سه شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱ 12 محرم 1444 Tuesday, 9 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14016 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4172 تعداد دیدگاهها : 299×
انقلاب، مساجد را از انفعال خارج و در عرصه‌های مختلف فعال کر‌د
27 بهمن 1397 - 16:47
شناسه : 15182
8
دکتر محمود مظفر:

بیست وششمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع «مساجد و نماز» با هدف تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این حوزه به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در شبستان مسجد صفا برگزار شد. به گزارش فرهنگ سدید، بیست وششمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع «مساجد و نماز» با هدف تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در […]

ارسال توسط :
پ
پ

بیست وششمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع «مساجد و نماز» با هدف تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این حوزه به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در شبستان مسجد صفا برگزار شد.

به گزارش فرهنگ سدید، بیست وششمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع «مساجد و نماز» با هدف تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این حوزه به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در شبستان مسجد صفا تهران برگزار شد. در این نشست افرادی چون حجت الاسلام سید جواد بهشتی، مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور عترت و نماز، سردار سیروس صابری جانشین سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ، حجت الاسلام سعید دسمی مسئول سابق سازمان بسیج مساجد و محلات کشور، حجت الاسلام احسان رضایی مسئول بسیج مساجد و محلات، محمود مظفر قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور، حجت الاسلام و المسلمین عبد العلی گواهی تولیت آستان امامزاده صالح(ع) و جمعی دیگر از مسئولان و نخبگان علمی حضور داشتند.

 

فعالیت ۵۰ هزار مسجد در کشور / سردار همدانی نماز را در ارتش سوریه احیا کرد/ انقلاب اسلامی کار خود را از مساجد آغاز کرد/ پیامبر(ص) تبلیغ رسالت خود را با اقامه نماز جماعت آغاز کرد.

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام سید جواد بهشتی، مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور عترت و نماز اظهارداشت: ماموریت اصلی تمام پیامبران دعوت به بندگی خداوند بود، به طوری که موسی بن عمران (ع) زمانی که ماموریت پیدا کرد تا با فرعون مبارزه کند، فرمود بنا داریم جامعه‌ای سرشار از یاد و تسبیح خدا بسازیم.

وی اضافه کرد: پیامبر(ص) کار رسالت خود را با اقامه نماز آن هم به جماعت آغاز کردند و زمانی که وارد مدینه شدند نیز به ساخت مسجد به عنوان اولین کار پرداختند و سالها بعد با گسترش اسلام برای دعوت دیگر حاکمان جهان به اسلام در نامه نگاری هایشان آنان را دعوت به نماز و تسبیح خدا کردند.

بهشتی گفت: جمهوری اسلامی ایران که امروز ۴۰ سالگی عمر خود را جشن گرفته است، براساس یاد، نام و ذکر خدا کار خود را از مساجد آغاز کرد و بر لبان انقلابیون ما ذکر الله اکبر بود.

عضو ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه اهتمام به نماز در سند جامع نظام جمهوری اسلامی مطرح شده است، تصریح کرد: در سال ۷۶ سند جامع نماز در کشور تدوین شد و تمامی دستگاه‌ها و ارکان اجرایی کشور مامور شدند تا ذیل آن سندی پیرامون نماز برای دستگاه خود تدوین کنند.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش نیز مامور شد تا ارکان نماز را در بنای مدارس، آموزش دانش آموزان و خانواده ها بگنجاند به طوری که امروز بحث آموزش نماز در کتاب های درسی پایه‌های مختلف مدارس وجود دارد.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور عترت و نماز گفت: قبل از انقلاب نمازخوان داشتیم اما نخبگان کشور به نماز خواندن خود افتخار نمی‌کردند اما امروز مسئولین کشور براساس نمازخواندن گزینش می شوند و یکی از پارامترهای مدنظر در انتصابات اهمیت دادن به نماز است.

وی اضافه کرد: امروز ورزشکاران و نخبگان به نماز خواندن افتخار می کنند و قهرمانان ورزشی ما بعد از پیروزی سجده شکر انجام می‌دهند.

