یکشنبه, ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱ 17 محرم 1444 Sunday, 14 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14079 تعداد نوشته های امروز : 10 تعداد اعضا : 4179 تعداد دیدگاهها : 299×
مصاحبه با حجت الاسلام سقاچی در خصوص استفاده از امکانات شهرداری ها برای توسعه فرهنگ نماز
01 شهریور 1399 - 9:47
شناسه : 37950
11

در این مصاحبه حجت لاسلام سقاچی در خصوص تجربیات موفق ستاد اقامه نماز استان فارس در خصوص بهره گیری از امکانات شهرداری شیراز برای توسعه فرهنگ نماز توضیحاتی ارائه می دهند.

پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان فارس، مصاحبه ای با حجت الاسلام سقاچی در خصوص استفاده از امکانات شهرداری ها برای توسعه فرهنگ نماز صورت پذیرفت که متن آن به شرح ذیل می باشد.

* با سلام محضر جنابعالی؛ لطفا در خصوص نحوه در اختیار گرفتن بیلبوردهای شهرداری شیراز برای تبلیغ محتواهای نمازی و نیز محتواهای به کار رفته در بیلبوردها توضیحاتی ارائه بفرمایید.

– بسم الله الرحمن الرحیم. با عرض سلام و آرزوی توفیق الهی؛ اگر عوامل تبلیغی حرکتی آگاهانه و زیرکانه به همراه فضاسازی مناسب، جذاب و همه‌پسند با اصل جذب حداکثری نوجوانان و جوانان را مد نظر قرار دهند قطعا اثرات چشمگیری در راستای اشاعه فرهنگ غنی نماز در خانواده و جامعه شاهد خواهیم بود.

مسلما یکی از راه های تبلیغ، اشاعه و فراگیری فرهنگ غنی نماز، فضاسازی محیط شهری با تابلوهای شهری است که در منظر و دیدگان عموم است. در شهر شیراز حدود ۳۰۰ بیلبورد و پل برد متفاوت از ۱۵ الی ۷۰ متر، استرابورد ۳x4 و استند ۲x3 وجود دارد که تماما در اختیار سازمان فرهنگی شهرداری و سازمان سیمامنظر است که برای تبلیغات درون شهری استفاده می شود. ستاد نماز فارس تعداد ۲۰ استرابورد که در بهترین نقاط شهر که بیشترین جمعیت از فضاسازی آن بهره مند می شوند در اختیار دارد که این سازه ها مختص ستاد نماز است و تنها اشعار نمازی، نکته های اخلاقی و در مناسبت های مذهبی و ملی شعار مناسب با آن روز و مناسبت بر روی آن ها نصب می شود.

زمانی که بنده به عنوان مدیر عامل سازمان فرهنگی شهرداری شیراز در شهرداری مشغول بودم به شهردار وقت پیشنهاد دادم که برای تبلیغ پیام های نمازی این ۲۰ مکان را در اختیار ستاد نماز قرار دهند و هزینه ساخت، نصب و حق نصاب و چاپ را شهرداری تقبل نماید که ایشان نیز قبول نمودند و این مکان ها در اختیار این ستاد قرار دارند و طی نامه ای به سازمان فرهنگی، معاونت فرهنگی و سازمان سیمامنظر دستور دادند که هزینه های جانبی آن نیز به عهده شهرداری باشد؛ لذا روابط عمومی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز آن چه را که در ایام و مناسبت ها و روزهای عادی پیشنهاد دهیم آن ها نیز آن را چاپ و بر روی این سازه های تبلیغاتی نصب می کنند و اصلا هزینه ای برای ستاد ندارد. شایان ذکر است که هر کدام از سازه های تبلیغاتی شهرداری که به صورت استند یا استرابورد است روزانه مبلغ یکصدهزارتومان دریافت می کنند که اگر ستاد می خواست هزینه تابلوها را بپردازد در سال عدد قابل توجهی می شد.

پیشنهاد می گردد که استان ها طی نامه ای به شورای شهر تقاضا کند تا مثل شهرداری شیراز نسبت به اختصاص دادن فضاهای مناسب برای ترویج و تبلیغ امر مقدس نماز اقدام نمایند.

