پنج شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۴۰۱ 21 محرم 1444 Thursday, 18 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14125 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 4182 تعداد دیدگاهها : 299×
برگزاری سومین جلسه شورای اقامه نماز استان قزوین
30 دی 1400 - 18:07
شناسه : 91922
2

سومین جلسه شورای اقامه نماز استان قزوین با حضور مدیر ستاد اقامه نماز استان برگزار شد.

پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان قزوین حجت ‌الاسلام و المسلمین موسوی مدیر ستاد اقامه نماز استان ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه و تسلیت روز وفات حضرت ام‌ البنین علیها السلام موضوع جلسه را بررسی و در مورد چگونگی برگزاری اجلاس استانی نماز افزود: طبق بخشنامه وزیر کشور باید جلسات شورای اقامه نماز استان به ‌صورت فصلی برگزار و اعضا در آن حضور داشته باشند و مصوبات آن نیز لازم ‌الاجرا خواهد بود.

موسوی بیان کرد: فلسفه تشکیل جلسات شورای اقامه نماز استفاده از تمام ظرفیت‌ های استان برای ترویج و توسعه فرهنگ نماز است.

مدیر ستاد اقامه نماز گفت: در استان قزوین تاکنون شش اجلاسیه استانی برگزار شده ‌است و امسال نیز بنا داریم به حول و قوه الهی هفتمین اجلاس استانی نماز با موضوع پیوند مدرسه خانه و مسجد برگزار نماییم. اعضای جلسه استحضار دارند که اجلاس منحصر به یکی دو ساعت برنامه در روز برگزاری نخواهد بود بلکه در پیش اجلاسیه‌ های شهرستانی و حتی در سطح مدارس با برگزاری نشست‌های دانش‌ آموزی و خانواده برنامه‌های گوناگونی صورت می‌گیرد.

وی گفت :لذا از عموم مسئولین و اعضاء شورای اقامه نماز انتظار داریم در برگزاری این برنامه‌ ها مساعدت لازم را داشته باشند. با توجه به موضوع اجلاس امسال علاوه بر مدارس در مساجد استان نیز نشست‌ هایی برگزار خواهد شد تا با حضور دانش‌ آموزان و والدین آن‌ها در مسجد عملاً زمینه پیوند این سه رکن تربیتی با هم فراهم گردد.

موسوی برای توسعه فرهنگ نماز در جامعه و انتظارات از اعضای جلسه برای بهتر برگزار شدن برنامه‌ها تشریح کرد:

۱- سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی در تامین اعتبار لازم مساعدت نماید.

۲- شهرداری قزوین ضمن کمک مالی مانند سنوات قبلی از ظرفیت فرهنگسراها برای رونق فرهنگ نماز در بین خانواده‌ها استفاده نماید. همچنین تبلیغات محیطی محل اجلاس با تیربرد و بیلبرد در سطح شهر و هم چنین شهر داری های تابعه شهرها هم محیط شهر را مزین به شعارهای نماز نمایند.

۳- امور بانوان و خانواده استانداری در امر نماز خانواده اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

۴- صدا و سیما با تولید و پخش برنامه‌های مناسب و پوشش خبری برنامه‌ های برگزار شده همکاری لازم را بنماید.

  

آیت‌ الله عبدالکریم عابدینی در جلسه ستاد اقامه نماز استان قزوین اظهار کرد: حواسمان باشد که ما جلسه نمازخوانی برگزار نکرده ایم و عنوان جلسه، اقامه نماز است و نماز خواندن و اقامه نماز فاصله بسیاری با یکدیگر دارند.

وی با بیان اینکه نماز ستون دین است، تصریح کرد: باید از مرحله نماز خواندن به مرحله اقامه نماز ارتقا پیدا کنیم و اگر نماز قوام و قیام داشته باشد، می‌توانیم بگوییم اقامه نماز شده است. زمانی ثمرات و برکات نماز شامل حال جامعه می شود که اقامه شود و صرفاً در مرحله خواندن باقی نماند.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: نماز در قرآن با پیوست های مختلفی دیده می شود، مثلا آرامش یکی از پیوست های نماز است، خدا فرموده با ذکر به قلب هایتان آرامش ببخشید و اگر می خواهیم ببینیم چقدر جامعه ما با نماز همراه است، باید اخلاق و آرامش جامعه را ببینیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: یکی دیگر از پیوست های نماز، زکات است و همان اندازه اهل زکات هستیم که اهل اقامه نماز هستیم نه آن اندازه که اهل نماز جماعتیم.