بهشتی با اشاره به برگزاری اجلاس سراسری نماز به صورت سالانه گفت: مقام معظم رهبری علاوه بر صدور پیام سالانه برای حج، هرسال پیامی به اجلاس نماز ارائه می کنند که نشان از اهمیت نماز نزد ایشان دارد.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور عترت و نماز افزود: در ۴ سال گذشته، اجلاس نماز  ۳ سال پیرامون مسجد به بحث و تبادل نظر پرداخت و سال گذشته به موضوع فضای مجازی و تولیدات هنری با موضوع نماز پرداخت.

وی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی، بندگی ارزش محسوب می شود، افزود: سردار همدانی در مدت حضور خود در جبهه سوریه، نماز را که اقامه آن در ارتش سوریه جرم بود، در فضای نظامی آن کشور نهادینه کرد و ساختار بسیج را در آن کشور با الگو گیری از داخل کشور ایجاد کرد که رکن اصلی آن نماز بود.

بهشتی با اشاره به اینکه در آیات قرآن کریم آمده اگر کسی جان خود را در دفاع از مسجد از دست بدهد ارزشمند است، تصریح کرد: ستاد اقامه نماز در قالب کتاب هایی به خاطرات رزمندگان دوران دفاع مقدس پرداخته است که در آن تمامی این دلاوران به نمازهای جماعت زیبای جبهه ها اشاره کرده اند و در آیات قرآن کریم نیز خداوند به پیامبر(ص) می فرماید در جبهه های جنگ، نماز را به جماعت اقامه کنید.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور عترت و نماز با بیان اینکه انقلاب اسلامی دستاوردهای متعددی در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته است اما در راس آنان احیای نماز قرار دارد، گفت: دانشجویان خارجی با حضور در دانشگاه‌های ایران جذب مساجد و نماز جماعت دانشجویان می شوند زیرا کلاس های دانشگاه ایران متناسب با زمان نماز برنامه ریزی می شود.

وی ادامه داد: در ایران زمان حرکت قطارها و هواپیماها براساس زمان نماز برنامه ریزی می شود که با مشاهده این اهتمام دشمنان انقلاب در فیلم ها و بازی های رایانه ای به مساجد و نماز هجمه وارد می کنند.

بهشتی با اشاره به سوابق خود در بخش نماز جشنواره فیلم فجر به عنوان داور گفت: با موعظه های حجت الاسلام قرائتی، فیلم سازان کشور این روزها به صورت خودجوش به نمایش نماز در فیلم های سینمایی می پردازند و در نمایشنامه های رادیویی نیز توجه به نماز مورد توجه قرار گرفته است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور عترت و نماز گفت: امروز بیش از ۵۰ هزار مسجد در کشور فعال است که در ایام عادی سال برخی از آنان دارای ۵۰۰ نمازگزار و در ایام خاص شاهد حضور بیش از ۱۰۰۰ نمازگزار هستند.

وی ادامه داد: اگر ملت ایران مانند بنی اسرائیل کفران نعمت کنند، این نعمت ها را از دست می دهد که امروز دشمنان این انقلاب به دنبال آن هستند تا در ۴۰ سالگی این انقلاب چراغ و فروغ دستاوردها را کم سو نشان دهند اما براساس آیات قرآن کریم خداوند این اجازه را نخواهد داد حتی اگر آنان ناراحت شوند.

بهشتی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: ملت ایران شهدای بسیاری را اهدا کرده تا کلمه الله اکبر بر پرچم این کشور نقش ببندد و ان شاء الله نیز از آن دفاع خواهد کرد تا این پرچم به دست صاحب اصلی اش امام زمان (عج) برسد.

 

اعتقادات دینی ۹۰ درصد مردم پس از انقلاب اسلامی بیشتر شده است/ انقلاب مساجد را از حالت انفعال خارج و آن ها را فعال کرد/ آسان سازی و آشنا سازی دو محور تحول در امور نماز پس از انقلاب/ امروز همه صنوف از نمازخانه و مسجد بهره مند هستند.

