چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 17 شوال 1443 Wednesday, 18 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13185 تعداد نوشته های امروز : 12 تعداد اعضا : 4108 تعداد دیدگاهها : 299×
یکی از رموز پیروزی ملت ایران نقش مساجد،مومنین و نقش امام جماعت در دوران دفاع مقدس بود
01 مهر 1400 - 13:16
شناسه : 74819
2
مدیر ستاد اقامه نماز استان کرمان:

مسوول روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمان در خصوص هفته دفاع مقدس با مدیر ستاد استان مصاحبه کرد.

پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمان، حجت الاسلام عربپور مدیر ستاد اقامه نماز استان در مصاحبه ای به تشریح نقش مساجد و نماز جماعت در دوران دفاع مقدس پرداخت.

در ابتدا عربپور در پاسخ به این سوال که در چند سالگی توفیق حضور در جبهه را داشته گفت:زمانی که جنگ در شهریور ۵۹ آغاز شد من ۲۴ ساله بودم.با توجه به اینکه یک سال و چند ماه از پیروزی انقلاب گذشته بود ما آماده میشدیم که برویم برای ادامه تحصیل در شهر مقدس قم و اولین روزی که حمله آغاز شد من در شهر قم بودم و آن زمانی که جنگ آغاز شد؛ ما از تصمیم مان منصرف شدیم و دیدیم که لازم است بیاییم در کنار مردم برای دفاع مقدس اقداماتی را انجام دهیم، از این رو برگشتیم به کرمان در امر پشتیبانی برای رزمندگان و همچنین در امر تبلیغات برای جبهه و جنگ اقدام کنیم.

مدیر ستاد اقامه نماز در پاسخ به این سوال که در کدام عملیات ها شرکت داشته بیان کرد:حقیر در عملیات خاصی شرکت نداشته ام؛ اما در دفعات متعدد به عنوان مبلغ در جمع رزمندگان حاضر شدم حتی در خط مقدم و در فاو در جفیر در چذابه در کنار رزمندگان لشکر ثارالله و در کنار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان یک روحانی با رزمندگان همراهی کردم.

حجت الاسلام عربپور در پاسخ به سوال دیگر که شما نقش مسجد و نمازگزاران را در دفاع مقدس چطور دیدید بیان کرد:نقش مساجد،مومنین و نمازگزاران نقش بسیار مهم و اساسی بود چرا که در آن زمان به لحاظ وضعیت ارتش در اوایل انقلاب یک به هم ریختگی وجود داشت و به لحاظ اینکه امکانات محدودی در اختیار ارتش بود ضرورت داشت که بر اساس فرموده حضرت امام (ره)مردم به کمک ارتش و نیروهای مسلح بیایند.از این رو پایگاه و پاتق رزمندگانی که ثبت نام می کردند و دوره های آموزشی رو میدیدند و اعزام میشدند به جبهه مساجد بود.

وی در ادامه افزود: اما در این مساجد آنها که تاثیر گذار بودند؛ امام جماعت مسجد بود در دعوت مردم برای پشتیبانی در دعوت جوان ها برای حضور در جبهه و دیگر مؤمنینی که در مسجد بودند پیر و جوان همه آنهایی که می توانستند برای جبهه و آموزش اقدام میکردند. از جمله خانم هایی که نان تهیه میکردند و می فرستادند برای رزمندگان؛ پس بنابراین نتیجه میگیریم که نقش مساجد،نقش مؤمنین و نقش امام جماعت نقش بسیار مهم و اساسی در پشتیبانی از دفاع مقدس و یکی از رموز پیروزی ملت ایران بود.

در سوال دیگری که از  او  شد در خصوص نماز و نیایش های رزمندگان در دفاع مقدس چنین پاسخ داد:من چون به عنوان روحانی اعزام میشدم و در نمازهای جماعت به عنوان امام جماعت شرکت داشتم فکر میکنم در جبهه های دفاع مقدس برای رزمندگان ما حرف اول نماز بود.چرا که به نماز اول وقت اهمیت می دادند.به نماز شب اهمیت خاصی میدادند به نماز جماعت نیز اهمیت میدادند.

عربپور گفت: اهمیت نماز آنجا در هر حالتی برای رزمندگان ما مهم بود. اتفاقا رمز پیروزی برای رزمندگان در هنگام عملیات همین نماز های اول وقت،نماز جماعت و نماز شب و استغفار و دعاها بود.

وی به یکی از خاطراتشان در جفیر اشاره کرد و گفت:منطقه ای که رزمندگان آنجا سنگر زده بودند؛ منطقه صحرایی بود  و استتار کامل نمیشد انجام شود. ما نماز مغرب و عشاء را در آن محوطه میخواندیم. یک شب که نماز مغرب را خواندیم و بین نماز هم صحبتی شد نماز عشاء را که شروع کردیم دیدیم که توپخانه بعثی ها به سمت منطقه ما داره گلوله شلیک میکند.ما در نماز عشاء بودیم که این گلوله های توپ بالای سرمان مشاهده می شد ما هم در همان حال نمازمان را ادامه دادیم.

مدیر ستاد اقامه نماز استان کرمان به عنوان صحبت پایانی در این مصاحبه بیان کرد: از روزی که جنگ تمام شد و حضرت امام (ره) قطعنامه را پذیرفتند امروز تقریبا ۳۳ سال میگذرد. ما از این جنگ میراث های مهمی را داریم. یادگارهای زیادی به جا مانده است.چرا که هر کدام از این ها درسهای زیادی را برای جوان های ما دارند.در سایه این دفاع مقدس به واسطه تحریم ها و نداشتن سلاح لازم جوان های ما ابتکاراتی را داشتند.خلاقیت هایی را نشان دادند.که اگر امرور ما سلاح های موشکی و همچنین سلاح های پیشرفته دیگر داریم برگرفته از همون دفاع مقدس هست و این ها همه یادگارند ،و لذا به نظر میرسد  که جوانان ما امروز باید با فرهنگ دفاع مقدس آشنایی کامل داشته باشند که اصلا چرا این جنگ شروع شد.چه کسانی جنگ را علیه ما تحمیل کردند.چه کسانی کمک میکردند.چه کسانی در داخل دشمن را کمک می کردند. این ها همه را جوانان ما باید خوب بدانند تا اینکه در کنار درس دفاع مقدس بتوانند با دشمن شناسی و رشادت های دیگر و عرصه هایی که باز هم دشمن علیه این انقلاب و علیه این نظام داره تلاش میکند موفق باشند.

 

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.