حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9313 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 3406 تعداد دیدگاهها : 299×
 • منشور فعالیت های ستاد اقامه نماز در ایام کرونا جهت اجرا ابلاغ شد
  ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۵:۴۵
  شناسه : 32674
  1
  قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور؛

   نظر به طولانی شدن دوره شیوع کرونا در کشور و ضرورت حفظ سلامت اجتماعی و به منظور استمرار و پویایی فعالیت های ترویج فرهنگ اقامه نماز و روشن نگه داشتن خورشید ذکر الهی در قلوب آحاد جامعه، منشور فعالیت های ستاد در ایام کرونا بر اساس اصول و سیاست ها، در راهبردهای سه گانه ذیل جهت برنامه ریزی و اجرا ابلاغ شد

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور، سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز طی نامه ای به معاونین و مدیران استان ها منشور فعالیت های ستاد اقامه نماز در ایام کرونا جهت اجرا را ابلاغ کرد

  متن ابلاغیه به شرح ذبل می باشد:

  نظر به طولانی شدن دوره شیوع کرونا در کشور و ضرورت حفظ سلامت اجتماعی و به منظور استمرار و پویایی فعالیت های ترویج فرهنگ اقامه نماز و روشن نگه داشتن خورشید ذکر الهی در قلوب آحاد جامعه، منشور فعالیت های ستاد در ایام کرونا بر اساس اصول و سیاست ها، در راهبردهای سه گانه ذیل جهت برنامه ریزی و اجرا ابلاغ می گردد.

   

  راهبرد تمهیدی و مدیریتی :

  ۱) در تمامی بخشنامه های اجرایی و توافق نامه های همکاری ستاد مرکزی و استان ها، مصوبات ستادهای ملی و استانی مقابله با کرونا و همچنین شرایط حاکم بر کشور مد نظر قرار گیرد.

  ۲) کمک به آسیب دیدگان کرونا و رسیدگی به امور فقرا با کمک خیرین و نیکوکاران از وظایف مهم ستاد اقامه نماز به عنوان یکی از مراکز مورد اعتماد جامعه است  همنشینی نماز و انفاق و زکات در برخی از آیات قرآن نشانه توجه دین مبین اسلام به اصلاح معاد و معاش مردم است و باید مورد عنایت قرار گیرد.

  ۳) از مشارکت نهادهای اداری و انقلابی و امکانات مردمی و کمک های خیرین برای توسعه و تأسیس مساجد در مناطق محروم استفاده بهینه شود.

  ۴) نماز جماعت در محیط ادارات با رعایت موازین بهداشتی و فاصله لازم اقامه شود و راه کارهای وزارت بهداشت و ستاد استانی مقابله با کرونا در هر شرایطی ، مورد توجه اساسی قرار گیرد.

  ۵) نظارت و سرکشی به ادارات، مراکز آموزشی و نمازخانه ها و برقراری ارتباط دو جانبه با نمازگزاران و تنویر افکارعمومی و صبغه ی نمازی دادن به تدابیر فرهنگی مدیران استان و شهرستان ها بخشی از رسالت ستاد اقامه نماز در اقصی نقاط کشور است که باید در اولویت قرار گیرد.

  ۶) در ارزشیابی ازعملکرد دستگاه هادراقامه نمازجماعت، شرایط دوره کرونا و پروتکل های بهداشتی مدنظرقرار گیرد.

  ۷) در مناطق با وضعیت قرمز از برگزاری نماز جماعت در خانه ها حمایت شود و برای فرهنگ سازی این امر، از ظرفیت های تبلیغی و رسانه ای نظیر صدا و سیما و فضای مجازی استفاده گردد.

  ۸) تا زمان عادی شدن شرایط، رویکرد ویژه ستاد، استفاده از ظرفیت فضای مجازی و رسانه ها بویژه صدا و سیما است. لازم است به گونه ای برنامه ریزی شود تا هر استان تمکنی برای خود در این دو عرصه مهم برای فعالیت های نماز فراهم آورد.

  ۹) بخش های مختلف ستاد مرکزی و استان ها و مرکز تخصصی نماز قم، ظرفیت ویژه ای را برای تولید و نشر محتواهای نو و اثرگذار در فضای مجازی ایجاد کنند.

  ۱۰) استفاده بهینه از دستاوردهای علمی مرکز تخصصی نماز و آگاهی از نرم افزارها و امکانات آموزشی آن مورد توجه قرارگیرد. در این راستا لازم است مرکز تخصصی نماز تولید محتواهای مورد نیاز ستاد برای اقشار مختلف را در اولویت کارهای خود قرار دهد.

