جمعه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 19 شوال 1443 Friday, 20 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13194 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4112 تعداد دیدگاهها : 299×
جلسه شورای منطقه سه ستاد اقامه نماز برگزار شد
25 مهر 1400 - 14:29
شناسه : 77777
0
جلسه شورای منطقه سه ستاد اقامه نماز با حضور مجازی سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز، سید علی مهدیان معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی و با حضور مدیران ستاد های اقامه نماز کهگیلویه و بویر احمد، اصفهان، یزد، بوشهر، چهارمحال بختیاری، فارس به میزبانی اداره کل راهداری حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویر احمد صبح روز یکشنبه 25 مهرماه برگزار شد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، دکتر سید احمد زرهانی، با اشاره به دو نکته توضیح داد: بازگشایی تدریجی مدارس و دانشگاه ها از مهم ترین اتفاقات خوب است.  نقطه حرکت ما در ۳۱ سال پیش دستگاه تعلیم و تربیت بوده و کار ستاد اقامه نماز رسیدگی به تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان در سراسر کشور با اقامه نماز، آموزش فلسفه نماز و ترویج معارف نماز است.

امروز هم این ضرورت به قوت خود باقی مانده و قطعا راه خوبی را در پیش گرفته است. ما باید ببینیم که فارغ التحصیلان می توانند درست نماز بخوانند و قرائت کنند.

زرهانی افزود: باید ببینیم انگیره قرائت و اقامه نماز را  بدون نظارت و  براساس خود انگیختگی و قلبی  اعتقاد دارند یا کم و کاستی ای در این زمینه وجود دارد.

زرهانی با اشاره به روند برگزاری چنین جلساتی گفت: با توجه به سرمایه گذاری علمی و دینی و تشکیل این جلسات باید  کاستی ها را بشناسیم و برای رفع آن اقدام کنیم.

او در ادامه توضیح داد: انشالله بازگشایی مدارس با همت دولت جدید به تدریج اتفاق میافتد و باید چند هدف را برای برنامه ریزی در پیش بگیریم که هدف اولمان آماده سازی نمازخانه ها است.

بالاخره در سال تحصیلی گذشته فرصت اقامه نماز به صورت جماعت فراهم نشده. آماده سازی نمازخانه ها و برنامه ریزی برای حضور امام جماعت باید انجام شود؛ همچنین مدیران مدرسه با انجمن اولیا در چنین زمینه هایی باید همکاری کنند.

او بیان کرد: در هر استان ما باید جلسه ای با مدیران آموزش و پرورش داشته باشیم و آمادگی های لازم را انجام دهیم.

باید دستور العمل ها و بخشنامه های لازم به مدارس فرستاده شود و به محض آنکه خطر کرونا کمتر شد یا مقامات مسوول اجازه برگزاری نماز جماعت را به ما دادند ما برای برگزاری اقامه آن اقدام کنیم.

زرهانی با توجه به آموزش روحانیون گفت: آموزش روحانیون و امامان جماعت مدارس نقش اساسی دارد که ما باید با کمک وزارت آموزش و پرورش در سال یک بار ارتباط با امامان جماعت مدارس را فراهم کنیم و صاحب نظران تربیت و تعلیم اسلامی با آن ها دیدار داشته باشند.

زرهانی با اشاره به کتابخانه های مدارس گفت: کتابخانه و انتشار معرفت نسبت به فلسفه نماز و نسبت به نماز برای ما اهمیت اساسی دارد. در عصری که ما زندگی می کنیم یک جریان بزرگ مادی بر رسانه های دنیا و فضای مجازی سلطه دارد و تلاش می کند که نسل نو را خالی از معنویت پرورش دهد.

همچنین رساله ما این است که وسیله فهم معارف را فراهم کنیم. بیش از یک سال پیش حجت الاسلام والمسلمین قرائتی وزیر آموزش و پرورش دستور العملی را فرستادند تحت عنوان اتاق فکر مدارس و در آن دستور العمل ساز و کارها و برنامه های مناسبی را در دست اقدام پیش بینی و ابلاغ نمودند. در این زمینه هم خواهشی دارم  که  همکاران عزیزم این مجموعه را مطالعه کنند.

