جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 10265 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 3460 تعداد دیدگاهها : 299×
۳ وظیفه اصلی منتظران/ مهدویت متصل به قرآن است
۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲
شناسه : 16107
2
نامه مهدوی حجت‌الاسلام قرائتی به مناسبت نیمه شعبان

رئیس ستاد اقامه نماز به مناسبت نیمه شعبان نوشت:‌ مهدویت وصل به قرآن است. تمام فرقه‌های اسلامی در اصل آن اتفاق نظر دارند و می‌تواند این موضوع محور وحدت باشد. به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور؛ حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز و رئیس هیأت مدیره بنیاد فرهنگی مهدی موعود […]

ارسال توسط :
پ
پ

رئیس ستاد اقامه نماز به مناسبت نیمه شعبان نوشت:‌ مهدویت وصل به قرآن است. تمام فرقه‌های اسلامی در اصل آن اتفاق نظر دارند و می‌تواند این موضوع محور وحدت باشد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور؛ حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز و رئیس هیأت مدیره بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج) به مناسبت نیمه شعبان نامه‌ای را خطاب به همکارانش در حوزه علمیه، آموزش و پرورش و دانشگاه نوشت که در ادامه می‌آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین، اللهم صل علی محمد  و آل محمد

خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: اراده حتمی خداوند آن است که بر مستضعفان منت گذارد و آنان را حاکم و وارث زمین قرار دهد. «وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِین» (قصص، ۵)

در جای دیگر می‌فرماید: بندگان صالح خداوند وارث زمین خواهند شد. «أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُون‏» (انبیاء، ۱۰۵)

همچنین قرآن در سه آیه جداگانه می‌فرماید: اسلام بر همه ادیان و مکاتب جهان غالب خواهد شد. «لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ» (توبه، ۳۳) (فتح، ۲۸) (صف، ۹)

و در آیه­ای دیگر می‌فرماید: خداوند به اهل ایمان و عمل صالح، وعده داده است که در زمین حاکم شوند. «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ … ‏»‌ (نور، ۵۵) و همه می‌دانیم وعده‌ی خدا حتمی و تخلف­ناپذیر است. «وَ لَنْ یُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَهُ» (حج، ۴۷)

آری مهدویت وصل به قرآن است، به همین علت تمام فرقه‌های اسلامی در اصل آن اتفاق نظر دارند و این موضوع می‌تواند محور وحدت باشد.

مهدویت، برای مؤمنان امید و برای منحرفان تهدید است.

مهدویت، یعنی خدا، بشر را بدون رهبر آسمانی رها نکرده و نخواهد کرد.

مهدویت، یعنی مدیریت صحیح و جامعِ امامِ معصوم بر کره‌ی زمین.

مهدویت، یعنی رابطه‌ی زمین با آسمان بوده و هست.

و وظیفه ما دربرابر آن سه چیز است: ۱- معرفت و بصیرت ۲- مودت و اطاعت ۳- آمادگی و زمینه سازی

بنابراین خوب است

*  بدانیم انسان نیاز به حجتی از سوی خدا دارد که معدن علم و حکمت و آگاه بر امور غیبی ، معصوم باشد.

* بدانیم که تشکیل حکومتِ حق در کره‌ی زمین به سه چیز نیاز دارد:

۱- رهبری جهانی که دنیا را اداره کند و خداوند او را ذخیره کرده است. «بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَکُم‏» (هود، ۸۶)

۲- قانونی جهانی، به دور از هرگونه خطا و نقص، که قرآن مجید است.

۳- آمادگی جهانی که این آمادگی را باید با تحصیل و تدبیر و تعقل و عبادت و تبلیغ و ترویج فرهنگ مهدوی، به دست آورد.

