چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱ 3 ربيع أول 1444 Wednesday, 28 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14498 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 4273 تعداد دیدگاهها : 299×
نماز در اندیشه امام خامنه ای مدظله العالی
16 اسفند 1396 - 23:48
شناسه : 7452
10

به گزارش روابط عمومی و امور استان ها ستاد اقامه نماز ، مسعود دریس مدیریت روابط عمومی ستاد اقامه نماز طی یادداشتی عنوان نمود : و قال الله انی معکم لئن اقمتم الصلاه (مائده آیه ۱۲) مجموعه پیش رو سعی دارد شما را با چیستی و چرایی نماز آشنا سازد . اغلب آنچه خواهید خواند […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش روابط عمومی و امور استان ها ستاد اقامه نماز ، مسعود دریس مدیریت روابط عمومی ستاد اقامه نماز طی یادداشتی عنوان نمود :

و قال الله انی معکم لئن اقمتم الصلاه (مائده آیه ۱۲)

مجموعه پیش رو سعی دارد شما را با چیستی و چرایی نماز آشنا سازد . اغلب آنچه خواهید خواند برگرفته شده از اندیشه های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد نماز است که بی شک می تواند باعث ارتقای کمی و کیفی نماز های یومیه شود . انشا الله .

نماز نخستین ثمره و نشانه حکومت صالحان است.آنچه باعث روشن شدن همه آفاق جامعه می شود و در پناه آن تن ها و جان ها طمانینه و استحکام می یابد نماز است.رکن اصلی دین بوده و بایستی در زندگی مردم اصلی ترین جایگاه را داشته باشد .ذکر و حضور دائمی تنها به واسطه آن حاصل می شود .پشتوانه مستحکم و ذخیره تمام نشدنی انسان در مبارزه با شیطان نفس است.مستحکم ترین و دائمی ترین وسیله برای ارتباط میان انسان با خدا است.مبتدی ترین انسان ها رابطه خود با خدا را به وسیله آن آغاز می نمایند و برجسته ترین اولیای خدا ، بهشت خلوت انس خود با محبوب در آن می جویند .

فریضه ایی که کلمات و اذکار و افعال آن هریک خلاصه ای است که به بخشی از معارف دین اشاره می کند .فریضه ای که روز به روز انسان را با معارف الهی آشناتر و دل بسته تر می سازد .نماز قدرت لایزالی است که می توان به واسطه آن در برابر جبهه فساد و بی عدالتی و کج روی بار امانت سنگین به دوش گرفته را به سر منزل مقصود رساند. سرچشمه جوشانی که باعث امید و اعتماد و افزایش قدرت معنوی میگردد و والاترین معارف اسلام را پیوسته به انسان می آموزد و نیز افق زندگی را در چشم انسان روشن می سازد و او را از پوچی و ضعف و بی هدفی می رهاند .

انسان همیشه به نماز محتاج است و در عرصه های خطر محتاج تر ، نماز دل انسان را از میل به کج روی و گناه و پستی نجات می دهد و باعث شوق ایمان و عطش یاد خدا در دل او می شود .آنچه در همه حالات حتی در میدان نبرد و در سخت ترین آزمایش های زندگی اولویت خود را از دست نمی دهد نماز است .

آنچه باعث می شود راه شناخت به روی ما باز شود و معرفت ما را روشن تر و بی شبهه تر گردد نماز است.  نماز در عرصه تکاپوی لایزالی که بشر بدان مامور گشته بزرگترین فریضه و موثرترین ابزار است .فریضه ای که نه فقط در بعد فردی بلکه در صحنه جهاد جمعی و اجتماعی انسان و جامعه را در مسیر کمال قرار می دهد .

فریضه ای که دل و جان انسان را سرشار از صفا و توکل و اعتماد به نفس و امید به فرجام می سازد. آنچه باعث می شود انسان فردی روشن ضمیر و ثابت قدم و بی دغدغه و امیدوار باشد نماز است و آنچه باعث بازدارندگی انسان از فحشا و منکر گشته ، معراج مومن و تقرب دهنده پرهیزگاران و در یک سخن بهترین نهاد دین معرفی شده است نماز است.نماز موهبتی بی بدیل و سرچشمه فیض لایزال است که از خود و دیگران می توان انسان صالح ساخت .فریضه ای که پدران و مادران بایستی نسبت به انجام آن فرزندان خود را تشویق و راهنمایی نمایند.

