سه شنبه, ۱۴ تیر , ۱۴۰۱ 6 ذو الحجة 1443 Tuesday, 5 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13638 تعداد نوشته های امروز : 6 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
سومین جلسه هم اندیشی و مشورتی شورای اقامه نماز مدیریت درمان و تامین اجتماعی استان کردستان برگزار گردید
23 آبان 1397 - 18:57
شناسه : 12493
7

مدیر ستاد اقامه نماز استان کردستان در سومین نشست هم اندیشی شورای اقامه نماز مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کردستان حضور یافت. به گزارش روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کردستان، در این جلسه که به منظور تبادل نظر پیرامون برنامه ریزی مناسبت فعالیت هاو اقدامات نمازی واحد برگزار گردید ، رئیس ستاد اقامه نماز […]

ارسال توسط :
پ
پ

مدیر ستاد اقامه نماز استان کردستان در سومین نشست هم اندیشی شورای اقامه نماز مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کردستان حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کردستان، در این جلسه که به منظور تبادل نظر پیرامون برنامه ریزی مناسبت فعالیت هاو اقدامات نمازی واحد برگزار گردید ، رئیس ستاد اقامه نماز استان کردستان با اشاره به آیه کریمه: «الَّذِینَ إِن مَّکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاهَ وَآتَوُا الزَّکَاهَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنکَرِ ۗ وَلِلَّهِ عَاقِبَهُ الْأُمُورِ» گقت: نماز ، تنها عبادتی در اسلام است که تحت هیچ شرایطی تعطیل نمی شود.

وی گفت: نماز اساس و ستون دین است که در هر شرایطی بر مکلف واجب است تا آنرا ادا نماید و لذا چه در حالت بیماری، چه در سفر و حتی هنگام جهاد هم تعطیل بردار نیست و مومنین موظفند به هر صورتی که برایشان مقدور است بصورت ایستاد ، نشسته ،خوابیده و حتی با اشاره به ادای این فریضه الهی همت گمارند.

حاج آقای عظیمی در ادامه با اشاره به اینکه خداوند در قرآن کریم ۶۵ بار به نماز تاکید و سفارش فرموده است افزود: خدای تبارک و تعالی در همه جای قرآن به سوالاتی که در خصوص نماز مطرح است به بهترین شکل پاسخ داده است.

درجای می فرماید: «انَّ الصَّلَاهَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ» یعنی نماز بهترین بازدارنده از فحشاء و منکر است و در جای دیگر آنرا : «و اقم الصلوه لذکر» میداند و در بعضی آیات نیز انجام دادن کارهای نیک و بر پا داشتن نماز را از وحی برمی شمارد و می فرماید : «وَ أَوْحَیْنَا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْرَاتِ وَإِقَامَ الصَّلَاهِ …».

مدیر ستاد اقامه نماز استان در ادامه توضیح داد: نماز در همه جا دادرس مومنین است. در مصائب ، مشکلات و سختی ها ؛ این نماز است که به راستی آرام بخش قلوب است و همین است که انسان را در برابر بدیها و زشتی ها حفظ و مراقبت می کند و … و اما تحقق این وعده های الهی یک پیش فرض دارد و آن اینکه، اینها زمانی کامل خواهد بود که نماز با مراقبت انجام پذیرد یعنی نماز ما یک نماز واقعی و از روی اخلاص کامل باشد.

وی گفت: بنابراین اگر گاها برای مومنین و نمازگزاران مشکلاتی بوجود می آید باید دید که این مشکل از کجاست و اصولا چرا باید این چنین شود. لذا جواب این مسائل را نمازگزار باید در خودش بیابد زیرا وعده خدا حق است و اگر آنچه خدا فرموده است برای یکی از مومنین فراهم نمی شود ، این یعنی باید در خودش رجوع کند که کجای کار لنگ بوده است که این چنین گناه و خطای بر او متصور است و…

ایشان همچنین با تاکید بر اهمیت اقامه نماز در اول وقت گفت: خواندن نماز اول وقت علاوه بر نقش مهمی که در رشد و تعالی و رستگاری انسان دارد، باعث موفقیت انسان در امور مادی نیز خواهد شد این در حالی است که به تاخیر انداختن نماز و نخواندن آن در وقت فضلیت علاوه بر محروم ماندن انسان از فیوضات و پاداش های آن گاها موجب قضای نماز بالاخص در مذهب برادران اهل سنت که وقت نماز آنان به مراتب کوتاهتر است نیز خواهد شد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت شورای اقامه نماز دستگاهها و سازمانها پرداخت و تصریح کرد: و اما وظیفه ما اعضای این شوراها ، این است که علاوه بر وظایف یک مومن در انجام این فریضه الهی؛ چنان کنیم که آیین نماز در جامعه انسانی برپا شود و مردم با عشق و علاقه به آن روی آورند و آثار نماز در جامعه به بار نشیند.

