شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9721 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3427 تعداد دیدگاهها : 299×
 • گردهمایی مدیران ستاد اقامه نماز استان ها برگزار شد
  ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۳
  شناسه : 24075
  2

  گردهمایی مدیران ستاد اقامه نماز استان ها با حضور حجت الاسلام و المسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور، دکتر کاویانی معاون فرهنگی و آمورشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکتر کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و جمعی از معاونین و مدیران ستادی برگزار شد.

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور، گردهمایی مدیران ستاد اقامه نماز استان ها صبح امروز با حضور ریاست ستاد اقامه نماز کشور ، حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در مجتمع شهید رسول زاده بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

  حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، ریاست ستاد اقامه نماز کشور ضمن خیر مقدم و تشکر از مدیران استان ها بیان کردند: انتظار می رود از تمام ظرفیت های ستاد اقامه نماز در سطح کشور برای برگزاری جلسات تفسیر قرآن استفاده گردد.

  رئیس ستاد اقامه نماز با ارائه رهنمود های خود در خصوص تفسیر قرآن  گفت: با هماهنگی های صورت گرفته در سال جدید بیش از ۵۰۰ جلسه تفسیر قرآن در سطح کشور برگزار خواهد شد.

  حجت الاسلام قرائتی بیان داشت: تفسیر قرآن واجب است و خداوند کسانی که در آیات تدبر نمی کنند توبیخ میکنند. تفسیر نمونه چهل و پنج سال پیش نوشته شده در صورتی که هر دو سال باید تفسیر قرآن به روز شود.

  وی افزود: جلسات تفسیر قرآن را افزایش دهید. ما در تهران جلسه تفسیر قرآن داریم ولی در شهرستان ها خیر. مفسرین باید بالای ۱۵ سال سابقه تبلیغ داشته باشند.

  حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه عظمت ماه رمضان به  قرآن است نه به روزه، افزود: متاسفانه قران در زندگی ما مهجور مانده است و دلیل آن نشان ندادن جایگاه واقعی قرآن است متاسفانه ما خط را گم کرده ایم و از قرآن بهره لازم را نمی بریم.

  استاد قرائتی گفت: همه جا پول هست جز برای نماز! من که می‌گویم ۲۷ جای قرآن نماز و زکات بهم چسبیده این پیام دارد. یک پیام آن این است که یعنی از پول زکات خرج نماز کنید، باید سرمایه گذاری کرد.

  وی با اشاره به اینکه نسل در نسل پدران ما نماز را به پا داشتند و به دست ما رساندند اما در دوره مسئولیت ما به نماز رسیدگی نشد، گفت: اصل حرف امروز این است، نماز و قرآن را جدی بگیرید.

  در ادامه این گردهمایی دکتر سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها از زحمات دکتر محمود مظفر قائم مقام اسبق ستاد اقامه نماز تقدیر و قدردانی کرد.

  قائم مقام ستاد اقامه نماز درخصوص تبین سیاست ها، رویکردها، ملاحظات و انتظارات خود افزود: نماز مسئله اصلی  کشور می باشد. در حوزه نماز باید فرصت ها، تهدید ها و نقاط ضعف و قوت را برای ساختن آینده ای روشن بشناسیم و برای آن برنامه بلند مدت تدوین نماییم.

  وی افزود: گزارشات باید بطور منظم، بدون درشت نمایی واقعی باشد. ما در ستاد اقامه نماز دنبال ظهور و بروز اتفاقات نو می باشیم.

  دکتر زرهانی  بیان  کرد: مسابقات کتابخوانی با هدف دانش ، بینش و رفتار در تمام مدارس و دانشگاه های سطح کشور با رویکرد داستان نویسی و خاطره نویسی اجرا خواهد شد.

  ایشان با بیان رویکرد جوانگرایی افزود: باید برای جذب دانشمندان و فرهیختگان استان ها جهت فعالیت در یاوران نماز برنامه ریزی شود.

  قائم مقام ستاد اقامه نماز استفاده از نیروی انسانی مستعد و علاقمند به کار در حوزه نماز و بکارگیری آنها در اجرای امور، استفاده از ظرفیت دستگاهها و نهادهای دولتی و خصوصی در استان ها در راستای ترویج فرهنگ اقامه نماز، توجه به اقامه نماز جماعت در مدارس با بهره گیری از روحانی واجد شرایط و توجه ویژه به کودکان، نوجوانان و جوانان را از جمله اولویت ها و ماموریت ها ذکر کرد که می بایست برنامه ریزی لازم روی آن صورت گیرد.

