جمعه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۰ 28 ربيع ثاني 1443 Friday, 3 December , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 11204 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3536 تعداد دیدگاهها : 299×
همزمان با رونمایی از کتاب “چلچراغ نماز و خانواده” بررسی شد؛ نقش نماز و خانواده در پدافند غیرعامل فرهنگی
۰۶ تیر ۱۴۰۰ - ۹:۱۸
شناسه : 66297
3

نشست آموزشی «خانواده و پدافند غیرعامل با تاکید بر قرآن و آموزه‌های دینی» با حضور حجت‌الاسلام سیدجواد بهشتی مشاور فرهنگی رئیس ستاد اقامه کشور، علی‌اصغر کاراندیش معاون حقوقی، امورمجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی رئیس ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سعید جابری انصاری مشاور معاون پارلمانی و دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارتخانه متبوع برگزار شد.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این نشست به همت کمیته پدافند غیرعامل و همکاری دبیرخانه شورای اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام سیدجواد بهشتی مشاور فرهنگی رئیس ستاد اقامه کشور با بیان اینکه نگاه و چشم‌انداز قرآن به خانواده چندین هزار ساله است، اظهار داشت: هر پدر و مادری که در تربیت فرزندان خود درست عمل کند نسل‌های بعد از آنها نیز از این مهم بهره‌مند می‌شوند و در عین حال ثواب رفتار و اقدامات مثبت نسل‌های بعد به پدر و مادران آنها خواهد رسید.

وی ادامه داد: در کنار اهمیت خانواده موضوع نماز نیز بسیار مهم است، برخی از رفتارهای دینی در طول رسالت پیامبر(ص) مطرح، اما نماز از همان آغاز رسالت بر پیامبر(ص) واجب شد. توجه به این فریضه بیانگر اهمیت آن است و به همین خاطر است که از نماز با عناوینی چون ستون دین یا کلید بهشت و سیمای دین یاد می‌شود.

حجت‌الاسلام بهشتی تاکید کرد: براین اساس دو امر نماز و خانواده بسیار اهمیت دارد، شیطان همیشه به دنبال فرصت برای تهدید انسان‌ها است، به همین منظور در مقابله با دشمن همیشه باید اصولی چون اهداف، امکانات، ابزار و شیوه‌های دشمن را بررسی و در عین حال عملکرد خودمان در مقابله با آن را مورد توجه قرار دهیم. فراموش نکنیم که شیطان به دنبال گسست میان انسان‌ها است و این کار را از خانواده و اطرافیان آن آغاز می‌کند.

مشاور فرهنگی رئیس ستاد اقامه کشور تصریح کرد: مهم‌ترین عامل در سعادت بشری توحید و انسجام اجتماعی است و این انسجام هم از خانواده آغاز می‌شود و وقتی ما در ایجاد این انسجام در خانواده و اطرافیان خود موفق باشیم قطعا شیطان را شکست خواهیم داد. به همین منظور در کتابی که امروز با عنوان “چلچراغ نماز و خانواده” رونمایی خواهد شد ما سعی کردیم ۴۰ فراز در خصوص ارتباط نماز و خانواده را مطرح کنیم.

وی در مورد اقدامات دستگاه‎‌های مختلف کشور در حوزه نماز توصیه کرد: بین تمامی نهادهای فرهنگی و ستاد اقامه نماز تفاهم‌نامه‌ای امضا شده که خواستاریم به این تفاهم‌نامه عمل کنند، در این تفاهم‌نامه‌ها براساس امکانات هر دستگاه برنامه‌هایی پیش‌بینی و امضا شده است اما متاسفانه گاهی در برخی دستگاه‌ها به پایان سال کاری که نزدیک می‌شویم شاهد اجرای ۳۰ تا ۴۰ درصد تفاهم‌نامه‌ها هستیم.

حجت‌الاسلام بهشتی در مورد اقدامات درست برای ترویج فرهنگ اقامه نماز گفت: ما نقش همه نهادها را در کنار هم بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ابتدا باید روی آموزش و پرورش به عنوان پایگاه نسل نو و سپس روی هنر با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما تکیه کنیم و هرفعالیتی در این دو بخش انجام شود کم خواهد بود.

