حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۱۳ آذر , ۱۳۹۹ 18 ربيع ثاني 1442 Thursday, 3 December , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 7466 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2594 تعداد دیدگاهها : 221×
 • پیش درآمدی بر زندگانی امام صادق علیه السلام
  ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
  شناسه : 31015
  0

  در شب شهادت امام صادق علیه‌السلام اگر می‌خواهید درباره سیره و روش زندگی آن حضرت بیشتر بدانید و درباره شهادت امام صادق (ع)، تاریخ شهادت امام صادق (ع) و زندگی‌نامه امام صادق (ع) بدانید، این یادداشت را بخوانید.

  پ
  پ

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی، در شب شهادت امام صادق علیه‌السلام اگر می‌خواهید درباره سیره و روش زندگی آن حضرت بیشتر بدانید و درباره شهادت امام صادق (ع)، تاریخ شهادت امام صادق (ع) و زندگی‌نامه امام صادق (ع) بدانید، این یادداشت را بخوانید.

  بیست و پنج شوال مصادف با شهادت امام صادق علیه‌السلام است. امام ششم شیعیان که شناخته‌شده‌ترین لقب ایشان «صادق» به معنی راستگو و راستین است. ایشان در تمام عمر پربرکت خویش به دفاع از اسلام راستین و مناظرات در این باره پرداختند. به همین دلیل بیشترین حدیث شیعیان در دوره زندگی ایشان نقل شده است. آن حضرت سرانجام توسط عوامل منصور دوانقی به شهادت رسید و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد. در ادامه و به مناسبت روز شهادت امام صادق علیه‌السلام به بررسی سیره و سبک زندگی امام ششم شیعیان می‌پردازیم.

  روایت اول- کار کردن در گرمای تابستان

  یکی از ویژگی‌های امام جعفر صادق علیه‌السلام این بود که نه تنها دیگران را دعوت به کار می‌کردند، بلکه خودشان نیز برای کسب روزی حلال تلاش می‌کردند. ایشان با وجود مشغله زیاد، درس و مناظرات باز هم از کسب روزی حلال غافل نمی‌شدند. یکی از یاران امام صادق علیه‌السلام نقل می‌کنند که در یکی از روزهای گرم تابستان حضرت را در باغ‌شان دیده‌اند که با یک لباس زبر و خشن در حالی که بیل در دست‌شان بود، مشغول کار کردن بودند. ایشان در حالی که قطرات عرق روی صورتشان نشسته بود، به درختان و گیاهان آب می‌دادند. راوی می‌گوید از حضرت خواستم که من به جای ایشان کار کنم. اما ایشان فرمودند: «من کسی را دارم که برایم این کارها را انجام بدهد، اما دوست دارم در راه کسب روزی حلال از گرمای آفتاب آزار ببینم و خداوند شاهد باشد که در پی کسب روزی حلال هستم.» (۱)

  روایت دوم- مهمان نوازی برتر از آزاد کردن برده

  امام بسیار مهمان نواز و دوست‌دار مهمان بودند تا جایی که وقتی سفره غذا را نزد مهمان می‌گشودند، بسیار به آن‌ها تعارف می‌کردند تا سیر شوند. گاهی وقت‌ها هم پس از اینکه مهمانان از غذا خوردن دست می‌کشیدند، حضرت دوباره برایشان غذا می‌آوردند و برای اینکه آنان خوب غذا بخورند، احادیثی از پیامبر (ص) برایشان نقل می‌کردند. ایشان به مهمانان خود می‌فرمودند: «مهربانترین شما نسبت به ما کسانی هستند که بر سر سفره ما خوب غذا می‌خورند.» همچنین حدیثی در این باره از امام نقل شده که: «اگر کسی پنج درهم به دست گیرد، وارد بازار شود، با آن غذایی تهیه کرده و چند نفر مسلمان را دعوت کرده و اطعامشان کند، نزد من دوست داشتنی‌تر از آن است که یک برده را آزاد کند.» (۲)