در ادامه این نشست محمود مظفر، قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به دستاورد های انقلاب اسلامی در حوزه نماز و مساجد و مقایسه جایگاه نماز قبل و بعد از انقلاب گفت: چند سال نخست پس از انقلاب، کشور درگیر نفاق و تروریسم بود، سپس جنگ به ما تحمیلی شد؛ پس از پیروزی در جنگ نیز شرق و غرب ایران اسلامی را آماج تحریم های گسترده قرار دادند اما آنچه که تا امروز انقلاب را حفظ کرده نماز و محوریت مسجد در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: در گذشته نماز خوانده می شد اما انقلاب، اقامه نماز را در جامعه زنده کرد، اقامه یعنی نمازی که با فساد، فحشا، طاغوت و استکبار مبارزه می کند.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور تصریح کرد: مساجد قبل از انقلاب منفعل بودند اما انقلاب اسلامی آنها را فعال کرد در حقیقت انقلاب، مسجد را محور تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… قرار داد.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی دو محور آسان سازی وآشناسازی نماز را پس از انقلاب اسلامی اجرا کرد گفت: آسان سازی به این معنی که انقلاب اسلامی دسترسی ها را به مساجد و نمازخانه ها راحت کرد به نحوی که در حال حاضر در تمام مدارس، دانشگاه ها، پارک ها، جاده ها، اداره ها، مراکز خرید، پادگان ها، تفرجگاه ها و… نمازخانه و مسجد وجود دارد.

مظفر افزود: آشنا سازی مردم با معارف و کارکردهای نماز از دیگر محور هایی است که پس از انقلاب اسلامی حاصل شد؛ در نظام جمهوری اسلامی ایران مردم با حقیقت نماز آشنا شدند و نسبت به آن درک پیدا کردند به نحوی که تارک الصلاه ها، نماز خوان شدند و دائم النمازها نسبت به وظیفه دینی خود درک اجتماعی و فرهنگی پیدا کردند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره ها و همایش های نماز در نظام اسلامی ایران گفت: جشن های تکلیف، همایش های نماز دانش‌آموزی و دانشجویی، تولید نرم افزارهای تخصصی نماز از جمله دستاورد های انقلاب اسلامی در حوزه نماز است که قبل از انقلاب وجود نداشت.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور تشریح کرد: پس از انقلاب، هزاران مسجد و نمازخانه توسط مردم و خیرین ساخته شده که این نشان از توجه ویژه مردم به امر نماز است.

مظفر در ادامه بیان دستاورد های انقلاب اسلامی در حوزه نماز و مساجد گفت: پس از انقلاب اسلامی مرکز تخصصی نماز به وجود آمد؛ این مرکز به مربیان مهد روش آموزش نماز، به پرستاران نحوه خواندن نماز بیمار، به فیلم سازان چگونگی ساخت فیلم‌هایی با موضوع نماز، برای داستان نویسان نیز آموزش های تخصصی برای نوشتن کتاب و … را ارائه می دهد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه عده ای با اهداف خاص یا از سر غفلت ادعا می کنند پس از انقلاب استقبال مردم به نماز کاهش یافت است اظهار کرد: دسترسی گسترده به مساجد و نمازخانه ها موجب شده تا نمازخواندن سهل شود، اگر قبل از انقلاب در محله ها آن هم به تعداد کم مسجد وجود داشت امروزه دانشگاه ها، اداره ها، مدارس و… دارای مسجد و نماز خانه هستند و به طور کلی همه مردم در هر صنفی که باشند به نمازخانه دسترسی دارند و امروز نماز بخشی از زندگی مردم شده است.

این کارشناس امور دینی با اشاره به اینکه هزاران مقاله، پژوهش نامه، پایان نامه در خصوص نماز نوشته شده است، گفت: پژوهش ها و پایان نامه ها که از ابتدای انقلاب تا امروز نوشته شده است نشان می دهد که اعتقاد ۹۰ درصد مردم به مبانی دینی پس از انقلاب اسلامی بیشتر شده است و مردم نسبت به قبل از انقلاب گرایش بیشتری به نماز پیدا کرده اند.

