پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ 8 ذو الحجة 1443 Thursday, 7 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13672 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
سند تحول نماز در ریل گذاری ترویج فرهنگ اقامه این فریضه دینی نقش دارد
08 اسفند 1400 - 14:30
شناسه : 98259
2
قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور:

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور گفت: سند تحول نماز در ریل گذاری ترویج و اشاعه هر چه بیشتر فرهنگ اقامه این فریضه دینی بین مردم نقش مهم و بسزایی دارد.

پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کهگیلویه وبویر احمد به نقل از ایرنا،قائم مقام ستاد اقامه نماز دکتر سید احمد زرهانی روز شنبه به صورت ویدئوکنفرانس در نشست شورای اقامه نماز کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: این سند افق ها و چشم اندازهای پیش رو در حوزه نماز در کشور را تا ۲۰ سال آینده مشخص می کند و یک نقطه آغاز است.

وی افزود: دستگاه های اجرایی بر اساس این سند وظایف، تکالیف و مأموریت هایی برای ترویج فرهنگ اقامه نماز دارند که همگی آنها طبق  برنامه زمان بندی شده تعیین و تقسیم بندی شده است.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: عملکرد دستگاه های اجرایی در زمینه ترویج فرهنگ اقامه نماز بر اساس این سند به لحاظ کمی و به طور عینی قابل احصا، بررسی و مشاهده است. این سند پیوست عملیاتی داشته و جهت گیری ها، فرصت ها و تهدیدها و نقاط ضعف و قوت در زمینه ترویج فرهنگ اقامه نماز در آن مشخص شده است.

وی ابراز داشت: این سند به هیچ وجه فرمایشی و نمایشی نبوده بلکه متکی به مطالعات دقیق و   اصولی است و بر اساس آن در زمینه ترویج فرهنگ اقامه نماز گام های اساسی به سمت جلو برداشته می شود. تمامی بخش های کشور باید بر اساس این سند درگیر موضوع و مسأله مهم ترویج فرهنگ اقامه نماز شوند.

زرهانی اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد نخستین استان کشور است که این سند را تهیه و رونمایی می کند که بیانگر عزم و همت بالای مسئولان ستاد اقامه نماز و همگرایی مدیران اجرایی استان است. جشنواره سراسری فجر تا فجر نماز از دهه فجر امسال آغاز شده و تا دهه فجر سال آینده ادامه دارد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: بر اساس این جشنواره آثار هنری، فرهنگی، علمی، پژوهشی و مطالعاتی با موضوع اقامه نماز و معارف این فریضه دینی از سوی هنرمندان، اهل قلم، صاحب نظران، متفکران، فرهیختگان و نخبگان سراسر کشور تهیه و ارائه شده و برترین ها نیز مشخص و تجلیل می شوند.

زرهانی عنوان کرد: این جشنواره یک بسیج علمی، هنری و فرهنگی در کشور برای ترویج فرهنگ اقامه نماز ایجاد کرده و انتظار می رود که همگان برای اجرای هر چه مطلوب تر آن وارد میدان شوند.

هر جامعه ای که نماز در آن اقامه نشود از مسیر تکامل انسانی خارج می شود

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج نیز گفت: نماز چنان ارزش، اهمیت و جایگاهی دارد که تمامی پیامبران برای اقامه آن مبعوث شده اند و عالی ترین جلوه عبودی انسان ها است.

آیت الله سید نصیر حسینی اظهار داشت: هر جامعه ای که نماز در آن اقامه نشود از مسیر تکامل انسانی خارج خواهد شد. فلسفه اصلی شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) حرکت دادن کشور به سوی اقامه نماز است.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج بیان کرد: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران مساجدی در تمامی نقاط کشور ساخته شده و در دستگاه های اجرایی نیز نماز جماعت اقامه می شود.

