حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹ 7 جماد ثاني 1442 Wednesday, 20 January , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 7916 تعداد نوشته های امروز : 9 تعداد اعضا : 2751 تعداد دیدگاهها : 233×
 • مدیر ستاد اقامه نماز استان اردبیل فعالیت های ۹ ماهه ستاد اقامه نماز استان را تشریح کرد
  ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۹:۴۴
  شناسه : 51550
  1
  مدیر ستاد اقامه نماز استان اردبیل:

  مدیر ستاد اقامه نماز استان اردبیل: دعوت فرزندان به نماز از ابتلای آنها به بسیاری از ناهنجارها جلوگیری می کند.

  پ
  پ

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان اردبیل، ترویج فرهنگ اقامه نماز یک روش معنوی برای مصون سازی نوجوانان و جوانان در برابر آسیب های اجتماعی است و والدین باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند که می توانند با دعوت فرزندان به نماز از ابتلای آنها به بسیاری از ناهنجارها جلوگیری کنند.

  متاسفانه بیماری کرونا شرایط به وجود آورده که اقامه نماز در مساجد محدود شده و برخی از افراد به صورت انفرادی به اقامه نماز می پردازند که در نهاد خانواده ها اقامه نماز می تواند زمینه ای برای ترویج فرزندان به این فریضه الهی شود و کارهای تبلیغی را بهتر و آسان تر می کند.

   والدین نیز به این مهم توجه کنند که زمان مناسبی برای ترویج فرزندان به اقامه نماز است و می توانند با توجه به شرایط محدودیت نماز جماعت خانوادگی برپا و فرزندان را تشویق به عبادت به درگاه خداوند متعال کنند.

   ترویج فرهنگ اقامه نماز یک روش معنوی برای مصون سازی نوجوانان و جوانان در برابر آسیب های اجتماعی است و والدین باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند که می توانند با دعوت فرزندان به نماز از ابتلای آنها به بسیاری از ناهنجارها جلوگیری کنند.

   در ادامه مصاحبه اختصاصی خبرنگار خبرگزاری شبستان از اردبیل با «الله شکر عبدی» مدیر ستاد اقامه نماز استان اردبیل در خصوص ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز و گزارش عملکرد ۹ ماهه این نهاد را در ذیل خواهید خواند:

   با سلام، به عنوان اولین سئوال از برنامه های ستاد اقامه نماز استان در دوران کرونا را تشریح کنید؟

  سلام، تشکر می کنم از خبرگزاری شبستان که فرصت مغتنم را در اختیار ستاد اقامه نماز قرار داد، متاسفانه بیماری کرونا در جهان سبک زندگی ویژه را برای انسان ها تحمیل کرده است و ستاد اقامه نماز نیز بر اساس دستورالعمل های ستاد مقابله با بیماری کرونا برنامه های اجرایی خود را تغییر داد تا بتواند زمینه ای برای کاهش بیماری کرونا در جامعه را فراهم کند.

   البته اجرای برنامه های ترویجی و تبلیغی این ستاد به صورت مجازی در شبکه های اجتماعی از مهمترین راهکارها بود که مانند سایر سازمان ها و نهادها تلاش کرده ایم تا از این روش برای مقابله با بیماری کرونا استفاده کنیم.

   –  برخی از برنامه های تبلیغی که در سال جاری به همت ستاد اقامه نماز صورت گرفته است را بفرمائید؟

  فعالیت های در سال جاری صورت گرفته بیشتر به صورت برنامه های بین سازمانی بوده و با سایر ارگان های دولتی اجرا شده است که اکثر به صورت مجازی و استفاده از ظرفیت سازمان های مختلف بود.

   از جمله آنها می توان به مسابقه پیامکی «آیات نماز» ویژه ماه مبارک رمضان از کتاب «سی روز، سی درس» تالیف حجت الاسلام قرائتی که با همکاری صدا و سیمای مرکز استان اشاره کرد.

   برگزاری جشنواره «نماز» ویژه اصحاب رسانه ها و فعالان خبری استان اردبیل در راستای اشاعه فرهنگ نورانی اقامه نماز با مشارکت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و برگزاری جشنواره سراسری سرود نماز با عنوان «ترنم الهی» از جشنواره های فرهنگی و هنری که به همت ستاد اقامه نماز با همکاری دستگاه ها و نهادهای فرهنگی در راستای عمل به آیه شریفه «الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاهَ » و تحقق منویات مقام معظم رهبری به منظور کشف و شکوفایی استعدادها و سوق دادن فعالیت های آنان به آثار هنری نمازی و نیز افزایش سطح آگاهی نوجوانان و جوانان نسبت به معارف نورانی نماز از دیگر برنامه ها ی اجرایی بود.

