأثیر متقابل نماز و منکر در بازداشتن افراد به هرکدام

وی توجه به اینکه نماز فحشا را از بین می برد یا فحشا نماز را یک موضوع با اهمیت دانست و تصریح کرد: از طرفی در تفاسیر مختلف بررسی شد و رسیدیم به بیان ایت الله آملی که همانطور که نماز انسان را از منکر و فحشا باز می دارد منکر هم انسان را از نماز باز می دارد.

این کارشناس مسائل راهبردی افزود: تمام شخصیت های منفور چون معاویه نمازخوان بودند، این فرمول فرمول تلفیقی است مانند چیزی که در دبی شکل گرفت و آن قرار داشتن دیسکوها در کنار مسجد است.

وی این فرمول را شکل داده از سوی دشمن خواند و اضافه کرد: این فرمول را دشمن شکل داده که در دوران پیامبر هم بوده از سوی دیگر حربه بعدی دشمن سرمایه گذاری بر جلب توجه جنسیتی است که دختران به جای مادر شدن مدل شوند.

معافی ۶ مرحله را برای باسواد شدن انسان برشمرد و گفت: فاز اول سواد عاطفی و ایجاد ارتباط با خانواده است که توسط فضای مجازی تضعیف شده همچنین باید توجه شود که توانایی مدیریت اقتصادی خیلی مهم است.

داعش فرهنگی و نمازخواری به نام فضای مجازی

وی گفت:مشکل در درآمد نیست در خرج است، باید توجه شود که در ۸۰ سال آینده ایران تبدیل به ۳۰ میلیون نفر می شود و یک فاز بحث سواد رسانه از نظر دنیا تفکر انتقادی است، از سوی دیگر در بعضی نقاط دنیا داشتن موبایل برای افراد زیر ۱۴سال ممنوع است حال آنکه اگر ۸۰ سال را عمر میانگین ایرانی ها در نظر بگیریم ۲۵ سال در فضای مجازی هستیم.

این کارشناس مسائل راهبردی اظهار کرد: ما یک امام معصوم برای جهان ذخیره کردیم و آنکه برای مدیریت جهان مدعی است باید دو رکن داشته باشد، یکی اینکه بداند دنیا به چه فکر می کند و دوم اینکه به چه چیزی باید فکر کند.

وی بهره مندی از این دو ابزار را لازم دانست و اضافه کرد: کسانی که برای ضلالت دنیا کار می کنند روی این دو ابزار برنامه دارند همچنین امروز ۱۰ برند به روز برند اطلاعاتی بوده که یک نمونه آن گوگل است که با میلیون ها سرور با حدود ۱۱ هزار هکتار مرکزیت آن در کشور فنلاند در دنیا مطلب منتشر می کند.

در پایان معافی فضای مجازی را نمازخوار و داعش فرهنگی توصیف و تصریح کرد: ما برای نظام و امام زمان چه می کنیم که اگر مسئولان غفلت کنند تبدیل به شبیخون فرهنگی می شود.

رستگاری جامعه متأثر از الگوی زندگی ائمه معصوم

جعفر احمدی فرماندار نکا نیز در این مراسم با اشاره به اینکه هرچه داریم از نماز است، اظهار کرد: آنچه که ما را به سمت تعالی رسانده و در مقابل مشکلات اجتماعی توان رستگاری جامعه را دارد نماز است.

وی رستگاری جامعه را متأثر از الگو گرفتن از زندگی ائمه اطهار برشمرد و با تأکید براینکه پرداختن به مسائل دنیوی نباید بر زندگی و فرهنگ ما قالب شود، افزود: باید با حضور قلب بیشتر در این عرصه قدم برداشت.

فرماندار نکا در ادامه به بیان برنامه های دولت در این شهرستان پرداخت و خاطرنشان کرد: در شهرستان نکا پروژه های مختلفی در دهه مبارک فجر افتاح می شوند که ۶۳ پروژه با اعتبار ۱۸ میلیارد تومان را در بر می گیرد.

این مسئول اضافه کرد: پل ورودی در اسفند ماه گذشته، آبگیری سد گلورد با حضور معاون رئیس جمهور، افتتاح گاز با حضور وزیر نیرو در مناطق روستایی، بسیاری از آسفالت ها، مجتمع های آبرسانی و همچنین طرح های هادی درکنار بسیاری از موارد در یک سال گذشته در این شهرستان مورد بهره برداری و افتتاح قرار داشته است.

در پایان وی گفت: در این مدت بالغ بر ۱۶۰ پروژه عمرانی به مبلغ ۸۳ میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی شد که ۷۵ طرح اختصاصی به مبلغ ۳۲ میلیارد تومان آن در یک سال گذشته توسط نهادها و مسئولان انجام شد که در مقابل خدمات مردم خدمات اندکی است.

تقدم مسئولان و نخبگان بر مردم

به گزارش پیک نکا ، نماز که به منزله ستون دین اسلام برشمرده شده و جایگاه والایی در پیشگاه خداوند متعال در قبول و یا رد سایر اعمال بندگان دارد، علاوه بر نقش فردی، از نگاه اجتماعی نیز اثرات فراوانی بر حل بحران های جامعه دارد.

به جرأت باید اقرار کرد که مشکلات اجتماعی را باید در اعمال عبادی اجتماعی آن هم در سطح جامعه جست وجو کرد چراکه اثرات روح عبادت های جمعی در حل بسیاری از این مشکلات پیش از این نیز مشاهده شده است.

نمی توان با اتکا به توان فردی افراد در روی آوردن و بهره بردن از عبادت ها و خودسازی فردی که البته اثرگذار نیز محسوب می شوند به رفع بحران های اجتماعی امیدوار بود چراکه سطح و درجه توان افراد در بهره بردن از این فاکتورهای مذهبی فردی متفاوت بوده که برخی خود را نجات می دهند اما بسیاری نیز در این جنگ فرهنگی و اعتقادی ناتوان شده و جا می مانند.

اینجاست که نقش عبادت های جمعی در اثرگذاری و هدایت جوامع برای عبور از مشکلات اجتماعی بیش از پیش مشخص می شود چراکه تشکیل چنین اجتماعی سبب دستگیری مردم از یکدیگر، کمک به هم سطح سازی درک و توان اعتقادی و اجتماعی و در نتیجه گذر کردن از موانع می شود.

البته نباید نقش مسئولان و نخبگان در فراهم شدن فضای لازم با اندیشیدن تدابیر مورد نیاز و تبیین منطقی اما جذاب در میان مردم را نادیده گرفت چراکه وقتی یک امر از جنبه فردی خارج شده و شکل عمومی به خود می گیرد این جمع مسئولان و نخبگان جامعه هستند که باید با چاره اندیشی مناسب در راستای دستیابی به اهداف تعیین شده گام بردارند.

در این راستا نیز پیشنهادات و مطالب قابل طرح فراوانی وجود دارد اما به نظر مقدمه و پیش نیاز حل مشکلات جامعه ابتدا رفع موانع موجود در درون خود مسئولانی است که قرار است راهبری و هدایت جمعی یک ملت را انجام دهند چراکه این مهم میسر نمی شود مگر اینکه افراد پیشرو خود توانسته باشند بیش از عموم مردم در خودسازی و افزایش توان و ظرفیت خود موفق عمل کنند.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.