حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ Friday, 18 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9342 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3407 تعداد دیدگاهها : 299×
 • نماز قضای پدر و مادر
  ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۶:۵۵
  شناسه : 32421
  1

  سکته ی مغزی و نمازهای قضا شده س ۲۰۲. پدرم سکته مغزی نموده و مدت دو سال مریض بود و بر اثر سکته قادر به تشخیص خوب و بد نبود، یعنی قدرت تفکر و تعقل از او سلب شده بود. در این دو سال نماز و روزه ی خود را انجام نداده است. آیا قضای […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ
  سکته ی مغزی و نمازهای قضا شده
  س ۲۰۲. پدرم سکته مغزی نموده و مدت دو سال مریض بود و بر اثر سکته قادر به تشخیص خوب و بد نبود، یعنی قدرت تفکر و تعقل از او سلب شده بود. در این دو سال نماز و روزه ی خود را انجام نداده است. آیا قضای نماز و روزه او بر من که پسر بزرگ خانواده هستم، واجب است؟ البته می دانم که اگر وی بیماری های مذکور را نداشت، قضای نماز و روزه های او بر من واجب بود. امیدوارم مرا در این مسأله راهنمایی فرمایید.
  ج. اگر ضعف عقلی وی به حدّی که عنوان جنون بر آن صدق کند، نرسیده و در تمام اوقات نماز در حال اغماء نبوده است، قضای نمازها و روزه های فوت شده او بر شما واجب است، و گرنه چیزی از بابت آن بر شما نیست.
   
  کفاره ی روزه های پدر
  س ۲۰۳. اگر شخصی فوت کند، چه کسی باید کفّاره ی روزه ی او را بپردازد؟ آیا بر پسران و دختران وی دادن کفّاره واجب است، یا شخص دیگری هم می تواند آن را بدهد؟
  ج. کفّاره ی روزه که بر پدر واجب است، اگر به نحو تخییری بوده است، یعنی وی هم توانایی روزه گرفتن را داشته و هم اطعام را، در این صورت اگر بتوان آن را از تَرَکه خارج کرد، از آن برداشت می شود؛ و در غیر این صورت بنا بر احتیاط بر پسر بزرگتر واجب است که روزه را بگیرد.
   
  پسر بزرگی که معذور است
  س ۲۰۴. مرد بزرگسالی به دلایل مشخصی از خانواده اش جدا شده و برقراری ارتباط با آن ها برای او مقدور نیست. وی فرزند بزرگ خانواده هم هست و پدرش در این مدت فوت کرده است و نمی داند چه مقدار نماز قضا و غیر آن بر عهده پدرش است و مال کافی هم برای اجیر گرفتن در اختیار ندارد و خودش هم به علت سن زیاد نمی تواند آن ها را به جا آورد، وظیفه وی چیست؟
  ج. قضای نمازهای پدر واجب نیست، مگر آن مقداری که پسر بزرگتر یقین به فوت آن دارد؛ و بر پسر بزرگتر واجب است که نمازهای پدرش را به هر صورتی که امکان دارد، قضا نماید؛ و اگر از انجام آن حتی از اجیر گرفتن برای انجام آن هم عاجز باشد، معذور است.
   
  فرزندِ اول میت، دختر است
  س ۲۰۵. اگر فرزند بزرگِ میّت، دختر و فرزند دوّم او پسر باشد، آیا قضای نمازها و روزه های پدر و مادر بر این پسر واجب است؟
  ج. ملاک واجب بودن قضای نماز و روزه پدر و مادر این است که فرزند مذّکر از دیگر اولاد ذکور میّت ـ اگر میّت اولاد ذکور داشته باشد ـ بزرگتر باشد، و در فرض سؤال قضای نماز و روزه پدر بر پسر که فرزند دوّم پدر است، واجب است؛ و قضای نماز و روزه ای که از مادر فوت شده، نیز بنابر احتیاط واجب است.
   