  ۱۱) جلسات شورای اقامه نماز در استان ها و شهرستان ها به صورت فعال و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود و پیرامون تبلیغات محیطی در شهرها و بهره وری از فضای مجازی و صدا و سیما و رسانه های محلیو بهداشت مساجد و نمازخانه های اداری و بین راهی و ایجاد تسهیلات برای نمازگزاران، چاره اندیشی شود.

  ۱۲) براساس تصمیم هیأت أمنای ستاد إن شاءالله اجلاس سراسری نماز در سال جاری با موضوع “مسجد، مدرسه خانه و نماز” بنا به شرایط به صورت حضوری و یا مجازی برگزار می گردد. لذا از هم اکنون با همفکری ائمه جمعه و جماعات، استانداران و فرمانداران، مدیران کل آموزش و پرورش و رؤسای ادارات، جلسات کارشناسی این اجلاس تشکیل شود و مقدمات برگزاری اجلاس استانی فراهم شود. پیوند مسجد، مدرسه، خانه و نماز، نقش مؤثری در احیای تفکر دینی در نسل نو و صیانت از سلامت معنوی جامعه دارد.

  ۱۳) از طریق مدیران ارشد کشوری و استانی، مطالعه پیام های مقام معظم رهبری (حفظه الله) در زمینه نماز به زیر مجموعه های استانی و شهرستانی پیگیری و دنبال شود. زیرا این مجموعه هم دارای معارف نماز و هم برخوردار از سیاست ها و شیوه های اجرایی است و برای یک مدیر در نظام اسلامی نیاز است با این امر آشنا شوند.

  ۱۴) عملکرد استان ها و مرکز باید مکمل یکدیگر باشد که در برنامه ریزی دوران کرونا باید به آن توجه بیشتری شود. آنچه در ستاد مرکزی با آموزش و پرورش در شبکه شاد و در صدا و سیما و وزارت کشور و نظایر آن نسبت به نماز توافق می شود توسط ستادهای استانی پیگیری و اجرایی شود.

  ۱۵) ستاد اقامه نماز وقتی به اوج کارآمدی و اثرگذاری می رسد که در همه جا امتداد یابد و بدون استخدام و تشکیلات اداری عریض و طویل بلکه با استمداد از مردم با ایمان و داوطلب در استان ها و شهرستان ها و شهرها و بخش ها و روستاها نماینده و رابط داشته باشد. این موضوع هم توسط شورای اقامه نماز در استان ها و شهرستان ها بررسی شود و هم در جلسات شوراهای مناطق پنجگانه مورد توجه اساسی قرار گیرد.

  ۱۶) جذب منابع از نهادها و دستگاه های اداری و مردم نیکوکار و اجرای برنامه های مشترک فرهنگی با رویکرد نماز واجد اهمیت است و از پیشگامان این حرکت قدردانی می شود.

  ۱۷) تعدیل و اصلاح برنامه های مرکز و تطبیق آنها با شرایط جدید با هماهنگی معاونان ستاد بلامانع است.

  ۱۸) بررسی راهکارهای ترویج اقامه نماز در دوره کرونادرجلسات شورای مناطق پنجگانه کشوردردستورکارقرار گیرد.

  ۱۹) استان ها تجارب خود را با همدیگر مبادله کنند و با اقتباس از نوآوری ها و برنامه های مؤفق، مسیر تحقق اهداف را هموار نمایند.

   

  راهبرد فرهنگی و تبلیغی:

  ۱) نقشه راه ستاد در استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای توسعه و ترویج معارف نماز از سوی شورای انفورماتیک (فناوری اطلاعات) ستاد مرکزی، تدوین، ابلاغ و در استان ها اجرایی شود.

  ۲) برای ترویج معارف نمازوتعلیم فلسفه عبادت ازکمک عالمان واستادان و معلمان دانا و صاحب نظران استفاده شود.

  ۳) از مشارکت هنرمندان و صاحب نظران فناوری اطلاعات و ارتباطات و متخصصان بازی های رایانه ای جهت تولید آثار فرهنگی مرتبط با نماز استفاده شود. تصمیمات و مصوبات شورای انفورماتیک (فناوری اطلاعات) ستاد مرکزی در استان ها لازم الإجراست.

  ۴) از طریق صدا و سیما و رسانه ها، معارف نماز با روش های فرهنگی و هنری مطلوب ترویج شود.