  ۶ روایت معتبر از سبک زندگی امام صادق علیه‌السلام

  روایت سوم- دقت در به دست آوردن روزی حلال

  روایت سوم الگوی رفتاری بسیاری خوبی برای این روزهای ماست. حضرت صادق علیه‌السلام در تجارت و کسب و کار رضای خدا را در درجه اول برایشان اهمیت داشت. به همین دلیل وقتی دیدند کسی که با سرمایه ایشان برای تجارت به مصر رفته بود، با سود کلان برگشت، پرسیدند که چنین سودی از کجا به دست آمده است. آن شخص نیز در پاسخ گفت: «چون مردم به کالای ما نیاز داشتند، آن را با سود هنگفت در بازار به فروش رساندیم.» امام فرمودند: «سبحان الله! علیه مسلمانان هم پیمان شدید که کالا‌هایتان را جز در برابر هر دینار سرمایه یک دینار سود نفروشید!» سپس امام اصل سرمایه‌اش را برداشت و از آن سود گزاف چشم پوشی کردند. ایشان فرمودند: «ای مصادف! چکاچک شمشیرها از کسب روزی حلال آسان‌تر است.»

  روایت چهارم- بخشش به سبک امام صادق علیه‌السلام

  حضرت بسیار به فکر نیازمندان و فقرا بودند. هرگاه شخص نیازمندی به ایشان مراجعه می‌کرد، به سرعت نیاز او را برطرف می‌کردند و می‌فرمودند: «مبادا زمینه از بین برود و او خود به خود از من بی نیاز گردد.» حضرت دارایی خود را با فقرا و نیازمندان تقسیم می‌کردند و از خرماهای رسیده باغ خود به اندازه ده ظرف که هر کدامش ده نفر را سیر می‌کرد، به دیگران می‌بخشید و برای پیرمرد، کودک، نیازمند و زنانی که در همسایگی باغ بودند ولی قادر به آمدن نبودند، یک مد خرما می‌فرستادند. باقی محصول خرما را هم به مدینه می‌بردند و بین فقرا تقسیم می‌کردند. در نهایت از یک محصول ۴ هزار دیناری، تنها ۴۰۰ درهم برایشان باقی می‌ماند. حضرت بسیار شکر صدقه می‌دادند، وقتی از ایشان دلیل این کار را پرسیدند، فرمودند: «هیچ چیز نزد من دوست داشتنی‌تر از شکر نیست. من دوست دارم که محبوب‌ترین چیز را صدقه دهم.» (۴)

  ۶ روایت معتبر از سبک زندگی امام صادق علیه‌السلام

  روایت پنجم- برخورد روشنگرانه با مخالفین

  امام فردی بسیار خوش برخورد و مهربان در میان مردم بودند. هرگز در جلسات خود سخن کسی را قطع نمی‌کردند و با تبسم و چهره‌ای گشاده با مردم برخورد می‌کردند. ایشان در برابر مخالفان و فرقه‌های انحرافی راه روشنگری را پیش می‌گرفتند تا بتوانند آن‌ها را هدایت کنند. به عنوان مثال مالک بن انس از سران مخالفان بود ولی حضرت به او احترام می‌گذاشتند و برخورد گرم و صمیمانه‌ای با او داشتند. همین باعث شد که مالک بن انس از نظر رفتاری امام صادق علیه‌السلام را به عنوان الگوی خود انتخاب کند. البته در مواردی که لازم بود، حضرت در عین احترام از برخورد تند برای تلنگر زدن به مخالفان استفاده می‌کردند.

  روایت ششم- مردی که همیشه راست می‌گفت

  امام صادق علیه‌السلام همیشه به راستگویی و صداقت مشهور بودند و دیگران را نیز به این کار سفارش می‌کردند. ابوخالد کابلی از امام سجاد علیه‌السلام اسامی ائمه را می‌پرسید که وقتی حضرت سجاد علیه‌السلام به نام حضرت صادق رسیدند، پرسید: «همه شما راستگو هستید، پس چرا ایشان را «صادق» می‌نامند؟» امام فرمودند: «چون پنجمین اولاد او نیز جعفر نام دارد ولی به کذب ادعای امامت می‌کند.» یعنی امام صادق علیه‌السلام در ادعای امامت خود صادق و راستگو بودند برخلاف جعفر کذاب. از امام صادق علیه‌السلام احادیث بسیاری درباره راستگویی نقل شده است: «راستگو را نخستین کسی که تصدیق می‌کند، خدای  عزّ و جلّ است که می‌داند او راستگوست و نیز نفس او تصدیقش می‌کند که می‌داند راستگوست.» (۵)

  شهادت
   بسیاری از منابع متقدم شیعه و سنی از شهادت امام صادق(ع) سخن نگفته‌اند. برخی از علماء شیعه همچون شیخ مفید درگذشت او را به مرگ طبیعی دانسته‌اند. برخی نیز با تکیه بر حدیثی که می‌گوید امامان با قتل از دنیا می‌روند، گفته‌اند امام صادق(ع) شهید شده است. شیخ صدوق تصریح کرده است که امام صادق(ع) به دستور منصور دوانیقی و بر اثر مسمومیت از دنیا رفته است.