  مشارکت در مسابقه های کتابخوانی «مسئله حجاب» و «نماز چیست؟» به مناسبت هفته حجاب و عفاف و هفته قوه قضائیه نیز از فعالیت های که با مشارکت بین سازمانی برگزار و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

   مسابقه کتابخوانی مجازی با عنوان «تجلی نماز در نهضت عاشورا» همزمان با ایام ماه محرم از دیگر مسابقه های بود که با استقبال  گسترده علاقه مندان مواجه شد ونزدیک به هزار نفر از سراسر کشور در این مسابقه شرکت کردند.

   جشنواره تهیه و تولید محتوای الکترونیکی «ندای رحمت» در راستای تشویق آثار فاخر همکاران، اساتید و مربیان قرآنی، دانشجو معلمان و دانش آموزان در موضوعات قرآن، عترت و نماز است که با مشارکت اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل در حال برگزار است.

   –  در خصوص برنامه های آموزشی ترویج فرهنگ اقامه نماز نیز توضیح بفرمائید؟

  پویش جشن تکلیف دانش آموزان برای آموزش شیوه های دعوت فرزندان به نماز با حضور اساتید برجسته کشوری و استانی از جمله این برنامه ها بود که همزمان با ماه مبارک رمضان با همکاری اداره کل آموزش و پرورش و صدا وسیما به صورت نمادین از شبکه استانی سبلان با جلوه های خاص و با موضوع های متفاوت برگزار شد.

   از دیگر دوره های موفق آزموش مجازی «درس هایی از قرآن کریم» بود که بیش از ۱۴۰۰ دانش آموز در این برنامه آموزشی مشارکت داشتند و این طرح با همکاری آموزش و پرورش استان اجرا شد.

   دوره آموزشی «راه روشن» برای مدیران و دبیران اقامه نماز دستگاه های اجرائی در استان اردبیل با هدف دانش افزایی مدیران و دبیران اقامه نماز نسبت به معارف نماز، مهارت افزایی مدیران و دبیران اقامه نماز و همچنین آمادگی بیشتر در پرداختن هرچه شایسته تر به فعالیت های تبلیغی و ترویجی نماز در زمینه تفسیر قرآن برگزار شد.

   دوره های آموزشی اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل با موضوع نماز در کنار فعالیت های ورزشی با حضور جامعه ورزشی استان برگزار و دوره آموزشی نماز برای رابطین فرهنگی واحدهای کارگری استان اردبیل به عنوان سفیران هدایت و آمران به معروف در واحدهای تولیدی نیز از دیگر برنامه های آموزشی در سال جاری است

  –  از دیگر رسالت های ستاد اقامه نماز استان ارزیابی عملکرد ادارات در خصوص ترویج فرهنگ اقامه نماز هست در این خصوص گزارشی بفرمائید؟

   از ابتدای سال جاری با تشکیل اولین جلسه فرآیند ارزیابی عملکرد ادارات کل استان در امر ترویج فریضه اقامه نماز در سال ۱۳۹۸ فعالیت ستاد اقامه نماز شروع شد و تمامی مستندات ارسالی نهادها در سامانه سجاده مورد ارزیابی قرار گرفت.

   البته این جلسه ها در ماه های آینده نیز ادامه داشت و در نهایت خردادماه این ارزیابی ها پایان یافت و آمار این فرآیند به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

   در این فرآیند تعداد ۷۴ دستگاه مورد ارزیابی قرار گرفت و خوشبختانه تمام دستگاه های اجرائی استان از طریق سامانه سجاده فرآیند ارزیابی را خوب انجام داده بودند و از این تعداد ۶ دستگاه به عنوان تقدیر ویژه و ۲۱ دستگاه نیز شایسته تقدیر شناخته شدند و بقیه نیز در رده های قابل تقدیر و تذکر قرار گرفتند و البته در سال های آتی با تقویت سامانه سجاده شاهد همکاری و مشارکت دستگاه ها در بارگذاری مدارک و مستندات عملکرد آنها با قوت بیشتری خواهیم بود.

