چهارشنبه, ۱۵ تیر , ۱۴۰۱ 7 ذو الحجة 1443 Wednesday, 6 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13660 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
نماز و نقش آن در تربیت دینی دختران
25 تیر 1398 - 2:16
شناسه : 18505
9

مدرسه نرجس(س)‏ – مشهد موضوع: نماز و نقش آن در تربیت دینی دختران استاد راهنما: مرادی مرجانه عذرا |استاد داور: بیک خورمیزی سکینه | طلبه: ام البنین رحیمی نیا چکیده: این پایان نامه تحت عنوان « نقش نماز درتربیت دینی دختران» به بحث پیرامون اصول، روشها و اهداف تربیت و مباحث آثار تربیتی نماز و… می […]

ارسال توسط :
پ
پ

مدرسه نرجس(س)‏ – مشهد

موضوع: نماز و نقش آن در تربیت دینی دختران

استاد راهنما: مرادی مرجانه عذرا |استاد داور: بیک خورمیزی سکینه | طلبه: ام البنین رحیمی نیا

چکیده:

این پایان نامه تحت عنوان « نقش نماز درتربیت دینی دختران» به بحث پیرامون اصول، روشها و اهداف تربیت و مباحث آثار تربیتی نماز و… می پردازد.

ضرورت این تحقیق زمانی آشکار می شود که بدانیم نماز، یکی از واجباتی است که به عنوان ستون دین معرفی شده است، از این رو اهتمام به آن تاثیر زیادی در شخصیت انسانها و قوام دینداری آنها دارد و باتوجه به اینکه نماز، قدرت تحول و تکامل انسانها و برطرف کردن مشکلات روحی آنها رادارد. از اینرو آگاهی بخشی به نقش مهم و تاثیرگذار نماز بر شخصیت و تربیت افراد اهمیت فراوانی دارد. منابع مورد استفاده در این نوشتار، جوامع روایی و منابع تربیتی و کتبی که به مباحث نماز پرداخته اند می باشد.

همچنین دراین تحقیق رسیدن به اهداف خاصی مورد نظر است از جمله: شناساندن نماز به عنوان یکی از عوامل مهم تربیتی دختران ،بررسی فواید و آثار فردی و اجتماعی دختران، دراین تحقیق از روش کتابخانه ای استفاده شده است.

“تربیت” به معنای زیاد کردن، نمو دادن، وسیله رشد را فراهم نمودن است !و در اصطلاح علمای اخلاق و دانشمندان این علم بر گرفته از معنای لغوی و متناسب با آن است و چنین تعریف شده است: اصلاح کردن و مالک و مدبّر ساختن است و با توجه به نفی ربوبیت غیر خدا، منظور از تربیت، رساندن انسان به حدی از رشد و تکامل معنوی است که بنده فقط خدای خالق را مالک و مدبّر و صاحب اختیار خود بداند و کاستیهای خویش را اصلاح کند!

 و اما تربیت دینی به مفهوم فراگیر آن به معنای آموزش و پرورش دینی است که می تواند کلیدی ترین نقش را در توسعه معنوی و کمال یک جامعه دینی ایفا نماید.

 تربیت دینی دختران باید به عنوان اصلی باشد تا زمینه را برای نیرومندی آنان فراهم آورده. تربیت عامل درست اندیشیدن است و جلوی بسیاری از بزهکاری ها را می گیرد و راه های لغزش و انحرافها را می بندد . به این جهت اگر نخواهیم جامعه انسانی، با تفکرسالم و الهی، و در مسیر خیر و کمال داشته باشیم باید به امر تربیت توجه کنیم.

 عوامل موثر در تربیت دختران، عواملی اند که در شکل گیری شخصیت و حالت دختران و ساختار تربیتی او تأثیرات مستقیم یا غیر مستقیم دارند. که این عوامل عبارتند از: وراثت و محیط.

یکی از عوامل محیطی بسیار مهم نقش معنوی مادران می باشد. مادران آموزنده درس عفت و تقوا، عبادت و خلوص، پاکی و خدا ترسی به فرزندان به ویژه دختران هستند. نقش الگویی آنها برای دختران آنچنان است که آثار نیک رفتار آنان برای مادام العمر در ذهن ها باقی می ماند.

همچنین برای تربیت صحیح باید به اصولی توجه کنیم:

مهم ترین اصولی که  در این زمینه می توان از متون دینی استخراج کرد عبارتند از: اصل خدا محوری، اصل تعبد مداری، اصل اعتدال، اصل تهذیب ظاهر و باطن ، اصل تسهیل و تیسیر و  اصل تدبر.

و از آنجا که انجام هر کاری با روشهای خاص خودش امکان پذیر است باید در امر تربیت هم از روشهای صحیح استفاده کرد. یکی از این روشها روش الگویی می باشد. زیرا انسان به فطرت خود که عشق به کمال مطلق است، الگوطلب و الگو پذیر است. در این روش نمونه ای عینی و قابل تقلید و پیروی در برابر متربی قرار می گیرد که در صورت مقبولیت، متربی تلاش می کند در همه چیز خود را مانند الگویی مطلوب سازد و گام در جای گام او نهد.

