چهارشنبه, ۱۵ تیر , ۱۴۰۱ 7 ذو الحجة 1443 Wednesday, 6 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13672 تعداد نوشته های امروز : 11 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
«بررسی زمینه ها و عوامل سهل انگاری در نماز»
05 آذر 1397 - 23:24
شناسه : 12873
4

«بررسی زمینه ها و عوامل سهل انگاری در نماز» اثر «مصطفی برغمدی» را انتشارات «ستاد اقامه نماز» چاپ کرده است.  به گزارش خبرگزاری شبستان، اثر حاضر در چهار بخش تهیه و تنظیم شده است. تبیین سهل انگاری در نماز، عوامل سهل انگاری در نماز ، آثار و کیفر سهل انگاری در نمازو راه های درمان سهل انگاری […]

ارسال توسط :
پ
پ

«بررسی زمینه ها و عوامل سهل انگاری در نماز» اثر «مصطفی برغمدی» را انتشارات «ستاد اقامه نماز» چاپ کرده است.

 به گزارش خبرگزاری شبستان، اثر حاضر در چهار بخش تهیه و تنظیم شده است. تبیین سهل انگاری در نماز، عوامل سهل انگاری در نماز ، آثار و کیفر سهل انگاری در نمازو راه های درمان سهل انگاری در نمازعنوان چهار بخش این اثر می باشد.

 آیات و روایات در مورد سبک شمردن نماز، آیات و روایت در مورد تحقیر کردن نماز، نداشتن شناخت نسبت به خداوند وآشنا نبودن به فلسفه نماز و عبادت ، سخت گیری های بی مورد در مورد خانواده ، اصل اختیاری بودن مسایل دینی ، عدم پرداخت کافی رسانه به بحث نماز ، تغییر اولویت ها در میان اغلب عموم مردم جامعه ، مصیب هایی که در دار دنیا به مبتلا می گردند و… از جمله مسایلی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است .

 این کتاب به بررسی زمینه ها و عوامل سهل انگاری در نماز با مطالعه با منابع می پردازد. در راستای این تحقیق، آیات وروایات و سیره اهل بیت(ع) مورد بررسی قرار گرفته است. در آغاز واژه «سهل انگاری»تبیین شده، آن گاه عدم معرفت جایگاه نماز، آثار گناه و زمینه های فردی ، خانوادگی و اجتماعی و آثار دوستی با بدان ، از عوامل سهل انگاری نسبت به نماز – با استفاده از آیات ، روایاتمورد مطالعه قرار می گیرد. درآخر کیفر و چگونگی درمان سهل انگاری در نماز با استناد به آیات و روایات بررسی و نقش رسانه و تبلیغات ، خانواده و دوستانخوب و اهل نماز به عنوان مهم ترین راه های درمان این آفت، تبیین می گردد.

درباره ی نماز کتاب های فراوانی نگاشته شده است؛ مانند آداب نماز، اسرار نماز (صلواه العارفین و معراج السالکین) از آثار امام خمینی ، از ژرفای نماز ، اثر آیت الله خامنه ای مد ظله ، حکمت عبادت اثر آیت الله جوادی آملی ، یکصد و چهارده نکته درباره نماز ، همراه با نماز ، پرتوی از اسرار نماز ، استاد محسن قرائتی و… در کلیه این کتاب ها به بحث نماز و آثار و برکات آن پرداخته شده است. در این کتاب ها اشاره ای اجمالی به موضوع شده است لیکن کتاب جامعی در خصوص زمینه ها وعوامل سهل انگاری در نماز و راه های درمان آن نوشته نشده است.

 این کتاب به شرح ، تفسیر و اهمیت موضوع پرداخته و راهکارهای درمان سهل انگاری در نماز را تبیین نموده است. موضوعات فوق در چهار بخش بررسی شده است.

بخش نخست به تعریف واژه ی سهل انگاری و تبیین مفهوم و مصادیق آن می پردازد.

 بخش دوم جاهل بودن نسبت به نماز ، آثار گناه و زمینه های فردی ، خانوادگی و اجتماع وآثار دوستی با بدان به عنوان عواملی از سهل انگاری در نماز ، با استفاده از آیات، روایات و سیره اهل بیت (ع) مورد مطالعه قرار می گیرد.

 در بخش سوم آثار و کیفر سهل انگاری در نماز در دنیا، هنگام مرگ  و در عالم قبر و قیامت در سه فصل مجزا، با استفاده از آیات و روایات بیان خواهد شد.

 در بخش چهارم راه های درمان سهل انگاری در نماز با استفاده از منابع موجود بررسی و نقس رسانه و تبلیغات، خانواده و دوستان خوب و اهل نماز به عنوان مهم ترین راه های درمان این آفت ، بررسی خواهد شد.

 در قسمت پایانی نتیجه کلی تحقیق روشن می گردد.

 در بخشی از این اثربه عنوان «مسخره کردن نماز و دنبال امور باطل» می خوانیم:

« گفتند: ای شعیب آیا نمازت به تو دستور می دهد که ما آن چه را پدرانمان می پرستیدند، رها کنیم یا آن را که می خواهیم در اموالمان انجام دهیبم، ترک نماییم ؟ آیا نمازت از ما سلب آزادی در اعتقادد و عمل می کند؟ تو که به راستی بردبار و ره یافته ای ، پس چگونه حریت ما را محدود می کنی»!.

 در بخش دیگری با عنوان افتدن در دوزخ و عذاب الهی می خوانیم:

« اصحاب یمین ، که در بهشت و باغ ها به سر برده، از حال گنهکاران از یکدیگر می پرسند، سپس به آن ها متوجه شده می گویند، چه چیز شما را به دوزخ در آورد؟ گویند: ما از نمازگزاران نبودیم و به فقیر و تهیدست طعام منمی دادیم و با اهل باطل در کارها و گفتارهای بیهوده غور می کردیم و روزجزا را تکذیب و انکار می کردیم تا آنکه مرگ ما فرا رسید».

«بررسی زمینه ها و عوامل سهل انگاری در نماز» اثر«مصطفی برغمدی»  را انتشارات «ستاد اقامه نماز»چاپ کرده است.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.