حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ Thursday, 22 April , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 8816 تعداد نوشته های امروز : 12 تعداد اعضا : 3280 تعداد دیدگاهها : 240×
 • جلسه شورای اقامه نماز دانشگاه کردستان با حضور مدیر ستاد اقامه نماز استان برگزار شد
  ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
  شناسه : 57294
  0

  جلسه شورای اقامه نماز دانشگاه  کردستان با حضور مدیر ستاد اقامه نماز و کارشناسان ستاد و مسئولین دانشگاه کردستان برگزار گردید.

  پ
  پ

  به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کردستان، جلسه شورای اقامه نماز دانشگاه  کردستان با حضور مدیر ستاد اقامه نماز و کارشناسان ستاد و مسئولین دانشگاه کردستان برگزار گردید.

  در ابتدای این جلسه حجت الاسلام عجم دبیر شورای اقامه نماز دانشگاه کردستان گزارشی در خصوص عملکرد ستاد اقامه نماز دانشگاه ارائه نمودند و گفت: ما در حوزه نهاد  نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه راهبرد های اساسی برای سال تعیین کردیم که پنج راهبرد اصلی آن مربوط به نماز  و برنامه های آن است.

  ایشان گفتند : بیست و دو نفر امام جماعت داریم و سعی کرده ایم علاوه بر دانشگاه ،خوابگاه ها هم امام جماعت داشته باشند و تلاش ما بر این بوده که امام جماعت هایی به ما معرفی شوند که در سطح دانشگاه باشند و از نظر علم و دانش . دبیر شورای اقامه نماز دانشگاه گفت: علاوه بر فرآهم کردن تجهیزات  لازم برای نماز خانه ها نسبت به بازسازی آنها هم اقدام نموده ایم و دوره های مختلفی در مورد نماز برگزار نموده ایم از جمله آموزش رسانه ای برای ائمه جماعت ، برگزاری محفل انس با قران به منظور پر کردن اوقات فراغت دانشجویان اجرا و سعی کرده ایم مشکلاتی که در خوابگاها و نماز خانه های خوابگاه ها وجود دارد برطرف بکنیم.

  در ادامه حجت الاسلام بیابانی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه های استان ضمن خیر مقدم به مسئولین ستاد اقامه نماز و تشکر از همکاری و همراهی آنها گفت: مهم ترین برنامه ما در حوزه های کاری نهاد توجه به ترویج نماز  است چون نماز زیر بنا است اگر بتوانیم برای نماز کاری بکنیم انجام سایر امور فرهنگی برای دانشجویان راحت تر انجام خواهد شد و ما سعی کرده ایم در این شرایط که ویروس کرونا مشکلاتی را ایجاد کرده است از فضای مجازی حداکثر استفاده را داشته باشیم چه در خصوص اجرای برنامه های آموزشی جه در زمینه پاسخگویی به سوالات دانشجویان و همچنین اجرای برنامه های  فرهنگی در مناسبت های مختلف تا به این وسیله ارتباط مستمر با دانشجویان داشته باشیم.

  حاج آقای بیابانی گفت:در پایان سال عملکرد ائمه جماعت دانشگاه را مورد ارزیابی قرار می دهیم و اگر امام جماعتی در حدانتظارات  دانشگاه نباشد به ادامه همکاری او خاتمه خواهیم داد. امروزه تسلط ائمه جماعت به استفاده از فضای مجازی یک ضرورت است و اگر نتوانند از آن استفاده کنند خود به خود در ایجاد رابطه با دانشجویان و جوانان به مشکل برخورد خواهند کرد مخصوصا در این شرایطی که دیدار های چهره به چهره تا حدودی مقدور نیست . هر چند که ما سعی کرده ایم آموزش هایی برای ائمه جماعت در خصوص سواد رسانه ای و استفاده از فضای مجازی برنامه ریزی و برگزار کنیم.

  مسئول حوزه نهاد رهبری در دانشگاه کردستان گفت: ستاد اقامه نماز استان ارتباط و همکاری خوبی با ما داشته است اما سعی می کنیم از این به بعد ارتباطات را بیشتر بکنیم و با هماهنگی هم  کارهای مناسب فرهنگی را انجام دهیم . ایشان گفتند : ما شاید جزء معدود دستگاه های باشیم که حق القدم ائمه جماعت را به موقع پرداخت کرده ایم و ان شاالله در آینده هم پرداخت به موقع خواهیم داشت.

  آقای دکتر صادقی ریاست دانشگاه ضمن خیر مقدم به مدیر ستاد اقامه نماز و همکاران گفت نماز اصل مهمی در برنامه های دانشگاه است چون امروزه خانواده ها و مسئولین دانشگاه در خصوص آسیب های اجتماعی ائم از اعتیاد و تفکرات انحرافی دغدغه های زیادی دارند، اما وقتی کسی اهل نماز است خیال ما در رابطه با او به مراتب راحت است چون کسی که با نماز مانوس است از اسیب های اجنماعی به دور است. کسی که اهل نماز است نشاط روحی دارد ، آرامش دارد از آسیب ها دوری می کند . دکتر صادقی گفت نقش ائمه جماعت خیلی مهم است پس آنها باید از نظر اطلاعات به روز باشند از نظر رفتار میانه رو باشند ،خود نشاط داشته باشند و تشاط آفرین باشند .حرفایشان برای دانشجویان جذابیت لازم داشته باشند و بتوانند به سوالات دانشجویان پاسخگو باشند و نباید با طرح ها و صحبت هایی افراد علمی را از خود دور کنند و دفع نمایند من معتقدم اگر برای نماز بیشتر هزینه کنیم خیلی بیشتر از آنچه هزینه کرده ایم بهره برداری می نمائیم.

