چهارشنبه, ۱۵ تیر , ۱۴۰۱ 7 ذو الحجة 1443 Wednesday, 6 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13672 تعداد نوشته های امروز : 11 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
عدالت خواهی از نماز جمعه
19 تیر 1398 - 6:39
شناسه : 17924
6

مدت‌ها بود از نمازجمعه‌ها فقط چند تکه از سخنان ائمه‌جمعه و چند عکس و راهپیمایی‌های بعد از آن و… را به یاد داشتیم. در همین به یاد داشته‌هایمان هم کمتر مسائلی را داریم که درد واقعی مردم باشد و گره‌گشای مشکلات، همین یکنواختی و ناامیدی شاید خیلی‌ها را از ورود به مصلی‌ها و مساجدی که […]

ارسال توسط :
پ
پ

مدت‌ها بود از نمازجمعه‌ها فقط چند تکه از سخنان ائمه‌جمعه و چند عکس و راهپیمایی‌های بعد از آن و… را به یاد داشتیم. در همین به یاد داشته‌هایمان هم کمتر مسائلی را داریم که درد واقعی مردم باشد و گره‌گشای مشکلات، همین یکنواختی و ناامیدی شاید خیلی‌ها را از ورود به مصلی‌ها و مساجدی که در آنها نمازجمعه برگزار می‌شود، دور کرده باشد. با این همه اما چند وقتی است کنش‌ها و فعالیت‌های برخی ائمه‌جمعه و ترک جایگاه امامت جمعه توسط برخی دیگر از امام‌جمعه‌ها، فضا را به طرز مطلوبی به سمت استقبال مردم از این فریضه سوق داده است؛ از اقدامات امام‌جمعه تبریز و اهواز تا عدالتخواهی و پای کار بودن امام‌جمعه لواسان در برخورد با تخلفات و رانتخواری در این منطقه تهران. دیروز، پیرو فراخوان و درخواستی که در فضای مجازی و از سوی جمعی از عدالتخواهان منتشر شد، نمازجمعه لواسان رنگ و بوی دیگری داشت. تعداد زیادی از جوانان از نقاط مختلف تهران و البته ایران به هرطریق خودشان را به این منطقه رساندند و در نمازجمعه شرکت کردند. از محلات تهران و ماشین‌های آمده از نقاط مختلف پایتخت که بگذریم، ماشین‌هایی که از شهرستان‌ها و استان‌های دیگر آمده بودند و هرکدام هم چند نفری را با خود آورده بودند بیش از همه جلب‌توجه می‌کرد. مصلی پر شده بود. به گفته محلی‌ها، یکی از پرشکوه‌ترین و شلوغ‌ترین نمازجمعه‌های این منطقه بود. همه یک مساله داشتند و آن هم عدالت بود، هم نمازگزاران و هم امام‌جمعه که خارج از دایره خطبه‌های کلیشه‌ای و آخرهفته‌ای خیلی از نمازجمعه‌ها، از ابتدا تا انتهایش مساله و دردی از مردم بود که نیاز به تسکین و درمان داشت. صحبت از رانت و حضور رانتخواران در منطقه‌ای از تهران بود که به مدد فاصله‌اش از مرکزیت و ذیل نقص قوانین هرچه می‌خواستند کردند و هرچه می‌خواستند ساختند و پولش را دادند! ویلای شبنم نعمت‌زاده دختر وزیر اسبق صنعت با تخلفات گسترده، ویلای میرمحمدعلی و… بخشی از مصادیق تخلفات گسترده موجود در منطقه لواسانات بود که در کنار شهرک لاکچری باستی‌هیلز و ساخت‌وسازهای گسترده منطقه کلاک ماه‌هاست توجهات جریان رسانه‌ای و مطالبات جریان عدالتخواهی را معطوف به این منطقه کرده است. تا جایی که در یک مورد، یعنی بحث ویلای شبنم نعمت‌زاده شهرداری لواسان بعد از پیگیری‌ها حکم تخریب ویلا را صادر کرد اما این حکم ذیل فشارهای گوناگون مالکان به کندی درحال اجراست.

درمقابل طبقه مرفه رانتخوار می‌ایستیم به رسم نمازجمعه‌های سال‌های اخیر، یک جوان و دانشجو پیش از خطبه‌های نمازجمعه پشت‌تریبون رفت و سخنرانی کرد.