نماز باعث می شود دل و جان مومنان به واسطه آن وجد و نشاط یافته و ابرهای تیره ملال و اضطراب از آنان دور شود . فریضه ای که مایه آرامش دل ها و برطرف کننده نگرانی ها و دغدغه های انسان است. واجبی که انجام ندادن آن باعث می شود انسان نزد دیگران رو سیاه و نزد خود مقصر شناخته شود.

آنچه باعث برآورده شدن همه هدف ها و مقاصد شریعت است ، نماز است. فریضه ای که  باعث عمق بخشیدن به روحیه دینی و زمینه بروز برکات فراوان ایمان و عمل صالح میگردد همچنین عامل بروز همدلی و همکاری اجتماعی است . واجبی که طولانی ترین مباحث فقهی درباره آن ذکر شده است .

تمام هدف های یک جامعه نیکبخت با اهتمام به اقامه آن فریضه در جامعه قابل دست یابی است.آنچه باعث ایستادگی انسان در مقابل موانع گوناگون فساد و تباهی می گردد نماز است. وسیله ای که زمینه تهذیب اخلاقی و تعالی روحی و معنوی افراد جامعه را رقم می زند. فریضه ای که باحرکات و اذکار مخصوص به طور طبیعی انسان را به دوری از گناه و آلودگی فرا می خواند. فریضه ای که باعث تقویت روح پرستش و خضوع انسان در برابر باری تعالی می گردد . فریضه ای که باعث از بین رفتن غبار غفلت و فراموشی در انسان می گردد و زمینه زنده شدن حقیقت درخشنده ارزش های الهی در فطرت انسان می گردد . نماز ،  باعث ایجاد آرامش و اطمینان که شرط اصلی موفقیت در همه عرصه های زندگی است را به انسان هدیه می کند . فریضه ای که باعث می شود تزلزل و اضطراب که بزرگترین مانع در راه اقدام مجدانه برای پرورش اخلاقی انسان است ، از او دور شود .

فریضه گسترده ایی که هیچکس در هیچ زمان و هیچ مکانی از قلمرو آن بیرون نیست .واجبی که اگر با شرایط انجام شود باعث برپا شدن خیمه دین در زندگی می گردد .فریضه ای که می تواند انسان را با همه آفرینش هماهنگ و همسو سازد .فریضه ای که راه را برای تحقق سنت های الهی در طبیعت و تاریخ باز میکند .نماز عبادتی است که مظهر کامل پرستش و رازگویی و نیاز جویی و عشق و ایمان به محبوب فطری عالم وجود و همچنین مظهر کامل ذکر و خشوع و انابه است.

واجبی که با استقرار حاکمیت الهی در صدر فهرست مومنین و بندگان زبده خداوند قرار گرفته و  به عنوان پایه استواری ، برای پیشبرد هدف های بزرگ نظام اسلامی به شمار می آید .فریضه ای که تاثیر شگرف در ایجاد آرامش و سکینه قلبی و دمیدن روح توکل و تقوا و اخلاص در انسان می گردد. آنچه در اداره فرد وجامعه نقش کلیدی و عظیمی در تربیت انسان داشته و در تنظیم انگیزه های روانی فرد و تامین فضای مساعد برای تحمل بارهای سنگین در جامعه بسیار تاثیرگذار می باشد نماز است  .

نماز همچنین ، مایه های لازم ایثار و گذشت و توکل و تعبد را که پشتوانه حتمی واجبات پر خطر و دشوار همچون جهاد و نهی از منکر و زکات است ، را در روح آدمی پدید می آورد .فریضه ای که به مثابه پشتوانه روحی و معنوی همه مجاهدت ها و ایثار ها و خطرپذیری ها بوده و بهترین و کارآمد ترین وسیله برای تامین رابطه معنوی انسان با خداوند رحیم و کریم است.

