شنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۱ 27 شوال 1443 Saturday, 28 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13250 تعداد نوشته های امروز : 13 تعداد اعضا : 4122 تعداد دیدگاهها : 299×
دوری از فرهنگ قرآن سبب افزایش طلاق در کشور شده است
06 اسفند 1396 - 18:31
شناسه : 7072
3

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان ، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی چهارشنبه شب در مراسم عزای فاطمه زهرا(س) که در هیات حسینی نخل سرفره کاشان، برگزار شد، گفت: اگر آمار طلاق در جامعه روبه افزایش است برای این است که از قرآن و دستورات قرآن دور شده ایم. وی ورزش را ارزش خواند […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان ، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی چهارشنبه شب در مراسم عزای فاطمه زهرا(س) که در هیات حسینی نخل سرفره کاشان، برگزار شد، گفت: اگر آمار طلاق در جامعه روبه افزایش است برای این است که از قرآن و دستورات قرآن دور شده ایم.

وی ورزش را ارزش خواند و افزود: پایه و اساس بسیاری از عبادت ها در اسلام بر اساس ورزش قرار داده شده است و برای هرقدمی که برای تحصیل برداشته شود ثواب منظور شده است به این معنی که ثواب را به سمت و سوی قدم زدن که یک نوع ورزش همگانی است برده است.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به اینکه در بسیاری از روایات ثواب و پاداش را به سمت سوی قدم زدن برده است، گفت: اسلام ورزش را در متن زندگی آورده است اما تماشای ورزش مانند تماشای پولهای بانک سودی برای انسان ندارد و تنها تلف کردن وقت انسان است.

به گفته وی، ورزش کردن ارزش است اما تماشای ورزش دیگران هیچ ارزشی که ندارد بلکه تلف کردن عمر انسان در راه کسانی است که ورزش می کنند.

رییس ستاد اقامه نماز گفت: قرآن می فرماید در خانواده امر به معروف کنید و فرزندان خود را به خواندن نماز امر کنید، اگر فرمانبری نکردند باز هم تکرار کنید و در کار امر به معروف مقاومت کنید تا نتیجه بگیرید و اگر نتیجه نگرفتید به همسر خود واگذار کنید تا او ادامه دهد تا نتیجه گرفته شود.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی ادامه داد: در قرآن ۳۸ مرتبه کلمه معروف تکرار شده است که از این تعداد ۱۵ معروف آن در ارتباط با خانواده است به این معنی که زندگی انسان باید عالی باشد و کارهایی که عرف دینی آن را نمی پسندد خود داری شود.

وی افزود: زندگی فاطمه زهرا(س) و امیرمومنان(ع) و فرزندان آنها الگوی همه خانواده ها است و خانواده ای موفق است که حریم یکدیگر را رعایت کند.

رییس ستاد اقامه نماز به برخی از واژه های رایج اشتباه در جامعه نیز اشاره کرد و عنوان کرد: این حرف که انسان هرآنچه بیشتر بداند بهتر از این است که نداند اشتباه محض و ضد قرآن است چرا که اگر حتی حدیثی را شنیدید که ضد قرآن است باید به دیوار کوبید.

حجت الاسلام والمسلمبن قرائتی گفت: قرآن می فرماید، ‹‹وَیَتَعَلَّمُونَ مَا یَضُرُّهُمْ وَلَا یَنفَعُهُمْ›› خیلی از درس ها از جمله ارتفاع کوه هیمالیا اطلاعات عمومی است که هیچ سودی ندارد چون هر اطلاعی برای انسان نمی تواند مفید باشد.

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش کشور آموزش سودمند برای دانش آموزان ندارد، افزود: هرچند برخی از آموزش ها مفید است اما برخی دیگر اطلاعات عمومی است چرا که دانش آموزان کاشانی ارتفای کوه هیمالیا را می دانند اما فیض کاشانی را نمی شناسند.

رییس ستاد اقامه نماز با یادآوری این فرمایش امام خمینی(ره) که می فرماید، فیض کاشانی به اندازه ای کتاب های علمی نوشته که مچ دست از ورق زدن آن درد می گیرد، گفت: در حالیکه دانش آموزان کاشانی هیچ شناختی از مرحوم فیض کاشانی ندارند و یا دانش آموزان تبریزی شناختی از علامه امینی و علامه طباطبایی ندارند اما طول و عرض اقیانوس اطلس را در دروس خود حفظ کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمبن قرائتی همچنین با بیان اینکه جوانان تحصیلکرده مهارتی برای آینده خود ندارند، بیان کرد: کتاب و کلاس را باید از آموزش و پرورش حذف کرد و مهارت را جایگزین کتاب و کلاس کرد تا جوانان در حرفه ای که علاقه دارند آموزش های عملی مهارت را طی کنند و براساس مهارت مدارک مهارتی را اخذ کنند تا بتوانند بلافاصله بعد از دوره آموزش در مهارت خود به کار مشغول شوند.

به گفته وی، سیستم آموزشی کشور به محفوظاتی اهمیت داده است که برخی از آن مفید و برخی دیگر غیر مفید است که جوان دانشجو با اخذ مدرک به دلیل نداشتن مهارت خانه نشین می شود چرا که درس هایی که خوانده است هم مفید نبوده و هم سبب غرور و مدرک گرایی برایش شده و هر کاری را در شأن خود و مدرک خود نمی داند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی گفت: جوان تحصیلکرده بدون مهارت عملی و به دلیل نداشتن مهارت، کار و درآمد ندارد و ازدواج نمی کند و چون ازدواج نمی کند فرزند ندارد و این فرهنگ اشتباهی است که در جامعه امروز در حال فراگیر شدن است.

وی یکی از دلایل فرزند کم در خانواده ها را مشکل اقتصادی خواند و ابراز کرد: این تفکر اشتباهی است که گفته شود فرزند کمتر سبب تربیت بهتر فرزند است چرا که خانواده های پرجمعیتی هستند که هر یک از فرزندان آنها از یکی دیگر بهتر است، اما برخی از خانواده های کم جمعیت فرزندان آنها به بیراهه رفته اند.

رییس ستاد اقامه نماز در ادامه با اشاره به اینکه زندگی ما به گونه ای شده که روز به روز از قرآن و اهل بیت فاصله می گیریم، ابراز داشت: همانگونه که رویکرد جامعه در بسیاری از مسائل از جمله تغذیه به طرف تغذیه سنتی است، ازدواج جوانها نیز باید رویکرد سنتی باشد تا ازدواج های نسل جوان سهل و آسان تر شود.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینکه سبک زندگی ما را به طرف سبک زندگی غربی سوق داده اند، گفت: سبک زندگی ما امروز در بسیاری از بخش ها بازگشت به سنت ها و اسلام است چرا که راه ما همان راه قرآن و اهل بیت است و از راهی که ما را برده اند باید برگردیم.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.