  چهل حدیث ناب از امام جعفر صادق(ع)

  ۱- قال صادق(ع): «أحَبُّ الأعمَالِ إلَی الله – عز وجل – الصَّلوهُ و هِی آخَر وَصَایا الأنبِیاء»
   نماز، بهترین کارها نزد خداوند و آخرین وصیت های پیامبران الهی است.

  ۲-قال صادق(ع): «إنَّ طَاعَهُ الله خِدمَتُه فِی الأرضِ فَلَیس شَیءٌ مِن خِدمِته یَعدِلُ الصَّلاه»
  پیروی و اطاعت از پروردگار، خدمت کردن به او در زمین است و هیچ چیز در خدمت به پروردگار معادل نماز نیست.

  ۳-قال صادق(ع): «إنَّ أفضَل الأعمالِ عِندَالله یَومَ القِیامه، الصَّلوه»
  همانا بهترین عمل نزد خداوند، در روز قیامت، نماز است.

  ۴- قال صادق(ع): «عَلَیکَ بِالصَّلاه! فَإنَّ آخَر مَا اُوصِی بِه رَسُولُ الله و حَثَّ عَلَیه، الصَّلاه»
  بر تو باد به نماز! زیرا آخرین چیزی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به آن سفارش و بر انجام آن تاکید نمود، نماز است.

   ۵- قال صادق(ع): «إذا قَام المُصَلِّی إلَی الصَّلاه، نَزَلَت عَلَیه الرَّحمَه مِن أعنَانِ السَّماء إلی أعنانِ الأرضِ و حُفَّت بِه المَلائِکه و نَاداهُ مَلَکٌ لَو یَعلَم هَذا المُصَلِّی مَا فِی الصَّلاه مَا انفّتَل»
   هنگامی که انسان به نماز ایستد، رحمت خدا ازآسمان بر او نازل می شود و ملائکه اطرافش را احاطه کرده و فرشته ای می گوید: اگراین نمازگزار ارزش نماز را می دانست هیچ گاه از نماز منصرف نمی شد.

  ۶- قال صادق(ع): «قَال لُقمان لإبنِه: لِکُلِّ شَیءٍ عَلامَهٌ یُعرَفُ بّها و یُشهَد عَلیها و أنَّ لِلدِّینِ ثَلاث عَلاماتٍ: العِلم و الإیمان و العَمَل بِه، (إلی أن قال) ولِلعَامِل ثَلاث عَلاماتٍ: الصَّلوه و الصِّیام و الزَّکوه»
  حضرت لقمان به فرزندانش فرمود: برای هر چیزی علامتی است که به وسیله آن علامت شناخته می شود و به او شهادت داده می¬شود. به درستی که برای دین سه علامت است: علم، ایمان و عمل به ایمان؛ تا آنجا که فرمود: برای عامل به دین سه علامت است: نماز، روزه و زکات.

  ۷- قال صادق(ع): «سَئَلتُ أبا عَبدِالله (علیه السلام) عَنِ البَاقِیاتِ الصَّالِحات، فَقَال: هِی الصَّلواه فَحَافِظُوا عَلَیها»
  ادریس قمی می گوید از امام صادق (علیه السلام) در مورد کارهای نیک ماندگار سؤال کردم، امام فرمود: آن نماز است، پس محافظت بر نماز کنید.

  ۸- قال صادق(ع): «أمّا أنَّهُ لَیسَ شَیءٌ أفضَل مِن الحَجّ إلّا الصَّلاه»
  به درستی که هیچ عملی بالاتر از حج نیست، مگر نماز.

