دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱ 11 محرم 1444 Monday, 8 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14005 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 4172 تعداد دیدگاهها : 299×
برگزاری اولین اجلاس شهرستانی و دانش آموزی نماز در شهرستان انگوت
11 دی 1400 - 14:42
شناسه : 89597
8
اولین اجلاس شهرستانی و دانش آموزی نماز در شهرستان انگوت برگزار شد.
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، اولین اجلاس شهرستانی و دانش آموزی نماز با موضوع پیوند نماز ،خانه ،مدرسه و مسجد به مناسبت ۹ دی و دهه بصیرت، با حضور امام جمعه، فرماندار شهرستان انگوت، مدیر و کارشناس نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز استان، معاون پرورشی و فرهنگی، رئیس اداره قرآن،عترت و نماز اداره کل آموزش و پرورش استان، مدیر، معاونین، کارشناسان آموزش و پرورش انگوت و مسئولین شهرستانی،خانواده معزز شهدا، فرهنگیان و دانش آموزان در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش شهرستان انگوت برگزار شد.

 در این اجلاس ابتدا آیاتی چند از کلام الله مجیَد تلاوت شد؛ سپس جوادی مدیر آموزش و پرورش شهرستان انگوت ضمن خیر مقدم گویی خدمت میهمانان و مدعوین و تقدیر و تشکر از حضور پرشورفرهنگیان و دانش آموزان، به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اینکه چرا ۹ دی روز حماسه نامگذاری شده است، گفت: اگر صدها بار برای هوشیاری این ملت سجده شکر به جا آورده شود باز هم کم است. حماسه ای که محاسبه دشمن را بهم ریخت. محاسباتی که با همکاری و برنامه ریزی عده ای اقلیت در داخل از روی بغض و کینه شکل گرفته بود. اما در این روز حماسی یک بار دیگر امت اسلامی با بصیرت عمل کرد و دشمنان نظام مایوس شدند.

جوادی در ادامه به اهمیت و جایگاه نماز اشاره کرد و گفت: نماز و اقامه آن در سطح جامعه مسوولیت همگانی است همه ما در این مورد دخیل هستیم همچنان که آموزش و تربیت در مدارس بر عهده ما است آموزش نماز هم بر عهده ما معلمان است.

وی در ادامه با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) گفت: توقع و انتظار این است که مسئولان عظمت این مسئله را در یابند و گام در عمل بگذارند و بدانند یکی از عوامل کاهش آسیب های اجتماعی نماز است. اگر نماز جایگاه خود را پیدا کند موفقیت در جامعه ساری و جاری می شود.

حجت الاسلام و المسلمین قدرتی امام جمعه شهرستان انگوت نیز در این اجلاس ضمن تبریک ۹ دی و تسلیت شهادت حاج قاسم سلیمانی و شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: جامعه شناسان جامعه را به سه قسمت تقسیم می کنند: لایه فوقانی،لایه میانی و لایه تحتانی. لایه فوقانی امامت و ولایت است که مثل ناخدای کشتی سعی می کند در طوفان و موج کشتی را به ساحل امنیت برساند. لایه میانی یعنی خواص است و لایه سوم لایه ی توده مردمی است که رکن اساسی جامعه است.

او در ادامه بیان کرد: خواص جامعه مثل یک اتوبان و یک شاهراه است ، خواص گروهی از مردم هستند که دست مردم را بگیرند و به امت برسانند و بعد دست امت را به ولایت وصل کنند و بنابراین خواص باید جایگاه خود را بشناسند زیرا می توانند در هر شرایط  و در هر زمان جریان سازی کنند.

قدرتی در ادامه افزود: پیامبر اکرم(ص)می فرمانید: اگر خواص جامعه اصلاح بشود توده مردم نیز اصلاح می شوند. خواص همان علما و دانشمندان هستند، معلمین و کسانی که اهل علم هستند. پس معلم خواص جامعه است و صرفاً اندوخته های ذهنی خود را نباید به دانش آموزان مستقیما انتقال دهد بلکه اندوخته های ذهنی خود را به رفتار سازی تبدیل کند و با بصیرت باشد چرا که بصیرت ایمان است بصیرت علم است و ایمان بصیرت می آورد، بصیرت آن است که انسان علم را به باور و ایمان تبدیل بکند و بصیرت یک دانش است و خواص باید بصیرت داشته باشند. در ۹ دی خواص مدیریت کردند و مردم را به صحنه آوردند و مردم هم این حماسه ۹ دی را به وجود آوردند.

در ادامه این جلسه عبدی مدیر ستان اقامه نماز استان اردبیل نیز ضمن تبریک روز بصیرت و میثاق با ولایت و تسیلیت شهادت حاج قاسم سلیمانی و شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و تقدیر و تشکر از عوامل تشکیل و برگزاری این اجلاس حدیثی از حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد که می فرمایند: خداوند سبحان ایمان را برای نجات از شرک و نماز را برای دوری از تکبر و غرور قرار داده است.

