پنج شنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۱ 4 ربيع أول 1444 Thursday, 29 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14504 تعداد نوشته های امروز : 6 تعداد اعضا : 4274 تعداد دیدگاهها : 299×
نقش تاثیرگزار دکترین مهدویت بر پدافند غیرعامل در دوره آخرالزمان
11 اردیبهشت 1397 - 17:08
شناسه : 8360
11

مقدمه: انسان از روزی که پا به کره خاکی گذاشته است، همواره در معرض خطرها و تهدیدهای درونی و بیرونی بوده، و متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی این خطرها و تهدیدها، بیشتر و پیچیده تر شده است. انسان هم متناسب با نوع و حجم خطر سعی داشته است که بر حسب غریزه، عقل و برنامه ریزی […]

ارسال توسط :
پ
پ

مقدمه:

انسان از روزی که پا به کره خاکی گذاشته است، همواره در معرض خطرها و تهدیدهای درونی و بیرونی بوده، و متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی این خطرها و تهدیدها، بیشتر و پیچیده تر شده است.

انسان هم متناسب با نوع و حجم خطر سعی داشته است که بر حسب غریزه، عقل و برنامه ریزی و افزایش دانش و مهارت ها ، برای بقاء و ادامه حیات از خود دفاع کند. که این دفاع گاهی به صورت مستقیم بوده و گاهی غیرمستقیم. به دفاع غیرمستقیم انسان در مقابل تهدیدها و خطرهای احتمالی، پدافند غیرعامل یا دفاع غیرمسلحانه گفته میشود.

در این یادداشت که به مناسبت بزرگداشت ایام الله دهه مبارکه مهدویت و جشن بزرگ میلاد منجی عالم بشریت نگاشته شده است. به دنبال تبیین، میزان اثرگزاری اعتقاد به مهدویت در حوزه پدافند غیرعامل هستیم.

همانطور که مستحضر هستید، مجموعه ی اقداماتی که در پدافند غیرعامل صورت می گیرد، می بایست منجر به افزایش پایداری و مقاومت انسان از سویی، و کاهش آسیب ها از سوی دیگر در هنگام مواجه و رویارویی با خطر و تهدیدها بینجامد و در نهایت پیروزی و غلبه را برای بشر به ارمغان آورد.

باور به وجود امام حاضر و ناظر، اعتقاد به دولت کریمه ای که عدالت گستر جهانی است و همچنین ایمان به غلبه و پیروزی نهایی حق بر باطل و نور بر ظلمت، پدافند غیرعامل را در سطح جامعه جهانی به شدت افزایش داده و سطح هوشیاری و بصیرت انسان در مواجه و رویارویی مدبرانه و مسئولانه با فتنه های پیچیده ی دوره آخرالزمان و تهدیدهای این دوره را بسیار افزایش خواهد داد.

فعال کردن پدافند غیرعامل در دوره پرمخاطره آخرالزمان، باعث شناخت دقیق علل و عوامل وقوع در فتنه از طرفی و به وجود آمدن شناخت و بینش عمیق و کسب مهارت های لازم برای مقابله و دفاع هوشمندانه با فتنه ها در این دوره خاص را به همراه خواهد داشت.

هرچه شناخت ما نسبت به عوامل وقوع خطر و تهدید بیشتر باشد، همزمان بهره مندی ما از ابزار و تکنیک های دفاعی، افزایش یافته و میزان آسیب دیدگی ما را به شدت کاهش می بخشد.

همانطور که مستحضرید، اعتقاد به دکترین مهدویت و گفتمان مترقی آن، یک ثمره بزرگ دنیایی و یک ثمره بزرگ آخرتی را برای ما به ارمغان خواهد داشت. و اما ثمره دنیایی اعتقاد به نظام ولایت و امامت به طور عام و باور و ایمان به وجود منجی و مصلح به شکل خاص، آثار فراوانی دارد که در منابع حدیثی و روایی ما فراوان به آن اشاره شده است. از مهمترین آثار این عقیده ی ناب و انسان ساز و هویت آفرین، همراهی خدا در دار دنیاست. این گنج بی پایان در آیه ۱۲ سوره مائده است که برای دست یافتن به آن پنج پیش نیاز را  ذکر کرده اند. معمولا برای یافتن گنج دو مسئله بسیار حائز اهمیت است، اول: مهارت نقشه خوانی و درثانی حرکت صحیح و دقیق، طبق نقشه موجود، در این آیه هم دقیقا نقشه حرکت به روشنی ترسیم شده است و چنانچه طبق آن عمل شود. حتما به گنج بزرگی که خداوند برای جامعه موعود و منتظران منجی عالم بشریت نهفته است، دست خواهند یافت. بشر سرگشته امروز به شدت برای یافتن راه درست و قرار گرفتن در مسیر صلاح و فلاح به همراهی خداوند سبحان نیازمند است. تمام مشکلات به وجود آمده در مسیر پیشرفت، تکامل و تعالی بشر از زمانی شروع شد که انسان به خداوند اعراض کرد و از همراهی خدا بی نصیب شد. این پشت کردن به خدا و عدم همراهی و نصرت خداوند باعث بروز خطر و تهدیدات گوناگون و سخت شدن معیشت و به وجود آمدن بحران های فرا روی بشر گشته است. اگر طبق مختصات این نقشه در این آیه حرکت کنیم، می تواند قدرت پدافند غیرعامل را تا بی نهایت افزایش داده، و بدینسان نسبت به هر گونه خطر بیرونی و درونی ایمن خواهیم بود.