* بدانیم که حکومت مستضعفان امکان پذیر است. مگر نبود معلم عزیزی مثل شهید رجایی که پس از ریاست جمهوری­اش، برای شرکت در جلسه‌ سازمان ملل به آمریکا رفت و هنگامی که رئیس جمهور آمریکا از ایشان وقت ملاقات خواست، به او وقت نداد و او را تحقیر کرد.

* بدانیم که با ظهور حضرت، بسیاری از متخصصان دنیا با ایشان بیعت می‌کنند و تخصص خود را در اختیار حضرت می‌گذارند. همان‌گونه که برخی از خلبان‌های متخصصِ آمریکا رفته، با امام خمینی(ره) بیعت کردند و هشت سال دوشادوش رزمندگان اسلام جنگیدند. بعضی شهید  و بعضی اسیر شدند، ولی دست از حمایت برنداشتند.

* بدانیم که با اراده خداوند همه چیز ممکن است؛ اگر خدا بخواهد، پروازِ هدهد را وسیله ایمان آوردنِ یک ملت قرار می‌دهد. اگر خدا بخواهد پیامبری را روی آب حفظ می‌کند؛ مانند نوح! ،پیامبری را زیر آب حفظ می‌کند؛ مانند یونس! و پیامبری را کنار آب حفظ می‌کند؛ مانند یوسف و موسی علیهم‌السلام!

* بدانیم که برای حجت خدا ، سنّ مهم نیست، چنانکه حضرت عیسی علیه‌السلام در گهواره پیامبریِ خود را اعلام کرد و بعضی از امامان ما از جمله حضرت مهدی علیه‌السلام در کودکی به امامت رسیدند. (امروزه در یک فلشِ کامپیوتر، می‌توان اطلاعات یک کتابخانه بزرگ را ذخیره کرد.)

* بدانیم اگر خدا بخواهد، حضرت مهدی‌علیه‌السلام را در برابر همه ابرقدرت‌ها حفظ می‌کند، همانگونه که نوزادی مثل موسی‌علیه‌السلام را بدون دست و پازدن، روی رودِ نیل حفظ کرد و فرعون را با همه تجهیزات، در همان رود غرق کرد.

* بدانیم انبیاء و اولیاء، معجزه و علمِ غیب و دعای مستجاب دارند، ولی برای دعوت مردم به خدا و راه حق. آن عزیزان به همه‌ی مشکلات از قبیل بیماری، جنگ‌ها، تلخی‌ها، گرفتار می‌شوند، ولی برای زندگی شخصی خود از معجزه و علم غیب استفاده نمی‌کنند. زیرا در این صورت برای بشر الگوی عملی نخواهند بود. (امروزه به پلیس اسلحه می‌دهند، ولی هیچ پلیسی حق ندارد برای منافع شخصی از اسلحه خود استفاده کند.)

* بدانیم که امام زمان‌ علیه‌ السلام طبق فرموده خودش، دائماً به ما دعا می‌کند. رفتار و کردار ما را زیر نظر دارد. گاهی از کار ما شاد و زمانی از کار ما ناراحت می‌شود.

* بدانیم اگر دعاهای حضرت مهدی ‌علیه‌السلام نبود، دشمنان، ما را نابود می‌کردند.

* بدانیم خداوند می‌تواند یک نفر را عمر طولانی دهد، همانگونه که به موی ابرو و مژه عمر طولانی و رشد اندک می‌دهد، درحالی که موی سر و صورت دائما در حال رشد و نیازمند کوتاه شدن اند. هر دوی اینها از یک پوست و یک گوشت و یک غذا استفاده می­کنند، ولی موهایی ثابت اند و موهایی متغیر. خداوند می‌تواند یک انسان را ثابت نگه دارد و سایر انسان‌ها را متغیر!

