حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۱۰ آذر , ۱۳۹۹ 15 ربيع ثاني 1442 Monday, 30 November , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 7448 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2575 تعداد دیدگاهها : 221×
 • ششمین اجلاس استانی اقامه نماز با موضوع پیوند نماز ، خانه ، مدرسه و مسجد در استان مازندران برگزار شد
  ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
  شناسه : 48380
  1
  با حضور قائم مقام ستاد اقامه نمازبصورت ویدئو کنفرانس؛

  ششمین اجلاس استانی نماز مازندران در سال ۹۹ با حضور ویدیو کنفرانسی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش کشور ، نماینده ولی فقیه در مازندران و مسؤولان استانی در اداره کل آموزش و پرورش استان همراه با پخش زنده مجازی برگزار گردید .

  پ
  پ

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز مازندران ، بعد از کلام ا… مجید  جناب آقای دکترسعدی پور مدیر کل آموزش و پرورش مازندران ضمن تشکر از مدعوین و همکاری صمیمانه با اقامه نماز مازندران افزود : پیوند نماز و آموزش و پرورش ناگسستنی است مدرسه عرصه‌ای است که جریان تربیت را شکل می‌دهد و شکل‌گیری آن با نماز احیا می‌شود.

  وی افزود: مهم‌ترین برنامه وظیفه ما در کنار فعالیت‌های شناختی و معرفتی توسعه و ترویج اقامه نماز جماعت در مدارس است تا بتوانیم در تمامی مدارس استان نماز جماعت با کیفیت برگزار کنیم، مقام رهبری (مدظله العالی) در پیام اجلاسیه سال گذشته فرمودند مدارس را به نمازخوانی نوجوانان مزین کنید این برترین تضمین برای سلامت آینده جامعه است.

   سپس حجت الاسلام دکتر عباسعلی ابراهیمی مدیر ستاد اقامه نماز استان مازندران  بعد از حمد وثنای الهی وتشکر  از همه شرکت کنندگان در ششمین اجلاس اقامه نماز استان از مسئولین استانی از استانداری ، دستگاه فرهنگی استان واصحاب رسانه و نماینده ولی فقیه استان خاصه از دو مهمان ویژه قائم مقام ستاد اقامه نماز  کشور آقای دکتر زرهانی وآقای مسیب زاده مدیر کل قران وعترت ونماز آموزش وپرورش بیان داشت. این نوع جلسات اجلاس دارای چند پیام است اول توجه افکار مسئولین ومردم به جایگاه ارزشمند اقامه نماز از نظر قرآن وسیره نبوی وعلوی وعلما وعرفا وپیام بیست وهشت گانه در اهمیت توجه به اقامه نماز مقام معظم رهبری مد ظله العالی در مقابله با آسیبهای اجتماعی ومبنای قرآنی ان الصلوت تنهی عن الفحشاء والمنکر. وثانیا این نوع اجلاس توجه نمودن به شیوه های دعوت به نماز در ایجاد انگیزه وعلاقمندی وحرمت بخشی وارزشمند سازی وآموزش وآگاهی بخشی ورفتار سازی وعملگرائی است که بحث در این مختصر نمی گنجد ‌. وثالثا این گونه جلسات یک نوع آسیب شناسی در امر رسالت اقامه نماز است چه در حوزه سخت افزاری مساجد ونماز خانه های بین راهی وچه در حوزه نرم افزاری آموزش  وپاسخ به شبهات وفرهنگ وجریان سا زی درسطوح مراکز آموزشی وعمومی ورسانه ای متناسب با مقتضیات زمان وفضای مجازی رابعا تجلیل از خادمان ویاوران ومروجان نماز چه در سطح اجرای تفاهمنامه دستگاههای اجرایی وچه درسطح سمن هاومشارکتهای مردم نهاد درهرحال تبلیغ امر نماز تنها مربوط به  ستاد اقامه نماز نیست همگان موظف به انجام این فریضه وتکلیف الهی میباشیم.

  در ادامه دکتر سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در سخنانی به‌صورت ویدیوکنفرانسی  اظهار کرد: این اجلاسیه سرشار از حکمت و اندیشه است اگر پیام‌های آن را اجرا کنیم بسیاری از مشکلات جامعه حل خواهد شد.

