شنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۰ 29 ربيع ثاني 1443 Saturday, 4 December , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 11214 تعداد نوشته های امروز : 10 تعداد اعضا : 3539 تعداد دیدگاهها : 299×
شورای اقامه نماز استان زنجان برگزار شد
۱۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰:۴۲
شناسه : 17793
1
با حضور قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور؛

شورای اقامه نماز استان زنجان شب پیش با حضور آیت الله خاتمی، نماینده ولی فقیه استان و آقای فتح الله حقیقی، استاندار و همچنین دکتر محمود مظفر، قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور و نیز جمعی از مدیران کل دستگاه ها در محل استانداری برگزار شد. به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور؛ قائم […]

ارسال توسط :
پ
پ

شورای اقامه نماز استان زنجان شب پیش با حضور آیت الله خاتمی، نماینده ولی فقیه استان و آقای فتح الله حقیقی، استاندار و همچنین دکتر محمود مظفر، قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور و نیز جمعی از مدیران کل دستگاه ها در محل استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور؛ قائم مقام رئیس ستاد اقامه نماز مهمترین چالش اقامه نماز در کشور را اولویت نداشتن نماز برای مسئولان و مدیران اعلام کرد و گفت: اگر چه تمامی مسئولان و مدیران نمازخوان هستند ولی نماز برای آنها اولویت ندارد و دلیل آن نیز عدم شناخت و آگاهی از نماز است.

دکتر مظفر با بیان اینکه مسئولان به دلیل سرگرمی به دغدغه‌های کاری و پیگیری امور اداری و غیره دغدغه اقامه نماز را ندارند, افزود: انتظار می‌رود مسئولان اولویت اولشان نماز باشد و برای اقامه نماز یک برنامه و اعتبار ویژه در نظر بگیرند.

وی با اشاره به دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی، مسکن و شهرداری‌ها گفت: طبق دستورالعمل در تمامی شهرک‌ها باید محل نمازخانه و مسجد در نظر گرفته شده و نمازخانه یا مسجد احداث شود و اگر این بنا وجود دارد تکمیل شود.

ایشان ضمن اشاره به کاهش زیرساخت اقامه نماز در مدارس افزودند: با توجه به کاهش هزینه‌های مدارس توسط دولت, تجهیز نمازخانه‌ها صورت نمی‌گیرد و حق‌القدم روحانی پرداخت نمی‌شود و این امر سبب لغو نمازجماعت در مدارس می‌شود.

قائم مقام ستاد اقامه نماز، یکی از عوامل ترویج نماز را تشویق و تقدیر از نمازگزاران خواند و گفت: به فرموده رهبری تشویق برای نسل نو خیلی مهم بوده و نوجوانان و جوانان را انگیزه‌مند می‌کند، تقدیر و تشویق حتی در دستگاه‌ها نیز بر اهتمام به نماز موثر است.

دکتر مظفر با توصیه به رسانه ملی در خصوص تولید آثار فاخر در حوزه نماز، خاطرنشان کرد: بی‌شک رسانه ملی نقش ارزنده و به‌سزایی در تشویق مردم به این فریضه الهی داشته و می‌توان با شناسایی الگوهای برتر در این زمینه، نسبت به اهتمام به این موضوع گام‌های موثری برداشت.

وی با اشاره به اینکه امروز ما به دنبال نمازخوان نیستیم بلکه به دنبال اقامه نماز هستیم، گفت: اگر این اتفاق بیافتد قطعا بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی حل خواهد شد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره‌ای درباره خاطرات مربوط به نماز گفت: با این فراخوان ۲ هزار خاطره واقعی در حوزه نماز به دستمان رسید که تاثیر نماز را در زندگی افراد نشان می‌داد.

ایشان اظهار داشتند: اهمیت دادن به نماز در ساختن زندگی افراد و حتی در موقعیت مسئولان نیز تاثیر زیادی داشته و افرادی که در هر زمینه‌ای به موفقیت دست یافته‌اند دلیلش این است که اهمیت و توجه زیادی به نماز داشته‌اند.

قائم‌مقام ستاد اقامه نماز کشور گفت: مهم‌ترین برنامه ستاد تا پایان سال جاری، بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز است که آبان ماه با عنوان نماز و مدرسه در استان گلستان برگزار می‌شود.

وی در ادامه با روایت خاطره ای از ماهاتمیر محمد، نخست وزیر مالزی، به شگفتی اقامه نماز پرداخت و گفت: آقای ماهاتمیر محمد که در یک اجلاس جهانی آموزشی با میزبانی مالزی حضور داشت، سخنرانی ایشان مقارن با اقامه نماز اول وقت شد. ایشان سخنرانی را قطع کرده تا بعد از اقامه نماز برگردند و به سخنرانی ادامه دهند. این مسئله به برای همه حضار از کل دنیا بسیار تعجب برانگیز بود که وصف ناشندنی است.