نماز از طرفی زمینه های سازندگی فرد و جامعه را از هر دو سو  یعنی هم از جسم و جان ، هم در عرصه مادی و هم در ساحت معنوی به پیش می برد و از سوی دیگر باعث نورانی و معطر شدن خانه و خانواده و محیط کارد و محفل دوستان شده و در همه فضاهای زندگی پرتو افشانی می کند. نماز است که باعث کم شدن ظلمات خودخواهی و خودکامگی و بددلی ها و آزمندی ها و تجاوزگری ها و حسادت ها و بدخواهی ها در انسان شده و موجبات نجات یافتن انسان از حصارهای ظلمانی شهوت و غضب می گردد.  بی شک عاملی که باعث هدایت انسان به سمت حقیقت متعالی و خیر همگانی و صلاح و فلاح فرد و جامعه می شود، نماز است  . اصلی ترین ادب دین داری و آشکارترین و عمومی ترین نشانه ایمان در تمام ادیان نماز بوده است. نماز معبر اصلی برای سلوک انسان در راهی که ادیان الهی در برابر آدمی نهاده اند می باشد تا به واسطه آن به هدف و غایت اصلی حیات یعنی رستگاری و خوشبختی دنیا و آخرت دست یابند.

به عبارت دیگر نماز اولین قدم سلوک الی الله است .  عاملی که در تمام مراحل تکامل معنوی انسان برای او کارگشا ، نیرو بخش و پیش برنده است. فریضه ای که باعث سلامت و تعالی اخلاقی و معنوی افراد در جامعه می باشد. واجبی که با شکل و محتوای ویژه خود انسان را به انضباط می کشاند و از بیهودگی و ولنگاری نجات می دهد .

نماز از جمله درمان های موثر و کارآمد برای زدودن آفت خود برتربینی و سرکشی برخاسته از آن (تکبر)به شمار می آید . آنچه باعث سوزاندن ریشه کبر و تفاخر و جبروت در درون آدمی می شود نماز است .  نماز عاملی است که باعث می شود انسان به نیازمندی ذاتی خود بی پرده و آشنا گردد. عاملی که باعث خشوع در انسان شده و نور بصیرت بر دل او تابانده گردد و در نتیجه سایه وهم  آلود خود بزرگ بینی در انسان از بین رود یقینا نماز است .

نماز است که  باعث حفاظت و حراست انسان از کبر و خودبینی می شود . واجبی که انجام آن به پیکر انسان آرامش به دیدگان او فروتنی ، به دل او افتادگی و در نهایت نفس انسان را رام و نفس او را  از خودپسندی دور سازد .  نماز اصلی ترین عامل  در شکفتگی معنوی و پالایش روحی انسان ها است. وسیله ای که در پرورش فضیلت ها و زدودن فسادها نقش کلیدی دارد.

نماز باعث نجات انسان از غفلت و کینه و  خودخواهی ویا جهل و عادت و رکود و سستی و نومیدی و بدبینی می گردد . تنها راه رهایی از فسادپذیری انسان که باعث محروم شدن انسان از همه بشارت ها ، امیدها و معراج ها می شود ، نماز است . برای رهایی از میل به برترجویی و کین ورزی و آزمندی، دین مبین اسلام این فریضه را واجب ساخته است. ناب ترین و کامل ترین ترکیب هماهنگ دل و زبان و حرکت در نماز است . نماز تنها وسیله ای است  که هم در محنت ها و شدت ها و مصیبت ها و هم در زمانی که بر اثر غفلت و سرگرمی ها هوس آلود و غرق شدن در سرخوشی و اشرافی گری می تواند ما را به بهشت ذکر و یاد خدا نزدیک تر ساخته و در حالات آمادگی روحی به آدمی عروج و حال و حضور بیشتر می بخشد. چه عاملی می تواند در هنگام غفلت درگوش انسان زنگ آماده باش بنوازد  و او را به وادی ذکر نزدیک سازد جز نماز ؛  آنچه در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی ما را در حرکت مان مصمم تر و نیرومند تر می ساخت نماز بود . آنچه باعث شکسته شدن بن بست های پنداری ما ، گشته و راه را برای ما روشن و افق را درخشان می سازد نماز بود .  امروزه که خطر غفلت و عیش بارگی و آرزوهای حقیر و تنگ نظرانه و عادت ها  و روزمرگی ها ما را تهدید می کند چه عاملی می تواند باعث مصونیت ما گردد جز نماز ؟

نماز تنها واجبی است که در هیچ شرایطی نباید آن را ترک کرد و آنچه در همه حال به عنوان یک شربت مقوی و شفابخش برای زندگی انسان تجویز می شود ، نماز است. فریضه ای که تلاش برای  ترویج و تبلیغ آن را باید جهاد نامید .آنچه موجب می شود انسان مظهر آگاهی و محبت و فداکاری و یا خردمندی و آفرینندگی و پیشرفت و تعالی گردد نماز است.  نماز است که باعث می گردد انسان مظهر برترین و زیباترین حقایق هستی گردد.

