حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ Monday, 21 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9360 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3407 تعداد دیدگاهها : 299×
 • راحت طلبی از مشکلات جدی عصر امروز است/ راحت طلبی منشأ حب دنیا
  ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
  شناسه : 8967
  2

  حجت الاسلام رضا احمدی فر در گفت وگو با خبرنگار فارس در بجنورد با اشاره به لیالی قدر اظهار کرد: در این شب های باعظمت یکی از بزرگ ترین وظایف افراد آسیب شناسی وضع موجود و بازسازی آن در جهت آینده ای بهتر است و از مهم ترین کارها در این حوزه بصیرت افزایی است. […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  حجت الاسلام رضا احمدی فر در گفت وگو با خبرنگار فارس در بجنورد با اشاره به لیالی قدر اظهار کرد: در این شب های باعظمت یکی از بزرگ ترین وظایف افراد آسیب شناسی وضع موجود و بازسازی آن در جهت آینده ای بهتر است و از مهم ترین کارها در این حوزه بصیرت افزایی است.

  رئیس ستاد اقامه نماز خراسان شمالی در ادامه اولین گرایش و علاقه تجربه شده توسط هر فرد را گرایش به راحتی و به عبارت دیگر راحت طلبی دانست و تصریح کرد: راحت طلبی قبل از لذت جویی ست و از بدو تولد با آدمی همراه است و به عبارتی همزاد اوست.

  راحت طلبی منشأ حب دنیا

  وی همچنین افزود: راحت طلبی اگر تورم بیابد و رشد کند منشأ حب دنیا خواهد بود که به فرموده پیامبر اکرم (ص) حب دنیا می تواند سرچشمه و منشأ همه ی بیچارگی های بشر باشد.

  این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به کلام حضرت علی (ع) در خصوص حب دنیا بیان داشت: به فرموده حضرت علی (ع)، انسان ها فرزند دنیا هستند و طبیعتاً فرزند مادر خود را دوست می دارد لذا محبت انسان ها نسبت به دنیا طبیعی است اما بایستی مراقبت کرد که این محبت رشد پیدا نکند و عامل بیچارگی انسان نشود.

  احمدی فر جوانان را در مقابل راحت طلبی و حب جاه و مقام بی میل تر توصیف کرد و اظهار داشت: جوان از قیدوبندها آزاد است و کمتر اسیر دنیا شده اما در جوان امروز خصلت راحت طلبی موج می زند که ریشه این مشکل و ضعف را باید در دوران طلایی زندگی و تربیت انسان ها یعنی سنین ۷ تا ۱۴ سالگی جستجو کرد.

  وی ادامه داد: در این برهه از زندگی انسان، نقش والدین و آموزش وپرورش به عنوان مصوبین اصلی در بحث تربیت نوجوان پررنگ و مهم است و منشأ راحت طلبی در جوانی و سنین بالا مربوط به سنین ۷ تا ۱۴ سالگی است لذا خانواده ها و آموزش وپرورش این دوران بایستی دقت لازم را داشته باشند و جوانانی راحت طلب به جامعه تحویل ندهند.

  رئیس ستاد اقامه نماز خراسان شمالی درمان راحت طلبی را در آموزش و تربیت خانواده و آموزش وپرورش در سنین ۷ تا ۱۴ سالگی عنوان و یک مدرسه سالم را مدرسه ای دانست که کودکان و نوجوانان را در سختی قرار بدهد و راحت طلب بار نیاورد و در این زمینه و انتخاب مدرسه سالم به خانواده ها هشدار داد.

  احمدی فر با توجه به سخن امام صادق (ع) مبنی بر اینکه اگر کسی در امور دنیوی خود راحت طلب و تنبل بود در مباحث و امور اخروی نیز راحت طلب می شود بیان داشت: از فرد راحت طلب و تنبل در امور دنیوی خود، انتظار کار برای خدا و آخرت نداشته باشید.

  فرهنگ منهد غربی مبنی بر راحت طلبی/ در دنیا راحتی محال است

  وی فرهنگ امروزه را در دودسته فرهنگ اسلامی و انقلابی و فرهنگ منهد غربی دسته بندی کرد و افزود: فرهنگ منهد غربی که امروزه رواج پیداکرده و مشتری بیشتری دارد، مبنی بر راحت طلبی و خود گرایی است.

  این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: فرهنگ اسلامی و انقلابی که آن طور که باید در جامعه تبیین نشده، راحت طلبی در دنیا را رد می کند و اصلاً قرار نیست در دنیا به راحتی و کامیابی برسیم و درواقع دنیا محل سختی ها و گرفتاری هاست و در این خصوص باید با جوانان روراست باشیم.

  رئیس ستاد اقامه نماز خراسان شمالی با اشاره به نامه ۳۱ نهج البلاغه که خطاب حضرت علی (ع) به جوانان است، بیان داشت: حضرت در بخشی از این نامه به اینکه انسان در سختی و گرفتاری آفریده شده اشاره می کند فلذا این مسئله در کلام امامان معصوم نیز به ما منتقل شده است.

  استفاده از رنج و گرفتاری های دنیا در جهت تقرب بیشتر به خدا

  احمدی فر در ادامه راه درمان رنج و سختی در دنیا را تشریح کرد و اظهار داشت: در وهله اول بایستی رنج و سختی را مدیریت کرد و با توجه به این مسئله که هر کس از یاد خدا دوری کند رنج و زحمتش بیشتر می شود، لذا همواره نباید از یاد خدا غافل بود پس کم کردن رنج به دست خود ماست.

  وی همچنین افزود: قبول و پذیرش رنج به این معنا که بپذیریم که رنج در دنیا وجود دارد و دنیا درهم تنیده با رنج و گرفتاری است و در مرحله بعد به فکر بهره برداری از این سختی ها به نفع خود باشیم و جایگاه خود را نزد خدای متعال بالا ببریم.

  این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به نگرانی امام راحل در خصوص میل و حرکت جوانان انقلابی به سمت راحت طلبی بیان داشت: امام راحل در صحیفه نور در دو سال آخر عمر خود ۱۸ بار عبارت اسلام آمریکایی که ۱۵ بار مربوط به بعد از پذیرش قطع نامه و ۳۴ بار نیز عبارت اسلام ناب محمدی را که ۳۲ بار بعد از پذیرش قطع نامه است به کاربرده اند.

  وی ادامه داد: این دلسوز نظام و انقلاب همواره از رخنه کردن فرهنگ غربی که مبنی بر راحت طلبی است ابراز نگرانی می کرد و در این خصوص هشدار می داد.

  راه نجات در نه به فرهنگ غربی و بازگشت به فرهنگ علوی ست

  احمدی فر در پایان بیان داشت: این فرهنگ خطرناک از مشکلات جدی جامعه است و بایستی در این شب های عزیز سعی کنیم به فرهنگ علوی برگردیم و استغفارکنیم و فرهنگ جهاد، شهادت طلبی، سیره ائمه اطهار به ویژه حضرت علی (ع) که اهل کار، تلاش و زحمت بودند را الگو خود و جوانان خود قرار دهیم.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.