دکتر مظفر افزودند: باید این نوع اقدامات نمازی در مسئولین کشورمان نهادینه شود

در ادامه جلسه، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز گفت: یکی از معیارهای ارزیابی یک مدیر، پایبندی عملی به دین و احکام اسلامی بوده و نماز، بازتابی از رفتار و اعمال مدیر است.

حجت‌الاسلام علی خاتمی افزود: مدیری که به نماز اهمیت بدهد امانت‌داری، اخلاق اسلامی، رعایت وقت، نظم، انصاف و عدالت را نیز خواهد داشت.

وی پیوند مسجد و مدرسه را یکی از کارهای خوب ستاد اقامه نماز و آموزش و پرورش خواند و گفت: این طرح با تلاش ستاد اقامه نماز استان اجرا شد و مدیران مدارس نیز همکاری مطلوبی در این زمینه داشتند.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان گفت: دستگاه‌های اجرایی استان نیز در ارتباط با نماز و اهمیت آن و ایجاد بستر لازم برای برگزاری هرچه بهتر نماز تلاش کرده‌اند.

وی با اشاره به اهمیت اجلاس سراسری نماز، تصریح کرد: این اجلاس، تنها اجلاس سالانه کشور است که رهبر معظم انقلاب اسلامی هر سال برای آن پیام می‌دهند.

فتح‌الله حقیقی استاندار زنجان، نیز رعایت ارزش‌های اخلاقی را یکی از ملاک‌های بارز و اصلی در ارزیابی مدیران دانست و افزود: بی‌شک، همه ما آثار و برکات نماز را در افرادی که اهل ایمان و پایبندی به این فریضه الهی را دارند، به عینه مشاهده می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به اصول نماز می‌توان از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد، ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب در فرمایشات‌شان بارها به پیشگیری و کنترل پنج آسیب اجتماعی اولویت‌دار تاکید کرده‌اند که بی‌شک اهتمام به اصول نماز می‌تواند یکی از محورهای مهم در راستای تحقق این تاکیدات معظم له باشد و ما امروز باید در این مسیر حرکت کنیم. 

حقیقی بابیان اینکه یکی از موضوعات موردتوجه در ارزیابی مدیران انجام امور ارزشی است، گفت: خودمان باید عامل به نماز باشیم و دیگران را نیز با رفتارمان تشویق به ادای این فریضه الهی بکنیم.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه تا زمانی که نتوانیم به صورت عملی، نماز را در جامعه فرهنگ‌سازی کنیم، سایر روش‌ها کارآیی لازم را نخواهند داشت، تصریح کرد: یکی از عملی‌ترین روش‌های تشویق افراد به خواندن نماز در جامعه این است که این فرضه الهی را به صورت اجرای عملی انجام دهیم تا رفتارهای یک فرد نمازگزار در جامعه به صورت عملی الگو شود.

در ادامه این جلسه رئیس ستاد اقامه نماز استان زنجان گزارشی از وضعیت اقامه نماز در استان ارائه کرد و اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که با استفاده از برنامه‌های مرتبط بحث نماز را به ویژه در آموزش و پرورش نهادینه کنیم.

حجت‌الاسلام یوسفی با اشاره به اینکه امسال به دنبال این هستیم که برنامه‌ها در قالب رده‌های سنی مختلف دسته‌بندی شود و بر اساس آن اجرایی شود، اضافه کرد: البته این برنامه‌ها در قالب یک مجموعه برنامه برای نونهالان، والدین آنها، نوجوانان و … به اقتضای سن و موقعیت آنها اجرایی می‌شود.

وی از دیگر فعالیت‌های انجام شده توسط ستاد اقامه نماز به برگزاری ۶۳ نشست دانش‌آموزی نماز و نمازشناسی در مناطق چهارده‌گانه و برگزاری اردوی زیارتی یاوران نماز اشاره و خاطرنشان کرد: رویکرد ستاد اقامه نماز کشور، تلاش برای ترویج فرهنگ نماز در بین نوجوانان است که تضمین آینده کشور به‌شمار می‌رود .

ایشان همچنین از اجرای طرح نماز در مدرسه و حضور نماینده ولی فقیه در استان در یکی از مدارس برای اقامه نماز گفتند: ما امسال نیز این طرح را داریم ولی با این تفاوت که در این طرح از ظرفیت مساجد هم استفاده خواهد شد.

رئیس ستاد اقامه نماز استان زنجان همچنین از اجرای برنامه‌های مرتبط در شهرستان‌ها به منظور توجه بیشتر به این فریضه الهی اشاره کرد و افزود: در شهرستان‌ها نیز نظیر برنامه‌های مرکز برگزار می‌شود.

ایشان همچنین یادآور شدند: ستاد اقامه نماز استان زنجان جزو مجموعه‌های پیش رو در کشور بوده و اقدامات اثرگذاری در ترویج نماز انجام داده است.

لازم به ذکر است که در این جلسه از آقای ناصری مدیریت سابق ستاد اقامه زنجان به پاس سال ها مجاهدت در سنگر نماز و اقامه نماز تقدیر و تشکر بعمل آورده شد؛ و همچنین حجت الاسلام والمسلمین یوسفی بعنوان مدیر تازه ستاد استان معرفی شد.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.