پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ 8 ذو الحجة 1443 Thursday, 7 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13672 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
تاثیرات نمازهای نافله از نگاه قرآن و حدیث
20 تیر 1398 - 1:30
شناسه : 18229
6

پایان‌نامه . وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – دانشگاه علامه طباطبایی – دانشکده الهیات و معارف اسلامی . ۱۳۹۳ . کارشناسی ارشد موضوع: علوم انسانی استاد راهنما: محمد حسین بیات | دانشجو: هادی عظمی الف) موضوع و طرح مسئلۀ اهم موضوع و هدف( : موضوع این رساله تاثیرات نمازهای نافله از نگاه قرآن کریم و […]

ارسال توسط :
پ
پ

پایان‌نامه . وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – دانشگاه علامه طباطبایی – دانشکده الهیات و معارف اسلامی . ۱۳۹۳ . کارشناسی ارشد

موضوع: علوم انسانی

استاد راهنما: محمد حسین بیات | دانشجو: هادی عظمی

الف) موضوع و طرح مسئلۀ اهم موضوع و هدف( : موضوع این رساله تاثیرات نمازهای نافله از نگاه قرآن کریم و احادیث معصومین می باشد . در حقیقت در این رساله قصد این است که دانسته شود نمازهای نافله از نگاه قرآن کریم و احادیث معصومین چه تاثیرات دنیوی و اخروی برای انسان ها دارند . اما این که هدف از گردآوری این تاثیرات از نگاه خود قرآن کریم و احادیث چه بوده است ؟ باید گفت که هدف اصلی از گردآوری این اطلاعات و تاثیرات تنبه و آگاه ساختن فرد و اجتماع از اثرات سازنده ی این نمازها که هم دنیا را ساخته ، هم آخرت را برای انسان ها آباد می کند زیرا نماز یکی از مهمترین عبادت ها برای تقرب به سوی خداوند است چنان که مکررا در قرآن کریم و احادیث بیان شده است .

ب) مبانی نظری شامل مرور مختصری از منابع ، چهارچوب نظری و پرسش ها : از جمله منابعی که در این رساله به کار رفته است ، تفاسیر گوناگون شیعه و اهل سنت می باشد اما اصلی ترین تفاسیری که به کار رفته اند عبارتند از : ۴( ترجمه تفسیر المیزان از علامه طباطبایی ۹( تفسیر کشاف از جار الله زمخشری ۹( التبیان از شیخ طوسی ۱( ترجمه تفسیر مجمع البیان از شیخ طبرسی . و از جمله جواب پرسش های این رساله این است که این نمازها در زندگی دنیوی و اخروی فرد و اجتماع تاثیرگذار است .

پ) روش تحقیق شامل تعریف مفاهیم ، شیوه ی گردآوری و تحلیل داده ها : در این رساله از نوع روش تحقیق کتاب خانه ای و فضای مجازی یا اینترنت ( و نرم افزارهای مرتب استفاده شده است . در این رساله پس از فیش برداری مطالب از کتاب خانه و اینترنت و نرم افزارهای مرتب به مرتب کردن آن ها با صلاح دید استاد راهنما اقدام شده است .

ت) یافته های تحقیق : از یافته های مهم تحقیق این است که نمازهای نافله دارای آثار بسزایی در دنیا و آخرت هستند که مهم ترین آن ها عبارتند از: ۱) ایجاد آرامش برای فرد ۲) آماده کردن جامعه برای  جهاد ۳) بهره مندی از رحمت الهی ۴) پاکی از انواع آلودگی های حسی و معنوی ۵) بهره مندی از شفاعت ۶) سبب قبول اعمال ۷) سبب ترفیع درجه و تقرب ۸) مصونی از عذاب و ….

ث) نتیجه گیری و پیشنهادات : نتیجه این که نمازهای نافله چنان نیستند که یک سری اعمال ظاهری و خشک و بی روح باشد که فرد در طول شبانه روز انجام می دهد و تاثیری غیر از ثوابی که برای آن ذکر شده است نداشته باشد بلکه تاثیرات آن چنان است که دنیا و آخرت انسان ها را تحت الشعاع قرار داده و به سوی شخصیتی که مد نظر اسلام است ، فرد و جامعه را سوق داده چنان که قرآن کریم و احادیث پیشوایان دین با تعابیر گوناگون برای تشویق افراد به انجام این عبادت پرداخته و افراد را با این دستورات به سوی کمال و سعادت فراخوانده اند و پیشنهاد این که این موضوع به قدری گسترده و مهم است که در منابع مهم مسلمانان یعنی قرآن بسیار بر آن تاکید شده و اینجانب فقط توانسته ام گوشه کوچکی از این تاثیرات را بیان نموده و سایر دانشجویان نیز می توانند این موضوع را در عرصه ی گسترده تری مورد بررسی قرار داده و به نتایج جدیدی دست یابند .

کلمات کلیدی: نماز،قرآن، حدیث، نافله

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.