  دکتر سیداحمد زرهانی با بیان اهمیت سامانه سجاده  بیان کرد: سامانه سجاده کار بسیار ارزشمند و خوبی است و باید بازسازی و تکمیل گردد و نقاط ضعف آن برطرف شود.

  قائم مقام ستاد اقامه نماز گفت: نماز و نسل نو بسیار مهم است و ستاد اقامه نماز تمام برنامه ها و ظرفیت خود را در راستای توسعه و ترویج فرهنگ نماز خوانی  برای این قشر به کار خواهد  بست.

  دکتر زرهانی با بیان اینکه ستاد اقامه نماز در سازمان برنامه و بودجه به عنوان یک دستگاه سیاستگذاری تعریف شده است افزود: دستگاه سیاست گذاری باید بتواند برنامه هایی را تدوین کند که در همه ارکان جامعه نافذ باشد و پس از اجرا بازخورد و ارزیابی شود.

  قائم مقام ستاد اقامه نماز افزود: ما در ستاد اقامه نماز بر این باور هستیم که مجموعه آموزش و پرورش بسیار تواناست این دستگاه در سال جاری بیش از ۳ میلیارد تومان بابت ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز در مدارس هزینه کرده است.

  وی افزود: این وزارت خانه در سال جاری بیش از ۷۰۰ هزار پیش اجلاس نماز با عنوان نماز و مدرسه در سراسر مدارس  کشور برگزار نموده است.

  در ادامه  دکتر کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ضمن تبریک انتصاب دکتر زرهانی بیان کرد: اگر میخواهیم مسئله نماز در کشور حل شود باید به سراغ آموزش و پرورش برویم.

  وی با اشاره به توان و ظرفیت آموزش و پرورش در راستای ترویج و توسعه فرهنگ نماز افزود: آموزش پرورش آمادگی دارد تمام ظرفیت خود را در راستای ترویج و توسعه اقامه نماز در خدمت گیرد.

  دکتر کاظمی بیان کرد: اقامه نماز از آسیب های اجتماعی پیشگیری میکند و اساسی ترین و محوری ترین رکن دین نماز است.

  این مقام مسئول با اعلام آمادگی کامل وزارت آموزش و پرورش در برگزاری پیش اجلاس های نماز بیان داشت: برای پیش اجلاس های نماز در سال آینده در سطح تمام مقاطع و مدارس برنامه ریزی و هماهنگی هایی صورت خواهد گرفت.

  وی افزود: اگر مدیر مدرسه باور قلبی به اقامه نماز در مدارس داشته باشد و دوره های توانمند سازی را آموزش دیده باشد میتواند موجی در سطح تمام مدارس و در بین معلمان و دانش آموزان  کشور راه بیاندازد.

  معاون پرورشی  وزارت آموزش و پرورش  گفت: وزارت آموزش و پرورش آمادگی دارد بسته های فرهنگی با محوریت نماز آماده و در اختیار استانها قرار دهد.

  دکتر کاظمی  ضمن پیشنهاد یک هفته کار ویژه در خصوص نماز در مدارس و استفاده از تمام ظرفیت موجود افزود: پیشنهاد می شود نمایشگاه های نماز در مدارس شامل فیلم، سرود، تئاتر، پوستر و سخنرانی در مدارس بالای ۵۰۰ نفر برگزار شود.

  در ادامه این جلسه مدیران استانی با بیان پرسش های خود، پاسخ سوالات خود را از حجت الاسلام قرائتی و دکتر کاظمی دریافت نمودند.

  حجت الاسلام قرائتی ضمن مهم شمردن برخی از این پرسش ها اعلام نمودند که سوالات مدیران را با مقام معظم رهبری در میان خواهند گذاشت.

  پس از اقامه نماز جماعت کمیسیون های تخصصی  با موضوع برنامه های سال ۱۳۹۹ معاونت های فرهنگی، نظارت و ارزیابی و همچنین مرکز تخصصی نماز قم تشکیل گردید و مدیران به بحث و مباحثه  و ارائه نظرات خود پرداختند.

  دکتر زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز نیز با حضور در این کمیسیون ها اصول، سیاست ها و رئوس برنامه های ستاد را تبیین نمودند.

  در پایان نمایندگانی از هر کمیسیون به ایراد سخن پرداختند و نتایج کمیسیون ها را جمع بندی و به اطلاع کلیه مدیران رساندند.

  لینک فضای مجازی

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.