دوشنبه, ۱۱ مرداد , ۱۴۰۰ 24 ذو الحجة 1442 Monday, 2 August , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9743 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3428 تعداد دیدگاهها : 299×
 • بیانیه هیأت عالی داوری ستاد اقامه نماز کشور در خصوص عملکرد سال ۱۳۹۷ دستگاه های اجرایی
  ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
  شناسه : 23198
  2

  هیات عالی داوری ستاد اقامه نماز کشور با الهام از رهنمودها و فرامین مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به سیزدهمین اجلاس سراسری نماز و در اجرای ماده ۲۰ آیین نامه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز مصوب هیات محترم وزیران، عملکرد سال ۱۳۹۷ دستگاه های اجرایی کشور در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ نورانی نماز را براساس ماموریت ها و تکالیف حاکمیتی و قانونی و برنامه های مصوب هریک از دستگاهها مورد ارزیابی قرار داده که اهم نتایج ارزیابی از ۴۰ دستگاه اجرایی و ۷۰۵۷ سازمان و واحد تابعه در سطح ملی و استانی به این شرح تقدیم می گردد.

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  بیانیه هیأت عالی داوری ستاد اقامه نماز کشور در خصوص عملکرد سال ۱۳۹۷ دستگاه های اجرایی

  بسم الله الرحمن الرحیم

  وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ وَ إِنَّهَا لَکَبِیرَهٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ( بقره: ۴۵)

  نماز خضوع و خشوعی عاشقانه  برای تقرب جستن به معبود بی نیاز، بخشنده و مهربان است. امروزه تأثیر بی بدیل نماز در تحقق زندگی توأم با ایمان، اعتماد، آرامش و فلاح و رستگاری مورد اذعان اکثر اندیشمندان و صاحبنظران عرصه مطالعات دین و نماز در جهان است و به تعبیر عالمانه و نغز رهبر معظم انقلاب اسلامی(مد ظله العالی)  در پیام به اجلاس قبلی، «آنگاه که نماز با خشوع و خضوع گزارده می شود، جامعه را به صَلاح و سِداد، در زبان و عمل می کشاند و اعتلا می بخشد.».

  در راستای عملیاتی نمودن مفاد پیام مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به اجلاس سیزدهم، مبنی بر لزوم نظارت وارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی در زمینه توسعه و ترویج اقامه نماز، اهم نتایج ارزیابی از ۴۰ دستگاه اجرایی و ۷۰۵۷ سازمان و واحد تابعه در سطح ملی و استانی در سال ۱۳۹۷ به این شرح تقدیم می گردد.

  ۱- ارزیابی بر مبنای شاخص های ارزیابی و مستندات و نظارت های قبل، حین و بعد از اجرای برنامه های اقامه نماز، مندرج در توافقنامه هریک از دستگاه ها، ذیل ۳ راهبرد (مدیریتی- تمهیدی) (آموزشی – پژوهشی) و (فرهنگی – تبلیغی) انجام شده است. شایان ذکر است که جمع آوری گزارش ها و مستندات نماز دستگاه های اجرایی و واحد های تابعه برای نخستین بار از طریق سامانه جامع مدیریت عملکرد اقامه نماز دستگاهها (سجاده) در سطح کشور صورت گرفته، که بحمدالله توفیقات خوبی در این زمینه حاصل شده و گستره و پوشش ارزیابی ها توسعه یافته است. آمار و ارقام، رشد «۳۲۵ درصدی» را نسبت به سال ماقبل نشان می دهد.

  ۲- در هریک از دستگاه های اجرایی هیأت های ارزیابی نماز، تشکیل و نسبت به ارزیابی و امتیازدهی به عملکرد نماز دستگاه خود اقدام کرده اند که فرایند کار و نمرات ارزیابی آنان در ارزیابی نهایی دستگاه لحاظ شده است.

  ۳- همانند سنوات گذشته هریک از دستگاه ها براساس ظرفیت، مأموریت و تکالیف حاکمیتی و قانونی خود مورد ارزیابی قرار گرفته و روند پیشرفت و بهبود عملکرد هر دستگاه  از شاخص های مهم ارزیابی بوده و از مقایسه عملکرد دستگاه ها با یکدیگر اجتناب شده است.

  ۴- اکثر دستگاه های اجرایی دارای عملکردی مثبت بوده اند که عملکرد آنان مورد قبول هیأت عالی داوری قرار گرفته است، همچنین عملکرد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روند رو به رشد محسوسی داشته اند و انتظار می رود با برنامه ریزی های دقیق تر و ادامه این روند ان شاء الله در سنوات آتی در زمره دستگاه های شایسته تقدیر قرار گیرند.