  وفات پسر بزرگتر قبل از پدر
  س ۲۰۶. اگر پسر بزرگ چه بالغ باشد یا غیر بالغ، قبل از پدر فوت کند. آیا قضای نمازهای پدر از فرزندان دیگر ساقط می شود؟
  ج. تکلیف قضای نماز و روزه پدر بر پسر بزرگی واجب است که هنگام وفات پدر زنده باشد، هرچند فرزند اول یا پسر اول پدر نباشد.
   
  تفحّص از عبادات قضا شده در زمان حیات پدر
  س ۲۰۷. من پسر بزرگ خانواده هستم. آیا واجب است برای خواندن نمازهای قضای پدرم، تا زنده است از او تحقیق کنم یا این که بر او واجب است مرا از مقدار آن آگاه نماید؟ در صورتی که مرا مطلع نکند، تکلیف من چیست؟
  ج. تفحّص و سؤال بر شما واجب نیست، ولی بر پدر واجب است تا فرصت دارد خودش بخواند؛ و اگر نتوانست وصیت نماید. به هرحال پسر بزرگ، مکلّف است که بعد از فوت پدرش، آن مقدار از نماز و روزه هایی را که یقین دارد از پدرش فوت شده است، قضا نماید.
   
  س ۲۰۸. اگر شخصی فوت کند و همه ی دارایی او خانه ای باشد که فرزندانش در آن سکونت دارند، و نماز و روزه بر ذمّه او باشد، و پسر بزرگ او هم به علت کارهای روزانه، قادر به قضای آن نباشد، آیا واجب است که این خانه را بفروشند، و نماز و روزه ی او را قضا نمایند؟
  ج. در فرض مرقوم، فروش خانه واجب نیست، ولی قضای نماز و روزه ای که به عهده پدر است، در هر حالی بر پسر بزرگتر واجب است، مگر در صورتی که میّت وصیت به اجیر گرفتن از ثلث ترکه اش کرده باشد، و ثلث ترکه هم برای انجام همه نماز و روزه های او کفایت کند، که در این صورت ثلث ترکه باید برای آن مصرف شود.
   
  وفات پسر بزرگتر، بعد از پدر
  س ۲۰۹. آیا اگر پسر بزرگ که قضای نماز پدر بر عهده اوست، فوت نماید، انجام آن ها بر ذمّه ی وارثِ پسر بزرگ است یا این که به پسر بعدیِ پدر (برادرِ پسر بزرگ) منتقل می شود؟
  ج. قضای نماز و روزه پدر که بر پسر بزرگ واجب است، با فوت وی پس از فوت پدرش، بر پسر و یا برادر او واجب نمی شود.
   
  قضای نمازهای پدرتارک الصلوه
  س ۲۱۰. اگر پدری اصلاً نماز نخوانده باشد، آیا همه نمازهای او قضا دارد؟ و انجام آن ها بر پسر بزرگ او واجب است؟
  ج. بنا بر احتیاط، قضای آن ها واجب است.
   
  س ۲۱۱. پدری که همه ی اعمال عبادی خود را عمداً انجام نداده است، آیا بر پسر بزرگ قضای همه نمازها و روزه هایی را که پدرش انجام نداده و به پنجاه سال می رسد، واجب است؟
  ج. در این صورت هم احتیاط در قضای آن ها است.
   
  قضای نماز خود، یا پدر
  س ۲۱۲. اگر قضای نماز و روزه بر عهده ی پسر بزرگ باشد، و قضای نماز و روزه پدر هم برآن اضافه گردد، کدام یک مقدّم است؟
  ج. در این صورت مخیّر است، و شروع به انجام هر کدام کند، صحیح است.
   
  قضای نماز پدر در زمان حیات
  س ۲۱۳. پدرم مقداری نماز قضا دارد، ولی قدرت انجام آن را ندارد. آیا بر من که پسر بزرگ خانواده هستم، جایز است در زمان حیات پدرم نمازهای فوت شده او را قضا نمایم، و یا شخصی را اجیر کنم تا آن را انجام دهد؟
  ج. نیابت از شخص زنده برای انجام نماز و روزه قضا صحیح نیست.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.