جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14142 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 4184 تعداد دیدگاهها : 299×
امام رضا(ع) ایرانیان را با مهدویت آشنا کرد
17 تیر 1399 - 4:24
شناسه : 32572
6
سلسله نشست‌های حدیث کرامت؛

استاد حوزه به تشریح اقدامات امام رضا(ع) در معرفی امام زمان(عج) پرداخت.

ارسال توسط :
پ
پ

سیزدهمین نشست از سلسله نشست‌های مجازی ” حدیث کرامت” که به همت نمایندگی قم بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی و جهاددانشگاهی قم وبا عنوان “آموزه مهدویت در کلام امام رضا(ع)” برگزار شد، با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محسن زاده همراه بود.

وی در ابتدای این مراسم با ذکر این مطلب که امام رضا(ع) احادیث بسیاری در حوزه مهدویت دارند، گفت: مجموعه ارزشمند و گرانقدر امام رضا(ع) در باب مهدویت در چند باب و فصل مختلف دسته بندی می‎شود.

وی افزود: سنگ بنای اندیشه مهدویت توسط شارع مقدس و پیامبر اکرم(ص) بنا نهاده شده است و پیامبر اکرم بارها ظهور حضرت ولی عصر را مژده داده‌اند.

وی گفت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند من سید مخلوقات خداوند متعال هستم و از همه ملائک و انبیا و رسولان الهی برتر هستم و صاحب شفاعت و حوض شریف. همچنین فرمودند که من و علی(ع) پدران امت هستیم و کسی که ما را بشناسند خدا را شناخته و سپس به معرفی امام حسن و امام حسین(ع) پرداختند و سپس به ۹ فرزند امام حسین(ع) اشاره کردند و فرمودند که نهمین آنها قائم و مهدی(عج) است.

وی گفت: رواتی چون عبدالله انصاری نام ۱۲ امام را از پیامبر گرفته و برای مردم و اصحاب بیان می‌کردند. جابر این نام‌های شریف را در یک صحیفه نوشته بود و همراه داشت. پیامبر فرمودند که مهدی(عج) ظهور خواهد کرد و زمین را از عدال و داد مشحون خواهد کرد.

معاون دفتر رهبر انقلاب در عراق بیان کرد: روایات مهدوی در میان راویان حدیثی اهل سنت نیز فراوان بیان شده است و حتی در صحاح سته که صحیح ترین کتب اهل سنت هستند این روایات وارد شده است. دو کتاب صحیح مسلم و بخاری بخشی از روایات آخرالزمان از جمله خروج دجال را ذکر کرده اند. نام پیامبر و امام زمان(عج) در سنن ابن ماجه و ترمذی نقل شده است و برخی از عالمان اهل سنت روایاتی در خصوص امام زمان(عج) را به یک کتاب تبدیل کرده اند که اختصاصا آن را به آن امام نام گذاری کردند.

وی گفت: جلال‌الدین سیطوسی که اهل سنت او را الحافظ السیوطی می‎نامند کتابی با عنوان بوی خوش گل در اخبار مهدی دارد. شیعیان بیش از ۱۰۰۰ روایت در این زمینه نقل کرده اند که هیچ شکی بر جای نگذاشت.

وی اظهارکرد: ارایه طرح کلی دین و اندیشه آسمانی اسلام توسط پیامبر در ۲۳ سال انجام شد ولی تفسیر تفصیلی آن با ائمه بود و این انسان ۲۵۰ساله‌ای که با تعبیر هوشمندانه و حکیمانه رهبر انقلاب سکان هدایت دین را پس از پیامبر به دست گرفت این اندیشه را تکمیل کرد.

استاد حوزه و کارشناس مهدویت بیان کرد: امام علی(ع) ۵۱، امام حسن(ع) ۵ حدیث، امام حسین(ع) ۱۴ حدیث در خصوص امام زمان(عج) دارند. همچنین امام سجاد(ع) ۱۱ ، امام محمد باقر(ع) ۶۳ و امام صادق(ع) ۱۲۴ حدیث مهدویت دارند. امام موسی ابن جعفر ۶ و امام رضا ۱۹ و به همین شکل امام حسن عسکری(ع) نیز ۲۲ حدیث درباره امام زمان(عج) بیان کرده اند که به دست ما رسیده است.