زرهانی در ادامه بیان کرد: برنامه هایی را معاونت فرهنگی برای بازگشایی مدارس و سال تحصیلی در ۹ عنوان فرستاده که این برنامه ها از روند خوبی برخوردار است و حتما باید اجرایی شود.

مدیران ستاد اقامه نماز هم باید اشراف داشته باشند بر اجرایی کردن این موارد و روی این ها توافق شده و دوجانبه ابلاغ صورت گرفته است.

او با تاکید بر فرهنگسازی بیشتر به مدیران ستاد اقامه نماز استان  گفت: از صدا و سیما باید کمک بگیریم؛ شما چهره های شناخته شده و فرهنگی استان خودتان هستید و مورد  اعتماد استاندار، امام جمعه، سازمان تبلیغات و نهادهای فرهنگی ارشاد و … هستید؛ باید راهی را بازکنید که صدا و سیمای استان با شما یک ارتباط خوبی داشته باشد.

زرهانی در ادامه تاکید کرد: از ظرفیت شورای اقامه نماز استان باید استفاده شود؛  هر یک از شما می توانید یک اهرم قوی باشید، کشور ما به گونه ای است که عقل ها و اراده ها کار ساز هستند. مثلث عقل، اراده و ایمان در کنار هم می توانند اتفاقات خوبی را رقم بزنند. براین اساس آن چیزی که ما می توانیم انجام دهیم این است در شرایط جدید فضایی را مدیریت کنیم که به کمک آن فضا بتوانیم حرکت های نویی را سازماندهی کنیم.

زرهانی اضافه کرد: در این حوزه باید یک مدل مفهومی را طراحی کنید که مطالبات و انتظارات ستاد اقامه نماز از هر دستگاه را در افق داستانی موید کنید. اگر ما دست روی دست بگذاریم و توقف داشته باشیم قطعا این ارتباط به جایی نمی رسد.

ما باید ارتباط عمودی و افقی داشته باشیم و همه چیز به دو صورت جلو رود. شما باید برنامه هایی را که برای هر وزارتخانه فرستاده شده را تجزیه و تحلیل کنید.

از حضرت آقا آموخته ایم که باید در هر حوزه یک سند راهبردی داشته باشیم؛ شاید خیلی ها بگویند نیازی نیست و ما هم در این مورد به طرز فکرشان احترام می گذاریم؛  ولی معتقدیم یک مدیر آینده نگر و دقیق افق بلند مدت را باید ببیند و در ذیل آن افق بلند مدت و کوتاه مدت را داشته باشد. با توجه به پیش نویس های ارسال شده برای مدیران ستاد اقامه نماز استان  به اطلاع رسیده که نیاز به اصلاح دارد و امروز مورد اصلاح قرار گرفته است.

او تصریح کرد: باید سند اقلیمی و استانی تنظیم شود که در این سند دو تا بخش روشن باید تکلیفش تعیین شود که بخش اول تکلیف و مسوولیت های ستاد اقامه نماز است که ستاد اقامه نماز در ۲۰ سال آِینده چه کارهای مهمی را باید انجام دهد.

باید عصاره این کارهای مهم در سند استانی آورده شود؛ همانطور مانند آب و هوا و ادبیات، هر استان باید هرجا یک روند و گردش کاری را در پیش بگیرد.

در استان ها کارشناس، سازمان برنامه و کسانی هستند که عشق به نماز دارند و از طریق این دسته افراد می شود خیلی از کارها را انجام داد.خصوصا با اشتراک گذاری این گزارش ها  در سایت ستاد اقامه نماز خوب است که همگی در روند جلو رفتن این اتفاقات قرار گیریم.

زرهانی در آخر گفت: تشکر ویژه دارم از همگی بابت پیگیری و همدلی ای که در کارها و روند اجرایی شدن آن ها با تلاششان داشته اند. در این دو سال با توجه به زیاد شدن مشغله و حجم کاری ایجاد شده کارها را به خوبی جلو رفته و امیدوارم هرچه زودتر شرایط بیماری تمام شود تا بتوانیم سفرهای استانی خود را شروع کنیم.

 

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.