سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰ 25 ذو الحجة 1442 Tuesday, 3 August , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9756 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3428 تعداد دیدگاهها : 299×
 • جامعه امروز به دنبال مرد تحول است نه طرح تحول/سردار سلیمانی مرد تحول بود
  ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
  شناسه : 23894
  1
  حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی در نشست جایگاه نماز از منظر آیات:

  حجت الاسلام قرائتی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در وهله اول وظیفه ارشادی خود را باید در آموزش و پرورش دنبال کند، روزگاری آموزش و پرورش طرح تحول را مطرح کرد اما این طرح را زمانی می توان اجرا کرد که ابتدا در خودمان تحول ایجاد کنیم.
  سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ابتدا در خود تحول ایجاد کرد و سپس جامعه را متحول کرد، پس جامعه امروز ما مرد تحول می‌خواهد نه طرح تحول.

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور، حجت الاسلام والمسلمین «محسن قرائتی» در در نشست آموزشی جایگاه نماز از منظر آیات و روایات ویژه مدیران و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بازنگری در نماز یک امر مهم است، اظهار داشت: امام صادق(ع) با وجود مقام امامت خود سحرگاه های ماه رمضان با خدا صحبت می کرد و به خداوند اذعان داشت که به هنگام سخن با دیگران تمام حواسم متوجه فرد است اما به هنگام نماز تمرکز ندارم، امام با وجود همه توجهات خود در نماز به خداوند می گوید من نسبت به نماز شاید کوتاهی می کنم.

  رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور ادامه داد: نماز را نباید سبک شمرد، امروز یک مدیر یا حتی یک فرد ساده برای دیدار با فردی بهترین مکان را انتخاب و بهترین پوشش را دارد اما برای دیدار با خدا تا چه اندازه اهمیت قائل هستیم، نگاه به نمازخانه های برخی ادارات نشان می دهد که میزان توجه ما به امر نماز تا چه اندازه است در حالی که اتاق برخی مدیران بسیار مجلل است.

  وی تاکید کرد: یکی از مشکلات ما این است که نسبت به نماز بالغ نشدیم ، به همین خاطر نمی توانیم درک کنیم که چگونه تیری را در حین نماز از پای علی بن ابی طالب(ع) بیرون کشیدند.

  حجت الاسلام والملسمین قرائتی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متشکل از سه کلمه است که تمام محتوای این سه کلمه در نماز نهفته است، توقع امروز ما از این وزارتخانه باید این باشد که در گام اول وزارت آموزش و پرورش را ارشاد کند تا خاک این سازمان به رشد نیروهای خوب بینجامد.

  وی افزود: اگر امروز مدارس و دانشگاه را به خوبی ارشاد کنیم به رشد دانش‌آموزان و دانشجویان کمک کرده و در آینده افرادی به جامعه معرفی می‌شوند که مهارت زندگی کردن را می‌دانند. مشکل امروز ما درس‌های بدون مهارت در آموزش و پرورش است و این دستگاه باید نسبت به تغییر رویه آموزش خود ارشاد شود.

  رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور بیان کرد: یکی دیگر از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که مساجد را ارشاد کند، چرا باید مساجدی مجلل با قیمت‌های هنگفت ساخته شود در حالی که ما در برخی مناطق حتی یک مسجد هم نداریم و برای خواندن دو رکعت نماز باید کیلومترها راه را سپری کنیم تا به یک مسجد برسیم.

  حجت‌الاسلام والملسمین قرائتی ابراز کرد: به جای تجمل در مساجد به دنبال تقوا باشیم، در این راستا باید به سخنان سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در جمع ائمه جماعات مساجد اشاره کرد که گفت «امام جماعت نباید حیطه کار خود را تنها محیط یک مسجد ببیند بلکه کل محیط یک محله حیطه کاری او است».

  وی با انتقاد از سبک زندگی امروز مردم ابراز کرد: متاسفانه، جامعه حال حاضر با یک بی‌حوصلگی و توقع بیش از حد روبه‌رو است، به همین منظور باید سبک زندگی را تغییر داد، برای مثال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند با ساخت فیلم‌هایی با محتوای ازدواج آسان سبک زندگی جامعه را شکل بدهد، یا حتی این دستگاه می‌تواند از افرادی که حرف‌شان نفوذ دارد برای ارشاد جامعه استفاده کند.

  رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور با بیان اینکه انسان برای انجام هرکاری راهی پیدا خواهد کرد، گفت: عمر انسان کوتاه و فرصت‌ها به سرعت از کنار انسان می‌گذرد، بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در وهله اول وظیفه ارشادی خود را در آموزش و پرورش دنبال کند، به جای آنکه جلسات شورای فرهنگ عمومی برای نامگذاری روزها بگذاریم جلسه‌هایی برای اصلاح و ارشاد جامعه بگذاریم.