مدیر ستاد اقامه نماز استان در خاتمه با بیان اینکه نماز انسان را در مسیر صحیح و انجام درست وظایف و مسئولیت های اداری نیز قرار می دهد اظهار داشت: تجربه نشان داده است کسانیکه به اقامه نماز در ادارات توجه بیشتری دارند نسبت به مراعات قوانین و مقررات و همچنین رفتار مناسب با ارباب رجوع اهمیت بیشتری میدهند چراکه نماز، کبر و غرور را از بین می‌برد و نرم‌خویی و تواضع را موجب می‌شود.

دکتر فولادی، مدیر درمان و رئیس شورای اقامه نماز مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کردستان نیز در این نشست ضمن خیرمقدم به مدیر ستاد اقامه نماز استان کردستان و حاضرین در جلسه و بیان این مطلب که روح جلسات اقامه نماز با سایر حلسات متفاوت است گفت: هرچند ما در جلسات اداری نیز دنبال حل مسائل و مشکلات مردم هستیم اما در نشست های که موضوع اصلی آن نماز است به گونه ای لطافت خاصی احساس می شود که خستگی را از جان انسان به در می کند. چرا که در این آئین ها ما دنبال بر پا داشتن شعائر اسلامی هستیم و قطعا کسی که در راه خدا قدم بردارد بر اساس آیه «وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ» در قلبش تقوای الهی که همانا سلامتی روح و روان و بی غل و غش شدن وجودی است هویدا و نمایان می شود و این یعنی همان طراوت و ترنم وجودی که آرامش بخش روح و روان انسان است.

وی گفت: ما برای انجام فریضه ای هم اندیشی می کنیم که بسیار مقدس و ارزشمند است و تقدس این امر در تمامی ادیان الهی بصورت های مختلفی وجود داشته است بعنوان مثال در آیه ۴٣ سوره مبارکه آل عمران خداوند حضرت مریم(س) را این چنین به عبادت دعوت می کند و می فرماید : «یَا مَرْیَمُ اقْنُتِی لِرَبِّکِ وَاسْجُدِی وَارْکَعِی مَعَ الرَّاکِعِینَ»  بنابراین نماز و عبادت همواره برای بندگان خدا یک فریضه واجب بوده است و اصولا فسفه وجودی خلقت انسان به فرموده خود قرآن چیزی جزء عبادت نیست چنانچه فرمود: «وَ مَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ» مدیر درمان کردستان همچنین نماز را ابزار توسل و نگهداشت انسان از خودش (منیت انسانی) دانست و تصریح کرد : نماز برای این است که انسان خودش را گم نکند و خود را در مسیر قرب الهی نگه دارد . همچنانکه به امت های اشاره می کند که خدا را فراموش کردند و به راه های غیر خدا رفتند و به سختی و عذاب گرفتار گردیدند. چرا که هرجا خدا نباشد ، شیطان هست و آنجا که شیطان باشد قطعا خطا و گناه هم هست که نیتجه آن آلودگی و عذاب است همچنانکه امت های چون اقوام نوح، لوط، صالح و شعیب و … را بخاطر غفلت از یاد خدا و گناه و معصیت دچار عذاب کرد.

دکتر فولادی توضیح داد: خدا را شاکریم که ما در مملکتی زندگی می کنیم که نماز در آن یک ارزش محسوب می شود و بهترین معیار ما برای انتخاب افراد خوب ، قبل از هر چیزی این است که آیا وی نمازخوان و متشرع است؛ و این برای ما یک اصل و معیار است که نه تنها در درون خانواده ها بلکه در مراودت ها و سایر امور زندگی با آن اشخاصی که می خواهیم با آنها کار کنیم و یا ارتباط داشته باشیم را مورد سنجش قرار می دهیم.

مدیر درمان استان در خاتمه سخنان خود با اشاره به چند آیه آخر سوره مبارکه حمد: «اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیم؛ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ» از خدای متعال برای تمامی مسلمانان دعا کرده و افزودند: ما در این آیات که هر روز در نماز می خوانیم ازخدای متعال می خواهیم که خدایا راه راستت را بما بنمای، آن راهی که راه اولیاء و راستان و پاکان درگاه توست، آنانکه همواره مشمول انعام های پی در پی تو هستند نه راه بندگانی مسخ شده و از انسانیت بیگانه گشته که مورد غضب تو قرار دارند و نه راه مردمی که حیران و سرگردانند و هر لحظه بشکلی درآمده و با گروهی در می آمیزند.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.