وی با بیان اینکه نماز با پیوست امر به معروف و نهی از منکر نیز آمده است، گفت: هر چه اهل اقامه نماز باشیم، به همان اندازه اهل امر به معروف و نهی از منکر می شویم، متاسفانه معروف و منکر هزینه چند موی سر بانوان شده است و همه امر به معروف در این عرصه مصرف شده است.

آیت‌الله عابدینی در این خصوص افزود: بسیاری از مفاسد را ندیده‌ایم، خیلی از جاها به حمایت از عدالت برنخاستیم و این ها به معنای فاصله گرفتن از اقامه نماز است.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: نماز را باید با پیوست جلوگیری از فحشا و منکر ببینیم، خداوند فرموده اگر نماز اقامه شود، فحشا و منکری نمی‌ماند، اگر امروز فحشا و منکر وجود دارد بخاطر عدم اقامه نماز است.

وی گفت: خداوند فرموده مال را به باطل نخورید، چقدر آدم هایی که میلیاردها تومان پول بیت المال را خوردند و سوء استفاده کردند از موقعیت و مقامی که گیرشان آمد و امروز در جامعه حضور دارند و شناخته شده هستند، اما به فریاد بیت المال نمی رسیم در حالی که پس گرفتن بیت المال از آن سوء استفاده کنندگان، همان اقامه نماز است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تاکید بر اینکه امید و اعتماد مردم به دین و دین مداران را افزایش دهیم، اظهار کرد: امروز مردم احساس می کنند مسجد کار خود را می کند، اختلاس‌گر هم کار خود را؛ عدالت خواه هنوز با مسجد گره نخورده است و ما باید کاری کنیم عدالت خواهی با مسجد و نماز یکی شود و متدینین پرچمداران عدالت‌ باشند. اگر نماز اقامه شود، فحشا و منکری نمی ماند.

وی تصریح کرد: تفکیک بین عدالت و نماز لطمه جبران ناپذیر به جوانان و اقشار مردم وارد می کند و پرچم اقامه عدالت و مبارزه با فساد و تبعیض باید همراه با پرچم اقامه نماز برافراشته شود. همچنین  نباید به جایی برسیم که نماز نفعی به جامعه نرساند و اگر تلخی تبعیض از ذائقه مردم کنار برود، نماز اقامه شده است.

امام جمعه قزوین در پایان پیشنهاد کرد موضوع جلسات ستاد اقامه نماز متفاوت باشد و برای هر جلسه یک موضوع مشخص تعیین کنیم تا نتایج بهتر باشد.

 

محمدمهدی اعلایی در این جلسه با بیان اینکه نگاه تحول گرایانه و مبتکرانه در مقوله اقامه نماز یکی از ضروریات است، اظهار کرد: موضوع اقامه نماز متأثر از عملکرد مساجد است و مقولات دینی و معرفتی از طریق مساجد در جامعه اشاعه می یابد.

وی تأکید کرد: ما نباید از مساجد غافل شویم و باید فضایی را در مساجد ایجاد کنیم تا این مراکز فرهنگی برای جوانان جاذبه داشته باشند.
استاندار قزوین با اشاره به تردد مداوم مسافران از راه های مواصلاتی استان، بیان کرد: فضا و امکانات مساجد و نمازخانه‌ های بین راهی استان باید در شأن مسافران باشد و توجه به مناسب سازی و ارتقای امکانات این مراکز یکی از کارهای مهمی است که باید صورت پذیرد.

وی افزود: در مجتمع های بین راهی، اراضی زیادی را تغییر کاربری داده اند ولی توجهی به امکانات و فضای مناسب نمازخانه ها نداشته اند که باید از این پس به این موضوع توجه جدی شود.

اعلایی با اشاره به اینکه حجم بالایی از بودجه کشور صرف فرهنگ می شود؛ اما به دلیل نبود هدف گذاری و تکثر مراکز فرهنگی این منابع درست هزینه نمی شود، تصریح کرد: دولت با اصلاح قانون بودجه حل این موضوع را در دستور کار دارد اما ما باید به فکر ارتقای بهره وری هزینه و بودجه فرهنگی باشیم.

استاندار قزوین ادامه داد: ما در کشور دستگاه های عریض و طویل فرهنگی زیادی داریم که بیشتر منابع فرهنگی صرف هزینه های خود این سازمان های فرهنگی می شود تا اینکه برای هدف های فرهنگی صرف شود و باید در این حوزه نیز برنامه ریزی درستی صورت گیرد.

اعلایی با تأکید بر استفاده از ایده ها و نگاه های نو در حوزه اقامه نماز، اظهار کرد: ما در این حوزه می توانیم از بستر فضای مجازی به شکل مطلوبی بهره ببریم و باید در حوزه اقامه نماز از ظرفیت های مختلف استفاده کنیم.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.