دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱ 11 محرم 1444 Monday, 8 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14006 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 4172 تعداد دیدگاهها : 299×
فعالیت های سه ماهه سوم ۱۴۰۰ آذربایجان غربی تشریح شد
12 دی 1400 - 10:41
شناسه : 88772
8
طی مصاحبه با مدیر ستاد اقامه نماز استان؛

اهم فعالیت های مدیریتی، نظارتی، فرهنگی و آموزشی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی در سه ماهه سوم سال ۱۴۰۰ تشریح شد.

ارسال توسط : نویسنده : مسعود رحیم دخت منبع : روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، علی برزگری مدیر ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی، در گفت و گویی اهم فعالیت های سه ماهه سوم ستاد را تشریح کرد.

جلسات مدیریتی و نظارتی

علی برزگری با توجه به فعالیت ها گفت: با هدف اجرایی شدن برنامه های مصوب ابلاغی و بومی سازی برنامه های دستگاه های اجرایی در سال ۱۴۰۰ و همچنین برنامه بومی دوسالانه ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ فی مابین دستگاه ها و ستاد اقامه نماز، جلسات مدیریتی و نظارتی با مدیران و دبیران دستگاه ها و به صورت مداوم برگزار شده و مفاد تفاهم نامه مابین دستگاه ها بصورت مستمر و در جلسات متعدد، شفاف سازی، راهنمایی بابت اجرای صحیح بندهای مربوط به تفاهم نامه و همچنین همکاری در اجرای آن ها توسط این ستاد انجام شده است.

جلسه شورای اقامه نماز دستگاه ها و شهرستان ها

برزگری در ادامه اظهار کرد: با هدف بازخوانی برنامه ها و فعالیت های مصوب، جلسه هم اندیشی با دبیران ستاد اقامه نماز شهرستان های استان و همچنین جلسات شورای اقامه نماز دستگاه های اجرایی در طول این سه ماه به صورت منظم برگزار گردیده و ستاد اقامه نماز جهت عملی نمودن برنامه های مصوب با دستگاه ها همکاری لازم را به عمل آورده است.

تولید و نشر محتوای نمازی و معنوی در فضای مجازی با توجه ویژه به ادارات و مدارس

علی بزرگری گفت: از موضوعات بسیار مورد توجه ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی موضوع فضای مجازی و فعالیت در آن می باشد که در سه ماه سوم سال جاری توجه ویژه تری به دستگاه ها و شهرستان ها شده تا حوزه فعالیت محدود و ثابت باقی نماند.

وی در ادامه افزود: ستاد اقامه نماز استان در چندین بخش تولید محتوای گرافیکی و استفاده از آن در فضای مجازی، جمع آوری تصاویر و کلیپ های نمازی از کانال ها و گروه های فضای مجازی و قرار دادن منابع در اختیار دستگاه های استان جهت استفاده، تولید کلیپ های کوتاه نمازی، ضبط و پخش کلیپ های کوتاه چند دقیقه ای در صفحه اینستاگرام و ایجاد گروه های نمازی با همکاری دستگاه های استان و رهگیری فعالیت های نمازی آن ها، فعالیت پیوسته دارد و امید است در آینده حوزه فعالیت های نمازی گسترده تر و تاثیر گذارتری در فضای مجازی داشته باشیم.

پخش گسترده شبهات معمول نمازی و پاسخ های آنان در فضای مجازی

وی افزود: شبهات نمازی یکی از مهمترین دریچه های نفوذ شیطان به انسان بوده و با ایجاد شبهاتی که فرد توانایی پاسخ منطقی در ذهن خود به آن ندارد، رشته ایمان را در فرد سست کرده و حلقه ارتباط او را با پروردگار خویش گم میکند. متاسفانه تمرکز دشمنان اسلام نیز به این امر و تضعیف عبودیت از طریق ایجاد شبهه در افراد در گستره کشور و عمدتا از فضای مجازی زیاد بوده و است.

