چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱ 3 ربيع أول 1444 Wednesday, 28 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14498 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 4273 تعداد دیدگاهها : 299×
مقاله ای از شیوه های دعوت به نماز کارکنان در ادارات
25 مهر 1400 - 14:58
شناسه : 77844
6

مقاله ای با عنوان شیوه های دعوت به نماز کارکنان در ادارات در روزنامه استانی پیام مردم سمنان شماره ۵۷۱۱ به تاریخ دوشنبه ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۰ به چاپ و در خدمت کارمندان ادارات رسید.

پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان سمنان، در ادامه این مقاله را می توانید مشاهده کنید.

نویسنده مقاله علی یزدانیان دبیر ستاد اقامه نماز شهرداری سمنان

چکیده:

نماز باعث سلامت روح و روان و دوری از فساد در محیط اداری می شود.اثرات اقامه نماز در ادارت، تواضع در برخورد با ارباب الرجوع و کاهش استرس در کارمندان و تقویت مسوولیت پذیری و  وجدان کاری می باشد.

ترویج فرهنگ نماز در سازمان ها موجب همدلی و معنویت کارکنان می شود. در این مقاله برآن شدیم ، راه های دعوت به نمازبرای کارکنان در ادارت را بررسی کنیم .به آیه هایی که درباره دعوت به نماز در قرآن آمده بود پرداختیم. تاثیر برگزاری نماز در ادارت، نظر رهبر درباره نماز جماعت در ادارات، علت توجهی به نماز اول وقت در ادارات، عدم تداخل کار ارباب الرجوع با وقت نماز، شرایط نمازخانه ها در ادارات را بررسی نمودیم.

کلید واژه : دعوت به نماز کارکنان، برگزاری نماز در ادارات، مهارت دعوت به نماز، نظر رهبر درباره نماز در ادارات.

 مقدمه:

هر مؤمن در محیط اداری یکی از یاوران نماز است. کارمندان ریشه اعتقادی و رفتاری از خانواده هایشان هستند.

اقامه نماز اول وقت باید دغدغه اول مدیران باشد . همانطورکه در ادارات به اتاق مدیران رسیدگی می شود باید به نمازخانه ها هم توجه شود. نمازخانه ادارات محل مطمنی برای ارتباط مومنان با یکدیگر و اطلاع رسانی از اوضاع یکدیگر و یاری رساندن به هم برای رفع مشکلات مادی و معنوی است.

امام علی (ع) می فرماید:

نماز به همه وجود انسان آرامش می بخشد، چشم ها را خاضع و خاشع می گرداند، نفس را سرکش را رام و دل ها را نرم و تکبر و بزرگ منشی را محو می کند. نفوذ شیطان تدریجی است.

دعوت به نماز در قرآن:

هر روز ۲۲ بار کلمه حی ( یعنی بشتابید) در اذان و اقامه گفته می شود. امام جعفر صادق (ع) می فرماید ( یا معشر الشعیه کونو النا زینا و لا تکونو علینا شیا) – ای گروه شعیه زینت ما باشید نه باعث ملامت و سرزنش ما و همچنین فرمودند موقع نماز چنان بسوی نماز بشتابید که بگویند اینها جعفری هستند.

درباره ارزش نماز جماعت، رسول اکرم (ص) فرمودند: نماز کسی که صدای اذان را بشنود و بی سبب در نماز جماعت شرکت نکند، ارزشی ندارد و امام رضا (ع) نیز در مورد علل سفارش اسلام به نماز جماعت فرمود: خداوند متعال نماز جماعت را قرار داده است که شعائر اسلامی  و معارف الهی همانند اخلاص، توحید، ارزش های اسلامی، عبادت و نیایش برای خدا آشکار شود ، زیرا با علنی بودن حجت خداوند بر مردم شرق و غرب عالم تمام می شود.

در قرآن کریم دعوت از طرف خداوند توسط پیامبر اکرم برای مومنین ارسال شده است . ( قل لعبادی الذین آمنو یقیمو الصلوه ) دعوت کن بندگان مومنم که نماز را به پا دارند.

( و استعینو بالصبر و الصلوه) در زندگی خود از صبر و نماز یاری بجویید.

امام حسین (ع) به یزید پیام داد: جنگ را از تاسوعا به تعویق بیاندازید چون نمازم را دوست دارم و میخواهم یک شب دیگر نماز بخوانم.

نمی شود کار را برای موفقیت با نام خدا شروع کرد اما به دستور خدا جواب نداد. ( حافظو علی الصلوات و الصلاه الوسطی و قومو لله قانتین) در انجام همه نمازها بخصوص نماز ظهر کوشا باشید و از روی خضوع و اطلاعت برای خدا بپاخیرید.

حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) ظهر عاشورا در میدان جنگ نیز نماز اول وقت را با تاخیر نینداخت و امام صادق در حدیثی معروف می فرماید: ( شعیان ما را با رعایت اوقات نماز امتحان کنید).

تاثیرات برگزاری نماز در ادارات:

*تواضع در برخورد با مراجعه کنندگان.

*کاهش استرس در کارمندان و ایجاد آرامش با یاد خدا.

*تقویت مسوولیت پذیری و وجدان کاری.

*موجب همدلی و معنویت کارکنان.

*ایجاد صمیمیت به دور از فضای اداری و رسمی با قرار گرفتن مدیر و معاونان در بین کارکنان ودر جریان قرار گرفتن مدیر با مشکلات کارکنان.

*سبب سلامت روح و روان و دوری از فساد اداری در محیط اداری.

دعوت به نماز در ادارات:

*پخش صدای اذان در ادارات: صدای اذان کارکنان را متوجه وقت نماز می کند. سیستم صوتی و بلندگوها باید کیفیت مطلوبی داشته باشند نه صدای گوش خراش و بی کیفیت ها بلندگوها. در سر وقت بجای اوردن نماز تاکید شده، نباید کارکنان به این فکر باشند که خواندن نماز را به خانه موکول کنند.

*برگزاری اردوهای زیارتی- تفریحی کوتاه مدت مثلا به قم و جمکران و مشهد و شیراز

*توزیع مسابقه پرسش و پاسخ و در نظر گرفتن جایزه برای پاسخگویان.

*برگزاری نمایشگاه های کتاب و محصولات فرهنگی با بن تخفیف در نماز خانه های ادارات.

*تحریک و تقویت انگیزه حضور در نماز جماعت در میان کارکنان ادارات.

*دایر شدن صندوق قرض الحسنه مخصوص کارکنان اداره. ( از آنجایی که حقوق کارکنان کم است و نیاز مبرم به وام دارند ، صندوق قرض الحسنه مخصوص کارمندان دایر شود.

*برگزاری جلسات اداری در نمازخانه قبل و یا بعد از ساعات نماز ، که سبب شرکت بیشتر افراد در نماز و تداعی نماز با خاطرات خوش می شود.

*برگزاری جشن تکلیف فرزندان کارکنان و تشویق آن ها.

 به روز رسانی کناب های کتابخانه ادارات با کتابهایی با محوریت نماز.*

  *حضور مدیران در نماز جماعت ادارات و تجلیل و تقدیر از مشارکت نمازی دستگاه.

 برگزاری دوره آموزشی مصوب فعالان اجرایی اقامه نماز دستگاه.*

 پرهیز از سخنرانی طولانی و تکراری که باعث بی علاقگی و گریز کارمندان نشود.*

*تشکیل جلسات شورای اقامه نماز و برگزاری منظم جلسات مطابق با شیوه نامه مربوط.

نظر رهبری درباره برپایی نماز جماعت در ادارات:

رهبر معظم پیرامون اقامه نماز در ادارات فرمودند: ((با توجه به اهمیت خاص نمازهای یومیه و تاکید زیادی که بر اقامه نماز در اول وقت شده است و با توجه به فضیلت نماز جماعت، مناسب است مسولین امر روشی را اتخاذ کنند که کارمندان بتوانند در خلال ساعات کار اداری نماز واجب را بطور جماعت در اول وقت و در کمترین زمان بخوانند، ولی باید به گونه ای  مقدمات این کار را فراهم کنند که نماز جماعت در اول وقت بهانه و وسیله ای برای تاخیر انداختن کارهای مراجعه کنندگان نشود. نماز خانه باید پاتوق مومنین باشد.

به فرموده آیت الله بهجت (ره) اقامه نماز اول وقت مانند خوردن لیمیمو شیرین است که اگر فردی در همان اول نماز را اقامه کند از برکات و خیرات این فرضیه الهی بهره مند شده در غیر این صورت از برکات کمتری بهره مند می شود.

بی توجهی به نماز اول وقت در ادارات:

رعایت نماز اول وقت در همه زمان ها و مکان ها از جمله ادارات و نهادهای دولتی نیز همواره مورد تاکید علما و مسئولان تراز اول کشور بوده است که به عنوان نمونه می توان به  این نامه ترویج توسعه فرهنگ نماز مصوبه هیت وزیران اشاره کرد که در ماده ۲ ان  وزرا و یا بالاترین مقام اجرایی دستگاه هایی مشمول این ایین نامه متصدی اقامه نماز در دستگاه های اقامه نماز در دستگاه تحت نظر خود معرفی شده اند و در بند چهار نیز امده است در تمامی دستگاه های مشمول این ایین نامه برای ایجاد امکان برگزاری نماز در اول وقت اقدامات لازم به عمل آید و تمامی جلسات و اجتماعات حتی الامکان به گونه ای تنظیم شود که با وقت نماز تلاقی نداشته باشد . بعضی کارمندان طولانی شدن نماز و عدم امکان ارتباط با ائمه جماعت سالمند را دلیل اجتناب از نماز میدانند.

