پنج شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۴۰۱ 21 محرم 1444 Thursday, 18 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14124 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 4182 تعداد دیدگاهها : 299×
هیچ مدرسه ای اجازه ندارد دانش آموزان را به زور به نماز خواندن مجبور کند
06 اسفند 1396 - 18:35
شناسه : 7077
7

رئیس اداره قرآن، عترت و دبیر اقامه نماز اداره کل آموزش و پرورش فارس معتقد است حذف معلمان قرآن از مدارس ابتدایی با انگیزه اقتصادی بوده نه فرهنگی. به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان فارس ؛ حسینعلی معزی، در گفت و گو با روزنامه خبر جنوب با اشاره به اینکه جایگاه اصلی مربیان […]

ارسال توسط :
پ
پ

رئیس اداره قرآن، عترت و دبیر اقامه نماز اداره کل آموزش و پرورش فارس معتقد است حذف معلمان قرآن از مدارس ابتدایی با انگیزه اقتصادی بوده نه فرهنگی.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان فارس ؛ حسینعلی معزی، در گفت و گو با روزنامه خبر جنوب با اشاره به اینکه جایگاه اصلی مربیان قرآن در وزارتخانه مشخص نشده تاکید کرد که معلم قرآن داریم اما مربوط به دوره راهنمایی و متوسطه است.

جذب ۵۰۰۰ مربی قرآن در طول چهار-پنج سال گذشته در کشور و سهم ۲۸۵ نفری استان فارس در این داستان موضوعی بود که این مسئول با اشاره به آن یادآور شد که همه این افراد به عنوان مربی قرآن استخدام شده اند نه معلم قرآن؛ یعنی از زمان استخدام برای اجرای فعالیت های فوق برنامه قرآنی در نظر گرفته شده اند نه فعالیت های درسی.

رئیس اداره قرآن، عترت و نماز اداره کل آموزش و پرورش در عین حال تاکید کرد که شرایط آموزش تمام معلمان پایه در زمینه قرآن فراهم شده هرچند یکی از رویکردهای تربیتی در مقطع ابتدایی این است که همه دروس توسط یک معلم تدریس شود.

معلمان ابتدایی نباید از تدریس درس قرآن محروم شوند، چرا که در دوره ابتدایی، روخانی و روان خوانی قرآن مد نظر است نه تجویز صوت و لحن.

معزی با ارائه این دیدگاه اهمیت دروس مرتبط با علوم انسانی نسبت به دروس مادر را گوشزد و تاکید کرد که اهمیت و جایگاه درس قرآن هنوز مشخص نشده است.

سختگیری و کج سلیقگی های برخی مدارس برای نماز خوان کردن دانش آموزان، موضوع دیگری بود که در کانون نقد این مسئول قرار گرفت.

وی با اشاره به حضور کاملا اختیاری و داوطلبانه دانش آموزان در نماز های مدرسه تاکید کرد که گرچه اقامه نماز در مدرسه برای مدیر که وظیفه برپایی نماز را به عهده دارد الزامی است، اما هیچ مدرسه ای اجازه ندارد دانش آموزان را به زور یا با تهدید نمره و تنبیه، به نماز خواندن مجبور کند.

از نظر معزی، این موضوع نیاز به کار فرهنگی منسجم دارد همانطور که تاکنون نیز معلمان و مدیران، بچه ها را با شیوه های خوب به خواندن نماز ترغیب کرده اند.

دبیر اقامه نماز آموزش و پرورش استان فارس در ادامه با اشاره به دارالقرآن ها و تاسیس ۷۰ دارالقرآن طی دو سه سال اخیر در استان فارس در راستای توسعه فرهنگ قرآن، عترت و نماز، تاکید کرد که در طول سال، ۱۲ هزار دانش آموز در دارالقرآن ها فعالیت می کنند.

کسب رتبه های برتر در نماز در چند سال پی در پی، تولید ۸ نرم افزار قرآنی در جهت توسعه عمومی آموزش قرآن برای پایه های دوره ابتدایی، برگزاری جشن تکلیف و اقامه نماز در مدارس توسط ۱۴۰۰ روحانی و ۳۵۰۰ فرهنگی، فاکتورهایی است که از نظر معزی توانسته جایگاه استان فارس را در زمینه قرآن، عترت و نماز تثبیت کند.

برگزاری مناسبت های ولایی و گفتمان های دینی، تقلید و مرجعیت، پیوند مسجد و مدرسه، آموزش علمی نماز، حفظ قرآن و… برخی از فعالیت های است که به گفته این مسئول توسط اداره قرآن، عترت و نماز اداره کل آموزش و پرورش فارس دنبال میشود.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.