این روش به دلیل عینی و محسوس بودنش و نیز به سبب میل و گرایش ذاتی انسان به الگوگیری، روشی بسیار مؤثر و سریع در تربیت است و هر چه نمونه ارائه شده از کمال بیشتر و جاذبه فراگیر تری بهره مند باشد این روش از کارایی بیشتری برخوردار خواهد بود. همچنین روشهای دیگری برای تربیت کار ساز است از جمله: روش ترغیب و ترهیب که شیوه های آن انذار –  تبشیرو وعده –  وعید می باشد. روش موعظه و روش تذکر و روش مراقبه ومحاسبه و روش الگویی و روش محبت و احسان و روش تربیت تدریجی و روش نظارت و مراقبت نیز  از روشهای صحیح تربیت می باشد و اما یکی از روشها  در تربیت (بالخصوص تربیت دینی) آشنا کردن دختران به نماز است زیرا با مطالعه آثار نماز می فهمیم که نماز نقش تربیتی بسیار زیادی دارد.

آثار تربیتی نماز بر دختران از این قرار است:

۱ ـ نماز از اعمال زشت و ناپسند باز می دارد خداوند سبحان در قرآن کریم یکی از اساسی ترین و بارزترین آثار نماز را قوت بازدارندگی آن از ناپسندیها معرفی می کند: (( اُتلُ مَا اُوحِیَ اِلَیکَ مِنَ الکِتَابِ وَ اَقِمِ الصَّلَاه إِنَّ الصَّلاَه تَنهَی عَنِ الفَحشَاءِ وَ المُنکَرِ وَ لَذِکر الله أَکبَر وَ اللهُ یَعلَمُ مَا تَصنَعُون ) آنچه از کتاب آسمانی بر تو وحی شده تلاوت کن و نماز را برپا دار که نماز انسان را از زشتی ها و گناه باز می دارد و یاد خدا بزرگتر است و خدا آنچه را که انجام می دهیدمی داند.

۲ـ نماز باعث تمایل به خیر خواهی و دوری از تنگ نظری می شود

۳-روحیه قدردانی و احترام را در انسان بالا می برد

۴ – نماز موجب  وقت شناسی و زمان سنجی است

۵- باعث تمرین ضبط نفس و تهذیب اخلاق می شود

۶- وسیله شستشوی از گناهان و مغفرت و آمرزش الهی است

۷-نزدیک کننده انسان به کمال می باشد

۸- دور کننده ی مضرترین دشمنان (شیطان) می باشد

۹- نمازموجب جلب رضایت خداوند میشود

۱۰- نماز بر طرف کننده ی کبراست.

علل کم توجهی برخی از دختران به نماز

راستی چرا در میان دختران برخی آنچنان که باید به نماز اهمیت نمی دهند و یا اینکه چرا بعضی از آنان ارتباط چندانی با نماز ندارند و یا عده ای از دختران در حالی که از خانواده مذهبی و مسلمان هستند نماز نمی خوانند؟ این سوالی است که به دنبال علل و عوامل و پاسخ صحیح آن هستیم. نخست سعی بر این است که عوامل آن را شناسایی کنیم.

۱) ناآگاهی از اهمیت مساًله یا عدم آشنایی با فلسفه نماز

۲) احساس تحجر و عقب ماندگی

۳ ) گناه و بزهکاری و دنیا پرستی

۴) بی توجهی والدین

ب) تقویت محبت و عشق به خداوند متعال در دل دختران

انسان از انس اشتقاق یافته و به انس و محبت نیازمند است، زیرا نه تنها نیاز طبیعی او تاًمین می گردد، بلکه مهمترین عامل سلامت روح او نیز به شمار می آید و فقدان آن موجب ناهنجاریهای روانی است. بنابراین تربیت مبتنی بر اصل محبت، سازنده و موفق و تاًثیر گذار خواهد بود. یکی از راههای جذب انسانها به یکدیگر علاقه و محبتی است که بین آنها ایجاد می شود. حال اگر بخواهیم دختران به نماز روی آورند باید این محبت و عشق را نسبت به خداوند در آنها ایجاد کنیم.

ج ) تبیین آثار نکبت بار فردی، خانوادگی و اجتماعی تضییع و ترک نماز

بی نمازی آثار سوء و نکبت باری دارد که دامن گیر بی نماز و اطرافیان وجامعه می گردد.

د) تبیین آثار فردی، خانوادگی و اجتماعی اقامه  نماز

نماز سبب می شود که در روابط خود با دیگران ، اساس کار را بر رحمت قرار دهیم و خشم و غضب را برای موارد استثنایی بگذاریم.

فایل دریافتی

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.