 علی اسکندری، عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه بود. خیلی خودمانی و به دور از تکلف از مشکلات موجود در منطقه و کشور گفت و به نامه روز گذشته جنبش عدالتخواه در ارتباط با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در لواسان اشاره کرد و گفت: «موضوع اصلی این نامه ما ساخت‌وساز‌های غیرقانونی و تخلفات متعدد در شهر لواسان بوده است. ما در این نامه اشاره کردیم که در حال حاضر متاسفانه شاهد آن هستیم که مسئولان مربوطه بعد از چندین ماه حاضر نیستند قانون را اجرا کنند. حرف اصلی ما در این گونه موارد این است که باید با دانه‌درشت‌ها و متخلفان برخورد شود و پر واضح است که منظور ما خانه‌ها و بیغوله‌ها و کوخ‌های مردم عادی و مستضعف و صاحبان اصلی انقلاب نیست و اگر احیانا کسی بخواهد نگاه چپ به خانه‌های این مردم عزیز بکند قلم پایش را خواهیم شکست، همان‌طور که با تمام توان پشت اهالی ده ونک ایستادیم و نگذاشتیم کسی خانه‌هایشان را خراب کند. مشخص است که منظور ما آن دانه‌درشت‌ها و اشراف تازه به دوران رسیده‌ای هستند که امتداد شبکه‌ فسادشان را از خصوصی‌سازی‌ها و رانت‌های بانکی می‌خواهند به شهر شما مردم عزیز لواسان بکشانند. آن طبقه‌ مرفه و اشراف جدیدی که می‌خواهند با استفاده از همان رانت‌هایشان و البته با استفاده از برخی مسئولان خودباخته که به مردم‌شان پشت می‌کنند، هویت‌شان را به هویت و فرهنگ اصیل مردم این شهر غالب کنند. ما هشدار می‌دهیم که مردم عادی و بومی شهر باید در امان باشند تا خدای ناکرده کسی ذره‌ای آنها را به بهانه‌های واهی مورد آزار قرار ندهد، چون معمولا اولین اتفاقی که در این مواقع می‌افتد این است که با مردم عادی و ساده و مستضعف برخورد می‌شود و همان‌ها تبدیل به گزارش می‌شود، اما معمولا باستی‌ها و کلاک‌ها و دختر وزیر‌ها و داماد فلان شخصیت‌ها در امان هستند؛ که قطعا نخواهیم گذاشت این روند در لواسان اتفاق بیفتد و تا توان داریم از مردم این شهر دفاع خواهیم کرد. با مردم عادی نه‌تنها نباید برخوردی صورت گیرد بلکه باید کمک‌شان هم کرد و بعضا با اهمال هم برخورد کرد.»

در اجرای عدالت هیچ تبعیضی نباید باشد بعد از صحبت‌های اسکندری، حاج‌آقا لواسانی بین استقبال پرشور عدالتخواهان و حاضران در نمازجمعه پشت‌تریبون قرار گرفت و خطبه‌های نمازجمعه را قرائت کرد. حاج‌سعید لواسانی که از ابتدای حرکت عدالتخواهی و برخورد با تخلفات در منطقه لواسان از عدالتخواهان حمایت کرد و پای حق مردم ایستاد، ضمن خوشامدگویی به جوانان و عدالتخواهان جهت حضور در نمازجمعه و بعد از تبریک ایام ولادت حضرت معصومه(س) و… در ارتباط با اتفاقاتی که در لواسان می‌افتد از تخلفات گسترده ساخت‌وساز و… تا شکل‌گیری نوع جدیدی از فرهنگ و سبک زندگی گفت: «باستی‌هیلز و کلاک حاصل غفلت مسئولان از عدالت است، ساختار‌های نظارتی باید شفاف و مردمی باشد، حتی اگر همه اینها طبق قانون باشد که کارشناسان می‌گویند نیست، همین اشرافی‌گری‌ها و رانتخواری‌ها خلاف آرمان‌های انقلاب اسلامی است. این جوان‌ها که دغدغه عدالت دارند و در برابر فساد ایستاده‌اند و از کسی هم نمی‌ترسند حاصل بلوغ انقلاب اسلامی هستند. فرض کنید بنده تطمیع شدم، منحرف شدم و به هر نحوی کنار گذاشته شدم با این جوان‌ها و رویش‌های انقلاب که از نقاط مختلف به اینجا آمده‌اند چه می‌کنید. در اجرای عدالت هیچ تبعیضی نباید باشد. وقتی خانه ۵۰ متری را تخریب می‌کنیم، ولی فلان ویلای اشرافی را کاری نداریم، این تبعیض است، ولی اگر با تخلف‌های کلان خواص برخورد شود اثر خود را بر عوام مردم خواهد داشت. در حوزه تخریب ویلای خانم نعمت‌زاده ایشان چهارشنبه پیش من آمدند، گفتم قانون باید اجرا شود و هیچ راه دیگری وجود ندارد. البته تخلفات فقط مربوط به ایشان نیست و افراد دیگری هم هستند که حتما باید با آنها هم برخورد شود. آقای رئیسی به بنده گفت در حوزه لواسانات ورود کرده و ان‌شاءالله خبر‌های خوبی خواهید شنید.» بعد از نمازجمعه جمعی از عدالتخواهان و مردم محلی به سمت سازه‌هایی رفتند که تخلفات ساخت‌وساز داشتند تا از نزدیک در جریان اتفاقات تلخ در حال وقوع در این منطقه قرار گیرند و هم توجه مسئولان را نسبت به این مساله جلب کنند.

ورود و رسیدگی دستگاه قضا به مساله لواسان نکته قابل‌تامل‌تر در سخنان حاج‌آقا لواسانی مساله ورود قوه قضائیه به ماجرای جریان تخلفات موجود در لواسان بود. آنجایی که گفت: «آقای رئیسی به بنده گفت که در حوزه لواسانات ورود کرده‌ و ان‌شاءالله خبر‌های خوبی خواهید شنید.» این یعنی مطالبه مردمی یا در تعریفی بهتر انتقال مطالبات به مردم و ورود آنها به این میدان مسئولان را در سطوح مختلف مجاب کرده است تا نسبت به تخلفات و ویژه‌خواری‌ها حساس باشند و واکنش نشان دهند. نقش قوه قضائیه دراین بین از سایر نهادها پررنگ‌تر است و امید می‌رود با تغییرات ایجاد‌شده در راس این قوه و با اقداماتی که اخیرا در حوزه‌های مختلف انجام شده است، به لواسان و تخلفات آن به همراه سایر تخلفات در سطوح و موضوعات مختلف بدون ملاحظات جریانی و سیاسی رسیدگی شده و به سرانجام مطلوب برسد.

منبع:روزنامه فرهیختگان

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.