حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ Monday, 21 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 9360 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3407 تعداد دیدگاهها : 299×
 • مهم‌ترین رسالت در روز جهانی مسجد/دفع فتنه اسرائیل مساوی با تقویت فرهنگ یکتاپرستی است
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۹:۱۹
  شناسه : 37918
  2
  یادداشت قائم مقام ستاد اقامه نماز، به مناسبت روز جهانی مسجد؛

  مهم‌ترین رسالت مسلمانان در روز جهانی مسجد بازخوانی نقشه‌های اشغالگران متجاوز و چاره‌اندیشی و تشریک مساعی برای آزادی مسجدالاقصی، نجات فلسطین و درهم شکستن سیطره پوشالی صهیونیست‌ها بر قدس است.

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، دکتر سیداحمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز به مناسبت روز جهانی مساجد یادداشتی را منتشر کردند که در ادامه می‌آید:

  رسالت فراموش‌شده امت اسلامی

  روز ۳۱ مرداد مطابق با ۲۱ آگوست روز جهانی مسجد است. در چنین روزی در سال ۱۹۶۹ صهیونیست‌های غاصب، مسجدالاقصی را به آتش کشیدند و قلوب مسلمین جهان را جریحه‌دار کرده‌اند.صهیونیسم با امت اسلامی و مساجد خصومت دیرینه دارد و از هر فرصتی برای ضربه زدن به فلسطین و مسجدالاقصی بهره می‌گیرد.

  در منطق اسلام مراکز عبادی به عنوان پرستش‌گاه‌های موحدین اهمیت دارند و انهدام آن‌ها نادرست و خطرناک است. پیروان ادیان ابراهیمی در اقصی نقاط جهان به مراکز عبادی همدیگر احترام می‌گذارند و تنها افراد و جریان‌های منحرف و افراطی هستند که به سبک صهیونیست‌های متجاوز حریم مساجد را می‌شکنند و خانه خدا را به آتش می‌کشند.

  اگر مسلمانان با هم متحد و متفق باشند و دوشادوش جمهوری اسلامی ایران از قبله مسلمین دفاع کنند. عمال اسرائیل غاصب دست به چنین جنایتی نمی‌زنند و فکر تخریب و تبدیل مسجدالاقصی را از سر به در می‌کنند. ولی افسوس که «جمعیت کفر از پریشانی ماست». امروزه قدرت مقاومت اسلامی، اسرائیل جانی را زمین گیر کرده و او را از پیگیری نقشه شوم از نیل تا فرات منصرف کرده است و او را با راهبرد از نهر تا بحر به کام بحران فرو برده است.

  دفع فتنه اسرائیل غاصب مساوی با تقویت فرهنگ یکتاپرستی و صیانت اماکن مقدس اسلامی و آزادی پیروان ادیان الهی برای پرستش خداوند یکتاست

  مهم‌ترین رسالت مسلمانان در روز جهانی مسجد بازخوانی نقشه‌های اشغالگران متجاوز و چاره اندیشی و تشریک مساعی برای آزادی مسجدالاقصی و نجات فلسطین و درهم شکستن سیطره پوشالی صهیونیست‌ها بر قدس است. اگر پای تعدی و تجاوز اسرائیل غاصب شکسته نشود حتی به فتح مسجد النبی و خانه خدا هم دل می‌بندد، ولی قدرت اسلام اجازه چنین گستاخی را نمی‌دهد و این جرثومه فساد را از زمین ریشه‌کن می‌کند.

  خداوند در آیه ۴۰ سوره مبارکه حج می فرماید: «اوَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا»، از این رو دفع فتنه اسرائیل غاصب مساوی با تقویت فرهنگ یکتاپرستی و صیانت اماکن مقدس اسلامی و آزادی پیروان ادیان الهی برای پرستش خداوند یکتاست.

  امروزه هم در ایام الله و اعیاد دینی مزدوران اسرائیل برای جلوگیری از اقامه نماز جماعت در مسجدالاقصی مزاحمت ایجاد می‌کنند و با زنان و مردان نمازگزار با خشونت رفتار می‌کنند. مع الاسف برخی دولتمردان نااهل جهان اسلام از پشت به فلسطین خنجر می‌زنند و صهیونیست‌ها را در آغوش می‌کشند و میدان تجاوزگری را برای آنان فراخ‌تر می‌کنند و سیادت آمریکا و اسرائیل بر جهان اسلام را برجسته‌تر می‌کنند. در حالی که خداوند می‌فرماید: «وَلَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلً».(نساء/۱۱۴)

  برخی دولتمردان نااهل جهان اسلام از پشت به فلسطین خنجر می‌زنند و صهیونیست‌ها را در آغوش می‌کشند