  ۹- قال صادق(ع): «مَن صَلَّی رَکعَتَینِ یَعلَم مَایَقُول فِیهِما إنصَرَف و لَیس بَینَه و بَینَ الله – عز وجل- ذنب إلا غَفَرَه لَه»
  هر کس دو رکعت نماز بخواند و بداند چه می گوید، از نماز فارغ می شود، در حالی که میان او و میان خدای عزوجل گناهی نیست، مگر این که خداوند برای او می بخشاید.

   ۱۰- قال صادق(ع): «إمتَحَنُوا شِیعتَنَا عِند ثَلاثٍ: عِند مَواقِیتِ الصَّلاه کَیفَ مُحافِظَتُهم عَلَیها، و عِند سِرارِهِم کَیف حفظَهُم لَها عِند عَدُوِّنا وإلی أموالِهِم کَیفَ مُواسَاتِهم لإخوانِهِم فِیها»
  شیعیان ما و پیروان ما را به سه مساله امتحان کنید:۱- دراهمیت دادن به اوقات نماز، که آیا اول وقت نماز را برپا می دارند یا خیر؟۲- حفظ أسرار، یعنی در حفظ اسرار و مسائل محرمانه کوشا هستند یا خیر؟۳- و از حیث توانمندی های مالی، یعنی آیا در مال خود برای برادران دینی سهمی قائلند و دست آنها را می گیرند یا خیر؟

  ۱۱- قال صادق(ع): «إنَّ مَلکَ المَوت یَدفَع الشَّیطان عَنِ المُحافِظ عَلَی الصَّلاه و یَلقنه شَهاده أن لا اله الله و أنّ مُحمداً رسُول الله فِی تِلک الحاله العَظِمیه»
  همانا “ملک الموت” شیطان را در دم مرگ از کسی که حافظ نماز است، دور می کند و شهادت بر وحدانیت خدا و رسالت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را در هنگام هولناک مرگ به او تلقین می کند.(توفیق شهادتین پیدا می کند).

  ۱۲- قال صادق(ع): «مَن قَبَّلَ الله مِنهُ صَلاه واحِده لَم یُعَذِّبه»
  اگر خداوند از کسی دو رکعت نمازش را قبول کند، او را عذاب نمی کند.

  ۱۳- قال صادق(ع): «کَانَ عَلِیٌّ (علیه السلام) إذا أمَالَهُ أَمرٌ فَزَع قَامَ إلَی الصَّلاه ثُمَّ تَلا هِذِه الآیه “واستَعِینُوا بِالصَّبر والصَّلاه»
  شیوه علی (علیه السلام) چنان بود که چون مشکل مهمی برای او پیش می آمد، به نماز می ایستاد و این آیه را می خواند: “… واستعینوا بالصبر و الصلاه”.

  ۱۴- قال صادق(ع): «مَا یَمنَع أَحَدُکُم إذا دَخَل عَلَیه غَم مِن غُمُومِ الدُّنیا أن یَتَوضَّأ ثُمَّ یَدخُل المَسجِدُ فَیَرکَعُ رَکعَتَین یَدعَوالله فِیهِما، أما سَمِعتَ الله تعالی یَقُول: “واستَعِینُوا بِالصَّبرِ و الصَّلاه “»
  چه مانعی دارد که چون یکی از شما غم و اندوهی از غم های دنیا بر او درآمد، وضو بگیرد و به مسجد رفته و دو رکعت نماز بخواند و برای رفع اندوه خود، خدا را بخواند. مگر نشنیده ای که خدا می فرماید:”واستَعِینُوا بِالصَّبرِ و الصَّلاه”.

  ۱۵- قال صادق(ع): «مَن أحَبَّ أَن یَعلَمَ أقبَلت صَلاتُه أَم لَم تَقَبَّل فَلیُنظُر هَل مَنَعتَه صَلاتُه عَنِ الفَحشاءِ و المُنکَر فَبِقدرِ ما منَعتَه قُبِلَت مِنه»
  هرکس دوست دارد بداند نمازش قبول شده یا نه، ببیند که آیا نمازش او را از گناه و زشتی باز داشته یا نه؟ پس به هر قدر که نمازش او را از گناه باز داشته به همان اندازه نمازش قبول شده است.

   ۱۶- قال صادق(ع): «أنَّ الله فَرَضَ عَلیکُم الصَّلواتِ فِی أحَبِّ الأوقاتِ إلیه، فَاسئَلواالله حَوائِجَکُم عَقیِب فَرائِضَکُم»
  به درستی که خداوند نمازهای واجب را در بهترین و محبوب ترین اوقات واجب کرد، پس حاجات خود را بعد از نمازهایتان بخواهید.