وی گفت: امام رضا(ع) موجب مهدوی شدن ایران و تقویت بنای مهدویت نزد اندیشه اسلامی شدند. فضل ابن شاذان از یاران امام رضا است که قدیمی ترین اثر شیعه را با عنوان غیبت یا قائم نگاشته است. به نظر می رسد که تالیف این کتاب با الهام و اشاره حضرت نگاشته باشد زیرا امام می خواستند که مردم را از این حیث آماده کنند.

استاد حوزه بیان کرد: از حیث عملی نیز ورود امام به ایران زمینه اندیشه و تقویت آن را ایجاد کرد. امام رضا(ع) در حدیث معروف سلسله الذهب مهمترین روایت را در حساس ترین برهه خود در ایران عنوان کردند و اعلام داشتند که بدون امامت توحید انسان هم کامل نمی شود زیرا اگر کسی توحید داشته باشد و امام اش را نشناسد در فهم توحید هم مشکل پیدا خواهد کرد و به دام های دیگر خواهد افتاد.

وی گفت: داستان ورود حضرت معصومه(س) به ایران و بیماری ایشان در ساوه و اینکه فرمودند من را به قم ببرید و توجه باطنی که قم باید مرکز گسترش علم و این زشهر، علم به سایر کشورها منتقل شود این جریان تکمیل شد. همه این امور به برکت حضور حضرت رضا(ع) در ایران است.

وی اظهارکرد: با اندکی اغماض آنگونه که در میان اصحاب فرق و مذاهب مشهور است اگر کسی به ایستگاه هشتم قطار امامت برسد و به امامت ایشان معتقد باشد تا ایستگاه دوازدهم یک سره است و ایستگاه دیگری ندارد. یعنی هر کسی معتقد به امام رضا(ع) است معتقد به فرزندان دیگر تا امام زمان(عج) هم می باشند.

وی گفت: امام جواد(ع) فرمودند که همه فرق و مذاهب قبر امام حسین را زیارت می‌کنند ولی امام رضا(ع) را تنها شیعیان خاص زیارت می کنند، پس امر به اولی بودن این زیارت کردند.

وی با اشاره به اصلاح مسیرمهدویت و رفع شبهه مهدویت در عصر امام رضا(ع) بیان کرد: در عصر امام رضا(ع) و شهادت موسی ابن جعفر(ع) تعدادی از شیعیان شهادت امام کاظم را انکار کردند و مدعی شدند که ایشان شهید نشده و او همان مهدی است و غیبت کرده و ظهورخواهد کرد. این افراد چون در امام توقف کردند و نسب به امامت بعدی معتقد نشدند به عنوان واقفه نامگذاری شدند.

وی بیان کرد: امام کاظم(ع) تمام فرق منعشب از شیعه را رد کردند ولی این فضای باز سیاسی باز نماند و پس از آنکه بنی عباس بر مسند نشستند فضا را تنگ کردند و کار به جایی رسید که امام صادق(ع)، امامت امام کاظم(ع) را به تصریح بیان نکردند زیرا فضا کاملا سنگین و جدی بود.

محسن زاده یادآورشد: در چنین فضایی مردم نیز متحیر شدند و برخی شیعیان راه را گم کردند و برخی دیگر که وکلای خاص امام کاظم(ع) از جمله علی ابن حمزه بطائنی، عثمان ابن عیسی اغلب به نیت مسایل مالی به نفی امام رضا(ع)، پرداختند زیرا آنها اموال و کنیران و هزاران درهم را در تملک داشتند از شهادت امام استفاده کردند و از ارایه آن به امام رضا(ع) خودداری کردند.

وی در پاسخ به این سوال که امام رضا(ع) در مقابل این اندیشه ناصحیح چه کردند؟ بیان کرد: امام رضا(ع) سران واقفه را لعن کردند. سپس فرمودند که هر کس بمیرد و امام نداشته باشد به مرگ جاهلی مرده است. امام رضا(ع) در خصوص علی ابن حمزه(ع) فرموده بودند که در قبرش آتشی برافروخته شد که تا قیامت خاموش نمی شود.