  شیوخ و شاهان مرتجع منطقه قاعده نفی سبیل را نادیده می‌گیرند و اسباب استیلای استکبار بر جهان اسلام را فراهم می‌آورند. ولی آن‌ها باید بدانند: «ان الباطل کان زهوقا».در روز جهانی مسجد اگر دولتمردان وابسته عرضه احقاق حق ندارند و قدمی برای آزادی مسجدالاقصی بر نمی‌دارند، ولی آزادگان جهان بالاخص عالمان، دانشگاهیان و نهادهای مردمی و رجال دینی و سیاسی مستقل و حوزه‌های علمیه و مراکز فرهنگی باید با استفاده از رسانه‌ها و فضای مجازی و ظرفیت‌های حقوقی با صراحت موضع‌گیری کنند و اشغالگران را زیر فشار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی قرار دهند و خواب خوش را از چشم آنان سلب کنند و اندیشه آزادی قدس را زنده نگه دارند تا صهیونیست‌ها بدانند که: «مَوْعِدَهُمُ الصُّبْحُ أَلَیْسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ».(۸۱-هود)

  سایر رسالت های امت اسلامی در روز جهانی مسجد به قرار ذیل است:

  ۱- در عصری که مادی‌گرایی در برابر یکتاپرستی قد علم کرده است، ساختن مسجد و عمران آبادی آن بر اساس تقوی و جذب نوجوانان و آینده‌سازان به صفوف اقامه نماز و روشن نگاه داشتن چراغ ذکر الهی در دل مسلمین اهمیت بسزا دارد.از این رو متناسب با رشد جمعیت باید در شهرک‌ها و شهرهای جدید بر اساس طرح آمایش سرزمین به اندازه کافی مسجد احداث شود. فاصله گرفتن نسل نو از مسجد خطرناک و بحران آفرین است.در روایات می خوانیم که: «المؤمن فی المسجد، کالسمک فی الماء»(وسائل الشیعه، صفحه ۱۹۸) خالی شدن مساجد از آینده‌سازان مساوی با بحران‌های فرهنگی اجتماعی ناخواسته است.

  در صدر اسلام، مسجد افزون بر جایگاه عبادت، مرکزی قدرتمند برای تمشیت امور مسلمین و ساماندهی و حل مشکلات بوده است

  ۲- احیای نقش‌های اصیل مساجد به عنوان پناهگاه امت و مراکز کارگشایی و رسیدگی به امور مسلمین واجد اهمیت بسیار است.در صدر اسلام به روایت تاریخ، مسجد افزون بر جایگاه عبادت، مرکزی قدرتمند برای تمشیت امور مسلمین و ساماندهی و حل مشکلات بوده است و هم اکنون نیز تعدادی از مساجد ارتباط تنگاتنگ با مردم و دستی توانا در حل مشکلات جامعه دارند و کانون هم اندیشی و همگرایی مسلمین برای حرکت به سمت حیات طیبه به شمار می‌آیند.

  ۳- مسجدی‌ها و نمازگزاران راستین اهل نزاع نیستند و می‌دانند که خداوند حکم فرموده است: «وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ریحُکُم»(الانفال/۴۶) از این رور اقامه‌کنندگان نماز، پرچمداران وحدت و همبستگی قلمداد می‌شوند و به منزله حلقه‌ای از امت واحده پشت سر ولی امر مسلمین از انسجام اهل قبله صیانت می‌کنند. حضور فردی و یا جمعی در مساجد اقتضا می‌کند که خانه خدا را از ساحت رقابت‌های دنیوی و کشمکش‌ها منزه و مطهر نگاه داریم و اگر اختلافی هم بین متولیان امور و نمازگزاران پیش آمد با تمسک به آیه ۱۰ سوره مبارکه حجرات  که می‌فرمایند: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ» حکیمانه حل و فصل کنیم و عظمت و قداست مسجد را برخواسته‌های فردی و گروهی خود رجحان بدهیم.

  نوع آرایش معنوی مسجد برای کودکان باید متناسب با نیازهای روانی آنان مهندسی شود

  ۴-مساجد را به کتابخانه‌های معتبر و معرفت‌آموز و نرم‌افزارهای علمی و دینی نفیس مجهز کنیم. همانطورکه ساختمان مسجد باید آراسته و زیبا و به دور از تجملات زائد باشد، فضای علمی و معرفتی مسجد هم باید گیرا و  جاذب و هدایتگر طراحی شود. به طوری که دانش آموز، دانشجو، استاد و طلبه علوم دینی بتوانند از طریق مسجد به دانش مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند و از طریق نرم‌افزارهای در دسترس وارد کتابخانه‌های دیجیتال شوند و اطلاعات مفید و آموزنده به دست آورند. نوع آرایش معنوی مسجد برای کودکان باید متناسب با نیازهای روانی آنان مهندسی شود.

