یکشنبه, ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱ 17 محرم 1444 Sunday, 14 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14079 تعداد نوشته های امروز : 10 تعداد اعضا : 4180 تعداد دیدگاهها : 299×
شکیات نماز
16 تیر 1399 - 6:50
شناسه : 32416
3

شک در انجام قنوت س ۱۷۹. کسی که در رکعت سوم نماز شک کند که قنوت را به جا آورده یا خیر، چه حکمی دارد، آیا نمازش را تمام کند، و یا از هنگام شک آن را قطع نماید؟ ج. به شک مذکور اعتنا نمی شود، و نماز صحیح است؛ و در این مورد چیزی […]

ارسال توسط :
پ
پ
شک در انجام قنوت
س ۱۷۹. کسی که در رکعت سوم نماز شک کند که قنوت را به جا آورده یا خیر، چه حکمی دارد، آیا نمازش را تمام کند، و یا از هنگام شک آن را قطع نماید؟
ج. به شک مذکور اعتنا نمی شود، و نماز صحیح است؛ و در این مورد چیزی بر مکلّف واجب نیست.
 
شک در اقوال و افعال نماز نافله
س ۱۸۰. آیا در نماز نافله به شک در غیر از رکعت های آن مثل شک در این که یک سجده انجام داده یا دو سجده، اعتنا می شود؟
ج. شک در اقوال و افعال نماز نافله همان حکم شک در اقوال و افعال نماز فریضه را دارد، یعنی اگر از محل آن تجاوز نکرده است، به آن اعتنا می شود و اگر از محل انجام آن تجاوز کرده است، به آن اعتنا نمی شود.
 
وظیفه ی کثیر الشک
س ۱۸۱. با توجه به این که کثیر الشک نباید به شک خود اعتنا کند، اگر برای او در نماز شکی پیش آمد، وظیفه اش چیست؟
ج. باید بنا بر انجام کاری بگذارد که در آن شک کرده است، مگر آن که انجام آن موجب بطلان نماز شود که در این صورت بنا بر عدم انجام آن می گذارد، بدون این که در این مورد فرقی بین رکعت ها و افعال و اقوال نماز باشد.
 
بطلان عبادت های گذشته
س ۱۸۲. اگر شخصی بعد از چند سال متوجه بطلان عبادت هایش شود، و یا در آن شک کند، وظیفه اش چیست؟
ج. به شک بعد از عمل اعتنا نمی شود، و در صورت علم به بطلان، واجب است عبادت های قابل تدارک را قضا نماید.
 
عمل سهوی در نماز
س ۱۸۳. اگر شخصی سهواً بعضی از اجزاء نماز را به جای بعضی دیگر انجام دهد و یا در هنگام نماز نگاهش به جایی بیفتد یا سهواً حرف بزند، آیا نماز او باطل است؟ وظیفه او چیست؟
ج. عمل سهوی در نماز موجب بطلان آن نمی شود، لیکن در بعضی از موارد باعث وجوب سجده سهو می گردد، مگر آن که رکنی از نماز را کم یا زیاد کند که موجب بطلان نماز می شود.
 
فراموشی یک رکعت از نماز
س ۱۸۴. اگر فردی یک رکعت از نماز را فراموش کند و در رکعت آخر یادش بیاید، مثلاً فکر می کرد که رکعت اول نمازش رکعت دوم است، لذا رکعت سوم و چهارم را هم به جا آورد، و در رکعت آخر متوجه شد که در رکعت سوم است، وظیفه او چیست؟
ج. واجب است هر رکعتی را که بجا نیاورده، قبل از سلام نماز بجا آورد، و سپس سلام دهد؛ و در این صورت که تشهد واجب نماز را در محل خود انجام نداده، واجب است برای تشهد فراموش شده دو سجده سهو بجا آورد، و احتیاط آن است که پیش از سجدی سهو، تشهد فراموش شده را قضا کند.
 
دانستن تعداد رکعت های نماز احتیاط
پس ۱۸۵. برای مکلّف، دانستن تعداد رکعت های نماز احتیاط، که یک رکعت است یا دو رکعت، چگونه ممکن است؟
ج. تعداد رکعت های نماز احتیاط به مقدار کمبود احتمالی در نماز است. بنا بر این در شک بین دو و چهار، دو رکعت نماز احتیاط، واجب است؛ و در شک بین سه و چهار، یک رکعت نماز احتیاط ایستاده یا دو رکعت نشسته، واجب است.
 
اشتباه سهوی در ذکرهای نماز
س ۱۸۶. اگر کلمه ای از ذکرهای نماز، یا آیات قرآنی یا دعاهای قنوت، سهواً غلط خوانده شود، آیا سجده ی سهو واجب می شود؟
ج. واجب نیست.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.