وی گفت: امام رضا(ع) با برخی از آنها مناظره کردند. یکی از آنها تحت عنوان ابی نصر بزنطی گفت که من امامت رضا را قبول نداشتم و نامه ای نوشتم و امام رضا(ع) پاسخ دادند. یکی از سوالات رافراموش کردم و امام در پاسخ ها سوال فراموش شده را هم بیان کردند و همان شد که دوباره اعتقادم را اصلاح کردم.

وی با ذکر این مطلب که امام رضا حضرت مهدی(ع) را نیز معرفی کردند و مواجه سنگینی با واقفه کردند، تصریح کرد:  امام رضا(ع)، حضرت مهدی(عج) را برای مردم معرفی کردند. زیرا مردم معتقد شده بودند که امام کاظم(ع) مهدی(عج) است. یکی از یاران خدمت امام رضا(ع) رسید و بیان کرد که شما صاحب این امر هستید که امام فرمود بله ولی من آن کسی نیستم که زمین را پر از عدل می کند در حالی که از پر از ظلم شده  و سپس به بیان ویژگی های عظیم امام زمان(عج) اشاره می کند و بیان می کنند که او چهارمین فرزند از من است که خداوند او را غایب می کند و سپس ظهور می‎کند.

وی گفت: همچنین فرمودند مهدی کسی است که مردم در ولادتش شک می‌کنند و او صاحب غیبت است و زمانی که ظهور کند زمین به نورش روشن می‌گردد و کسی است که زمین برای او درپیچیده می‌شود و سایه‌ای برای او نخواهد بود و نداکننده ای او را به نام خطاب قرار می‌دهد به گونه ای که همه اهل زمین آن را می شوند.

وی اظهارکرد: امام رضا(ع) می فرمایند که او شبیه من و موسی ابن عمران و هم نام جد من است. او نورهایی نورانی دارد و از پرتوی نور قدس روشنایی می گیرد.

این کارشناس مهدویت، بیان کرد: امام رضا(ع)، امام زمان(عج) را جوانی ۴۰ ساله و نامیرا توصیف می کنند که با گذشت زمان پیر نخواهد شد تا زمانی که اجل او در رسد.

ایجاد آمادگی در امت برای دوران غیبت

وی گفت: انبیا و ائمه زمینه ساز ظهور بودند ولی هرچه به زمان ظهور نزدیک می شویم این زمینه سازی ها پررنگ تر می شوند و شدت بیشتری رخ می دهد. امام رضا(ع) موضوع وکلا را مثل امام کاظم در دستور کار داشتند.

وی افزود: سازمان وکالت سازمانی بود که با حضور انسان های مورد اعتماد شکل گرفت و امام نیز راس هرم بودند. مردم باید با این وکلا خمس و … می دادند و نامه ها را با مهر به مردم می دادند.

وی گفت: امام رضا(ع) در موضوع امامت روایتی طولانی و مفصل دارند که برخی از عالمان شیعه در شرح این روایات نوشته های طولانی نوشته اند که مانیفست شیعه در این حوزه است. امام موضوع امامت را با آیه مرتبط با غدیرخم آغاز کردند و بعد امامت امام علی(ع) را تبیین کردند. همچنین فرمودند که امام چیزی نیست که مردم انتخاب کنند بلکه خداوند باید مصداق این مقام را معرفی کند. آنگونه که ابراهیم خلیل را ابراهیم را یار خود کرد و سپس امام قرارداد. حضرت ابراهیم(ع) پس از پیامبری با قبولی در آزمایشات فراوان به مقام امامت رسید و همچنین از خدا خواست که این امامت درخاندانش بماند که خداوند فرمودند این امامت به نااهلان نمی رسد.

محسن زاده یادآورشد: امام کسی است که با ایشان نماز و روزه حج و زکات و صدقات تمام می شود. حدود احاکم و مرزها با امام مشخص می شود ایشان حلال خدا را حلال و حدود را جاری می کند و… . در ادامه امام با بیان مباحث مرتبط به امامت، امامت امام زمان(عج) را هم برای مردم تبیین می کنند.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.