مظفر در پایان اظهارات خودگفت: بُعد نماز به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری بسیار رشد کرده است به عنوان نمونه اقامه نماز جماعت ظهر عاشورا که برگرفته از قیام امام حسین(ع) است پس از انقلاب اسلامی به وجود آمده است یا نمازهای اعیاد و مراسم که در دروران طاغوت اصلا مفهوم اجتماعی نداشتند پس از انقلاب اسلامی با شکوه هرچه تمام تر برگزار می شود.

مسجد تک بُعدی قبل از انقلاب امروز مرکز تصمیم گیری سیاسی شده است/ ۱۰هزار گروه جهادی در مساجد تشکیل شده است/ برگزاری ۹۰۰ نماز جمعه کشور که قبل از انقلاب وجود نداشت.

حجت الاسلام و المسلمین عبد العلی گواهی تولیت آستان امامزاده صالح(ع) نیز در بخش دیگری از این نشست در سخنانی اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیار زیادی در عرصه‌های مختلف حاصل شده و عمده دستاوردهای عرصه فرهنگی از مساجد آغاز و رشد پیدا کرده است.

وی تشریح کرد: در دوران دیکتاتوری، برخی از مساجد تنها برای دقایقی نماز ظهر و عصر و یا مغرب و عشاء برگزار می کردند در حالی که در هیچ مسجدی نماز صبح برگزار نمی شد اما پس از انقلاب و با توجه ویژه نظام، مساجد مرکز تحول شدند.

گواهی افزود: در دوران مبارزه امام خمینی (ره)، مساجد مرکز انتقال اخبار بودند لذا انقلاب از مساجد آغاز و در سطح جامعه گسترش یافت.

وی با اشاره فعالیت های جهادی در مساجد بعد از انقلاب اسلامی، گفت: رویش بسیج همگانی و جهادگران از مسجد بوده است به نحوی که از ابتدای انقلاب تاکنون مسجد به مرکز تصمیم سازی و تصمیم گیری جوانان و جهادگران تبدیل شده است.

تولیت آستان امامزاده صالح(ع) گفت: مراسم دعاخوانی مانند دعای کمیل، دعای ندبه، زیارت عاشورا و دعای توسل پس از انقلاب اسلامی در درون مساجد به صورت گسترده وجود آمد. امروز حجم عظیمی از مردم در مساجد به برگزاری مراسمات مذهبی مشغول هستند در صورتی که خواندن این ادعیه ها قبل از انقلاب به صورت انفرادی و بسیار محدود آن هم در اعیاد خلاصه می شد.

وی با اشاره به دستاورد های دفاعی مساجد نیز گفت: اعزام به جبهه ها از درون مساجد شکل گرفت و این حاصل تدبیر امام خمینی(ره) در قرار دادن پایگاه های بسیج برای انجام امور نظامی، فرهنگی و اجتماعی در درون مساجد بود. لازم است تا مساجد همواره پایگاه بسیج، پایگاه فرهنگی و پایگاه معنوی بمانند و تقویت شوند.

گواهی با اشاره به دستاوردهای تربیتی مساجد گفت: حلقه‌های صالحین امر بسیار مهمی است که درون مساجد تشکیل شد و روحانیون و جوانان را به هم پیوند داد.

وی تشریح کرد: پس از انقلاب نقش مساجد از تک بعدی خارج شد و امور محله، منطقه، شهر و حتی کشور به درون مساجد آمد و نماز تک بعدی به محل تصمیم سازی های سیاسی همچون انتخابات مبدل شد.

تولیت آستان امامزاده صالح(ع) با اشاره به دستاورد های اجتماعی مساجد پس از انقلاب اسلامی گفت: اموری مانند برگزاری مراسم عقد، ایجاد صندوق های قرض الحسنه، تهیه جهزیه با کمک‌های مردمی و دیگر امور خیریه از جمله اقداماتی است که به برکت انقلاب اسلامی امروز در مساجد انجام می شود؛ امروز مردم به واسطه حضور مستمر در مساجد از احوالات یکدیگر باخبر هستند.

وی افزود: بیش از ۱۰ هزار گروه جهادی که از مساجد برخاستند از دیگر افتخارات انقلاب اسلامی است.