  ۵- آموزش امامان جماعت مساجد ارزش والایی دارد. افزون بر معارف دینی، آگاهی ائمه جماعات به روانشناسی کودک و نوجوان و تعلیم و تربیت اسلامی و علوم تربیتی و مشاوره، پشتوانه‌ای برای برقراری ارتباط دو جانبه با آینده‌سازان است. یکی از رموز موفقیت استاد قرائتی استفاده از مثل برای بیان حقایق است که ریشه در قرآن مجید دارد. طلاب جوانی که کسوت امامت جماعت را می‌پوشند و در محراب می ایستند، باید از فن بیان و نحوه انتقال مطالب و روش تعامل با مخاطبان اطلاع کافی داشته باشند. تعدادی از بزرگان معاصر مثل مرحوم فلسفی و مرحوم آیت‌الله ابراهیم امینی و دیگران در حوزه روانشناسی و تعلیم و تربیت اسلامی آثار خوبی به جای گذاشته‌اند که مطالعه آن‌ها توسط ائمه جماعات ضروری است.

  مسجد اگر با خانه‌ها و مدارس و مراکز علمی و اقتصادی در تعامل مستمر باشد جلو خیلی از لغزش ها را می‌گیرد

  ۶-ارتباط مسجد با خانه و مدرسه و بازار و کارخانه و اداره مهم است. مسجد حلقه اتصال همه مردم است. مسجد به روابط اجتماعی صبغه الهی می‌دهد و فاصله‌ها را از میان بر می‌دارد و غنی و فقیر را در کنار هم می‌نشاند و شوق معاد را در دل‌ها می‌انگیزاند و جاذبه‌های دنیوی را کمرنگ می‌کند. مسجد تحول‌آفرین و تمدن‌ساز است. مسجد اگر با خانه‌ها و مدارس و مراکز علمی و اقتصادی در تعامل مستمر باشد جلو خیلی از لغزش ها را می‌گیرد. اگر امام جماعت یک مسجد بتواند در دل مردم نفوذ کند خیلی از گره‌ها را باز می‌کند.

  فراموش نکنیم که همه انسان‌ها فطرت الهی دارند و زمینه حق‌پذیری دارند. لذا به آسانی و از روی ظواهر نباید کسی را طرد کرد، ای بسا همان کس متحول شود و مجاهد فی سبیل الله شود. چنانچه از صدر اسلام تا دوران دفاع مقدس نمونه‌های بارزی وجود داشته است. اگر مثلث مسجد خانه و مدرسه با هم در تعامل و دادوستد معنوی باشند، مسیر رشد آینده‌سازان هموار می‌شود. امام جماعت پویا و فکور در مسجد نمی‌نشیند تا دیگران بیایند به او اقتدا کنند. بلکه طبیب دوٌار است گاهی به خانه مردم می‌رود و زمانی در مدرسه و دانشگاه و کارخانه حاضر می‌شود و گره‌گشایی می‌کند.

  ۷-در مسجد افزون بر اقامه نماز جماعت باید حلقه‌های معرفتی تشکیل شود، مثل درس تفسیر قرآن مجید، آموزش قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و تعلیم آداب و احکام و اسرار و فلسفه نماز و دیگر عبادات و برگزاری دوره‌ای آموزشی مفید برای تسهیل مراحل رشد معنوی و اخلاقی و علمی نسل نو و انجام مباحث اجتماعی سازنده و آموزش اصول دین و احکام و اخلاق اسلامی که زمینه‌ساز پرورش شخصیت دینی آحاد جامعه به شمار می‌آیند. اگر امام جماعت شناسنامه اهل محل را بداند به نیکی به افرادی دسترسی پیدا کند که در آموختن معارف و مهارت‌ها به نوجوانان داوطلبانه وارد میدان می‌شوند و به او کمک می‌کنند.

  ۸- نهادهای مستقر در مسجد باید از رقابت‌های نامطلوب که منجر به اختلاف می‌شود، اجتناب کنند. در قرآن هم سبقت داریم و هم سرعت، هم می‌فرماید«فَاسْتَبِقُوا الْخَیْرَاتِ»(بقره/۱۴۸) و هم می‌فرماید: «سَابِقُواْ إِلَى‏ مَغْفِرَهٍ مِّن رَّبِّکُمْ»(حدید/۲۱).  جهت سبقت و سرعت اهمیت دارد. اگر الهی باشد، ماندگار و برکت‌آفرین است و اگر دنیوی باشد چیزی به ارمغان نمی‌آورد و باری بر دوش می‌گذارد. از این رو نهادهای مستقر در مسجد با رویه‌ای توحیدی باید کثرت را در وحدت نمایان کنند و از صف آرایی در برابر هم که از منکرات است دوری گزینند.