آیت الله حسینی عنوان کرد: اقامه نماز عامل اقتدار و حفظ نظام و انقلاب در برابر تمامی تهدیدها و توطئه های شوم دشمنان از اوایل پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون بوده است. دشمنان برای کمرنگ شدن اقامه نماز و دیگر امور معنوی در ایران اسلامی از هیچ تلاش و اقدامی دریغ نمی کنند و تمامی ابزارها و روش ها را نیز برای دستیابی به این هدف شوم به کار خواهند گرفت.

وی در ادامه گفت: بر همین اساس لازم است که ترویج هر چه بیشتر فرهنگ اقامه نماز در کشور مورد توجه جدی تر متولیان امر قرار گرفته و کمترین کوتاهی در این زمینه نشود. تلاش و برنامه ریزی لازم از سوی متولیان امر برای اجرای هر چه بهتر سند تحول نماز در کهگیلویه و بویراحمد انجام شود.

مدیران اجرایی در جامعه اسلامی باید مروج نماز باشند 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز با اشاره به اهمیت نماز و آثار مثبت آن در زندگی انسان، گفت: اقامه نماز یکی از مهمترین ویژگی ها و مشخصه های حکومت الهی و توحیدی است.

سید علی احمدزاده اظهار داشت: مدیران اجرایی در جامعه اسلامی علاوه بر مقید بودن به اقامه نماز باید از مروجان آن نیز باشند. لازم است که اقامه نماز رکن تمامی کارها و فعالیت های مدیران اجرایی در جامعه اسلامی باشد زیرا ستون دین است.

تاکید بر فعال شدن شوراهای اقامه نماز شهرستانها

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: آمارها نشان می دهد که عملکرد دستگاه های اجرایی این استان  در زمینه ترویج فرهنگ اقامه نماز از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ چندان مطلوب و رضایت بخش نبوده است.

سید جواد هاشمی مهر اظهار داشت: این وضعیت برای استانی که مردم آن صددرصد شیعه بوده و همواره نیز حضور گسترده ای در عرصه های مذهبی از جمله دوران هشت سال دفاع مقدس داشته اند چندان زیبنده نیست.  شرایط کرونایی ۲ سال اخیر تا حدودی در کمرنگ شدن اقامه نماز جماعت در دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد تأثیر داشته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: شورای اقامه نماز در شهرستان های این استان فعال تر شود. تمامی دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد هر چه سریعتر در  سامانه ملی «سجاده» برای بیان عملکرد و فعالیت های خود در زمینه ترویج فرهنگ اقامه نماز نام نویسی کنند.

وی ابراز داشت: هنگام اقامه نماز جماعت ظهر و عصر نباید هیچ نشستی در دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد برگزار شود.

تدوین سند تحول نماز برای یک دوره ۲۰ساله 

رییس ستاد اقامه نماز کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: بنا به دستور ستاد اقامه نماز کشور باید برای هر استان یک سند تحول نماز به منظور بیان فعالیت های ۲۰ ساله حوزه نماز تهیه و تدوین شود.

حجت الاسلام رضا قاسمی اظهار داشت: این سند یک نقشه راه برای فعالیت های حوزه نماز در دستگاه های اجرایی هر استان است.

وی افزود: سند تحول نماز کهگیلویه و بویراحمد دارای ۳۳ صفحه مکتوب و مصور بوده که تهیه و تدوین آن حدود پنج ماه طول کشید و به زودی نیز در اختیار مدیران اجرایی استان قرار می گیرد.

رئیس ستاد اقامه نماز کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: این سند دارای سه گام بوده که شامل وضعیت موجود و آسیب شناسی ترویج فرهنگ اقامه نماز در دستگاه های اجرایی، نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و تهدیدها، تکالیف و انتظارات از دستگاه های اجرایی و اقدام های اجرایی و برنامه های محوری و سازوکارهای درون و برون ستادی است.

حجت الاسلام قاسمی عنوان کرد: جشنواره سراسری علمی، پژوهشی، ادبی و فرهنگی فجر تا فجر در کهگیلویه و بویراحمد دارای دبیرخانه، شورای سیاستگذاری و سه کمیته زیرمجموعه است.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.