حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ Friday, 18 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9342 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3407 تعداد دیدگاهها : 299×
 • مسائل متفرقه نماز
  ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۰۵
  شناسه : 32449
  1

  احکام مسائل متفرقه نماز

  ارسال توسط :
  پ
  پ
  بیدار کردن خانواده برای خواندن نماز صبح
  س ۳۲۰. چگونه باید افراد خانواده را برای خواندن نماز صبح بیدار نمود؟
  ج. در این مورد کیفیت خاصی در رابطه با افراد خانواده وجود ندارد.
   
  نماز و روزه ی افراد حسود
  س ۳۲۱. نماز و روزه کسانی که به گروه ها و طایفه های مختلفی منسوب هستند، و نسبت به هم بغض و حسد و حتی دشمنی بدون دلیل دارند، چه حکمی دارد؟
  ج. برای مکلّف، اظهار حسد و کینه و دشمنی با دیگران جایز نیست، ولی این امور باعث بطلان نماز و روزه نمی شود.
   
  نماز خواندن در هنگام درگیری جنگ
  س ۳۲۲. اگر رزمنده ای در جبهه به علت شدت درگیری قادر بر قرائت فاتحه یا سجده و یا رکوع نباشد، چگونه باید نمازش را در آن جا بخواند؟
  ج. باید به هر نحوی که برایش امکان دارد، نماز بخواند. اگر قادر بر انجام رکوع و سجده نیست، ایماء و اشاره به جای رکوع و سجود کافی است.
   
  سنّ آموزش احکام دینی به فرزندان
  س ۳۲۳. پدر و مادر به فرزندانشان در چه سنی احکام شرعی و عبادات را باید تعلیم دهند؟
  ج. مستحبّ است که ولیّ اطفال، احکام شرعی و عبادات را پس از رسیدن آنان به سن تمیز، به ایشان یاد دهد.
   
  وظیفه ی رانندگان اتوبوس نسبت به نماز مسافرین
  س ۳۲۴. بعضی از رانندگان اتوبوس های مسافربری که بین شهرها رانندگی می کنند، به نماز مسافران اهمیتی نمی دهند، و به تقاضای آنان برای توقف اتوبوس جهت ادای نماز، توجهی نمی کنند، لذا گاهی نماز مسافرین قضا می شود. وظیفه ی رانندگان اتوبوس ها در این باره چیست؟ مسافران نسبت به نمازشان چه وظیفه ای دارند؟
  ج. بر مسافران واجب است که در صورت خوف از فوت وقت نماز، از راننده بخواهند که اتوبوس را در مکان مناسبی متوقف نماید، و بر راننده اجابت درخواست آنان واجب است، و اگر به علت عذر مقبول و یا بدون دلیل از توقف اتوبوس خودداری کند، در این صورت تکلیف مسافران، اگر خوفِ فوتِ وقت داشته باشند، این است که نماز را در اتوبوس در همان حال حرکت بخوانند، و تا آن جا که امکان دارد جهت قبله، قیام، رکوع و سجود را رعایت کنند.
   
  شرب خمر و نماز و روزه
  س ۳۲۶. آیا مقصود از این گفته که «شارب خمر تا چهل روز نماز و روزه اش نماز و روزه نیست»، این است که در این مدت بر او واجب نیست نماز بخواند؛ و بعداً باید آن ها را قضا کند؟ یا این که مقصود جمع بین قضا و ادا است، و یا آن که قضای آن ها بر او واجب نیست، بلکه ادا کافی است، ولی ثواب آن از نمازهای دیگر کمتر است؟
  ج. منظور این است که شرب خمر مانع از قبول نماز و روزه است، نه این که با شرب خمر، وجوب ادای نماز و روزه ساقط شود، و قضا واجب گردد، یا جمع بین ادا و قضا لازم شود.
   
  ارشاد جاهل به حکم
  س ۳۲۷. اگر مشاهده کنم که شخصی بعضی از افعال نمازش را اشتباه انجام می دهد، وظیفه شرعی ام چیست؟
  ج. در این مورد چیزی بر شما واجب نیست، مگر این که اشتباه ناشی از جهل او به آن حکم باشد، که در این صورت ارشاد و راهنمایی وی، واجب است.
   
  مصافحه ی نمازگزاران بعد از اتمام نماز
  س ۳۲۸. نظر شریف جناب عالی درباره ی مصافحه ی نمازگزاران بعد از اتمام نماز چیست؟
  قابل ذکر است که بعضی از علمای بزرگوار فرموده اند «راجع به این موضوع چیزی از ائمه(علیهم السلام) وارد نشده است»، لذا انگیزه ای برای انجام مصافحه وجود ندارد. ولی در عین حال مشاهده می کنیم که مصافحه، باعث افزایش دوستی و محبت بین نمازگزاران می شود.
  ج. مصافحه بعد از سلام و فراغت از نماز اشکال ندارد؛ و به طور کلّی مصافحه ی مؤمنین با هم، مستحبّ است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.