حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ Saturday, 24 July , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9658 تعداد نوشته های امروز : 9 تعداد اعضا : 3424 تعداد دیدگاهها : 299×
 • ریزش و رویش (یادداشتی پیرامون نماز باران)
  ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵
  شناسه : 6494
  0

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، ریزش و رویش (یادداشتی پیرامون نماز باران) در روزنامه خراسان منتشر شد. ریزش و رویش شکسته شدن دل و بارش قطرات اشک و جاری شدن آن بر رخساره انسان ها، نشانه روی آوردن به درگاه لایزال الهی است و تفسیر صداقت، دوستی و توبه است. در […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، ریزش و رویش (یادداشتی پیرامون نماز باران) در روزنامه خراسان منتشر شد.

  ریزش و رویش

  شکسته شدن دل و بارش قطرات اشک و جاری شدن آن بر رخساره انسان ها، نشانه روی آوردن به درگاه لایزال الهی است و تفسیر صداقت، دوستی و توبه است.

  در این ایام با وجود چالش هایی در زندگی و کاهش بارندگی در سرزمین زندگی و قلب ها، آیه ۹۶ سوره اعراف را با دقت قرائت کنیم و از خداوند توفیق عمل را خواستار شویم تا زمینه ریزش و رویش فراهم شود.
  خداوند در کلام وحی می فرماید: و اگر مردم شهرها و آبادی ها ایمان آورده و تقوا پیشه کرده بودند، قطعا (درهای) برکات آسمانی و زمین را برای آنان می گشودیم. ولی آنان (آیات ما را) تکذیب کردند. پس ما هم به دلیل عملکردشان آنان را به (قهر خود) گرفتیم.
  برخی از پیام های آیه: ۱- برکات، موهبت های پایدار مادی، معنوی، دنیوی و اخروی الهی است.
  ۲- ایمان آوردن و متقی شدن جامعه کار سختی است و در این امر تقوای فردی کافی نیست. باید اکثریت جامعه اهل ایمان و تقوا باشند. ۳- ایمان و تقوا موجب نزول برکات می شود و وعده الهی جدی و قطعی است و اگر در گناه اصرار کنیم و توبه ننماییم و به حریم الهی و حقوق مردم توجه نداشته باشیم سبب قهر الهی خواهد شد.
  حال برادر و خواهر گرامی، می دانیم که همه علت ها و سرچشمه های رحمت در اختیار خداوند است. دل ها را او به مودت و محبت می کشاند، سختی ها را او به راحتی تبدیل می نماید و قلب های نا آرام به ذکر او آرامش می یابد و رحمت ها و نعمت های آسمانی به قدرت او بر زمین نازل می شود.
  بیایید در این شرایط کاهش بارش الهی که در سرزمین ما به وجود آمده روی به سوی او کنیم و سجاده بندگی را به صورت فردی و جمعی پهن نماییم و نماز باران را که سنت پیامبران و ائمه اطهار(ع) و اولیای الهی بوده اقامه کنیم و این عبادت و نیایش را که همانند نماز عید فطر و قربان است ، به جا آوریم و به درگاهش دست نیاز بلند کنیم و با توبه و بازگشت واقعی طلب غفران و رحمت داشته باشیم و جوانمردانه تعهد کنیم. حقوق الهی و حقوق انسان ها را در جامعه رعایت کنیم زیرا حق الناس و رعایت نکردن حقوق شهروندی باعث قهر الهی و کاهش ریزش و رویش رحمت های الهی خواهد بود. در این جا مناسب است یادی کنیم از اقامه نماز باران توسط مرحوم آیت ا… محمدتقی خوانساری در قم در سال ۱۳۲۳ و در ایامی که متفقین ایران را اشغال کرده بودند و موجی از خشکسالی و قحطی در ایران راه افتاده بود. مردم قم به منزل عالمانی چون مرحوم آیت ا… صدر و آیت ا… حجت برای خواندن نماز مراجعه کردند. مرحوم صدر و حجت به مردم یادآور شدند اگر شما وظیفه های شرعی خود را انجام دهید، آسمان و زمین دست هایش را بر شما خواهد گشود.ولی مرحوم آیت ا… خوانساری فرمودند من نمی توانم خواست مردم و مؤمنان را پاسخ منفی دهم. مردم در شهر اطلاعیه بر اقامه نماز باران توسط آیت ا… خوانساری منتشر کردند.
  روز موعود در منطقه خاک فرج قم مردم تجمع کردند و اقامه نماز باران شد ولی بارانی نیامد. روز بعد دوباره مرحوم خوانساری در مکان دیگری با شاگردانش به اقامه نماز پرداخت. گرچه برخی از افراد مریض به ویژه توده ای ها و بهایی ها این کار مردم را به تمسخر گرفتند و به کنایه می گفتند: مومنان چرا چتر نیاورده اید؟ اما در آن ایام که ایام فاطمیه بود بارانی بارید که مردم تا آن روز نظیرش را ندیده بودند. نکته جالب آن که یکی از فرماندهان ارشد ارتش متفقین پس از این حادثه به آیت ا… خوانساری پیغام داده بود: شما که آن قدر پیش خدا محبوبید دعا کنید جنگ زودتر تمام شود تا همه راحت شوند و ما نیز به خانه های مان بازگردیم . گرچه آن ها ابتدا این حرکت را امنیتی می پنداشتند و حالت آماده باش و دفاعی به خود گرفتند اما بعد این خبر به عنوان یک حادثه مهم مخابره و در رسانه های آن روزها منتشر شد.
  معنی این سخنان این نیست که انسان نظرات علمی و علت و معلول ها را باور نداشته باشد ولی جان سخن این جاست که سنت ها در ید و قدرت الهی است و اگر حریم در قوانین الهی و حقوق مردم را حفظ و به یکدیگر کمک و محبت کنیم، به یقین مورد لطف بیشتر حضرت حق خواهیم بود و برکات الهی بر سرزمین ما نازل خواهد شد .

  نویسنده : حجت الاسلام سبحانی نیا مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی

  لینک فضای مجازی

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.