مشاور فرهنگی رئیس ستاد اقامه نماز کشور ابراز داشت: امام زین‌العابدین(ع) رساله‌ای به نام حقوق دارند که ۵۰ حق برعهده انسان قرار داده است که ریشه همه این حق‌ها مربوط به خداوند متعال است، ما اگر بتوانیم رابطه با خدا را گرم و عمیق کنیم آسیب‌پذیری ما به حداقل خواهد رسید، رابطه با خدا که گرم شود به دنبال آن رابطه با خانواده، همسایه، مردم و… درست می‌شود، به همین خاطر است که روز قیامت اولین سوال از نماز است چون اگر نماز قبول نشود سایر موارد هم پذیرفتنی نیست هرآنچه در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم به جامعه مصونیت خواهیم داد و دشمن را مایوس خواهیم کرد.

وی درباره پدافندغیرعامل فرهنگی و اهمیت نماز در این بخش نیز تصریح کرد: پدافند غیرعامل یعنی همه در مقابل شیطان مجتمع شوند، این تهاجم همه جانبه‌ای که شیطان برای آئین، دین، ارزش‌ها و خانواده ما دارد اگر در مقابل آن برنامه‌ریزی و اقدامات عملیاتی داشته باشیم قطعا رسالت ما در پدافند غیرعامل انجام و موفقیت حاصل خواهد شد.

حجت‌الاسلام بهشتی بیان کرد: البته پدافندغیرعامل فرهنگی کار بسیار سخت و در عین حال ظریفی است، در این راستا باید به طور صحیح و درست هزینه کرد زیرا ارتباط مستقیمی با دنیای هنر دارد و باید از تمام ظرفیت‌های هنر همچون صدای خوب، تصویر و رنگ خوب استفاده کرد، وقتی شما یک کتاب را هم می نویسید اگر محتوا خوب باشد اما طرح جلد و حتی کاغذ کتاب خوب نباشد از تاثیر آن کم می‌کند، بنابراین از ظرافت‌های پدافند غیرعامل نباید غافل شد و باید بدانیم که چه حرفی را کجا، کی و به چه کسی بزنیم.

در ادامه این نشست علی‌اصغر کاراندیش معاون حقوقی، امورمجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر قرآن و آموزه های دینی گفت: نماز با نقش تاثیرگذاری که در سلامت فرد و جامعه ایفا می کند، هر دو را از خطرات و آسیب‌های احتمالی مصون نگه می‌دارد.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه پدافند غیرعامل وزارتخانه در ۲ سال گذشته افزود: مجموعه اقداماتی که در پدافند غیرعامل نیز صورت می‌گیرد، می‌بایست منجر به افزایش پایداری و مقاومت انسان از سویی و کاهش آسیب‌ها از سوی دیگر در هنگام مواجهه و رویارویی با خطرها و تهدیدها شده و در نهایت پیروزی و غلبه را برای بشر به ارمغان آورد.

رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در این میان هر اندازه شناخت ما نسبت به عوامل وقوع خطر و تهدید بیشتر باشد، همزمان بهره‌مندی ما از ابزار و تکنیک‌های دفاعی، افزایش یافته و میزان آسیب دیدگی ما کاهش می‌یابد.

کاراندیش خاطرنشان کرد: نماز با نقش تاثیرگذاری که در سلامت جسم و جان نمازگزار دارد و همچنین با تاثیر عمیقی که بر کاهش آلام و آسیب‌های اجتماعی می‌گذارد، بی‌شک یکی از داروهای درمان‌گر در افزایش توان‌مندی ظرفیت‌های انسان و جامعه با خطرات احتمالی است.

وی یادآور شد: بهترین وسیله اصلاح خانواده از فساد و تباهی نیز برپایی نماز است. خانواده اسلامی به عنوان اولین وظیفه خود بایستی فرهنگ نماز و نمازخوانی را در میان اعضای خود گسترش دهد. اگر واقعا فریضه نماز آن طور که شایسته آن است اقامه شود، فساد و فحشایی در جامعه به وجود نخواهد آمد.

حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی مشاور وزیر در امور روحانیت و رئیس ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست با تبریک ایام دهه کرامت و پیروزی مردم در انتخابات ۲۸خرداد و انتخاب آیت‌الله رئیسی گفت: پدافندغیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران است، البته در پدافندغیرعامل تلاش می‌شود از فعالیت‌های غیرنظامی بلکه مدیریتی و فنی استفاده شود، در پدافندغیرعامل همه آحاد جامعه نقش دارند و می‌توان با آمادگی دفاعی در مقابل دشمن اقدامات بازدارنده انجام داد و دشمن را به عقب‌ راند. یک نمونه آن همین انتخابات اخیر است که مردم‌ توانستند با حضور پرشور و باشکوه خود توطئه‌های دشمن را خنثی کنند.