  وی با اشاره به جایگاه مهم خانه در ترویج فرهنگ نماز، افزود: خانواده در این زمینه می‌تواند کارآمد باشد، امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که فضای مجازی در حوزه فرهنگ‌سازی نقش آفرین بلکه در سطر اول است، از این رو باید به تامین نیازهای فرهنگی و روانی با دسترسی به مسائل معنوی و ارتباط با خدا بپردازیم.

  زرهانی تصریح کرد: پدر و مادر نقش موثری در زمینه تامین نبازهای معنوی و ارتباط فرزند با خالق هستی دارند، همچنین با مشارکت در تعلیم و تربیت و ایجاد ارتباط  بین خانه و مدرسه برای حرکت در یک مسیر   میتوانند در مسیر اقامه نماز گامی مهم بردارند.

  قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور تاکید کرد:  مدیریت ارتباط بین مدرسه و مسجد از نقش‌های دیگر خانه است که با ارتباط مستمر بین والدین و مربیان با حوزه دین موثر خواهد بود، اگر خانه، مدرسه و مسجد را به هم مرتبط کرده و بینشان تعامل ایجاد کنیم می‌توانیم بسیاری از مشکلات روز را حل کنیم.

  *لزوم ارتباط مستمر بین خانه، مدرسه و مسجد

  این مسوول اضافه کرد: در شرایط غیرکرونایی پدر و مادر دست فرزندان را گرفته و به مسجد ببرند و تنفس در مسجد را تمرین کنند، در این شرایط هم در فضای مجازی پیگیر شوند، مدرسه آموزش‌های عملی، علمی و مهارت‌آموزی را بر عهده دارد مهارت مسجد هم در آموزش درست نماز خواندن است.

  وی یادآور شد: توجه به تربیت جامع فرزندان بر عهده مدرسه است یا همان رشد مذهبی و معنوی! تعامل با خانه و ایجاد هم‌گرایی مدرسه نقطع عطف است، نقش دیگر مدرسه تعاون با مسجد است، خوشبختانه راه‌اندازی هیات اندیشه‌ورز در آموزش و پرورش است از راه‌های ارتباط با مساجد با خانواده‌ها و دانش اموزان است.

  زرهانی عنوان کرد: مدرسه‌ای که با مسجد در تعامل نباشد لنگ است، باید عالمان دین را برای بررسی از شرایط مدارس حاضر کنیم تا تعامل مستمر مسجد با مدرسه و خانه یک هویت فرهنگی شود، نقش مسجد برقراری ارتباط با مدرسه است تا به ترویج نماز کمک شود اینکه امام جماعت فقط نماز بخواند و برود درست نیست برقراری ارتباط معنوی مهم است.

   قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور اذعان داشت: بنا بر فرموده مقام رهبری توجه به نسل نو مهم است، تعامل با اولیا و مربیان که مغزمتفکر خوانده می‌شود، برگزاری مسابقات کتابخوانی، جشنواره، ارتباط و تجلیل از دانش‌آموزان پویا در حوزه فرهنگ اسلامی و نماز مهم است اگر اجرا شود نتیجه اقامه نماز توسط نسل نو است.

  *کرونا فعالیت‌های را ما در خصوص اقامه نماز تعطیل نکرد

  آنگاه جناب آقای مسیب زاده مدیر کل قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش کشور تصریح کرد: در بحث اقامه نماز، وظیفه ما بیش از گذشته است با وجود شیوع ویروس کرونا و مشکلاتی به‌وجود آمده آموزش و پرورش هیچکدام از فعالیت‌های خود را تعطیل نکرد و با تغییر روش از حقیقی به مجازی فعالیت‌ها را دنبال می‌کند.

  مدیر کل قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش کشور خاطرنشان کرد: با اجرای طرح اندیشمند هیات‌های اندیشه‌ورز در مدارس در فضای مجازی نام نماز زنده است ما پویش‌های ؛ هر خانه یک مسجد، هر خانه یک جشن تکلیف و هر خانه یک نماز جماعت را داریم.

