چهارشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰ 15 صفر 1443 Wednesday, 22 September , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 10238 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 3458 تعداد دیدگاهها : 299×
پاسخ آیت‌ الله خامنه‌ای به چند استفتای جدید/ آیا گریه نماز را باطل می‌کند؟
۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸
شناسه : 69718
0
چند استفتای جدید از آیت‌ الله خامنه‌‌ای درباره امور گوناگون و موضوعات مبتلا روزمره زندگی در سایت منتشر شد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری پاسخ معظم‌له در خصوص چندین استفتاء را منتشر کرده است.

شرح سؤال و جواب استفتائات به این صورت است:

نماز خواندن با غسل باطل

سؤال: غسل جنابت به عهده من بود و بعد از انجام غسل و نماز متوجه اندک چسبی شدم که از پانسمان شب قبل روی دستم باقی مانده بود، آیا لازم است غسل و نماز خوانده شده اعاده شود؟

جواب: غسل و نماز باید اعاده شود، اگر مانع سمت چپ بدن بوده است، کافی است پس از برطرف کردن مانع فقط همان قسمت را به نیت غسل بشویید و اگر سمت راست بوده است، پس از رفع مانع و شستن آن به نیت غسل، بنا بر احتیاط واجب تمام سمت چپ بدن مجدداً به نیت غسل شسته شود.

نماز افراد مسلوس

سؤال: کسی که بیمار است و نمی‌تواند از خروج ادرار جلوگیری کند برای طهارت و وضو و نماز چه وظیفه‌ای دارد؟

جواب: اگر می‌داند که از اوّل وقت نماز تا آخر آن، به مقدار وضو گرفتن و نماز خواندن با وضو، مهلت پیدا می‌کند ‌، باید نماز را در همان وقت بخواند، در غیر این صورت، اگر در بین نماز چند دفعه بول از او خارج می‌شود می‌تواند با هر وضویی یک نماز بخواند یعنی برای هر نماز به یک وضو اکتفا کند، هرچند وضوی‌ او در بین نماز باطل شود، اما اگر به صورت متصل، بول از او خارج می‌شود به صورتی که اگر بخواهد برای هر بار خارج شدن، وضو بگیرد به حرج می‌افتد، می‌تواند با یک وضو، نمازهای متعدد بخواند، به شرط آن که بین دو نماز، بول از او خارج نشود.

چنین شخصی باید در حال نماز، به هر وسیله‌ای، از سرایت نجاست به لباس و بدن، جلوگیری کند و احتیاط واجب آن است که پیش از هر نماز مخرج ادرار را که نجس شده است، ـ اگر حرجی نباشد ـ تطهیر کند.

گریه کردن در حال نماز

سؤال: حکم گریه کردن در حال نماز چیست؟

جواب: گریۀ با صدا برای امور دنیوی، مثلاً به یاد مردگان نماز را باطل می‌کند، ولی گریه از ترس خداوند یا برای امور اخروی یا برای خواستن حاجت دنیوی از خدا، از روی تذلّل در پیشگاه او و همچنین گریه بی‌صدا اشکال ندارد.

وظیفه مأموم در صورت قرائت اشتباه امام

سؤال: اگر امام جماعت در نمازی سهواً قرائت را غلط بخواند و در همین حال به نمازش ادامه دهد، آیا برای نمازهای بعدی می‌توان نمازش را صحیح دانست و به او اقتدا کرد یا اینکه باید احراز شود که نمازهای بعدی‌اش را درست و صحیح می‌خواند؟

جواب: در نمازهای بعدی می‌توان به او اقتدا کرد؛ البته اگر مأموم، اشتباه امام در قرائت را متوجه شود، می‌تواند (به صورتی که موجب بطلان نمازش نگردد)، امام را متوجه کند تا امام، اشتباه را تصحیح نماید؛ وگرنه باید قصد فرادا کند و قرائت را خودش بخواند.

عارض شدن حدث هنگام غسل

سؤال: اگر هنگام غسل کردن، کاری که صرفاً وضو را باطل می‌کند (حدث اصغر) پیش آید، آیا غسل هم باطل می‌شود؟

جواب: غسل باطل نمی‌شود، اما برای نماز باید وضو بگیرد.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.