جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14142 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 4184 تعداد دیدگاهها : 299×
احکام سایر مکانهای دینی
16 تیر 1399 - 6:44
شناسه : 32398
6

ثبت ملکی حسینیه س۸۶. آیا از نظر شرعی به ثبت رساندن حسینیه به نام اشخاص معیّن، جایز است؟ ج. ثبت ملکی حسینیه ای که جهت اقامه مجالس دینی وقف عام شده، جایز نیست، و ثبت وقفی آن به نام اشخاص ضرورتی ندارد. به هر حال، ثبت وقفی آن به اسم افراد خاص بهتر است با […]

ارسال توسط :
پ
پ
ثبت ملکی حسینیه
س۸۶. آیا از نظر شرعی به ثبت رساندن حسینیه به نام اشخاص معیّن، جایز است؟
ج. ثبت ملکی حسینیه ای که جهت اقامه مجالس دینی وقف عام شده، جایز نیست، و ثبت وقفی آن به نام اشخاص ضرورتی ندارد. به هر حال، ثبت وقفی آن به اسم افراد خاص بهتر است با اجازه و موافقت همه افرادی باشد که در ساختن آن حسینیه مشارکت داشته اند.
 
ورود جنب به حرم
س۸۷. در رساله های عملیه آمده است که جایز نیست شخص جنب و حائض داخل حرم ائمه(علیهم السلام) شوند. خواهشمند است توضیح بفرمایید که منظور از حرم، همان زیر گنبد است یا این که شامل همه ساختمان های ملحق به آن هم می شود؟
ج. مراد از حرم همان زیر گنبد مبارک و جایی است که به آن حرم و مشهد شریف گفته می شود، ولی ساختمان های ملحق به آن و شبستان ها حکم حرم را ندارند و ورود جنب و حائض به آن جاها اشکال ندارد، مگر جاهایی که عنوان مسجد را داشته باشد.
 
ضمیمه کردن حسینیه به مسجد
س۸۸. حسینیه ای در کنار مسجدی قدیمی ساخته شده است، در حال حاضر مسجد قدیم گنجایش نمازگزاران را ندارد، آیا می توان حسینیه را در مسجد ادغام کرد و از آن به عنوان مسجد استفاده نمود؟
ج. نماز خواندن در حسینیه اشکال ندارد، ولی اگر حسینیه، به عنوان حسینیه، وقف صحیح شرعی شده، تبدیل آن به مسجد جایز نیست و همچنین ضمیمه کردن آن به مسجد به عنوان مسجد هم جایز نیست.
 
استفاده از نذورات امامزاده برای مسجد جامع
س۸۹. استفاده از فرش ها و اجناس نذر شده برای مرقد یکی از فرزندان ائمه(علیهم السلام) در مسجد جامع محله چه حکمی دارد؟
ج. اگر زائد بر نیاز مرقد امام زاده(ع) و زائران آن باشد، اشکال ندارد.
 
تکیه و مسجد
س۹۰. آیا تکایایی که به نام حضرت ابوالفضل(ع) و غیر آن تأسیس می شود، حکم مسجد را دارد؟ لطفاً احکام آن را بیان فرمایید.
ج. تکیه ها و حسینیه ها حکم مسجد را ندارند.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.