ستاد اقامه نماز استان در فصل گذشته با جمع آوری شبهات و دادن پاسخ های اقناعی به این شبهات توسط کادر ستاد و همکاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات استان از جهت طراحی و پخش این سوالات از طریق فضای مجازی، گامی کوچک در جهت بستن این دریچه نفوذ برداشته و به یاری خداوند در آینده تمرکز به این قسمت را بیشتر و تخصصی تر خواهد کرد.

حضور در جلسات شورای فرهنگ عمومی

مدیر ستاد اقامه نماز استان در ادامه ارائه گزارش فصلی گفت: جلسات شورای فرهنگ عمومی در هر استان، جزو مهمترین جلساتی می باشد که در آن شورای تصمیم گیری برای استان و در سطح عالی تصمیمات اجرائی به تصویب میرسند. ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی با عضویت در این شورا یکی از عوامل تصمیم گیرنده برای برنامه های فرهنگی استان بوده و با استفاده از ابزارهای قانونی، مسیری را برای اجرائی کردن اهداف ستاد دنبال میکند. معمولا در تصمیم گیری ها برای ریاست و دبیرخانه شورا، در امر ترویج فرهنگ نماز خصوصا در ایجاد و تعمیر نمازخانه های بین راهی در راههای مواصلاتی استان تلاش های فراوانی شده و مصوبات اجرائی خوبی در این زمینه به تصویب رسیده است. در هر جلسه ماهانه حداقل یک موضوع از موضوعات نماز به عنوان مصوب این جلسات در صورت جلسه قید میگردد و ستاد استان پیگیری های لازم را معمول میدارد.

جشن تکلیف دختران مدارس منطقه ای ارومیه

برزگری تاکید کرد: پا گذاشتن به سن تکلیف را میتوان آغاز فصلی نو در عرصه عبودیت برای آفریدگار هستی شناخت. انسان بعد از رسیدن به این سن رسما از جانب پرودگارش مکلف به انجام اعمال عبودی واجب شده و باید از محرمات دوری جوید تا بتواند خود را فردی متعهد و متدین نشان داده و به اثبات برساند.

حضور نماینده‌ ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی در این مراسم باشکوه و معنوی، افتخاری بزرگ برای ستاد محسوب می شود؛ زیرا جمعی بی ریا، خالصانه و پاک بوده و گوهر ناب وجودی انسان عاری از لکه های سیاه گناه و محرمات می باشد.

جشنواره مدافعین حرم و سلامت

وی در ادامه افزود: جشنواره ملی نماز و نیایش ویژه شهدای مدافع حرم و سلامت بدون شک جزو برنامه های خلاقانه و مبتکرانه بوده که اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی با همکاری ستاد اقامه نماز و سایر دستگاه ها به پاس قدردانی از زحمات مدافعین حرم و سلامت کشور و در بخش ها و رشته های مختلف در حال برگزاریست . نمایش جلوه های موفق نمازی و تبلور حقانیت و قدرت نماز در این افراد، موضوع مورد توجه در این جشنواره بوده و خوشبختانه با ثبت شدن و تبدیل شدن این جشنواره به جشنواره دائمی، ان شالله با یاری خداوند در سالهای آتی با قدرت و خلاقیت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

جشنواره فرهنگی، هنری و پژوهشی صلاه

وی خاطرنشان کرد: یکی از جشنواره های مورد علاقه اینجانب که با همکاری دستگاه های مختلف در استان من جمله:ستاد اقامه نماز استان، صدا و سیمای استان، دفتر نمایندگی ولی فقیه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در سه ماه سوم سال ۱۴۰۰ برگزار گردید، جشنواره فرهنگی هنری و پژوهشی صلاه دانشگاه غیر دولتی آفاق می باشد که محوریت اصلی این جشنواره، نماز و نماز جمعه مطلوب است. تمرکز جشنواره  بر بحث نماز جمعه که یکی از پایه های سیاسی و فرهنگی جامعه اسلامی می باشد و همچنین غیر دولتی بودن دانشگاه آفاق، وجه تمایز این جشنواره با سایر جشنواره ها بود که خوشبختانه از استقبال بسیار مناسبی برخوردار گردید و با اینکه مدت ارسال آثار محدود بود بالای ۱۵۰ اثر در بخش های مختلف برای داوری ارسال گردید و حتی با اینکه زمان ارسال آثار تمام شده بود همچنان شرکت کنندگان اصرار به ارسال آثار خود و شرکت در جشنواره داشتند.