این کارشناس مسائل دینی با بیان دستاوردهای زیرساختی در حوزه مساجد بعد از انقلاب اسلامی اظهار کرد: تشکیل ۹۰۰ نمازجمعه فعال در کشور نشان از اهمیت نماز پس از انقلاب اسلامی است به نحوی که قبل از انقلاب در کشور نماز جمعه وجود نداشت.

تولیت آستان امامزاده صالح(ع) در پایان اظهارات خود دستاورد های فرهنگی و معنوی مساجد را تشریح کرد و گفت: برگزاری بزرگترین نماز جماعت جهان با بیش از ۱۰۰ هزار نمازگزار در صحن جامع رضوی حرم امام رضا(ع) از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است؛ این در حالی است که قبل از انقلاب در بین مساجد شور و حال برگزاری نماز جماعت وجود نداشت؛ نماز عید سعید فطر قبل از انقلاب برگزار نمی شد اما امروز شاهد برگزاری بزرگترین نماز عید فطر جهان در تهران، ام القرای جهان اسلام هستیم.

مسجد پایگاه مورد اعتماد مردم در فعالیت های خیرخواهانه است/ قرض الحسنه های مساجد مدل اسلامی بانکداری/ ایجاد مشاغل خانگی و کارگاه های صنایع دستی برای نیازمندان بعد از انقلاب اسلامی در مساجد

حجت الاسلام احسان رضایی، مسئول بسیج مساجد و محلات در ادامه بیست و ششمین شنبه انقلاب در سخنانی با بیان اینکه خدمات اجتماعی مساجد به برکت شکل گیری انقلاب اسلامی در کشور بوده است، اظهارداشت: یکی از کارکردهای مهم اجتماعی مساجد، خدمات گروه های جهادی است که به برکت انقلاب اسلامی، این گروه ها به عنوان محل تجمع برادران بسیجی و غیربسیجی در مساجد با هدف خدمت رسانی به مردم و نیازمندان شکل گرفت.

وی ادامه داد: مساجد محل تجمع نیروی انسانی گروه های جهادی، جمع آوری کمکهای مالی، امکانات و کالاهای مورد نیاز نیازمندان است و گروه های جهادی از مساجد اعزام می شوند تا با حضور در مناطق محروم به ارائه خدمات بپردازند.

رضایی اضافه کرد: برخی از اعضای گروه های جهادی مورد هجمه ضدانقلاب قرار گرفتند به طوری که در مسیر خدمت رسانی جهادی به نیازمندان، شهید نیز اهدا شده است.

مسئول بسیج مساجد و محلات با بیان اینکه مساجد در حوادث غیرمترقبه به عنوان کانون خدمت رسانی فعال می شود، افزود: در زمان سیل و زلزله‌های اخیر کشور، مسجد همواره به عنوان محل مورد اعتماد مردم، کانون مراجعات مردمی برای ارائه کمک به نیازمندان بوده است.

وی اضافه کرد: مساجد کشور به منظور ارائه کمک به نیازمندان محل در مدل اسلامی بانک ها به تاسیس صندوق های قرض الحسنه به صورت رسمی یا غیررسمی مبادرت می کنند تا باری از سیستم اداری کشور نیز برداشته شود.

رضایی با بیان اینکه مساجد در زمان جشن های نیکوکاری از مرکز فعال کشور هستند، تصریح کرد: مساجد در جشن‌های نیکوکاری به مناسبت سال تحویل، ماه رمضان، بازگشایی مدارس و … با تهیه بسته های حمایتی توسط هیات امنا، روحانی و اهالی مسجد، محلی برای کمک به نیازمندان می‌شوند.

مسئول بسیج مساجد و محلات با اشاره به تلاش های اهالی مسجد در تهیه جهیزیه دختران بی بضاعت افزود: اهالی مسجد و بسیجیان با تهیه نیازهای جهیزیه دختران بی بضاعت زمینه ورود آنان به خانه بخت را فراهم می کنند.

وی گفت: یکی دیگر از کارکردهای اجتماعی مسجد به برکت انقلاب اسلامی فراهم کردن بستر لازم جهت مشاغل خانگی و کارگاه‌های صنایع دستی برای نیازمندان است که این فعالیت اقتصادی هرچند محدود، معاش آنان را تامین می کند.

