حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۱ تیر , ۱۴۰۰ Tuesday, 22 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9376 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3408 تعداد دیدگاهها : 299×
 • اقتدا به اهل سنت
  ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۶:۵۹
  شناسه : 32433
  1

  نماز جماعت پشت سر اهل سنت س ۲۶۲. آیا نماز جماعت پشت سر اهل سنت جایز است؟ ج. نماز جماعت برای حفظ وحدت اسلامی، جایز و صحیح است.   س ۲۶۳. محل کار من در یکی از مناطق کردنشین است که اکثر ائمه جمعه و جماعات آن جا از اهل سنت هستند، اقتدا به آن […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ
  نماز جماعت پشت سر اهل سنت
  س ۲۶۲. آیا نماز جماعت پشت سر اهل سنت جایز است؟
  ج. نماز جماعت برای حفظ وحدت اسلامی، جایز و صحیح است.
   
  س ۲۶۳. محل کار من در یکی از مناطق کردنشین است که اکثر ائمه جمعه و جماعات آن جا از اهل سنت هستند، اقتدا به آن ها چه حکمی دارد، و آیا غیبت آن ها جایز است؟
  ج. مشارکت با آنان در نماز جمعه و جماعتشان از جهت حفظ وحدت اشکال ندارد و از غیبت باید پرهیز شود.
   
  عمل بر وفق اهل سنت در نماز جماعت با آنان
  س ۲۶۴. در مکان های مشارکت و رفت و آمد با برادران اهل سنت، هنگام شرکت در نمازهای روزانه، در بعضی از موارد مانند آنان عمل می کنیم، مثل نماز به صورت تکتّف و عدم رعایت وقت و سجده بر فرش، آیا این نمازها احتیاج به اعاده دارند؟
  ج. اگر حفظ وحدت مقتضی انجام آن کارها باشد، نماز صحیح و مُجزی است، حتی اگر سجده بر فرش و مانند آن باشد، ولی تکتّف در نماز جایز نیست، مگر این که ضرورت آن را اقتضا کند.
   
  سجده بر فرش
  س ۲۶۵. در مکه و مدینه به استناد فتوای امام خمینی(ره) نماز جماعت را با برادران اهل سنت می خوانیم، و گاهی برای درک فضیلت نماز در مسجد مثل أدای نماز عصر یا عشا بعد از نماز ظهر و مغرب آن را به صورت فرادی در مساجد اهل سنت بدون مهر و با سجده بر فرش به جا می آوریم، این نمازها چه حکمی دارد؟
  ج. در فرض مذکور اگر با فریضه ی تقیّه منافات نداشته باشد، باید بر چیزی که سجده بر آن صحیح است سجده کند.
   
  تکتّف در نماز
  س ۲۶۶. مشارکت ما شیعیان در نماز جماعت مساجد کشورهای دیگر با برادران اهل سنت که دست بسته نماز می خوانند، چگونه است؟ آیا تبعیت از آنان در تکتف بر ما واجب است یا آن که باید نماز را بدون تکتف بخوانیم؟
  ج. اقتدا به اهل سنت، برای رعایت وحدت جایز است و نماز خواندن با آن ها صحیح و مجزی است، ولی تکتف واجب نیست و بلکه جایز نیست، مگر در صورتی که ضرورتی آن را اقتضا کند.
   
  چسباندن انگشتان کوچک پاها در نماز جماعت اهل سنت
  س ۲۶۷. هنگام شرکت در نماز جماعت با برادران اهل سنت، چسباندن انگشتان کوچک پا در حال قیام به انگشتان پاهای دو نفری که در دو طرف نمازگزار ایستاده چنانچه آنان ملتزم هستند چه حکمی دارد؟
  ج. این کار واجب نیست، ولی انجام آن به صحّت نماز ضرر نمی رساند.
   
  نماز مغرب اهل سنت در وقت غروب
  س ۲۶۸. برادران اهل سنت در ایام حج یا غیر آن، نماز مغرب را قبل از اذان مغرب می خوانند، آیا برای ما اقتدا به آنان و اکتفا به آن نماز صحیح است؟
  ج. معلوم نیست که آنان نماز را قبل از وقت بخوانند، ولی اگر مکلّف دخول وقت را احراز نکند، نمی تواند داخل شود، مگر آن که رعایت وحدت آن را اقتضا کند که در این صورت شرکت در نماز جماعت آنان و اکتفا به آن اشکال ندارد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.