دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱ 22 شوال 1443 Monday, 23 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13222 تعداد نوشته های امروز : 11 تعداد اعضا : 4116 تعداد دیدگاهها : 299×
مسجد  یکی از قوی ترین مکان برای ارتباط جمعی دارای آثار فراوانی است
03 مهر 1400 - 10:08
شناسه : 74904
2
دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان گیلانغرب؛ دبیر ستاد اقامه نماز گیلانغرب: مردم گیلانغرب در سخت ترین شرایط جنگ و در زیر توپ و بمباران هوایی دشمن نماز های جمعه و جماعات خود را در دل کوه های اطراف شهر به امامت امام جمعه فقید این شهر مرحوم شیخ فتح الله عسکری اقامه نمودند.
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمانشاه، حسین منصوریان از رزمندگان دوران دفاع مقدس و دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان گیلانغرب در مصاحبه ای به تشریح نقش نماز و نیایش ، نماز جماعت و نیز مساجد در دوران افتخار آمیز دفاع مقدس پرداخت:

حمد و سپاس خدایی که شکسته شدن پیله انسان را در مسیر جهاد فی سبیل الله به «بل احیاء عند ربهم یرزقون» تفسیر نمود و بدینوسیله جامه لا یموتی را بر قامت خلیفه خویش دوخته و او را تا نزد خود بالا کشید و جاودانه کرد.

با عرض تبریک هفته دفاع مقدس و تسلیت اربعین سرور و سالار شهیدان.

فرصت دفاع مقدس یکی از شاخص هایی بود که بخشی از هویت و فرهنگ مارا در پیشانی آن تابیدن گرفت از جمله این درخشش ها در منطقه غرب ایران عزیز و همیشه جاوید ، تجلی مردمانی فداکار، مقاوم و شجاع در دومین شهر مقاوم کشور، گیلانغرب است. با شروع جنگ تحمیلی و نبردی نا برابر توسط ارتش تا دندان مسلح بعث عراق با پشتیبانی دنیای استکبار به سرکردگی شیطان بزرگ، شهر گیلانغرب هم چون دیگر نقاط مرزی مورد هجوم ناجوانمردانه زمینی و هوایی بعثی های از خدا بی خبر قرا گرفت. تانک و نفر بر های ارتش عراق تا اولین میدان ورودی شهر پیش آمدند. مردم با سلاح های ابتدایی و شخصی و اندک سلاح هایی که از سپاه تازه جوانه زده دریافت نمودند ، تمام قد در مقابل دشمن ایستادند و به دفاع از شهر پرداختند؛ طوری که اولین شکست ارتش عراق در دروازه این شهر اتفاق افتاد. لذا صدامیان از بابت سیلی سختی که از  مردم این شهر خوردند کینه ای سخت به دل داشته  و به همین جهت در طول جنگ مدام در زمین و هوا با توپ و تانک و هواپیما های جنگنده خود ناجوانمردانه به این شهر حمله ور شده و در نتیجه گیلانغرب صد در صد تخریب شد.

دبیر ستاد گیلانغرب از چند سالگی ورودش به جبهه توضیح داد: اینجانب در سن ۱۷ سالگی در زمان دانش آموزی با توجه به اینکه شهرمان مورد تجاوز مستقیم دشمن قرار گرفته و این امر باعث شد مردم از شهر آواره و به کوهستان های اطراف پناه ببرند حقیر در این شرایط از طریق سپاه پاسداران گیلانغرب ثبت نام نموده ، اعزام و در جبهه های حق علیه باطل در کنار رزمندگان اسلام به صورت نیروی رزمی و بعضا تبلیغی توفیق حضور داشتم.

منصوریان در پاسخ این سوال که  آیا توفیق شرکت در عملیات های رزمندگان  اسلام را داشته. اظهار کرد: در عملیات مطلع الفجر که در منطقه عمومی گیلانغرب انجام گرفت به همراه چند نفر از همکلاس هایمان و از طریق سپاه در قسمت امداد و انتقال مجروحین و شهدای گرانقدر  افتخار حضور را داشتم. اما بقیه حضور داوطلبانه خود را در کنار رزمندگان عزیز در منطقه عملیاتی و پدافندی حوزه تیپ حضرت مسلم ابن عقیل (ع) که محدوده جغرافیایی آن از قصر شیرین تا سومار بود افتخار دفاع از میهن اسلامی مان را داشتم.