  ۵) پخش زنده اذان دراوقات شرعی در دستور کار قرار گیرد و ازمؤذنان جوان و منادیان ذکرالهی قدردانی به عمل آید.

  ۶) از ظرفیت های مهم معنوی و اثرگذار نظیر محرم و صفر، دهه فجر انقلاب اسلامی و… برای اجرای ویژه برنامه های نماز استفاده شود.

  ۷) هنگام نزول بلا تضرع و ابتهال در پیشگاه خداوند راه گشاست به کمک عالمان و سخنرانان مذهبی اسباب تقرب و پیوند مخلوق با خالق با استمداد از قرآن و عترت فراهم شود.

  ۸) ترویج کتابخوانی با موضوع نماز و آشنا کردن جامعه به ویژه نسل نو با معارف نماز و برگزاری مسابقات و تشویق چهره های برتر در برنامه کار ستاد منظور شود. رویکرد مسابقات کتابخوانی، پاسخگویی به شبهات و سؤالات نسل نو نسبت به نماز باشد.

  ۹) تولید قصه های خوب و داستان های زندگی ائمه، بزرگان، شهدا و همچنین چهره های محبوب در جامعه در حوزه نماز به ویژه برای کودکان و نوجوانان در شکل های مختلف صوتی و تصویری  از سوی مرکز تخصصی نماز انجام و در معرض استفاده قرار گیرد.

  ۱۰) تولید مشترک محتواهای نماز در نشریات و جراید کثیرالإنتشار ملی و محلی در دستور کار ستادمرکزی واستان ها قرار گیرد و اقدامات و ابتکارات ویژه استان ها مطرح تا به عنوان الگو مورد استفاده قرار گیرد.

  ۱۱) آثار فاخر فرهنگی نماز در سطح کشور شناسایی و از صاحبان آن تجلیل شود.

  ۱۲) در فعالیت های فرهنگی و تبلیغی نماز در سطح کشور جذابیت هایی ایجاد شود تا زمینه مشارکت داوطلبانه افراد و گروه های جهادی همانند خادمین افتخاری امام رضا (علیه السلام) و خبرنگاران افتخاری فراهم شود.

  ۱۳) برای فعالیت مؤثر گروه های مختلف یاوران نماز در اقصی نقاط کشور اعم از شهر و روستا، ادارات، مدارس، دانشگاه ها و مساجد فرصت خدمت رسانی فراهم شود.

  ۱۴) طرح ها و ابتکارات استان ها از سوی ستاد مرکزی بررسی و طرح های برتر جهت اجرا در سطح کشور مورد حمایت قرار گیرد.

   

  راهبرد آموزشی و پژوهشی:

  ۱)آموزش معارف نماز به دانش آموزان و دانشجویان به ویژه دانشجو معلمان در اولویت فعالیت های آموزشی ستاد قرار گیرد.

  ۲) مهارت افزایی طلاب حوزه های علمیه و امامان جماعت مدارس در زمینه تفسیر قرآن، شیوه های تبلیغ، شیوه های دعوت به نمازو… مورد توجه قرار گیرد.

  ۳) آموزش معلمان و مدیران و مربیان در زمینه انس بیشتر نوجوانان به نماز با همکاری آموزش و پرورش توسعه یابد.

  ۴) ارائه مشاوره های مذهبی و دعوت به نماز توسط اساتید مرکز تخصصی نماز توسط وزارت آموزش و پرورش فراهم گردیده است. با برنامه ریزی مناسب و تعامل با ادارات کل آموزش و پرورش در استان ها از این امکان، استفاده حداکثری صورت گیرد.

  ۵) ستاد اقامه نماز استان ها با همکاری ستاد مرکزی از ظرفیت مربیان نماز استان ها برای گسترش آموزش های نماز در کشور به ویژه در بین نسل نو و خانواده ها استفاده نمایند.

    در پایان سبک مدیریت جهادی که توسط ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی امام سید علی خامنه ای (مدظله العالی) تعریف و ترسیم شده است و در سی سال گذشته توسط حجت الإسلام و المسلمین حاج شیخ محسن قرائتی درستاد اقامه نماز ترویج شده است، کماکان راه گشا و اثرگذار است و باید نصب العین همه ما قرار گیرد. إن شاءالله

  ضمن تأکید بر اهتمام تمامی ارکان ستاد در تحقق این منشور، معاونان ستاد اقامه نماز برحسب ضرورت نکاتی را در این زمینه با شما در میان خواهند گذاشت. شایان ذکر است دیدگاه ها و پیشنهادات استان ها در این متن درج گردیده است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.