تداخل کار ارباب الرجوع با وقت نماز:

البته در برخی موارد جلساتی که ممکن به صورت اضطراری رخ می دهد که ممکن است زمان ان با وقت شرعی تداخل پیدا کند که البته این موارد جز استثنائات است و اگر فراگیر شود اقدامی غیر قابل پذیرش است.

امروزه در ادارات ساعت مخصوصی برای نماز و ناهار در نظر گرفته شده است و در بسیاری از ادارات به علت اگاهی ارباب رجوع این مسئله در این ساعت مراجعات کمتری صورت می گیرد اما به هر حال انچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که واجب،  راه انداختن کار مردم و مستحب، نماز جماعت اول وقت است  البته می توان با فرهنگسازی درست برای اقامه نماز کاری کرد در این ساعات مراجعه کنندگان نیز مشغول نماز شوند و جز در موارد استثنائی و خالص مراجعه صورت نگیرد.

برگزاری نمایشگاه اثار هنری و ادبی با موضوع (( ایده و تجربیات موفق در دعوت به نماز))

عکس و مسابقه کتابخوانی و نقاشی و مقاله نویسی و شعر و رمان و قصه و خاطه و فیلمنامه نویسی و نمایش نامه ، فیلم کوتاه ،  انیمیشن ، طرح های گرافیکی از قبیل پوستر ، اینفوگرافی و تابلو مقاله  ، (( محصولات نذم افزاری و سخت افزاری کمک آموزش (( بازی و سرگرمی ، فرهمگی و اموزشی شرکت کنند.

شرایط نمازخانه ها در ادرات:

باید فضای نماز خانه ها متناسب در شان ارباب رجوع و کارکنان باشد و نمازخانه در طبقه ای که دسترسی مناسب به سایر اتاق ها را دارد واقع شده باشد در بعضی ادارات به خطر عدم وجود امکانات از قبیل اب گرم، اسانسور باعث کم شدن مراجعه کنندگان به نماز می شود و عده ای نتوانند در نماز جماعت شرکت کنند . در اسلام به پاکیزگی محل نماز تاکید شده است.

عدم رضایت وضعیت بهداشتی نظیر بوی عرق بدن و پاها و جوراب در تابستان ، از علل عمده عدم استقبال کارمندان از نماز جماعت است و سبب گاهش تعداد نمازگزاران میگردد. می بایست ستاد اقامه نماز ، بودجه  ای را صرف تعمیر و تجهیز نمازخانه ها در نظر گرفت.

در توالت ها  سیستم تهویه هوا و در نماز خانه کولر در تابستان و شوفاژ در سرما به درستی کار کند  ، که سرما و گرما نمازگزاران را اذیت نکند . در ادارات ایجاد نمازخانه مجزا و مناسب  ، تهیه مهر ،  جانماز ، چادر برای بانوان ، قران ، کتاب های ادعیه  ، نصب  تابلوهایی از سخنان ارزشمند و دعاهای نماز و برگزاری مستمر منظم نماز اول وقت و قرائت قران تاکید شده است . شاید کمتر اداره یا شرکتی دران نمازخانه نداشته باشد . گاهی نماز خانه های ادارات با کمبود امکانات مواجه اند  ، اما اصل کار باید مورد تقدیر قرار گیرد.

نتیجه گیری:

کارمندان باید با فرهنگ نمار خو بگیرند و بدان علاقه مندشوند . نماز خوان نباید با اجبار و الزام صورت گیرد باید زمینه های لازم انتخاب ازادانه و از روی میل و رغبت ایجاد گردد تا نماز خاوندن در دل و روح کارمندان خو بگیرد.

بی توجهی به نماز در ادارات را به بهانه مشکلات اقتصادی و در گیری فکری و مشکلات خانونوادگی نباید دانست ، بلکه به علت نداستن اهمیت و واقعیت نماز و تنبلی و ضعف ایمان است . هر کارمند در هر جایگاهی که باشد ،  به مقداری که در دعوت دیگران و ترویج اقامه نماز فعال باشد.

به همان میزان در تقویت ین اثار با برکت سهیم باشیم . باید به کار بگوییم وقت نماز است نه که به نماز بگوییم کار دارم!!

دستگاه با ستاد اقامه نماز کشور و نظارت مستمر بر عملکرد نمازی دیتگاه باید تعامل داشته باش  . باید به عدم تداخل برنامه ها  با وقت نماز توجه کرد.

منابع:

قرائتی، محسن، شیوه های دعوت به نماز، انتشارات مرکز فرهنگی درسهایی از قرآن.

عصاره، علیرضا، شیوه های آشنایی با نماز.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.