نماز چراغی است که در همه خانه ها و همه دل ها بایستی افروخت و بایستی همه ظرفیت های علمی و هنری و تبلیغی کشور را به سمت و سوی آن هدایت کرد. فریضه ای که اهتمام به آن در شمار برترین مواد در برنامه کلان دولت اسلامی بشمار می رود و  باعث می شود فضای زندگی همچون زلال همیشه جوشان درآمده و دل همگان به طراوت و امید و ایمان مزین گردد . فریضه ای که باعث نمایان شدن دینداری و تدین یک فرد است .

به حتم باید گفت که نماز  مبارزه یک انسان و چالش یک امت را رنگ جهاد و معنای جهاد می بخشد . همچنین اولین واجبی که بر پیامبر (ص) خاتم واجب شده و اولین تبلیغ که خدا برای پیامبر معین داشته است نماز است .  اولین توصیفی که خداوند در درجه اول برای جامعه موحد بیان می دارد نماز است .  عاملی که باعث می شود انسان وسط راه نماند و جهتش کج نشود ، نماز است . برای برپا کردن خیمه دین و اقامه جامعه توحیدی ، اقامه عدل در جامعه، نماز می تواند زمینه ساز و پیش برنده باشد.

خداوند به پیامبر سفارش میکند برای تحمل بارهای سنگین پاسی از شب را بیدار شود و نماز بخواند .  تنها فریضه ای که در آن انسان می تواند خود را در حضور یک مخاطب عالی شان و عالی مقام و در محضرخالق هستی است حس کند ، نماز است .  فریضه ای که اقامه آن موجبات حرکت عظیم جهانی که نظام جمهوری اسلامی ستون مستحکم آن است می شود . واجبی که اگر انسان ها با آن انس گرفتند و از طریق آن با خداوند متعال مانوس و آشنا شدند به طور طبیعی ، آنان را از گناهان دور می سازد .

بی شک ، آنچه باعث قوام دینداری و ایجاد حالت تقوا در انسان می گردد نماز است . نماز آن فریضه است که انجام آن دل انسان را نسبت به گناه حساس ساخته و در وجودش حالت تقوا بوجود می آورد . نماز است که باعث می شود نهاد آدمی طراوت و درخشندگی خویش را از دست ندهد . این نماز است که دریچه ای که هوای پاک آزادی را از عالم معنا به انسان های گرفتار تخته بند زندگی هستند ، می رساند و دل های آنان را از آلودگی و بی خبری رها می سازد. اوج گیری مومن بوسیله نماز انجام می گردد.

و نماز بهترین نهاده دین می باشد که هر که خواهد کم و هرکه خواهد بیشتر از آن بهره گیرد. در بین مجموعه داروهای درمانگر بیماری های جسمی و روحی و فردی و اجتماعی عنصر اصلی و یا یکی از اصلی ترین عناصر ، نماز است . نماز کلیدی ترین عنصر در تقویت بنیه روحی و اصلاح امور دنیا و آخرت و اصلاح جامعه است.  اول چیزی که مجاهدان راه خدا پس از تمکن و قدرت یافتن باید انجام دهند اقامه نماز است. نفس انسان مجموعه ای از غرایز انسانی است که اگر کنترل شوند انسان را به اوج کمال خواهند رساند و اگر کنترل نشوندانسان را به هلاکت خواهند انداخت ، آن عاملی که مثل یک چکش مرتب باید آن را  بر سر نفس کوبید تا این نفس بدمستی نکند ، نماز است .

نماز است که می تواند جلوی نفسانیات مجموعه ستمگر و مجموعه مستکبر و تمامیت خواه و فزونی طلب را بگیرد . بی شک نماز بهترین وسیله برای مهار و کنترل نفس و اینکه غرایز انسانی در مسیر رشد و تکامل قرار گیرد می باشد . روزه سالی یکبار ، حج در کل عمر یکبار ، تنها فریضه ای که هر روز چند بار باید تکرار شود ، نماز است .