رضایی افزود: بی سوادی یکی از میراث های پهلوی برای انقلاب اسلامی بود که انقلاب برای حل این مشکل نهضت سوادآموزی را ایجاد کرد و در این زمینه مساجد به عنوان یک پایگاه فعال به مدرسه و مکتب تبدیل شد و اهالی مسجد نیز همچون معلم به سوادآموزی به مردم مشغول شدند.

مسئول بسیج مساجد و محلات کشور اضافه کرد: مساجد در کنار ایجاد بستر برای سواد آموزی، این روزها کانون علم و آموزش های علمی روز نیز شده است و در فضای مسجد کلاس های رباتیک، رایانه، کنکور و الکترونیک با بستر سالم و معنوی برای جوانان و نوجوانان برپا می شود.

وی با اشاره به اینکه مسجد در مسائل اجتماعی کانون حل اختلاف و دعواهاست، گفت: بزرگان مسجد، اهالی، هیات امنا و روحانی مسجد در زمان بروز دعوا و اختلاف میان اهالی محل به ریش سفیدی و میانجی گری می پردازند .

رضایی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: خیریه های مساجد با شناسایی نیازمندان و بی سرپرستان به پوشش و حمایت از آنان می پردازند که این از برکات انقلاب اسلامی است.

مسجد به عنوان هسته اصلی در انقلاب نقش داشته است

سردار سیروس صابری جانشین سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ و یکی از فرماندهان دفاع مقدس در ادامه این نشست در سخنانی گفت: یک تجربه خوبی از مساجد در دوران انقلاب اسلامی بدست آمده است و مسجد توانسته است کانون و هسته اصلی انقلاب اسلامی باشد.

وی اضافه کرد: دوران انقلاب در مساجد اعلامیه های امام خمینی (ره) توزیع می شد و با وجود همه فشارها و محدودیت های پهلوی به مرکز اطلاع رسانی و خبری در بین مردم آن زمان تبدیل شده بود.

صابری با اشاره به تشکیل بسیج در مساجد ادامه داد: کاربرد دیگر مساجد در دوران انقلاب اسلامی تشکیل نیروهای امنیتی و حفاظتی بود که مسئولیت آنها حفاظت از مراکز و محله ها بود و حتی نیروهای آموزش داده را به سطوح مختلف کشور برای دفاع از میهن اسلامی روانه می کرد.

جانشین سپاه محمد رسول الله گفت: مسجد افراد را با کلمه زیبای شهادت ، ایثار و از خود گذشتگی آشنا می کند که نمونه واقعی آن را می توان در دوران دفاع مقدس مشاهده کرد.

وی تاکید کرد: مسجد هم یک کانون فرهنگی و هم یک پادگان  نظامی است که در آن به افراد رزم های اولیه آموزش داده می شود تا برای دفاع از کشور آماده شوند.

صابری با بیان اینکه مسجد کانون تجمعات بوده و هست افزود: در دوران دفاع مقدس، مسجد به غیر از این که محلی برای سازماندهی افراد باشد در جایگاه یک پشتیبان هم ظاهر شد و مایحتاج جبهه های جنگ را جمع آوری و به جبهه های حق علیه باطل روانه می کرد.

وی تصریح کرد: مسجد اکنون به مثابه یک جایگاه و نهاد تربیتی برای جوانان در کل کشور تبدیل شده است.

جانشین سپاه محمد رسول الله گفت: همان طور که مساجد در وقوع انقلاب اسلامی تاثیر داشته است در دوران دفاع مقدس نیز نقش مهمی را ایفا کرد و حتی جایگاهی برای اتحاد و همدلی بود.

وی با اشاره به نقش مساجد در دوران جنگ ادامه داد: مسجد جامع خرمشهر گل سر سبد و نمونه ای از جایگاه مسجد در دوران دفاع مقدس است و این مسجد به عنوان نماد مقاومت و ایستادگی شناخته شد.

صابری همچنین گفت: ۱۷۹۱ مسجد در سطح شهر تهران موجود است که تک تک این مساجد کانون و پایگاهی برای حفاظت و امنیت تهران بزرگ است و توانسته در بین مردم و جوانان جایگاهی ویژه باز کند.