* بدانیم طول عمر امام زمان‌علیه‌السلام برای قدرت خدا چیزی نیست. قرآن نقل می‌کند که پیامبری از منطقه‌ای مخروبه عبور می‌کرد. از خدا پرسید: مردمی که در این خرابه‌ها بوده‌اند و مرده‌اند چگونه زنده خواهند شد؟ خداوند او را میراند و بعد از صد سال زنده کرده و به او فرمود: صد سال پیش سؤالی کردی و من روی خودت آزمایش کردم. تو را میراندم و زنده کردم. اکنون به غذا و نوشیدنی خود نگاهی بیانداز که چگونه بعد از صد سال بدون تغییر مانده است. «فَانْظُرْ إِلى‏ طَعامِکَ وَ شَرابِکَ لَمْ یَتَسَنَّه‏» (بقره، ۲۵۹) همه می‌دانیم که غذا بیرون یخچال بعد از یک هفته فاسد می‌شود و این غذا بعد از صد سال فاسد نشده است. هر سال ۵۲ هفته دارد و صد سال معادل ۵۲۰۰ هفته است. آیا خداوندی که می‌تواند غذا را، ۵۲۰۰ برابر عمر طبیعی آن سالم نگه‌دارد، نمی‌تواند حضرت مهدی علیه‌السلام را که تاکنون حدود ۱۲۰۰ سال دارد، ۱۷ برابر عمر طبیعی یک انسان زنده نگه‌دارد؟

* بدانیم که رابطه ما با امام زمان ‌علیه‌السلام باید در همه ابعاد باشد:

  1. از نظر عاطفی امام را پدر خود بدانیم. همانگونه که قرآن می‌فرماید: حضرت ابراهیم پدر شماست. «مِلَّهَ أَبِیکُمْ إِبْراهِیم‏» (حج، ۷۸) و پیامبر گرامی خدا(ص) فرمود: من و علی پدر شما هستیم. «أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الامَّهِ»
  2. از نظر علمی باید علم خود را از منبع وحی و علوم اهل بیت‌علیهم‌السلام بگیریم.
  3. از نظر مالی باید خمسِ درآمدِ خود را بدهیم.
  4. از نظر رفتاری، سبک زندگی ما آن­گونه باشد که برای امام خود زینت باشیم. «کُونُوا لَنَا زَیْناً وَ لا تَکُونُوا عَلَیْنَا شَیْناً»
  5. و امام را بر گفتار و رفتار خویش، ناظر و شاهد بدانیم. «فَسَیَرَى اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ» (توبه، ۱۰۵) زیرا که مراد از مؤمنانى که اعمال مردم را مى‏بینند و به آن علم پیدا مى‏کنند، مطابق روایات، امامان معصوم علیهم‌السلام هستند.

* بدانیم که رسول گرامی خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله فرموده است: انتظار فرج افضل اعمال است، نه افضل احوال! پس انتظار، عمل است، نه حالت!

* بدانیم دوران  انتظار، دوران نداشتن مشکلات و در رفاه بودن، نیست، همانگونه که انتظارِ تولد کودک، به معنای نداشتن درد زایمان نیست.

* بدانیم انتظارِ ظهور به معنای سکوت و سکون نیست؛ بلکه حرکت مجاهدگونه است. همان‌گونه که ما در شب تاریک، منتظر طلوع خورشید هستیم و در تاریکی نمی‌نشینیم و در زمستان، منتظر آمدن فصل بهار هستیم و در سرما آرام نمی‌نشینیم؛ باید منتظر امام زمان‌علیه‌السلام باشیم و به آیه «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ» (انفال، ۶۰) عمل کنیم و خود را آماده کنیم.

* بدانیم غایب بودن امام زمان علیه‌السلام به خاطر عملکردِ بدِ ماست. اگر یازده چراغ را در خیابانی شکستند، حق با مسئول اداره برق است که لامپ دوازدهم را نصب نکند. یازده امام را شهید کردند. خداوند آخرین امام را نگهداشت تا زمانی که آمادگی مردم برای پذیرش حضرت مهیا شود.