  رئیس دانشگاه کردستان گفت: با ترویج نماز می توانیم از خیلی از مشکلات پیشگیری کنیم باید نمازخانه های ما جذابیت لازم را داشته باشد ، فرش ها و محیط نماز خانه کاملا تمیز باشد، رنگ و نقاشی دیوار نماز خانه تمیز و مرتب باشد تا یک فضای دلنشینی برای نماز گزار داشته باشد.آقای صادقی در پایان صحبت های خود گفت ما امادگی هر گونه همکاری با ستاد اقامه نماز را داریم تا بتوانیم نماز را در بین دانشجویان به خوبی توسعه و ترویج دهیم .

  آقای عظیمی مدیر ستاد اقامه نماز ضمن تقدیر و تشکر از مسئول محترم  حوزه نهاد رهبری در دانشگاه کردستان و آقای دکتر صادقی رئیس دانشگاه و سایر کسانی که در فرآهم کردن این جلسه نقش داشتند تشکر کردند و گفت : در ابتدای صحبت هایم لازم میدانم از اقدامات خوبی که دانشگاه انجام داده است تقدیر و تشکر کنم از جمله پرداخت به موقع حق القدم ائمه جماعت ، تامین امام جماعت برای خوابگاها ،تعمیرو تجهیز و مرتب سازی نماز خانه ها ،ارتباطات خوب در حوزه نهاد رهبری در دانشگاه و مسئولین دانشگاه که موجب شده است خیلی از برنامه های مربوط به نماز به موقع و با کیفیت انجام شود اما قطعا مشکلات و کمبود هایی هم وجود دارد که باید با بررسی لازم و نیاز سنجی نسبت به رفع آن مشکلات اقدام شود ، جلسات شورای اقامه نماز دانشگاه محفل خوبی است برای طرح نقاط قوت و نقاط ضعف و رفع مشکلات با هماهنگی و همفکری اعضا محترم .

  مدیر ستاد اقامه نماز گفت: دانشگاه در همه زمینه ها از نقش مهم و اساسی برخودار است و برای توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز نیز بسیار بسیار مهم است چون قشر جوان در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و این ها به عبارتی مسئولین آینده کشورند و اگر مسئولین دانشگاه بتوانند دانشجویان را به خوبی با نماز مانوس نمایند و همه اهل نماز باشند قطعا سرمایه گذاری خوبی شده برای تربیت مدیرانی متعهد ،با کفایت و مسئول به معنای واقعی برای  اداره فردای جامعه  ایران عزیز، پس ما هر چه در زمینه معنویات و مخصوصا نماز برای دانشجویان تلاش کنیم یک نوع سرمایه گزاری پر بازده ای است که در آینده شاهد ثمرات آنها خواهیم بود ما اگر بخواهیم به توسعه .و ترویج  فرهنگ اقامه نماز در دانشگاه بپردازیم باید با چگونگی رابطه با دانشجویان و نحوه صحبت کردن و چگونگی بیان موضوعات تسلط لازم داشته باشیم تا به راحتی بتوانیم با آنها ارتباط سازنده ای داشته باشیم.

  توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز فقط از راه فرهنگ سازی، تبلیغ و آموزش امکان پذیر است با دستور و با تهدید نمی شود  کسی را با نماز مانوس کرد باید با زیان قران و زبان احادیث که زبانی  روشن و همراه با مهر و محبت است افراد را به نماز دعوت بکنیم .مسابقات کتابخوانی ،برگزاری جلسات پرسش و پاسخ،پاسخگویی به شبهات 

  ، اجرای برنامه هابی آموزشی از طریق فضای مجازی ،تشویق خادمین و فعالان نماز می تواند نقش بسیار موثری در این زمینه ایفا بکند برای ائمه جماعت که ارتباط مستقیم با دانشجویان دارند باید دوره هایی در زمینه شیوه های دعوت به نماز، نحوه ارتباط با دانشجویان و نحوه پاسخگویی به سوالات و سایر مسائل برگزار کنیم تا تسلط کافی داشته باشند جون اگر امام جماعت  به روز نباشد و به مسائل مربوط به نماز تسلط کافی نداشته باشد قطعا در ارتباط با دانشجویان ناموفق خواهد بود .

  آقای عظیمی در پایان صحبت ها پیشنهاداتی ارائه نمودند از جمله برگزاری جلسه  یا حضور رو سا دانشگاه ها ،مسئولین نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها و با حضور نماینده محترم ولی فقیه، برگزاری مسابقه کتابخوانی با همکاری  ستاد اقامه نماز و دانشگاه ،تجلیل از فعالان نماز و پیش بینی  برنامه های سال ۱۴۰۰ ارائه نمودند که مورد توافق قرار گرفت ضمنا مدیر ستاد اقامه نماز پیشنهاد دادند با توجه به اینکه ائمه جماعت درآمدی جز آن حق القدم ندارند در صورت امکان چون ایام عید نوروز است توجهی به آنها بشود .

   

   

  لینک فضای مجازی

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.