  مسجدی که نیم ساعت قبل از اذان باز می‌شوند و نیم ساعت بعد از اقامه نماز بسته می‌شود، نمی‌تواند خلاقیت و نوآوری داشته باشد

  ۹- تشویق و ترغیب یکی از مهم‌ترین عوامل جذب نوجوانان و جوانان به مساجد است. برگزاری یک مسابقه کتابخوانی، سازماندهی یک اردوی جهادی، برنامه‌ریزی برای انجام کارهای عام المنفعه مثل مطهر کردن محیط زیست و مبارزه با آلودگی‌ها، کمک به همنوع و دستگیری از افتادگان، مشارکت در حرکت حیات بخش امر به معروف و نهی از منکر، سرودن اشعار و نوشتن داستان‌ها و آفرینش‌های هنری با زمینه های دینی و اخلاقی و امثالهم زمینه‌ها و بسترهای مناسبی برای ایجاد رقابت سازنده بین کودکان و نوجوانان و جوانان و انتخاب چهره‌های برتر و تجلیل و تکریم از آنان است.

  مسجدی که نیم ساعت قبل از اذان باز می‌شوند و نیم ساعت بعد از اقامه نماز بسته می‌شود، نمی‌تواند از این خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها داشته باشد. بلکه مسجد باید به منزله خانه دوم اهل محل باز باشد و با برنامه‌های متنوع اسباب رشد اهالی را فراهم آورد. امام جماعت می‌تواند به کمک خیرین به صاحبان آثار برتر جوایزی بدهد و گاهی فرماندار و بخشدار و استاد و خیر را هم دعوت کند. خاطره این تجلیل‌ها در ذهن فرزندان ما حک می‌شود و تبدیل به ذخیره‌ای ماندگار برای نیکوکاری و مردم‌نوازی در آینده می‌شود.

  ۱۰-دین از سیاست جدا نیست. مسجد باید در حکومت اسلامی مشعل روشنگری را فروزان نگاه دارد و نسبت به تحولات جهان و ایران اسلامی واکنش‌های معقول و برازنده‌ای داشته باشد و در عمل به آیه حکیمانه«أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ»(نساء/۵۹) التزام داشته باشد و در معرفی ولی امرمسلمین حضرت آیت‌الله العظمی امام سیدعلی خامنه‌ای  که در عصر ما نائب امام و جانشین حضرت ولی عصر(عج) است، همت گمارد و پیوند امام و امت را تقویت کند و به شبهات پاسخ علمی بدهد.

  از این رو امام جماعت باید اهل مطالعه و آگاهی به مسائل اجتماعی و حاضر در صحنه سیاست اسلامی باشد و به دور از کشمکش‌های حیدری و نعمتی و منزه از بازی‌های متداول سیاسی با هوشمندی در رکاب رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حرکت کند و با لسان قرآن و احادیث اهل بیت عصمت و طهارت (ع) راه حق را نشان دهد. در بزنگاه‌ها و هنگام بروز حوادث و آزمایش‌های الهی و همگام با اهل مسجد وارد صحنه شود. آنگونه که هزاران تن از فضلای حوزه‌های علمیه در هنگامه دفاع مقدس لباس رزم برتن کردند و دوشادوش رزمندگان به استقبال شهادت رفتند و امروز هم در صحنه های خطیر حضور درخشان دارند.

  ۱۱- مسجد حلقه اول و هسته اصلی تمدن نوین اسلامی است. تمدن با شکوهی که در قرون چهارم و پنجم و ششم  هجری فرهنگ و علم و فناوری را در سراسر جهان متحول کرد از مسجد برخاست. چهره‌هایی مثل ابوعلی سینا، ملاصدرا، شیخ اشراق، خوارزمی، ابوریحان بیرونی حتی فردوسی، مولوی و سعدی و حافظ فرزندان مسجد بوده‌اند. از این رو ظهور تمدن نوین اسلامی را در افق مساجد باید رویت کرد. مدیریت امور مساجد در سراسر جهان اسلام باید در اختیار عالم‌ترین و متقی‌ترین مسلمانان قرار گیرد که آنان معماران راستین مساجدند. «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاهَ وَآتَى الزَّکَاهَ»(توبه/۱۸ ).

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.