او  در پاسخ به سوال دیگر که جنابعالی نقش مسجد و نمازگزاران را در دفاع مقدس چگونه دیده بیان داشت : همه نیک می دانیم که مسجد به عنوان یکی از قوی ترین مکان برای ارتباط جمعی دارای آثار فراوانی است و بهره گیری از ابعاد مختلف آن در استفاده هرچه بهتر این مکان موثر خواهد بود، مسجد کارکرد های زیادی داشته و دارد. در زمان جنگ علاوه بر محل عبادت و تبلیغ دین و …  پایگاهی برای تبلیغ و ترویج فرهنگ جبهه و جنگ، اعزام نیروها به جبهه، جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی مردم، بسته بندی مواد غذایی، بسته بندی و آماده سازی بسته های فرهنگی برای جبهه ها و دوختن لباس برای رزمندگان عزیز و … بود . همه به این موضوع واقف هستند که مرکز اعزام نیرو  و ارسال کمک های مردمی برای جبهه در دوران دفاع مقدس مساجد بوده اند که نقش اساسی و تعیین کننده ای داشته و اکنون نیز دارند. هدایت و ارشاد ائمه جماعت روحانی در مساجد همیشه منشاء خیر و برکات زیاد بوده و هست لذا با نگاه به آثار مثبت استفاده از بستر و ظرفیت گسترده مساجد و ائمه جماعات روحانی در گذشته و در همه ابعاد می طلبد که امروزه نیز از این ظرفیت بسیار ارزشمند غافل نشده و بیش از پیش از آن در زمینه های مختلف استفاده نماییم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص نماز و نیایش های رزمندگان  اسلام در دفاع مقدس گفت:  شکی نیست که یکی از عوامل بسیار موثر و ارزشمند در تقویت روحیه رزمندگان اسلام استفاده از ظرفیت معنوی فریضه الهی نمازو دعا و نیایش بود چرا که از بعد معنوی ما را آنچنان قوی و شارژ میکرد که دوستان در فضای معنوی بوجود آمده (دعا، نیایش وارتباط با خالق هستی) تعلقات دنیوی  را فراموش کردند و به ادای تکلیف پرداختند. لذا نماز های اول وقت و جماعت در جبهه ها، نماز های شب و دعا های رزمندگان عزیز، گفتن اذان بر بام قله ها و تپه ها در زیر رگبار گلوله و توپ،  بچه ها را وارد فضایی صمیمی از لحاظ روحی و معنوی نموده و از این طریق روحیه می گرفتند. بنابر این ملاحظه می شود که  مهر و جا نماز و تسبیح، قرآن و …  در آثار به جا مانده از شهدای عزیز،  نشان از عنایت خاص آنها به معنویت بوده و یقینا همه باور داشته و داریم که عامل اصلی پیروزی و غلبه نیروهای اسلام در مقابل سلاح های پیشرفته دشمن ، بهره مندی از نیروی ایمان که حاصل همین دعا ها  و نماز ها ی اول وقت با خلوص نیت رزمندگان عزیز بود که دنیا را مات و مبهوت نمود.

منصوریان در ادامه  گفت:  همه ما داستان اذان شهید خوش الهان ابراهیم هادی در جبهه و تسلیم شدن ۱۸ نفر از نیرو های عراقی را در اثر تاثیر این ندای آسمانی شنیده ایم.  لذا باید این گنجینه های ارزشمند حفظ شده و  برای نسل نو و نسل های آینده بازگو شود.