  ۱۷- قال صادق(ع): «رِکعَتانِ یُصَلِّیها المُتَعطَّر، أفضَل مِن سَبعِین رِکعَه یُصَلِّیها غَیرَ مُتَعطَّرٍ»
  دو رکعت نماز با عطر بهتر است از هفتاد رکعت نماز کسی که عطر نزده است.

  ۱۸- قال صادق(ع): «و عَلَیکُم بِطُول الرُّکُوع و السُّجود فَإنَّ أحَدکُم إذا طَال الرُّکوع و السُّجود یهتفُ إبلِیس مِن خَلفِه، فَقال یا وَیلَتاه! أطاعُوا وعَصَیتُ و سَجَدُوا و أَبِیتُ»
  بر شما باد به طول رکوع و سجده، که هرگاه یکی از شما رکوع و سجودش طول بکشد، شیطان به دنبال او فریاد می زند: وای بر من! او اطاعت کرد و من معصیت کردم، او سجده کرد و من سر باز زدم.

  ۱۹- قال صادق(ع): «أقرَبُ ما یَکُون العَبد إلَی الله و هَو سَاجِدٌ، قال الله: “وَاسجُد و اقتَرِب”»
  نزدیکترین حالت بنده به خداوند بزرگ وقتی است که در سجده است خداوند فرمود: “سجده کن وتقرب جوی”.

   ۲۰- قال صادق(ع): «مَعنی السَّلام فِی کُلِّ صَلوهٍ الأمان، أی مَن أدّی أمرُالله و سُنَّه نَبِیِّه – صلی الله علیه و آله – خاشِعاً مِنه قَلبَه فَلَه الأمانُ مِن بَلاءِ الدُّنیا و برائَه مِن عَذابِ الآخِره»
  معنی “سلام” در پایان نماز، امان است، یعنی هر کس که امرخدا و سنت پیامبرش را با خشوع قلب به جای آورد، از بلای دنیا در امان، و ازعذاب آخرت برکنار است.

  ۲۱- قال صادق(ع): «إذا کُنتَ فِی صَلاتِکَ فَعَلَیک بِالخُشُوع و الإقبال عَلی صَلاتِک فَإنَّ الله تعالی یقول: “الَّذِین هُم فِی صَلاتِهم خاشِعون”»
  هرگاه در حال نمازبودی، بر تو باد به خشوع و توجه کامل به نماز، چون خداوند در قرآن می فرماید: “اهل ایمان کسانی هستند که در نماز خشوع می ورزند”.

  ۲۲- قال صادق(ع): «و کان علی (علیه السلام) إذا قَامَ إلَی الصَّلوهِ فَقال: “وَجَّهت وَجهِی لِلَّذِی فَطَر السَّمواتِ و الأرض” تَغَیَّر لَونُه حَتَّی یُعرَف ذلک فِی وَجهِه»
  هنگامی که علی (علیه السلام) به نماز می ایستاد، این آیه شریفه را می خواند: “رو می آورم با تمام وجودم به کسی که آسمان ها و زمین را آفرید” و رنگ مبارک حضرتش تغییر می کرد، به طوری که تغییر حالت و دگرگونی از صورت مبارکش بخوبی مشاهده می گشت.

  ۲۳- قال صادق(ع): «قَال الله تبارک و تعالی: إنَّما أقبَل الصَّلاهُ لِمَن تَواضَع لِعَظَمَتِی، و یَکُفُّ نَفسَه عَنِ الشَّهواتِ مِن أجلِی و یَقطَع نَهارَهُ بِذِکرِی و لایَتَعاظَمُ عَلَی خَلقِی و یُطعِم الجَائِع و یَکسُو العَارِی، و یَرحَم المُصاب و یُؤوِی الغَریب»
  خداوند متعال فرمود: نماز کسی را می پذیرم که:۱- درمقابل عظمت من خاضع باشد.۲- از خواسته های نفسانی به خاطر من خود را دور کند.۳-روزش را با یاد من به پایان برد.۴- بر بندگانم بزرگی نفروشد.۵- به گرسنه غذا دهد.۶- برهنه را بپوشاند.۷- به مصیبت دیده مهربانی کند.۸- غریب راپناه دهد.