وی در پایان اظهارات خود گفت: در همه دوران ها ما شاهد آن بودیم که مسجد در همه کارها پیش قدم بوده و از هیچ کمکی مضایقه نکرده است.

مسجد کانون ولایت مداری، نظم پذیری و مبارزه با ظلم است/ مساجد امروز چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ کمی قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست/  الگو گیری کشورهای اسلامی از فعالیت‌های مساجد در ایران

حجت الاسلام سعید دسمی مسئول سابق سازمان بسیج مساجد و محلات کشور نیز در سخنانی با بیان این که مسجد در جایگاه تربیتی قرار دارد اظهارداشت: نقش تربیتی مساجد همانند نقش های دیگر بی بدیل و بنیادی بوده و هست.

وی ادامه داد: مسجد توانسته است جوان انقلابی و مومن را تربیت کند و حتی توانسته است رزمندگان جان برکفی را آموزش داده و روانه جبهه های جنگ کند.

دسمی تاکید کرد: اکنون مسجد در جنگ های نرم فعال است و نیروهای مومن و معتقدی را برای مقابله با تهاجمات فرهنگی آموزش می دهند.

مسئول سابق سازمان بسیج مساجد و محلات کشور گفت: مسجد به صورت خودجوش در همه کارها پیش قدم و جزو پا به‌رکاب ها به حساب می آید.

وی تصریح کرد: در دهه ۸۰، طرحی به نام اسوه در ۲۹ هزار مسجد در سطح کشور اجرا شد که توانسته است الگوهای عالی را به جوانان ارائه دهد.

دسمی ادامه داد: به عنوان نمونه یک مسجد در استان کرمان توانسته است با ایجاد یک خیریه ۳۰۰ خانوار را تحت پوشش خود قرار دهد؛ این مورد را می توان یکی از اقدامات طرح اسوه نام برد.

وی تاکید کرد: اساس وجود مسجد تربیت و مسئولیت پذیر کردن افراد و حتی جایی برای طهارت روح و نفس انسان است.

مسئول سابق سازمان بسیج مساجد و محلات کشور با بیان اینکه مسجد در جایگاه تربیت و آموزش قرار دارد، افزود: افراد با آموزه های الهی و دینی در این مکان آشنا می شوند و توشه ای برای دنیا و آخرت خود بدست می آورند.

وی بیان کرد: مسجد کانون و جایگاه ولایت مداری، نظم پذیری، عشق ورزی، ارتباطات اجتماعی و مبارزه با ظلم است؛ درباره حضور در مسجد روایاتی موجود است که باعث تزکیه نفس و بالا بردن اراده انسان ها می‌شود.

دسمی با اشاره به نقش موثر مسجد در سطح جامعه ادامه داد: در مسجد حرکت های خوبی راه افتاده است که نمونه آن را می توان در تشکیل حلقه های صالحین مشاهده کرد که جایگاه ویژه ای در حوزه تربیتی دارد.

مسئول سابق سازمان بسیج مساجد و محلات کشور تاکید کرد: ارائه آموزه های دینی از هر طریقی امکان دارد ولی از طریق مسجد راحت تر صورت می گیرد و باعث جذب بیشتر افراد می شود.

وی بابیان این که از طریق مسجد می توان افراد را با آموزهای دینی آشنا کرد ادامه داد: این آموزه ها از طریق حلقه‌های صالحین در سطوح مختلف کشور انجام می شود.

دسمی  تاکید کرد: مساجد امروز چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ کمی قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست.

وی تصریح کرد: مسجد فارغ از بحث تربیتی و آموزشی می تواند مکانی برای امور تفریحی و سرگرمی برای همه افراد باشد و حتی خانواده ها می توانند از این طریق ارتباط مناسبی با مسجد برقرار کنند و به نوعی مسجد باید تبدیل به یک پارک معنوی برای افراد شود.

دسمی در پایان سخنان خود گفت: افرادی از کشورهای اسلامی به ایران می آیند تا طرح های مختلفی را که در مساجد ما اجرا می شود، الگوبرداری کرده و در کشورهای خود اجرا کنند.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.