پنج شنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۱ 4 ربيع أول 1444 Thursday, 29 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14505 تعداد نوشته های امروز : 7 تعداد اعضا : 4274 تعداد دیدگاهها : 299×
یکی از ویژگی های انسان های نظرکرده خدا، اقامه نماز است.
03 آذر 1397 - 20:16
شناسه : 12779
6

گروه معارف ـ مسعود دریس با اشاره به سخن پیامبر اکرم(ص) که فرمودند: «وقتی بنده مؤمن به نماز می‌ایستد خداوند سبحان به او نظر می‌کند» اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های انسان‌های نظرکرده خداوند، اقامه نماز است و در این حدیث نکته‌ای وجود دارد و آن توجه به بندگی خالصانه و ایمان راسخ است. مسعود دریس، […]

ارسال توسط :
پ
پ

گروه معارف ـ مسعود دریس با اشاره به سخن پیامبر اکرم(ص) که فرمودند: «وقتی بنده مؤمن به نماز می‌ایستد خداوند سبحان به او نظر می‌کند» اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های انسان‌های نظرکرده خداوند، اقامه نماز است و در این حدیث نکته‌ای وجود دارد و آن توجه به بندگی خالصانه و ایمان راسخ است.

مسعود دریس، کارشناس دینی در گفت‌وگو با ایکنا از خوزستان، با اشاره به حدیثی از رسول الله(ص) که فرمودند: «إِذَا قَامَ اَلْعَبْدُ اَلْمُؤْمِنُ فِی صَلاَتِهِ نَظَرَ اَللَّهُ إِلَیْهِ» (وقتی بنده مؤمن به نماز می‌ایستد خداوند سبحان به او نظر می‌کند) اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های انسان‌های نظرکرده خداوند اقامه نماز است. اگر می‌خواهیم نظر کرده خدا باشیم و خداوند در هیچ جایی نظر خود را از ما برندارد، یکی از راه‌ها اقامه نماز است.

وی اظهار کرد: نکته‌ای که در این حدیث نورانی وجود دارد و باید نسبت به آن تأمل داشت، این است که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «العبد المؤمن» یعنی فرد بایستی بنده خالص خدا و با ایمان باشد. ایمان پیش برنده ی انسان در تمام شئون زندگی است. در ادبیات قرآنی از این گروه یعنی بندگان مؤمن به «عباد الرحمن» یاد شده که در سوره فرقان ویژگی‌های آنان ذکر شده است.

دریس با اشاربه ویژگی‌های عباد الرحمن در آیات ۶۳ تا ۷۴ سوره فرقان بیان کرد: هر کس این صفات برجسته اخلاقی را در خود یافت مخاطب این حدیث خواهد بود. اگر بخواهیم خودمان را ارزیابی کنیم باید این ویژگی‌های دوازده گانه را در خود ببینیم؛ اگر در ما وجود دارند آنها را تقویت کنیم و اگر وجود ندارند به سمت آنها حرکت کنیم.

این کارشناس دینی ادامه داد: اگر به صفت عبادالرحمن متصف شدیم بدانیم خداوند به نماز ما نظر خواهد کرد. این نظر لطف خداوند برای رشد و تعالی روحی انسان و اصلاح امور او در دنیا و آخرت بسیار ارزشمند است. اینجاست که انسان مومن با نظر خداوند به درجات عالی کمال دست می یابد و نماز به معنای واقعی کلمه معراج او خواهد بود.

وی افزود: ما برای اصلاح امور دین، دنیا و آخرت خود راهی به جز اصلاح ارتباط خود و خداوند نداریم و رابطه انسان و خالق هستی هم اصلاح نمی‌شود مگر با اصلاح نماز. برای اصلاح نماز باید به این نکته توجه داشت که نماز مثل انسان دارای جسم و روح است و انسان باید به هر دو ساحت به صورت توأمان توجه داشته باشد. جسم نماز همان ارکان نماز است و روح آن حالت خشوع و حضور قلب در نماز است. برای اصلاح نماز راهی به جز حضور قلب در نماز وجود ندارد و برای اینکه حضور قلب داشته باشیم یکی از بهترین راه‌ها اجتناب از لغو و لهو است.

دریس با بیان اینکه برای توفیق در اجتناب از لغو و لهو باید مراقبه جدی داشته باشیم، گفت: مراقبه جز با ایجاد عزم راسخ و توکل به خدا حاصل نمی‌شود. خداوند در آیه ۱۵۹ سوره آل عمران فرمود: «فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ؛ و چون تصمیم گرفتى بر خدا توکل کن» بنابراین اجتباب از لغو و لهو باعث حضور قلب در نماز و حضور قلب باعث اصلاح رابطه انسان و خدا می‌شود و اصلاح این ارتباط منجر به اصلاح دین، دنیا و آخرت انسان می شود.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.