  ۲۴- قال صادق(ع): «والله إنَّکُم لِتَعرَفُون مِن جِیرانِکُم و أصحَابِکُم مَن لَو کَان یُصَلِّی لِبَعضِکُم مَا قَبَّلَهَا مِنهُ لإستِخفَافِه بِها، أن الله لایُقبَل إلّا الحَسن، فَکَیفُ یُقبَل مایَستَخَفَّ بِه؟»

  قسم به خدا، شما از همسایگان و دوستان خود کسانی را می شناسید که اگر برای بعضی از شما نمازی بخوانند، به علت کوتاهی وبی اعتنایی هایی که بر آن روا داشته، از او قبول نخواهیدکرد، همانا خداوند چیز نیکو و شایسته را فقط می پذیرد، پس چگونه بپذیرد عبادتی راکه به آن بی توجهی شده است؟

   ۲۵- قال صادق(ع): «مَن نَظَر إلَی أبَوَیهِ نَظَرمَاقِتٍ، و هُما ظَالِمان لَم یَقبَل الله لَه صَلاه»

  هر کس به پدر و مادرش نگاه تند و خشم آلود کند، اگر چه به وی ستم کرده باشند، خداوند نمازش را نمی پذیرد.

   ۲۶- قال صادق(ع): «لایَنالُ شَفَاعَتُنا مَنِ استَخَفَّ بِالصَّلاه»
  هر کس نماز را سبک بشمارد، به شفاعت ما دست نخواهد یافت.

  ۲۷-قال صادق(ع): «إذا قَامَ العَبد فِی الصَّلاه فَخَفَّفَ صَلاتُه قَال الله تعالی لِمَلائِکَتِه: أما تَرَونَ إلَی عَبدِی کَأنَّهُ یَری أنَّ قَضَاءُ حَوائِجِهِ بِیَدِ غَیرِی، أما یَعلَمُ أنَّ قَضَاء حَوائِجُه بِیَدی»
  وقتی بنده برای نماز به پا خیزد و نمازش را سبک ادا کند، خداوند به فرشتگانش می فرماید: آیا به بنده من نمی نگرید که گویا برآوردن حاجت هایش را به دست دیگری غیر از من می بیند! آیا نمی داند که برآوردن حوایج او به دست من است؟

   ۲۸- قال صادق(ع): «عَلَیکُم بإتیانِ المَساجِد فَإنَّها بُیُوتِ الله فِی الإرض مَن أتاهُ مُطَهَّراً طَهَّرَهُ الله مِن ذُنُوبِه و کَتَب مِن زُوّارِه»
  بر حضوردر مساجد مواظبت کنید! چرا که مساجد، خانه های خداوند در زمین است. کسی که باحالت طهارت وارد مسجد شود، خداوند او را از گناهانش تطهیر می نماید و نام وی رادر زمره زائرین خویش می نویسد.

  ۲۹- قال صادق(ع): «أَفضَلُ الأعمَالِ إلَی الله الصَّلاه لِوقتِها و بِرُّ الوالِدَین و الجَهادُ فِی سَبِیل الله»
  بهترین اعمال نزد خداوند، نمازاول وقت است. پس از آن نیکی بر پدر و مادر، و سپس جهاد در راه خدا است.

   ۳۰- قال صادق(ع): «فَإذا صَلّی العَبد صَلاهُ الصُّبح مَعَ طُلُوعِ الفَجر أثبَتَت لَهُ مَرَّتَین تَثبِتها مَلائِکه اللَّیل و مَلائِکه النَّهار»
  پس هرگاه بنده خدا، نماز صبح را با طلوع فجر به جای آورد دو مرتبه برای او نوشته می شود، هم فرشته صبح و هم فرشته شب می نویسند.

  ۳۱- قال صادق(ع): «مَن صَلَّی بِأذان و إقامهٍ صَلَّی خَلفَه صَفّانِ مِنَ المَلائِکَه و مَن صَلَّی بِإقامَهٍ بِغَیرأذان صَلّی خَلفَهُ صَفٌّ واحِد مَا بَین المَشرِق والمَغرِب»
  هر کس که نماز را با اذان و اقامه بخواند، دو صف از فرشتگان در پشت سرش نماز می گذارند، و کسی که نماز را با اقامه تنها بخواند یک صف از فرشتگان در پشت سرش نماز می خوانند و اندازه صف به قدر میان مشرق ومغرب است.