وی ادامه داد: یکی از اصولی که در پدافندغیرعامل مورد توجه است اصل مقاوم‌سازی و استحکام از نظر مادی و معنوی است، باتوجه به این اصل، پایداری و مقاومت مردم در برابر دشمن در گرو مقاومت و ایستادگی تک‌تک آنها است و با این نگاه نقش نهاد خانواده که هسته اصلی شکل‌گیری اجتماع است روشن می‌شود.

رئیس ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: اگر دنبال انسجام و اقتدار جامعه هستیم این مهم با تقویت روحی ایمان و استقامت اعضای خانواده تحقق پیدا می‌کند. از طرفی دیگر اگر به دنبال تقویت هویت دینی و ملی در جامعه هستیم باید از نهاد خانواده شروع کنیم و در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشیم.

حجت‌الاسلام سلیمانی تصریح کرد: در هر جامعه‌ای خطرات، بلایا، مشکلات و تهدید‌هایی وجود دارد اما‌ راه مقابله چیست؛ توصیه قرآن این است: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ»، برای مقاوم‌سازی جامعه باید به مقاوم‌سازی خانواده فکر کنیم و در این مقاوم‌سازی نقش ایمان، عمل صالح به ویژه نماز و نیایش و ارتباط با خدا بسیار تعیین‌کننده و برجسته است.

وی خاطرنشان کرد: به تعبیر روشن‌تر در پدافندغیرعامل نقش نماز و معنویت نقش بسیار مهم و اثرگذاری است، آری نماز در پدافند غیرعامل و آمادگی دفاعی در برابر تهدیدات دشمن یار است و بار نیست.

در بخش پایانی این نشست سعید جابری انصاری مشاور معاون وزیر و دبیر کمیته پدافندغیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تبریک حضور پرشور مردم در میدان انتخابات گفت: جشن انتخابات به خاطر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب است و حضور ایشان بدون شک عاملی برای وحدت همه‌ی گروه‌ها و احزاب بوده و امیدواریم سایه ایشان همیشه مستدام باشد.

وی ادامه داد: کمیته پدافندغیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس سیاست‌های اجرایی پدافندغیرعامل فرهنگی کشور به دنبال بررسی آسیب‌ها و چالش‌های فرهنگ عمومی و همچنین تاثیرگذاری حوزه دین بر فرهنگ و ارتباط گسترده‌ای که پدافندغیرعامل بر کاهش آسیب‌پذیری‌ها دارد تلاش می‌کند تا از تمام ظرفیت‌های خود استفاده کند و با پرداخت به موضوعات مختلف بتواند بستر فرهنگ‌سازی مناسب را در حوزه‌های مختلف فراهم کند.

جابری انصاری بیان کرد: یکی از این حوزه‌ها مربوط به نماز و ارتباط آن با خانواده است، اگر خانواده‌ای در مسیر درست دین باشد و در مسیر تعالی مذهبی قرار گیرد قاعدتا تاثیرگذاری تمامی اعضای آن خانواده را می‌توان در جامعه دید. تلاش ما براین است که از یک هنر متعالی خانواده متعالی را در بستر دینی تقویت و گسترش دهیم تا بتوانیم محوریت جامعه را که براساس مبانی اصیل دینی و انقلابی است محکم‌تر کنیم.

وی افزود: هرچقدر بتوانیم در خانواده و اعضای آن فرهنگ دینی و اسلامی را نهادینه کرده و آموزش‌های لازم را داشته باشیم می‌توانیم شاهد یک جامعه بانشاط و باانگیزه باشیم و جامعه‌ای را بسازیم که خدا محور کارهای آن است و از این رو بسیاری از آسیب‌های اجتماعی به طور خودکار کاهش پیدا می‌کند.

گفتنی است در این نشست علاوه بر حضور رابطین اقامه نماز در حوزه‌های ستادی، مدیران‌کل استان‌ها و رؤسای ادارات شهرستان‌ها به صورت غیرحضوری و از طریق ویدئو کنفرانس (وبینار) همراهی داشتند.

یادآور می‌شود در پایان این نشست از کتاب “چلچراغ نماز و خانواده” تالیف حجت‌الاسلام سیدجواد بهشتی مشاور فرهنگی رئیس ستاد اقامه کشور رونمایی و به رسم یادبود به حاضران در این نشست نسخه‌ای از آن اهدا شد.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.