این نقشه ی راه عبارت است از:

(وَقَالَ اللَّهُ إِنِّی مَعَکُمْ لَئِنْ أَقَمْتُمُ الصَّلَاهَ وَآتَیْتُمُ الزَّکَاهَ وَآمَنْتُمْ بِرُسُلِی وَعَزَّرْتُمُوهُمْ وَأَقْرَضْتُمُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا) *آیه ۱۲ سوره مائده* –  و خدا گفت که من با شمایم هر گاه نماز به پا دارید و زکات بدهید و به فرستادگان من ایمان آورید و آنها را اعزاز و یاری کنید و خدا را قرض نیکو دهید.

  • اقامه واقعی نماز در کره خاکی

 (الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاهَ) *آیه ۴۱ سوره حج* – (همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند)

  • پرداخت زکات؛ زکات فقط به معنای پرداخت بخشی از اموال و دارایی ها نیست، معنای دیگر زکات تزکیه و تذهیب نفس است:

(قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَکَّى) *آیه ۱۴ سوره اعلی* – حقّا فلاح و رستگاری یافت آن کسی که تزکیه نفس کرد.

  • ایمان به فرستادگان خداوند (آمَنْتُمْ بِرُسُلِی)
  • نصرت و یاری فرستادگان خداوند (وَعَزَّرْتُمُوهُمْ)
  • قرض الحسنه در راه خداوند (وَأَقْرَضْتُمُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا)

پس با عنایت به مختصات این آیه متوجه می شویم که داشتن ایمان راسخ به منجی و یاری و همراهی او از جمله مواردی است که به عنوان پیش نیاز، جهت همراهی خدا ذکر شده است و تا این پیش نیاز پاس نشود و اهمیت داده نشود و درک نشود، از یاری خدا و همراهی خداوند محروم خواهیم بود.

و اما آنچه به عنوان مهمترین ثمره آخرتی اعتقاد به مهدویت و نظام امامت و ولایت می توان نام برد بهره مندی از شفاعت آنان در قیامت خواهد بود.

بی شک شفاعت اهل بیت علیهم السلام، مقام منیع و رفیعی است که بدون تلاش و جدیت و رعایت تقوا و ورع در دار دنیا ،حاصل نمی شود. و به عبارتی شفاعت، پاداش منتظران واقعی است که با صدق در گفتار ، ایمان و عمل صالح توانستند در دنیا باعث همراهی و هم یاری امام زمان گردند، می باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در ابتدای بحث و بعد از ذکر مقدمه از مهدویت و انتظار به عنوان پایه اصلی و اساسی پدافند غیرعامل یعنی دفاع غیرمسلحانه در مواجه با بحران ها و تهدیدها و خطرات در دوره آخرالزمان نام برده شد. لیکن در پایان باید عرض شود که دکترین مهدویت نه فقط به عنوان پدافند غیرعامل در این دوره است که زمین پر از ظلم و جور می شود، بلکه به عنوان مدرن ترین و پیشرفته ترین سلاح در دست مسلمانان، آزادی خواهان و عدالت طلبان و ظلم ستیزان عالم خواهد بود.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد و بایستی بدان توجه داشت و از آن غافل نشد این است که در دنیای امروز، سلاحی را پیشرفته می دانند که اثر مخرب و ویرانگر آن بیشتر باشد. فرق این سلاح (آموزه مهدویت و انتظار) با دیگر سلاح ها در این است که این سلاح در دست هرکسی قرار گیرد باعث اصلاح، امنیت یافتن، آبادانی و رشد و تعالی او خواهد گشت.

نمونه آن را در دعای کمیل می یابیم که حضرت علی علیه السلام، بکاء و گریه را سلاح مومن بر می شمرند (و السلاحه البکاء) . بله همینطور است، اشکی که برای ترس از خدا و خشیت الهی ریخته میشود.  یقینا باعث آبادانی و آرامش روح در مقابل طوفان ها و تلاطم های زندگی است. امروزه به لطف خدا و به عنایت الطاف خاصه ی اهل بیت علیهم اسلام، این سلاح برنده و اصلاح گر در دست با کفایت مصلحان عالم قرار گرفته تا به واسطه آن ضمن افزایش توان دفاعی خود در مقابل تهدیدات دشمنان، بتوانند موجبات تعالی و پایداری و مقاومت خویش را افزایش دهند و با این سلاح می توان پیروزی خون بر شمشیر و حق بر باطل را نهایی ساخت.

ان شاء الله

  مسعود دریس

مدیر روابط عمومی  و فضای مجازی ستاد اقامه نماز کشور

 

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.