  حجت‌الاسلام والملسمین قرائتی تصریح کرد: بیش از آنکه به دنبال محتوای قرآن و دین باشیم به سمت پوسته آن رفته‌ایم، هر روز مسابقات مختلف قرآنی برگزار می‌کنیم و هزاران قاری در آن شرکت می‌کنند، تا به حال کسی به دنبال اینکه فایده این مسابقات چیست رفته است، این تعداد مسابقات برگزار می‌شود در حالی که به جای پرداختن به مغز قرآن به پوست آن می‌پردازیم.

  استاد قرائتی با تجلیل از مقام شهید قاسم سلیمانی گفت: در یکی از جلسات آموزش و پرورش برگزار شد و من حضور داشتم سخن از طرح تحول در این وزارت خانه شد که من نیز آن را کاری خوب دانستم ولی این سوال را مطرح کردم که چه کسانی حاضر هستند این طرح تحول را اجرا کنند. در واقع ما نیازمند مرد تحول هستیم که همچون شهید سلیمانی باشد.

  وی از آیت الله شهید سیدمحمدرضا سعیدی به عنوان مرد تحول یاد کرد و افزود: آیت الله ابوالقاسم خزعلی هنگام سخنرانی این شهید وارد مراسم شد و شهید سعیدی اعلام کرد علم آقای خزعلی بیشتر است و همانجا از منبر پایین آمد. چند پزشک سراغ دارید که با جرات به بیمار بگویند که بیماری را تشخیص نداده اند و هزینه بیمار را پس داده و نشانی یک متخصص بهتر را به بیمار بدهد؟

  وی همچنین از امام خمینی (ره) به عنوان مرد تحول یاد کرد و افزود: امام (ره) در وصیت نامه خود نوشت «که اگر در مسئولیت خود قصوری کرده یا تقصیری داشته از خدا معذرت می خواهد و از مردم هم عذرخواهی می کند.»

  حجن الاسلام قرائتی با اشاره به سخنان سرادر شهید قاسم سلیمانی در دیدار ائمه جماعت مساجد استان تهران اظهار داشت: صحبت های شهید سلیمانی را شنیدم که به ائمه جماعات می گفت «محیط کاری شما فقط یک مسجد نیست بلکه کل منطقه ای است که مسجد آنجا قرار دارد.»

  وی با بیان یکی از سنت های پیامبر اکرم (ص) که حال نمازگزاران را جویا می شد و سفارش می کرد تا اگر کسی ازدواج کرده یا اگر دچار بیماری شده به آن حضرت خبر دهند، به بیان مشکلات ازدواج جوانان و همچنین رسومی پرداخت که موانعی را برای ازدواج جوانان ایجاد می کند.

  رئیس ستاد اقامه نماز افزود: برخی ائمه جماعت مساجد دلشان فقط به مسجد خوش است درحالی که نمی دانند آیا مدارسی که در کنار مسجد قرار دارند، دارای امام جماعت هستند یا نه.

  وی با اشاره به عملکرد برخی مدیران در زمینه ترویج فرهنگ قرآنی بیان داشت: گاهی مسابقات احمقانه ای در این زمینه برگزار می کنند از جمله در یک مورد قرارداد میلیاردی برای یک قرآن بستند که هر سوره ای از آن را با چوب یک درخت بنویسند و زمانی که پرسیدم چه کسی می خواهد آن را بخواند، اعلام کردند که قرار است این قرآن در یونسکو ثبت جهانی شود.

  در بخش دیگری از این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین «حمیدرضا سلیمانی» با اشاره به سامانه «سجا» محصول ستاد اقامه نماز کل کشور گفت: خوشبختانه چند سالی است که با راه‌اندازی این سامانه داوری در مورد اقدامات نمازی دستگاه‌ها بررسی می‌شود، براساس همین رویه در اجلاس سراسری نماز امسال که در استان گلستان برگزار شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از دستگاه‌های برتر انتخاب شد.

  رئیس ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: از تمام همکاران ستادی و استانی به منظور اقدامات نمازی آنها در طول سال تشکر و قدردانی می‌کنم، فعالیت‌هایی که در این وزارتخانه تا به امروز انجام شده خوب است اما کافی نیست و باید اقدامات بیشتری انجام دهیم.

  حجت‌الاسلام والمسلمین سلیمانی در پایان گفت: همه باید نسبت به ادای این واجب احساس تکلیف کنیم، رهبر معظم انقلاب در پیام خود به بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز نیز فرمودند «حضار محترم! ما هم در ادای این شکر واجب، قاصر یا مقصریم. کارهای زیادی باید بشود که امیدوارم عالم مجاهد جناب حجت‌الاسلام قرائتی ما همه را به آن متذکر گردند.»

  لینک فضای مجازی

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.