  ۳۲- قال صادق(ع): «کَان رسُول الله (صلی الله علیه واله) یَقُول لِبَلال إذا دَخَل الوَقتُ یَا بَلال أعِل فَوقَ الجِدار و أرفَع صَوتَک بِالأذان»
  رسول خدا (صلی الله علیه واله) هنگامی که وقت نماز فرا می رسید به بلال می فرمود: بالای دیوار (مسجد)برو و اذان را با صدای بلند بگو.

  ۳۳- قال صادق(ع): «الوُضُوء قَبلَ الطَّعام و بَعدَه یَذهَبان الفَقر»
  وضو پیش از غذا و بعد از غذا، فقر را از بین می برد.

  ۳۴- قال صادق(ع): «الصَّلاه خَلفُ العَالِم بِألف رَکعَه»
  نماز در پشت سر یک عالم برابر هزار رکعت است.

  ۳۵- قال صادق(ع): «المُنجِیّات: إطعامُ الطَّعام و إفشَاءِ السَّلام والصَّلاه بِاللَّیل والنَّاسُ نِیام»
  عوامل رستگاری چند چیزاست: اطعام کردن، آشکارا سلام کردن، نمازشب خواندن در حالی که مردم آرمیده اند.

   ۳۶- قال صادق(ع): «أنَّ الله یَدفَعُ بِمَن یُصَلِّی مِن شِیعَتِنا عَمَّن لایُصَلِّی مِن شِیعَتِنا ولَوأجمَعُوا عَلی تَرکِ الصَّلوه لَهَلَکُوا»
  همانا خداوند به وسیله شیعیانی که نماز به جا می آورند، از شیعیان بی نماز (بلا) را دفع می کند، ولی اگر همه تارک نماز بودند، هر آینه همه هلاک می شدند.

   ۳۷- قال صادق(ع): «هَذِه الصَّلوات الخَمس المَفرُوضات مَن أقَامَهُنَّ و حَافَظ عَلَی مَواقِیتِهّنَّ لَقی الله یَوم القِیامَه»
  کسی که نمازهای پنج گانه را به پا داشته و محافظت از اوقات آن نماید، روز قیامت، پروردگار را ملاقات می کند.

   ۳۸- قال صادق(ع): «یَدخُل عَلَی المَیِّتِ فِی قَبرِه الصّلاه و الصَّوم و الحَجّ و الصَّدقه و البِّر و الدُّعاء، و یَکتُب أجرَهُ لِلَّذِی یَفعَلَه و لِلمَیِّت»
  نماز و روزه و صدقه و نیکی و دعا برای میت در قبر او داخل می شود، و اجر و پاداش این امور برای میت و آن کسی که آن را انجام می دهد، نوشته می شود.

   ۳۹- قال صادق(ع): «إذا لَقِیت الله بِالصَّلواتِ الخَمس المَفرُوضَات لَم یَسألُکَ عَمَّا سِوی ذَلِک»
  هنگامی که خداوند را با نمازهای پنج گانه واجب ملاقات کردی، سؤال از شما نمی شود، مگر از نمازهای پنج گانه.

  ۴۰- قال صادق(ع): «شِیعَتنُا أهلُ الوُرَع و الإجتِهاد و أهل الوَفاء و الأمانَه و أهل الزُّهد و العِبادَه و أصحَاب الإحدَی و خَمسِین رِکعَه فِی الیَوم واللَّیلَه»
  شیعیان ما اهل تقوی و پاکدامنی و کوشش و جدیت اند و مردمی باوفا و امین اند و اهل زهد و عبادت اند و کسانی هستند که در شبانه روز پنجاه و یک رکعت نماز می خوانند.

  پی‌نوشت:

  ۱. مجلسی، بحارالانوار، ج ۴۷، ص ۵۶

  ۲. صفحاتی از زندگانی امام جعفر صادق علیه السلام، علامه مظفر، ترجمه سید علوی، ص ۳۰۳ ،انتشارات قلم، چاپ اول ۱۳۶۷

  ۳. مجلسی، بحارالانوار، ج ۴۷، ص ۵۷

  ۴. مجلسی، بحارالانوار، ج ۹، ص۴۷۱

  ۵. کافی، ج ۲، ص ۱۰۴، ح۶٫

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.