آنچه باعث امنیت و امان می شود ، از دل انسان بگیرد تا سطح جامعه ، همه از نماز است . نماز وسیله ای است که باعث جان گرفتن واعظ درونی انسان می گردد و او را مرتب از بدی و فحشا و منکر باز می دارد . آنچه که باعث می شود همگان متذکر پروردگار خویش باشند و جامعه را به سمت حالت ذکر همگانی می کشاند نماز است . واجبی که  اگر آن را سبک بشماریم از شفاعت ائمه اطهار علیهم السلام  محروم خواهیم شد .

فریضه ای که در طول روز ممکن است ۳۰ دقیقه از ما وقت بگیرد ولی باعث شادابی روح  ، روشنی دل و همچنین موجب ایجاد بهجت و امید می شود . فریضه ای که کسالت و تنبلی در انجام  آن نشانه منافقین است . سرشت و طبیعت انسان  مشتاق و نیازمند نیایش و خشوع در برابر خداوند است که نماز می تواند برآورنده این نیاز آدمی باشد .  نماز است که  کام تشنه فطرت انسان را سیراب و او را از سرگشتگی و گمراهی نجات می بخشد و باعث حضور دل آگاهانه در برابر خداوند می شود .

آنچه  باعث صیقل دادن جان انسان و درخشان ساختن گوهر باطن او میگردد نماز است. عاملی که باعث می شود همگان برگرد سفره خداوند میهمان شده و بارش رحمت الهی را انبوه تر و دل نشین تر می سازد نماز است . واجبی که  هنگام درآمیختن با سامان اجتماعی باعث آشکار شدن معجزه اسلام در آرایش منظومه احکام عبادی می شود .فریضه ای که  اگر قبول شود سایر اعمال و خدمات و زحمات پذیرفته و در صورتی که قبول نیفتد سایر اعمال رد خواهد شد . همان واجبی که اگر در جایگاه شایسته خود قرار گیرد همه تلاش های سازنده مادی و معنوی راه خود را به سمت و سوی آرمان ها می گشاید و جامعه را به نقطه مطلوب آرمانی اسلامی می رساند.

قرآن کریم هم در توصیف قدرتمندان و در صدر وظایف آنان اقامه نماز را برشمرده است و اقامه این فریضه عظمی را بر آنان تکلیف کرده است .  به حتم و یقین باید گفت یکی از موثر ترین راه ها برای کاستن آسیب های اجتماعی نماز بوده و نماز یکی از بهترین راه ها برای سلامت معنوی و روحی مردم  و جامعه می باشد . نماز دری است که  از آن می توان به هدایت و رحمت خداوند رسید و زندگی را در سمت و سوی درست و سرشار از خیر و برکت قرار داد.سلامت معنوی و صراط مستقیم و حیات طیبه هر جامعه تنها با انجام صحیح نماز تحقق می یابد. نماز باب رحمتی است که بر روی فرد و جامعه مسلمان گشوده می شود و به واسطه آن توفیق و فرصت بهره مندی برای همگان حاصل می شود . فریضه ای که درمان دردهای عمده فردی و اجتماعی است .   واجبی که همگان در جامعه برای اقامه آن مسئولیت داشته و شریکند .  عملی که همگان باید همت گماریم آن را بشناسانیم و بشناسیم و عمل شخصی خود را متناسب با  آن نیز تعالی بخشیم. واجبی که دعوت به آن دعوت به زیباترین جلوه های زندگی است . فریضه ای که انسان در آن می تواند در برابر آفریننده و دارنده همه نیکی ها و زیبایی ها به عرض نیازی عاشقانه بپردازد و بر عیار زیبایی و نیکی روان و دل خوش بیفزاید. فریضه ای که مسئولان مومن باید امکانات گسترده خود را در خدمت دعوت به این واجب کوتاه و پر مغز قراردهند .

امید است مطالعه این مجموعه توانسته باشد ، موجبات شناخت صحیح تر و عمیق تر ما را نسبت به نماز فراهم آورد و باعث شود که نماز را بهتر از قبل و با توجه و حضور قلب بجا آوریم . انشاالله

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.