وی گفت: یک ششم آیات قرآن به نماز اشاره دارد یعنی ۱۰۰۰ آیه در رابطه با نماز است و اهمیت آن را می رساند این امر نشانگر آن است که نماز حلال مشکلات است و مانع آسیب های اجتماعی می شود.

عبدی در ادامه با اشاره به آیه شریفه « و امُراهلَکَ بالصلوه » که می فرماید:  اهل خود را به نماز امر کن افزود: این آیه برای همه مسلمانان الگو و نمونه است.

عبدی گفت: امام خمینی می فرمایند: نماز کارخانه آدم سازی است و عامل بسیاری از جرم ها و خیانت ها، دوری از نماز است و آنچه که می تواند از فساد و آسیب های اجتماعی جلوگیری کند نماز است. بنابراین در این امر تکلیف خانواده ها و آموزش و پرورش بسیار زیاد است. پیوند نماز،خانه،مدرسه و مسجد باید بیش از هر چیزی در در خانه و مدارس توسط معلمان و مدیران و معاونین مدارس پیگیری شود. همه آحاد جامعه ومسئولین به ویژه معلمان که بذر دانش را در ذهن دانش آموزان  می شناسند ،باید بیشتر از همه فعالیت کنند.دانش آموزان و کودکان و نوجوانان و جوانان خانواده شما معلمان هستند و باید همه ما اعم از پدر و مادر ،معلم ، مدیر مدرسه اهل خود را که دانش آموزان هستند  به نماز دعوت کنیم.

عبدی در ادامه به تشکیل منظم شورای اقامه نماز در مدارس تاکید کرد و گفت : هیات های اندیشه ورز در مدارس تشکیل و ارتباط خانه و مدرسه و معلمان باید بیش از هرچیز مورد توجه قرار گیرد و خانواده ها نباید منتظر این باشند که مدرسه تمام تربیت را بردوش بردارد بلکه باید خودشان هم به نوبه خود این وظیفه را عملی کنند و همچنین در این زمینه مساجد نیز باید فضا را به گونه ای فراهم کنند که  فعالیت های خانه و مدرسه در این مکان تکمیل شود.

وی در ادامه به اجلاس های سراسری نماز اشاره کرد و گفت: ۲۸ اجلاس سراسری نماز در کشور  برگزار شده است و اجلاس بیست و نهم نیز  با عنوان پیوند نماز با خانه ، مدرسه و مسجد امسال برگزار خواهد شد که مقام معظم رهبری به تمام اجلاس ها پیام داده اند و در تمام این پیام ها به مسئولیت همگانی و نماز نوجوانان و جوانان و دانش آموزان و نماز جماعت در مدارس تأکید کرده اند و این پیام ها راهکاری برای ترویج و توسعه نماز در جامعه است.

عبدی در ادامه با اشاره به پیام ۲۷ اجلاس سراسری نماز افزود:مسئولان نظام اسلامی  باید امکانات خود را در خدمت به نماز بگذارند. مدیر ،مربی و معلم در همه جا فعالیت خود را به این سو بکشانند و یکی از وظایف ما این است که نماز را بشناسیم و بشناسانیم و طبق فرمان مقام معظم رهبری همه باید بر این فرمایش عمل کنیم.

همچنین متولیان تعلیم و تربیت وظیفه دارند  به ترویج و توسعه نماز در مدارس بپردازند و روحیه معنوی داشته باشند و بدانید که توجه به ابعاد مختلف جامعه بدون توجه به نماز و قرآن هیچ اثری نخواهد داشت.

وی با اشاره به نقش مدیران در مدرسه گفت: مدیران سکانداران مدرسه و نظام تعلیم و تربیت هستند و به عنوان  سرباز در جبهه تعلیم و تربیت  کار می کنند .مدیران و همه عوامل اجرایی مدارس از قبیل معلم،مدیر ،معاونین ،ائمه جماعات و خانواده دانش آموزان باید دغدغه دینی و معرفتی داشته باشند و به دانش آموزان مسئولیت دهند. نماز جماعت باید با حضور حداکثری  دانش آموزان و با ترغیب و تشویق و بدون اجبار وبا پخش اذان و نواختن زنگ نماز برگزار  گردد.

عبدی در پایسان گفت: فضای مجازی باید مورد توجه قرار بگیرد و در سامانه شاد به خانواده ها آموزش نماز داده شود تا از این فرصت و ظرفیت شبکه شاد در ترویج و توسعه نماز استفاده بهینه بشود و همچنین مطالعه شیوه های دعوت به نماز و آگاه سازی ائمه جماعت در این زمینه باید توسط مدیران ،معاونین و معلمان انجام پذیرد.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.