  ۵- یک دستگاه «شایسته تقدیر ویژه» شناخته شد و دوازده دستگاه «شایسته تقدیر»، که  ان شاء الله  امروز،  این سیزده دستگاه در صحن اجلاس مورد تشویق قرار خواهند گرفت؛ اضافه می نماید که هشت دستگاه نیز به دلیل عدم ارائه گزارش عملکرد یا عدم کسب امتیاز لازم، در سطح قابل تذکر قرارگرفته اند که برابر ضوابط و دستورالعمل های مربوطه،  اقدام مقتضی به عمل خواهد آمد.

  اسامی دستگاه های برگزیده:

  – از میان دستگاه های با مأموریت علمی، آموزشی و پژوهشی: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش؛

  – از میان دستگاه های با مأموریت مدیریتی، قضایی: وزارت کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی؛

  – از میان دستگاه های با مأموریت فنی، عمرانی، تولیدی و صنعتی: وزارت جهاد کشاورزی، وزارت راه و شهر سازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت نیرو؛

  – ازمیان دستگاه های با مأموریت اجتماعی، خدماتی و رفاهی: بنیاد شهید انقلاب اسلامی، سازمان بهزیستی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی «شایسته تقدیر»؛

  – و کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) « شایسته تقدیر ویژه»شناخته شدند.

  در پایان ضمن تشکر و قدردانی از همه دستگاه های اجرایی و کارگزاران فریضه نماز که با پشتیبانی و حمایت های مادی و معنوی و فراهم نمودن تسهیلات و برنامه ریزی و نظارت لازم نسبت به تشکیل مستمر شوراهای اقامه نماز و عملیاتی نمودن مصوبات مربوطه، تشکیل هیأت های ارزیابی نماز مرکزی و استانی، تدوین و اجرایی نمودن سند راهبردی نماز دستگاه، ایجاد و به روز آوری سامانه جامع مدیریت عملکرد نماز، ساماندهی و بهسازی فضای فیزیکی اقامه نماز و تأمین ائمه جماعت، فعالیت های تبلیغی و ترویجی در مورد نماز، به کارگیری فناوری های نوین، ابتکارات و خلاقیت های بومی، مستندسازی و تهیه و تدوین گزارش های نمازی در جهت توسعه وترویج فرهنگ اقامه نماز اهتمام شایسته ای به عمل آورده اند؛ چند نکته را نیز با توجه به جمع بندی های انجام شده به عنوان انتظارات و خواسته ها مطرح می نماید:

  – انتظار می رود مدیران سطوح عالی دستگاه های اجرایی از برنامه های نماز و عوامل اجرایی آن حمایت و یژه ای را به عمل آورند و نسبت به تأمین امکانات وتسهیلات لازم ازجمله بودجه و اعتبارات  و تخصیص به موقع آن و مرتفع ساختن عوامل و موانعی که تسهیل و فراگیری امر نماز در دستگاه را موجب می شود اقدامات مقتضی و مؤثر مبذول دارند. آسیب ها و عوامل تضییع کننده برنامه های اقامه نماز جماعت دستگاه را با روشی معتبر شناسایی و نسبت به پیشگیری و یا رفع آن اقدام نمایند. بدیهی است تأکید ویژه بر اجرای بخشنامه عدم تداخل زمان جلسات ، نشست ها، همایش ها و غیره با وقت نماز و حضور مستمر در صفوف نماز جماعت ، علاوه بر اجر و برکات معنوی، تعلق سازمانی و سرمایه اجتماعی دستگاه را افزایش داده و نقش الگویی مدیران را در توسعه و ترویج اقامه نماز جماعت بیش از پیش، متبلور ساخته و تحکیم می بخشد.

  هیأت عالی داوری ستاد اقامه نماز

  والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
  ۲۱ آذرماه ۱۳۹۸
  ردیف اسامی دستگاه های برتر رتبه
  ۱ کمیته امداد امام خمینی(ره) شایسته تقدیر ویژه
  ۲ وزارت آموزش و پرورش شایسته تقدیر
  ۳ سازمان بهزیستی کشور شایسته تقدیر
  ۴ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شایسته تقدیر
  ۵ بنیاد شهید و امور ایثارگران شایسته تقدیر
  ۶ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شایسته تقدیر
  ۷ وزارت کشور شایسته تقدیر
  ۸ سازمان زندان ها، اقدامات تأمینی و تربیتی شایسته تقدیر
  ۹ وزارت امور اقتصادی و دارایی شایسته تقدیر
  ۱۰ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شایسته تقدیر
  ۱۱ وزارت جهاد کشاورزی شایسته تقدیر
  ۱۲ وزارت راه و شهرسازی شایسته تقدیر
  ۱۳ وزارت نیرو شایسته تقدیر

  لینک فضای مجازی

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.