* بدانیم که وظیفه ما ملاقات با امام نیست؛ بلکه کسب رضایت امام است.

* بدانیم وظیفه ما در دوارن غیبت، ارتباط با نزدیک‌ترین افراد به آن حضرت است و آن حضرت فرمودند: نزدیک‌ترین افراد به ما، فقهای عادلِ بی‌هوس هستند که باید در حوادث، به آن‌ها مراجعه کنیم و مخالفت با آنان، به منزله مخالفت با امام معصوم است. «الّرادُ عَلَیهِم کَالّرادُ عَلَینا»

* بدانیم که در کنار هر حقی، باطلی پیدا می‌شود. در کنار حدیث درست، حدیث جعلی، در برابر تاریخ حق، تاریخ جعلی و در برابر مکتب حق، مکاتب باطل ظهور می­کند. امروز مدعیان دروغین ارتباط با امام زمان‌علیه‌السلام کم نیستند و عالمان دین وظیفه دارند با منطق، آن‌ها را رسوا کنند. «وَ لِتَسْتَبِینَ سَبِیلُ الْمُجْرِمِینَ» (انعام، ۵۵)

*مراقب باشیم در دام مدعیان و منحرفان نیافتاده و مسیر را از طریق نایبان، علماء و اندیشمندان پیش ببریم.

* بدانیم که مهم معرفتِ امام است، گاهی در مباحث مهدویت موضوعی را دنبال می‌کنیم که هیچ ثمره‌ای ندارد، مانند ازدواج امام، مکان زندگی امام و… در حالی که ترجمه و تفسیر آیات مهدویت را نمی‌دانیم و با معارف ادعیه و زیارات آشنا نیستیم.

* بدانیم جریان غلط، ارائه چهره خشن از امام عصرعلیه‌السلام است، ما باید جلوه‌های محبت امام را برای همه تبیین کنیم، چون ایشان «رحمه للعالمین»، «الرحمه الواسعه» و «امان لاهل الارض» است.

* بدانیم به جای تعیین وقت برای ظهور و مطابقت دادن علائم با حوادثی که اتفاق می‌افتد، شرایط را فراهم کنیم. وظیفه ما زمینه‌سازی برای ظهور است.

* بدانیم که اگر افراد جامعه صالح شدند، لیاقت پذیرش مصلح جهانی را خواهند داشت.

بحمدالله در موضوع مهدویت فعالیتهای بسیاری صورت گرفته که امید است مورد قبول حضرتش واقع شود. ولی شاید لازم باشد به این اقدام اشاره شود که در سال ۷۹ با موافقت مقام معظم رهبری دامه‌برکاته، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود ‌علیه‌السلام تأسیس گردید و تاکنون صدها نفر از طلاب فاضل، دوره‌های تخصصی مهدویت را گذرانده اند و آمادگی دارند معارف مهدوی را به شکل درست تبلیغ و برای عموم مردم تبیین کنند.

صدها عنوان کتاب برای اقشار مختلف جامعه از کودکِ دبستانی تا اساتید دانشگاه، تألیف شده است تا پاسخگوی سوالات و شبهات در این زمینه باشد.

در همه استان‌ها، زیر نظر امام جمعه‌ی محترم، دفتر بنیاد تاسیس، و فعالیت‌های مهدوی استان را هماهنگی و هدایت می­کند.

از خداوند می‌خواهیم در معرفت و بصیرت و مودت و اطاعت، دست ما را بگیرد و نسل ما را از خطرات و انحرافات حفظ نماید تا بتوانیم در مقابل شیّادان و مدعیانِ دروغین و القائات و شبهاتی که مطرح می‌شود، از مرزهای اعتقادی و فکری نسل نو دفاع کنیم و بازویی برای حضرت مهدی ‌علیه‌السلام و مرجعیت دینی و سدّی در برابر هجمه‌های دشمنان باشیم.

«والسلام علیکم»

محسن قرائتی

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.