  البته امسال درحوزه نظارت ، پیگیری و ارزیابی ستاداقامه نماز استان برای اجرای بهتر برنامه های دستگاه های اجرائی استان تفاهم نامه بومی نیز که از برنامه های بومی و  ابتکارتی است انعقاد گردید و در نهایت تفاهم نامه های بومی با امضای معاون توسعه  مدیریت و منابع استانداری ، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و همچنین مدیر کل ادارات کل و ستاد اقامه نماز استان منعقد و جهت اجرا به مدیران  دستگاه های اجرائی استان اعلام شد .

   در حوزه نظارت و ارزیابی همچنین گردهمایی دبیران اقامه نماز دستگاه های اجرائی استان با هدف توجیه تفاهم نامه سال ۱۳۹۹ تشکیل یافت و در این گردهمائی از نفر اول کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ در رشته ی تجربی نیز با اهداء یک جلد تفسیر موضوعی قرآن کریم (تفسیر نور)تالیف حضرت حجت الاسلام والمسلیمن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور و لوح سپاس با امضای قائم مقام محترم ستاد تجلیل به عمل آمد .

  –  دیگر فعالیت های ترویجی ستاد اقامه نماز نیز اشاره ای بفرمائید؟

   کارهای تبلیغی در برپایی نمازهای مناسبتی است از جمله نماز عید سعید فطر، نماز جمعه و نماز جماعت ظهر عاشورا است که متاسفانه به دلیل بیماری کرونا این مراسم معنوی با محدودیت و رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد.

   دیدار با ائمه جمعه شهرستان ها، مدیران نهادهای فرهنگی و دینی، فرمانداران و مدیران کل دستگاه های اجرایی در خصوص برنامه های ترویجی فرهنگ اقامه نیز از دیگر برنامه های اجرایی بود که ماحصل این جلسه ها خوب ارزیابی می شود.

   برپایی جلسه های شورای اقامه نماز دستگاه های اجرایی نیز با وجود بیماری کرونا بسیار منظم با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد.

  بازدید از مساجد و نمازخانه های بین راهی و نمازخانه های واحدهای تولیدی همچون کارخانه واتا و شرکت کشت و صنعت پارس جزو برنامه های نظارتی این نهاد بود.

  در خصوص یاوران نماز نیز فعالیت های خوبی انجام گرفته است و جهت تحقق پیام مقام معظم رهبری با همکاری یاوران نماز در این ایام در پویش همدلی و یاری نیازمندان و با مشارکت موسسه های خیرین پکیج های حمایتی و غذاهای گرم در اختیار نیازمندان قرار گرفت .

  از دیگر فعالیت هایی که باید یادآوری کنم نهضت مسجدسازی است که با حمایت مجمع خیرین مسجدساز ستاد اقامه مناز کشور و استان کمک های مالی و مساعدت هایی برای مساجدی که نیمه تمام بودند و یا نیاز به تعمیر داشت انجام گرفت و در این خصوص با دستگاه های اجرائی استان نیز مکاتباتی صورت گرفته است تا در صورت تمایل بتوانند کمک های خود را به حساب مجمع خیرین مسجد ساز کشور و یا استان واریز کنند تا ستاد مساجدی که نیاز به تعمیر و یا تکمیل دارند شناسائی و احصاء و به ستاد اقامه نماز کشور اعلام نماید .

   – اگر مطلبی در این خصوص دارید بفرمائید؟

  شبکه شاد ظرفیت بزرگی برای آموزش و پرورش در امر ترویج فرهنگ اقامه نماز است که امیدواریم با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان برنامه ترویجی و تبلیغی مناسبی را از این طریق عملیاتی کنیم که برنامه ریزی و رایزنی های نیز در این خصوص صورت گرفته است.

  امسال با توجه به شرایط فعلی جامعه اجلاس استانی نماز را نیز در بهمن ماه سال جاری با عنوان “پیوند نماز ، خانه , مدرسه و مسجد ” و بیشتر برای دانش آموزان و معلمان برگزار و در این اجلاس از دانش آموزان و معلمان و فعالان نماز و همچنین مدیران کل دستگاه های برتر و همچنین خبرگزاری های فعال در امر ترویج و توسعه نماز و برگزیدگان فراخوان ها تجلیل خواهیم کرد .

   

  لینک فضای مجازی

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.