 منصوریان در پاسخ به سوال  خاطره ای از دوران دفاع مقدس دارید، گفت: در تپه شهید حسین پور و در جبهه شهید خوشروان سنگر ما بزرگتر از سایر سنگر ها بود. لذا یک روز نزدیک به غروب بود که تو یو تای مقر در جلوی تپه ما توقف کرده و برادر فیروز منصور پور (فرمانده گردان)  به همراه یک نفر روحانی از آن پیاده شدند؛ افراد تپه جمع شدیم که فرمانده گردان گفت مژده به شما که امام جماعت براتان آمد. حقیر و دوستان همسنگرم بلا فاصله گفتیم برادر منصور پور سنگر ما از همه سنگر ها بزرگتر است؛ لذا افتخار حضور این برادر روحانی را به سنگر ما بدهید که او قبول کرد و از آن شب به بعد نماز ها را به امامت این عزیز گرامی به جماعت اقامه نمودیم.  یک خاطره دیگر اینکه مردم گیلانغرب به علت بمباران هر روزه و اثابت توپ دشمن و تخریب صد در صد شهر در کوه های اطراف در میان صخره ها، آلونک هایی با همت خود احداث که شکل اردوگاه به خودش گرفته بود  و به سختی در آن زندگی می کردند و در سخت ترین شرایط و در زیر بمباران دشمن در زیر چادر ، مراکز نظامی و فضای باز و … از فریضه الهی نماز غافل نشده و نماز جمعه و جماعت را به امامت امام جمعه فقید شهرستان مرحوم شیخ فتح اله عسکری اقامه می کردند .

وی  بیان خاطرات و پرداختن به موضوعات مطرح شده را نیازمند نوشتن در کتاب ها برای فراموش نشدن آنها دانسته و مطالب فوق را فقط تلنگری در حد تجدید خاطره عنوان نمود.

توضیح: شهرستان  گیلانغرب در طول جنگ تحمیلی بارها مورد هجوم ناجوانمردانه ارتش بعث عراق از طریق زمین و هوا قرار گرفت به طوری که در نتیجه ۱۵۰ بار بمباران هوایی، موشک باران و گلوله باران آن، تعداد ۳۰ روستا و شهر گیلانغرب به میزان صد درصد تخریب شد. ایثار، شجاعت، پایداری و استقامت مردم این دیار در مقابل تهاجم وحشیانه دشمن، تقدیم ۷۵۰ شهید والامقام، بیش از ۲۳۰۰ جانباز، ۱۳۳ آزاده سرافراز و ۱۲ هزار رزمنده با تشکیل تیپ مستقل مسلم بن عقیل از بین جوانان غیور این دیار گواه و مبین این مدعا است. حماسه مقاومت مردم این خطه در دوران دفاع مقدس باعث شد تا گیلانغرب افتخار عنوان دومین شهر مقاوم کشور را از زبان مقام معظم رهبری کسب کند مردم این خطه در دوران جنگ تحمیلی هیچ گاه شهرودیار خود را ترک نکردند و در شدید ترین وضعیت جنگی هم در حاشیه شهر و در دامنه ارتفاعات سکنی گزیدند بگونه ای که حتی نماز جمعه راهم تعطیل نکردند.

روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمانشاه

دوم مهر ماه ۱۴۰۰

نمایی تخریب مسجد جامع گیلانغرب در اثر توپ و بمباران هوایی رژیم بعثی عراق

اقامه نماز جماعت یادگاران تیپ مسلم ابن عقیل سال ۹۸ منطقه عمومی نفت شهر

 

بازدید و تجدید خاطره یادگاران تیپ مسلم ابن عقیل (ع) از منطق عملیاتی دوران دفاع مقدس(سال۹۸)


نمایی از اردوگاه هایی که در دل کوه ها اطراف شهر  به همت خود مردم گیلانغرب احداث گردید

 

 

 

سخنان مقام معظم رهبری در جمع مردم گیلانغرب بعد از پذیرش قطعنامه

 

اقامه نماز جماعت به امامت امام جمعه فقید گیلانغرب مرحوم حاج شیخ فتح الله عسگری در جمع رزمندگان دوران دفاع مقدس در گیلانغرب

 

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.