به لطف خداوند متعال و همکاری دستگاه های مختلف، این جشنواره نیز تبدیل به دبیرخانه دائمی شده و همه ساله برگزار خواهد شد.

وی افزود: رهنمود های حجت الاسلام و المسلمین قرائتی از نجف اشرف و طی پیامی تصویری در اختتامیه جشنواره نیز بر وزن جشنواره افزود و تلاشمان بر این خواهد بود که در سال های آتی به نکات کلیدی گفته شده جامه عمل بپوشانیم.

نشست فصلی رابطین اقامه نماز دستگاه ها

وی افزود: دبیران اقامه نماز در دستگاه های مختلف دارای مسئولیتی خطیر و توفیقی والا بوده و هستند و همه ساله در جهت راهبرد برنامه های مصوب در جهت اجرائی شدن و اقامه نماز در دستگاه خود میکوشند. در سه ماه سوم سال نشست فصلی با تمام رابطین اقامه نماز دستگاه های استان داشته و پس از مدت طولانی که بخاطر بیماری کرونا توفیق دیدار بدین گونه را نداشتیم در این گردهمایی شرکت داشتیم. از مزایای گردهمایی میتوان به پرسش و پاسخ دبیران نماز، بررسی موانع اقامه نماز موجود در ادارات، راهنمایی و دادن خط مشی جهت برطرف نمودن مشکلات اشاره کرد.

 نماز و صدا و سیما

وی در ادامه شرح فعالیت ها گفت: تلوزیون و رادیو یکی از کلیدی ترین راه های ارتباط با سطح گسترده تری از مخاطبین و جزو تاثیرگذارترین حوزه ها محسوب میشود.

ستاد اقامه نماز استان با حضور مستقیم در برنامه هایی مانند “اذان نغمه سی” در تلوزیون، استفاده از کلیپ های حجت الاسلام و المسلمین بهشتی در برنامه چلچراغ، حضور در برنامه های رادیویی و همچنین جلسات خصوصی با مدیران صدا و سیمای آذربایجان غربی جهت دادن ایده های خلاقانه برای امر نماز، سعی کرده تا از این ابزار راهبردی و کلیدی برای اقامه نماز بکوشد.

دوره های آموزشی نمازی در ادارات

برزگری توضیح داد: آموزش صحیح و اصولی مباحث مربوط به ستون دین اسلام در ادارات استان، یکی دیگر از فعالیت های مستمر ستاد اقامه نماز بوده و این ستاد با استفاده از کارشناسان خود در جهت آموزش دوره های مربوط نماز اعلام آمادگی داشته و در صورت نیاز چه بصورت حضوری و چه در بستر وبینار فعالیت می کند.

سخن پایانی

در ادامه شرح فعالیت های سه ماهه ستاد اقامه نماز، مدیر ستاد به موارد متعدد دیگر مانند کمک های مومنانه ، همکاری با دستگاه های آذربایجان غربی مانند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیمای مرکز استان جهت اجرای مسابقات تلویزیونی و رادیویی و … اشاره کردند.

در پایان مدیر اقامه نماز استان ضمن تشکر از تمامی افراد و دستگاه های اجرایی که در راستای ترویج فرهنگ نماز با ستاد اقامه نماز همکاری داشتند، اعلام کرد: این ستاد همواره در خدمت نماز و فرهنگ مقدس آن بوده و در صورت نیاز به همکاری در این مورد اعلام آمادگی مینماید. امیدوارم در روز قیامت مورد شفاعت اهل بیت مخصوصا سرور و سالار شهیدان قرار گرفته و ما نیز مشمول افراد اقامه کننده نماز باشیم. (( أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلاهَ))

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.