  این مسوول اعلام کرد: ایجاد دبیرخانه مرکزی نماز دانش‌آموزی در استان یزد یکی از فعالیت‌های ارزشمند نمازی بود، نقش مدرسه در پیشبرد مسائل معنوی و نماز مهارت‌آموزی به دانش‌آموران است انصافا معلمان، مدیران و مسوولان ما دانش‌آموزان را به لحاظ مهارت خواندن نماز می‌رسانند.

  وی گفت: در پایه سوم دختران و هشتم پسران با برگزاری جشن تکلیف و آموزش احکام نماز نماز را فرا می‌گیرند اما اینکه مستمر باشد و تبدیل به یک مهارت باشد مهم است، سه دوره آموزشی ویژه در ستاد مرکزی اقامه نماز داریم و به کار ویژه آموزش مدیران طرح مبین آموزش‌های نماز روش‌های انس با نماز و قرآن به ظرفیت ۶۰ هزار نفر که تا ۱۰۰ هزار نفر اتقا می‌یابد را داریم.

  مسیب زاده یادآور شد: در تابستان از فرصت مطالعاتی خوبی استفاده کردیم آموزش تفسیر منتخب نور و حضور بیش از ۵ هرار نفر ائمه جماعات را داشتیم، امروز به جایی رسیدیم که اگر قرار است موفق شویم کار همدل مشارکتی با حضور همه نهادها را خواستازیم تا وظیفه اساسی حکومت که ایجاد فضای نماز است را انجام دهیم.

  سپس حضرت آیت الله محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران بیان کرد: بیاییم فرهنگ‌سازی کنیم تا نماز را معرفی کنیم ترویج ایجابی خیلی نیاز نیست چون همه انسان‌ها با فطرت پاکشان خواستار خدا هستند و مشکلی با خدا ندارند.

  نماینده ولی فقیه در مازندران افزود: نوع دوم ترویج نماز این است که موانع پیش روی نمازخواندن را برداریم، چرا انسان‌ها و نسل جوان از نماز خداحافظی یا قهر می‌کنند؟ به علت القائات دشمنان در فضای حقیقی و مجازی است که بر علیه نماز شبهاتی مطرح می کنند.

  آیت الله محمدی لائینی تصریح کرد: همه ما می‌دانیم از گذشته و امروز تهدیدات دشمن وجود داشته و دارد باید با این شبهات برخورد درستی داشته باشیم اگر در دل دانش آموزان شبهه‌ای وجود دارد باید در یک گفت‌وگوی دوستانه سالم پای صحبت بنشینیم به حل مسئله و رفع مشکل بپردازیم .

  وی خاطرنشان کرد: مانع دوم عملکرد نادرست برخی از نمازگزاران است به‌خصوص کسانی که مسئولیت داشته باشند رعایت خلقیات و صداقت مهم است که برخی رعایت نمی‌کنند، یا مسئولانی که خیانت، سواستفاده از بیت المال، کلاهبرداری و اختلاس می‌کنند موجب دوری مردم از واجبات می شود.

  آیت الله محمدی لائینی ادامه داد: اگرچه تعدادشان در مقابل مسئولان پاکدست اندک است اما همین تعداد اندک نماز و نمازخوان را در ذهن یک دانش آموز بدبین می‌کنند. نظر سنجی ها کمک کننده است تا تعداد کسانی که دیدگاه مثبت و منفی دارند مشخص شود انسان بر طبق فطرت پاک خودش خدا را قبول دارد و با عبادت قهر نمی‌کند این عملکرد نمازخوان‌ها است که اذهان را بدبین می‌کند.

  وی تاکید کرد: اگر بتوانیم نسل جوان خودمان را با این فرهنگ و بصیرت که بیاموزیم حساب نماز از حساب نمازخوانان جدا است اگر یان مهم در بین دانش موزان نهادینه شود بزرگترین هنر است، حساب کارکرد یک مسئول را از حساب دین و خدا جدا کنیم باید به دانش آموزان بیاموزیم که حساب دین از دینداران جدا است، اگر اندکی نادرست هستند ما خودشان را زیر سوال ببریم نه عبادت و نماز را به کنار بگذاریم.

  در پایان به نمایندگی از چند دستگاه اجرایی برتر و فعالان نماز استان تقدیر به عمل آمد.

  نسخه ویدئویی سخنرانی قائم مقام ستاد اقامه نماز در ذیل قابل مشاهده می باشد

   

  گزارش تصویری

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.