* لطفا درباره مصوبه شورای شهر شیراز در خصوص احداث نمازخانه در مجتمع های تجاری و نیز نقشی که شوراهای شهر و شهرداری ها می توانند در توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز ایفا کنند توضیح بفرمایید.

– در کلانشهرها نظر به این که تعداد زیادی پاساژ، مجتمع تجاری و مجتمع های مسکونی زیادی است که متأسفانه بر اثر غفلت مسئولین، صاحبان املاک و پیمانکاران فضایی برای انجام فرائض دینی ندیده اند؛ لذا به شورای شهر شیراز پیشنهاد شد که برای رفع این نقیصه مهم چاره اندیشی کند تا در مجتمع های بزرگ تجاری و مکان های پذیرایی شهری، پاساژها نسبت به ساخت نمازخانه اقدام نمایند که این مطلب در کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر در زوایای مختلف آن بحث شد و در نتیجه در صحن علنی شورا مطرح و به اتفاق تصویب شد که در مجتمع های تجاری و اداری با بیش از ۲۰ واحد یا حداقل ۶۰۰ متر مربع سطح زیربنای مفید احداث نمازخانه الزامی شود که لازم است مدیران ستادها با شورای شهر رایزنی نمایند تا در این راستا شورای شهر نیز مثل شیراز عمل نمایند.

مصوب گردید که مساحت نمازخانه ها در مجتمع های تجاری و اداری به میزان ۲۰% مساحت زیربنای مفید و حداقل ۲۴ متر و حداکثر ۱۰۰ متر به صورت دو نمازخانه مجزای مردانه و زنانه و ایجاد فضای مناسب برای وضو گرفتن در نظر گرفته شود.

مقرر شد که در باغات که مجالس عروسی و … گرفته می شود و سالن های پذیرایی احداث نمازخانه به صورت مجزا در فضای باز و میزان حداقل ۵۰ متر مربع در نظر گرفته شود.

مقرر گردید که کلینه مجتمع های تجاری و اداری و خدماتی که حداقل مساحت زمین آن ها ۵۰۰۰ متر مربع و زیربنای آن ۱۰۰۰۰ متر مربع و بیشتر است جهت احداث نمازخانه متمرکز و مجزا به میزان ۱% مساحت زیربنای مفید در طراحی ها پیش بینی گردد.

چون ساخت نمازخانه هزینه ای را بر سازنده و مالک تحمیل می کرد و بعضا تمایلی به ساخت نمازخانه ندارند و بعضا در جاهایی است که مکان آن ها قیمت بالایی دارد و از لحاظ مادی برای مالکان ثقیل بود که با توجه به گرانی زمین این متراژ را عملا از بهره وری مادی صرف نظر کنند لذا جهت تشویق و ترغیب مالکان واحدهای تجاری و مسکونی حداقل ۵/۱ برابر مساحت نمازخانه به تراکم ساختمان های مجاز اضافه گردید که این مصوبه مشوقی است برای آن هایی که صرفا مادی‌نگرند.

اما این مصوبه و سایر مصوبه هایی که صادر می گردد اگر پیگیری نشود قطعا ابتر می ماند؛ لذا پیشنهاد می کنیم که برای تحقق این امر مهم قبل از تأیید نقشه مجتمع های مسکونی و تجاری حتما از معاونت فرهنگی شهرداری استعلام گردد که آیا در نقشه فضای مناسب برای نمازخانه دیده شده است یا نه و برای گرفتن پایان کار نیز حتما از معاونت فرهنگی شهرداری استعلام شود که آیا این مکان ساخته شده یا نه چون متأسفانه در اکثر مجتمع های ۱۰۰ واحدی به بالا کمتر دیده می شود که فضایی برای اقامه نماز دیده شده است و هرگاه مجتمع ها برای تغییر کاربری یا موارد مشابه آن تصمیم گیری می کند برای نقل و انتقال آن نیز از معاونت فرهنگی استعلام گرفته شود که این فضای معنوی تغییر نکرده باشد.

امید آن که در جای جای میهن اسلامی و در هر نقطه ای که تعدادی زندگی می کنند کمبود فضای عبادی نباشد.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.